| Sertisafeti a întrebat:

Salutare,prieteni! Vreau sa va spun ceva ce mi s-a întâmplat și vreau sa-mi Spune-ți dacă ma panichez sau nu degeaba. Săptămâna trecută, iubita mea mi-a arătat ca este însărcinată. Eram la munca când m-a sunat și m-am îndreptat imediat spre ea.Ma aștepta in lacrimi de durere și regret.Noi nu suntem căsătoriți, stam la părinții ei, dar suntem independenți, locuim in Uk. Și pe mine m-a cuprins panica când am văzut-o in acea stare. Părinții ei sunt comuniști și nu știm sigur cum ar reacționa la o așa veste(mai ales ca eu nu sunt in relații prea bune cu ei din cauza ca n-am cerut-o pana acum, după un an de zile de relație)amândoi avem 22 de ani, financiar nu ne-ar deranja cu absolut nimic, câștig foarte bine. Ma întreb dacă ne-ar complica viața într-un fel sau altul.in cele din urma, am reușit sa înveselesc fata și sa-i spun ca un copil este o minune și nu un calvar, dar sincer sa fiu...nici nu sunt sigur de ceea ce am spus.Noi ne iubim, dar eu unul, cred ca suntem prea copii pentru a avea un alt copil. Avort nu vrem sa facă, pentru ca nu vreau să-l manii pe Dumnezeu (este destul ca l-am făcut in păcat)și nici sa apăra in viitor dificultatea de a mai avea un copil.Cunosc foarte multe căzuri in care fata a renuntat la prima sarcina și nu a mai putut rămâne însărcinată.
Deci, la ce sa ma astept după ce se va naște copilul? M-as bucura foarte mult dacă mi-ați răspunde cei care aveți un copil.

Răspuns Apreciat de Editori
| AncaDorina1993 a răspuns:

Mamă fiind, îți spun sincer că e o binecuvântare să ai copii. Bebe nostru de 3 luni ne-a unit, ne-a făcut mai pregătiți, ne-a antrenat, să facem totul să fie bine. Dăm tot cei mai bun din noi. Crește repede, văzând cu ochii. Un copil aduce multe responsabilități, sacrificii,frici de ce nu,dar și momente frumoase. Acum abia vezi dacă cel de langa tine e alaturi la bine și la greu. În primul rând, trebuie să te pregătești psihic, trebuie să ai grijă de ea,ca ea sa poată avea grijă de bebeluș. Căci nu va mai avea timp de nimic. Eu fac tot pe fugă, mănânc pe fugă,baie, etc, dacă nu ar fi soțul meu, nu aș rezista spun sincer. Mă ajută în toate, gătit, baie copil, curățenie, cumpărături, și chiar dacă are servici. E greu, al naibii de greu dar merită. O să vezi. Când vezi zâmbetul pe chipul copilului, ai fi in stare să te pui și în cap.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părinții ei sunt comuniști. Faptul de a fi cu mentalitate comunistă nu are cum să influențeze reacția lor.
cred ca suntem prea copii pentru a avea un alt copil.
Nu este deloc așa. Dacă mai lăsați să treacă timpul, vei spune că sunteți prea bătrâni. Un copil se bucură să aibă părinți tineri, frumoși și plini de viață.
Să te aștepți la responsabilități și greutăți și griji în plus, compensate de bucurie și fericire.

| mastadont a răspuns:

Să te aștepți la multe nopți nedormite, dar și la multă fericire. Un copil e bine-venit dacă îți permiți să-l crești și ai o situație financiară stabilă dar în primii ani nu e ușor deloc. O să-ți schimbe viața total pentru că va trebui mereu să gândești lucrurile pentru 3 nu doar pentru două persoane însă chiar merită, e o experiență care te face să te simți în sfârșit bărbat, te face să simți că ți-ai împlinit una dintre menirile vieții.

| Sertisafeti explică (pentru mastadont):

Multumesc! Acesta este un răspuns pe care l-am mai primit și de la cunoscuți!☺️

| Iote a răspuns:

"suntem prea copii pentru a avea un alt copil. "
Sunteti "prea copii" pentru sex daca nu stiti sa va protejati.
De altfel, nici notiunea de comunist nu o cunoasteti. A vrea binele fetei, nu asta inseamna. Voi faceti totul invers, si apoi intrebi la ce sa te astepti.
Acum, nu mai ai de ales. O ceri in casatorie si va faceti o familie.
Scutece schimbate, lapte incalzit si hranit noaptea, trezit noaptea de plansetele de la colici si leganat in brate, trezit noaptea de plansetele de la dintii care cresc si leganat in brate, apoi, cand deja merge, sa-l pazesti ca din curiozitate merge oriunde, in locuri periculoase, si tot asa. Fiecare varsta cu problemele ei. Iar daca e fata, sa te vad eu atunci ce comunist vei fi pazind-o de baieti. Ca abia atunci vei sti cat de periculosi sunt baietii.