| Malvinutzza a întrebat:

Sunt mamici care-și cresc copii singure doar cu ajutorul sotului?
Eu am mama și soacra și soacra m-a ajuta uneori, mama zici ca a innebunit de când am născut ma lasă să mă descurc singura cu bebe. Ma ajuta doar cu bani însă eu am nevoie de sfaturi când bebe plange haotic și alte probleme ea ma ia cu altele ca eu n-am fost asa rea când eram mica ca l-am învățat prost și nu sta în carut, ca ea nu știe ce sa-i faca. Ca eu știu mai bine ce sa-i fac, sta cu el doar când e cuminte e topita după el in vizite, în rest ma lasă singura, nici nu ma vizitează. Am nevoie și eu de o parte feminina lângă mine acum la primul copil.....sunt eu paranoica?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu am crescut 2 copii, doar cu sotul, fara ajutor din alta parte.
Sfaturi cum sa-ti cresti copilul gasesti pe site-urile de mamici sau la medic.
Daca vrei sa fii singuar cateodata, ceri sotului sa stea cu copiluls i iesi singura la plimbare, sau la o cafea cu o prietena, ori rogi mama ori soacra sa stea cu el 2 ore.
Copilul se invata si se dezvata, daca nu mai faci ce nu trebuie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este bine ca ai soțul care te ajută, crestera unui copil este responsabilitatea voastra a ta si a sotului, nu a soacrei nu a mamei tale, ea te a crescut pe tine, acum numai vrea sa se chinuiasca cu copilul tau, tu l ai facut este al tau descurca te ca nu ai alta solutie. Ce varsta ai?

| Malvinutzza explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am zis sa mi l crească ca l cresc u ca stau acasă 2 ai cu el voiam sa fie alături de mine la greu când nu știu ce sa I fac nu numai când e dulcic și cuminte parca fuge de el sau I e frica când plange pe mine cum m-am crescut ca nu cred ca am fost muta....am 32 de ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Malvinutzza):

Bună! Parintii tai sunt oameni in vîrstă deci nu mai au energia pe care au avut o cand te ai nascut tu, acum ei sunt nervosi numai au rabdare este de inteles, si ei fiind la pensie vor linistea pe care nu au avutr o cand erai tu mică ca aveau servici copil, ar trebui orice problema a copilului sa o discuti cu medicul pediatru care i ti vede copilul, el stie exact cum sa te ajute, multa sanatate, ce varsta are copilul este fata sau baiat?

| Lioana a răspuns:

Da. Eu mi-am crescut copilul impreuna cu sotul, fara ajutorul părinților, pentru ca nu mai aveam parinti. Soacra ma vizita uneori dar mie mi se parea ca mai mult ma incurca. Nu aveam nevoie de sfaturile ei ci mi se parea ca eu trebuie sa o invat pe ea cum sa se poarte cu copilul meu, pentru ca facea greseli mari.
Eu am invatat cum sa-mi cresc copilul din cartile pentru mamici. E nevoie de multa dragoste si rabdare si totul va fi bine.
Daca copilul plânge ori ii e foame, ori trebuie schimbat scutecul, ori îl doare ceva, ori are nevoie de atenție, de iubire. Dar eu cand ii dadeam sa suga, totdeauna se linistea si adormea.

| ania a răspuns:

Nu esti paranoica, dar daca mu vrea nu o poti obliga.intreaba alte femei disponibile.

| Nirvanaaa a răspuns:

Mama ta nu e datoare sa te ajute cu copilul. Decât dacă dorește ea. Iar in cazul tău nu vrea sa se implice. Nu ai ce sa faci.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Mai erau mamici pe aici pe TPU care au nascut recent sau chiar urmeaza sa nasca.lasa o intrebare sa dai de una si incearca sa schimbi idei si probleme cu ea despre copil, sa va mai sfatuiti(dar ai grija la mistouri si glume, sa nu faci greseli)
sau cauta o mamica pe Facebook pe grupuri si mai vorbiti intre voi

| adorbanii a răspuns:

Tu l-ai, așa că este responsabilitatea ta, dacă mă înjuri sper să-ți crape copilul de cancer