| AristotelBaisan a întrebat:

Salut TPU, am un baiat de 14 ani pe care il suspectectez ca ar fuma. Eu sunt fumator si uneori observ ca imi lipsesc tigari din pachet. Va intreb pe voi, cum credeti ca l-as putea prinde in act, deoarece nu as vrea sa am o discutie cu el pe subiectul asta (stim cu totii cum sunt copii), ci sa para mai natural? Multumesc anticepat!

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu o sa-l prinzi in act ca nu fumeaza acasa, fumeaza pe unde se duce.
Si daca esti fumator, nu stiu ce ai sa-i raspunzi cand te va intreba "dar tu de ce fumezi?".

| Mosotti a răspuns:

Daca tu esti fumator de ce te superi ca fumeaza? Asta e, te mosteneste, nu stiu cum sa-l prinzi in act ca are grija sa nu-l prinzi mai ales daca nu fumeaza acasa.
Si daca te iei de el tot va fuma cumva pe ascuns, deci nu rezolvi nimic.

| Lukasssz a răspuns:

Pai ce exemplu ii dai tu la copil? Tu fumezi si el vrei sa nu fumeze? Nu mai fuma tu si nu o sa mai fumeze nici el.

| Legion7X a răspuns:

Simplu, dacă soția nu fumeaza și tu ești singurul fumator. Ții cont de numarul țigarilor. Poți să îi explici că nu sunt bune, cu exemple că X a fost operat la gât, fumator înrarit. Y i-a gasit nu știu ce ganglioni după o perioada. Trebuie puțină spaimă, ca să se lase. Dacă îi dai exemple că bunicul are 70 ani și n-a pătit nimic asta este promovare a viciului.

| Mopmop a răspuns:

Ai putea intr-o dimineata sa stai de vorba cu el si sa ii zici gen de ce esti nervos copile? Ia te rog o tigara sa te calmezi. Posibil primul gest este sa intinda mana spre pachet.
Daca o face incepi sa zambesti si ii spui ca il banuiesti ca fumeaza.
Apoi ii explici calm de ce nu e bine sa fumeze.
Ii explici partea financiara si de sanatate a fumatului si inchei cu faza ca majoritatea fetelor nu prea apreciaza un fumator.
Sigur la 14 anisori ii miroase si lui a fustahappy
Ideea e sa vada in tine un prieten nu un tata nervos ce ii va rupe capulhappy
Si ii poti promite ca incerci si tu sa te lasi de fumat...
Multa sanatate va doresc!

| tudorvolcano a răspuns:

Mai bine vă lăsați de fumat, și îi arătați cât de bine vi se îmbunătățește starea de sănătate, și așa îl încurajați și pe el să se lase.

| nonepasa a răspuns:

Ii spui ca mai bine se drogheaza decat sa fumeze, o sa vezi ca o sa faca cancer pulmonar si in 2 zile moare, gata, problema rezolvata, nu mai ai copil. 9 DIN 10 MEDICI RECOMANDA DINTRE CARE SI EU

| MadalinAlexandru a răspuns:

Ia 2,3 tigari din pachet pentru tine, numara tigarile cu exactitate, lasa pachetul undeva la vedere pe o masa pentru o zi sau 2, daca lipseste vre o tigare si sotia dvs nu fumeaza atunci da aveti un mic fumator, sau duce tigarile pentru un prietenlaughing)