| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o mamica singura … si imi e tare greu, imi dau silinta sa îmi cresc fetița precum pot mai bine dar am ajuns la capătul puterilor, plâng din orice, nu ma susține nimeni pe plan sentimental, psihic și material și trăim dintr-o pensie de a mea pe caz de boala de 1300 de lei pe lunacrying Sunt disperata, nu știu încotro sa o mai apuc, ajutor de la stat ca sunt mama singura nu mi-l acorda, stam prin chirii, un haos total, asta seara fetița mea de 2 ani jumate ma întreba mama tu ai bani pentru o bombonica, mi s-a rupt inim, a fac referire la statul acesta corupt care își umfla prioritarii și prioritățile și la cei nevoiași cu copii nu se gândesc. Am plâns 2 ore neîntrerupt, am inima sfâșiata… de multe ori vreau sa ma duc și sa ma tot duc dar ma tine ceva … fetița mea. Ce sa fac?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Luati-va de munca si mergeti zilnic sa castigati bani, ca nu-i timp de trandavit cu un copilas mic pe cap.
A-ti facut o alegere proasta sa faceti copii fara sa aveti nici dupa ce bea apa, acum lasati plansul si luati-va de munca!
Copilul poate merge la camin, asa cum duc toate femeile copilasii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să termini cu plânsul. Nu rezolvi nimic cu el.

| RxTx a răspuns:

PE SITE-uri de matrimoniale scrii exact asta si pui poze cât mai sexy si nu spui nimic in plus
vei găsi un babalâc cu bani căruia i-a murit baba dar el a fost torționar
si acum are pensie fără număr
nici morcovul nu mai are
așă că și el are nevoie de una care să ii toace mulțimea de bani
poate din când în când o să ii mai mângâi gărgărița
si cam atât te jertfești si asta e
rămâi și cu casă
ai și o viață lipsită de griji

Altă soluție ar fi să pui mâna pe muncă dar dacă am înțeles bine ai ceva boală dinasta somaj cronic nu am înțeles prea bine ar dacă nu poți munci nu poți munci trebuie să fiu înțelegător și să îți ofer o părere soluție care ar putea să te scoată din sărăcie
vorbești cu poștasul cui ii duce sacii ăia de bani la penesie
te duci îl pândești pe babalâc si ii arați mrejele feminine

| Davinna a răspuns (pentru RxTx):

Sa-ti fie rusine!

| RxTx a răspuns (pentru Davinna):

De ce să îmi fie rușine!?
Eu am prezentat ceva exemple pentru a te putea ajuta pe tine să fii mai clară în exprimare arunci când alegi să deschizi gura!?
Ca să se înțeleagă clar care sunt personajele poveștii!
Pt că altfel oamenii pot înțelege greșit ceea ce tu ai dori să spui!

Eu consider că am făcut o faptă bună că ți-am deschis mintea pentru ca ca pe viitor să explici clar lucrurile înașa fel în cât să nu mai lași oamenii să își imagineze

| RxTx a răspuns:

O altă versiune dacă tu nu trăiești din pensia copilului de handicap ar fi să dai fata la casa de copii.
Eu nu înțeleg bine din ceea ce ai scris tu aici dacă tu ești cea care are handicapul sau fetița iar tu trăiești din banii pe care ii oferă statul de fapt pentru ea?

De ce întreb pentru că de multe ori întâlenesc cazuri în care mamele își abuzează copii să ii transforme in persoane cu handicap pentru că ele nu au învățat nici o meserie nu le-a plăcut nici școala nici munca
Iar chestia asta cu a cerși beneficii sociale de la stat o iau ca pe misiunea viețiilor.
De și copii respectivi ar fi putut fi oameni absolut normali datorită mamei ei sunt făcuți să pară că ar fi handicapați pentru ca să primescă ceva din care să trăiască și mama respectivă.

