| coSarah a întrebat:

Sunt despartit de sotie de 2ani, dar nu legal. am tot incercat sa imi vizitez fetita, imi interzice de fiecare data. ce sfat imi puteti da.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Situatia ta este extrem de delicata.Am trecut si eu prin asta. Daca nu reusesti sa cazi la invoiala cu sotia amandoi veti traumatiza copilul.Asta este CERT. Daca simulezi ca vrei sa-ti vezi fetita, ai putea castiga in fata fetitei.Ii vei da impresia ca o iubesti si o va ura pe maica-sa ca nu o lasa sa -si vada tatal. Iarasi este rau!
Depinde ce-ti doresti tu!
Daca vrei un copil netraumatizat, trebuie sa gasesti un mijloc de impacare cu maica-sa pe aceasta tema!
Daca vrei sa o vezi -ca sa-ta te prefaci ca-ti faci datoria fata de fetita, vai! Exista metode legale clare: Autoritatea Tutelara de la Primarie cu Ordin judecatoresc Executoriu de la Judecatoria de care apartine mama fetei, mai exista vizita cu martori neanuntata in care sa dovedesti ca vrei sa-ti vezi copila, (politia nu se baga in treburi familiale oricum). Toate sunt TRAUMATIZANTE PENTRU FETITA-pe termen lung si nevindecabile!
Si divortul este la fel de traumatizant. Daca o rapesti, iar vei cadea pe locul doi.Dar si copila se va speria si te va ura mai tarziu.
Incearca prima varianta! Impacarea.
Celelalte se lasa cu rani pentru copila!
Depinde pe cine iubesti:pe tine sau copila! Daca iubesti copilul, de-adevaratelea, vei gasi solutia chirurgical. Daca vrei sa-ti arati muschii, vei castiga in fata nevestei, dar cu pretul copilului! In instanta e greu sa obtii custodia in fata nevestei, mai ales daca e si fetita!
Ma incred in judecata ta matura!

16 răspunsuri:
| mihaicelsfant a răspuns:

Sa mergi sa o vizitezi, mergi cu politia...dao in judecata... frate ai dreptul sa mergi sa o vezi

| Dracoola a răspuns:

Spune-i ca risca s-o dai in judecata. Si divortati si in acte, eventual.

| pisoias a răspuns:

Care este motivul? Cat de mare este fetita? In acesti doi ani te-ai mai interesat de,, soarta,, copilului?

| darrio2007 a răspuns:

Ai dreptul sa o dai in judecata.Ii platesti pensie alimentara? Daca nu, banuiesc motivul de nu te lasa sa o vezi.

| magnificul a răspuns:

Salut.
1.Daca fetita e mai mica de 5 ani e cam greu, si poti numai in prezenta ei.
2. Divort corect si tribunalul indiferent de ce i-ti spune sotia, ai o hotarare judecatoreasca, care i-ti da dreptul sa o vezi de doua ori pe saptamana si vacante.Succes

| magnificul a răspuns:

Salut.Adug pentru ca e cineva in Franta unde sunt si a fost ajutat de cateva ori de Politie si Jandarmerie.Dar solutia definitiva divortul oficial.Cel mai rau este pentru copil ca i-l traumatizati, pentru ca normal indiferent de situatie copilul trebuie sa aiba si mama si tata.

| MskDesign a răspuns:

Cel mai bine este sa o dai in judecata.Singurul care iti poate lua drepturile tutelare este un judecator in baza probelor prezentate in proces.

| coSarah explică (pentru pisoias):

In mare parte, parintii, de ambele parti. are 3 ani si 4luni. da, de mai multe ori, dar de fiecare data cu scandal din parte ei.

| coSarah explică (pentru magnificul):

Multumesc.

| coSarah explică (pentru oprescudorin11):

De fiecare data eu am cedat in fata ei, a sotiei, de dragul lor, pentru a nu isca un scandal cum de multe ori ea la inceput. Eu am tot sperat la impacare, pana si acum ma gandesc la asta. cu mare parere de rau, dar la ce raspuns detaliat am primit, chiar nu stiu ce sa mai fac. Nici eu nici parintii mei nu avem acces la ea. Imi e greu, foarte greu sa iau o decizie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru coSarah):

La situatii delicate este greu sa iei decizii! Este absolut normal. Poti amana pana esti mai clarificat cu tine insuti.Este precum povestea cu 'nodul gordian'!
A te apuca sa desfaci niste 'ite' facaute de altii este imposibil! ana la urma scoti sabia, iti calci nitel pe inima si incerci, in prima faza un dialog cu consoarta. Femeile sunt posesive si santajiste.Dar macar afli intentiile ei.In functie de ce afli, dupa o discutie in care vorbesti putin si punctat si asculti cu rabdare ce ti se spune, te vei gandi si-ti faci planul urmator.Incarcatura psihologica este foarte mare, nu trebuie sa raspunzi la nici un fel de provocari (care ti se par sau exista), asculta cu calm, deceleaza mai tarziu.In mod sigur vei gasi puncte slabe pe care le vei folosi cu intelepciune. Uneori se ofera pe tava.
Aici depinde si de cat iubesti copilul, cat ai mai vrea sau nu sa-ti platesti polite, cat vrei sa ajungi in justitie sau sa o rezolvi (desigur, amiabil).Si cat se poate.Caci dupa ce afli modul de gandire, cerintele, de cealalta parte, vei afla care este calea cea mai buna care poate in extrem sa fie unica.

| unprietenaproape a răspuns (pentru coSarah):

Mergi la gradinita si vorbeste cu educatoarea, poate reusesti sa o vezi acolo, in timpul programului.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti vezi fetita.
Poti primi ajutor specializat si consiliere juridica in mod gratuit.
Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Legea civilă spune că poți divorța prin acest interval de timp în care nu ați conviețuit și nu ați participat la cheltuielile de căsătorie și îngrijirea cât și creșterea copilului minor.
Ai nevoie de un ordin judecătoresc obținut pe cale de ordonanță președențială (în regim de urgență) la instanța de tutelă de la locul de domiciliu al copilului.
Pa, pa.

| nustiumatematica a răspuns:

Divort+partaj

| Mayar a răspuns:

De ce ...Dzo nu ai stat mai mult timp cu ea fara sa faceti porcarii si sa faceti copii?! Ca sa vezi cu cine ai de-a face si daca chiar merita sa ai un copil cu ea! Tu chiar nu ai cap?! Bine iti face, daca nu ti-l folosesti!
Acum n-ai decat sa iti calci peste mandrie si prostia de care ai dat dovada in trecut si te pui sa repari lucrurile! Asa cum ai fost orb mai demult si te-ai casatorit cu ea si ai facut un copil cu ea, continua sa fi si acuma orb, impreuna cu ea! Si nu te mai plange, bogatia si prostia se platesc.
Bine ca fetita aceea trebuei sa sufere din cauza a doi luzi si inconstienti! Vai s-amar! Macar acuma revino-ti din... ceata ce o fost in capul tau si indreapta lucrurile!