Asta nu înțeleg dacă problema este la tine ca și persoană atunci exită cineva care te poate ajuta dacă tu ești persoana cu handicap ISUS HRISTOS
Uite aici o fundație MAMA ȘI COPILUL care oferă CAZARE GRATIS Job
tot ce vrei mâncare bani până și bonă pentru copil
cu condiția ca tu să vrei să inveți ce o să descopere ei că ai carențe
de exemplu oferă cursuri de alfabetizare
oferă cursuri să înveți o meserie
îti oferă si practică plătită la o firmă
iti oferă si bani
https://signoflife.ro/

EU ÎTI GARANTEZ CĂ ĂȘTIA DE LA FUNDAȚIA ASTA ITI OFERĂ TOT BANI CAZARE APARTAMENT pe care poți să îl cumperi job de invață si meserie si rămâi si cu locul de muncă
or să te ajute din toate punctele de vedere
https://signoflife.ro/

| Raluckutzzzzzzza1 a răspuns (pentru RxTx):

Uau de unde ai dedus tu ca copilul meu este cu handicap?! Și de unde căci a-și țării din pensia feții mele …. Eu sunt cardiaca …. Dar asta e mentalitatea care știe doar sa insulte …. Iar ideea cu casa de copii pai ce mai stai da ți tu copilul acolo in cazul in care ai!? Dacă nu …. Hai sa ne abținem totuși îmi pare rău sincer ca am scris nu ma așteptăm la aceste răspunsuri sa fiu poată peste picior.

| anonimuIl a răspuns (pentru Raluckutzzzzzzza1):

Și ce răspuns vrei?

| Sophieka a răspuns (pentru Raluckutzzzzzzza1):

Buna seara. Tocmai am dat peste intrebarea dvs.
As vrea sa va ajut cu, cate ceva din posibilitatile mele... Lasati-mi numarul dvs de telefon sau o alta metoda de a va contacta.

| haileewatson a răspuns:

Cauta un centru de zi pentru copii fara posibilitati, acolo va va primi mancare zilnic si se va juca cu alti copii cat timp tu esti la munca. Nu cunosc situatia ta sau de ce boala suferi, dar sunt sigura ca exista ceva ce poti face ca sa mai castigi niste bani in plus. In Bucuresti este un centru numit Ana si Copiii.

| Dandinelle a răspuns:

Ești mămică, fii puternica. Tu trebuie să-i arăți copilului tau că poți. Tu-ti poți demonstra și ție asta. Stiu că e greu și în Romania sa incepi de undeva dar încearcă, lucrează la tine macar daca tot sunteți voi doua doar. Sunt ONG-uri care pot ajuta. E treaba doar că tu trebuie sa nu îți mai plângi de milă, sa te focusezi pe tine și pe copilul tau și să te ții bine. Problemele și necazurile apar, contează cum le menajam noi. Ai un copil care are nevoie de susținerea ta. Uită-te pe Facebook după grupuri de familii monoparentale. Sunt mulți părinți singurei rămași cu copilașii și poate te inspiră poveștile lor. Îți urez spor

| gabriel2004o a răspuns:

Personal,faci cum au făcut părinții mei
Lași copiii la bunici și pleci la munca afară și aduci bani
De preferat Germania
Nu ai cum sa trăiești bine în România

| RxTx a răspuns (pentru gabriel2004o):

Este o solutie foarte buna
Eu as intreba-o cât de în serios a luat școala în viață nu ca să o judec ci ca pe o statistică
Să văd dacă lipsa banilor de trage de la faptul că nu stie sa faca contabilitate arhitectura sa ofere consultanta juridica sa faca orice cu mintea ei sa presteze un serviciu bazat ep ceea ce a invatat la scoala de bucatari cofetari de exempu
Sa isi ouna in practica cunostintele si abilitatile
. sunt multe patiserii cofetarii fabrici fabricute pe aici prin Romania care cauta disperati oameni si restaurante care nu gasesc cui sa dea 1000 euro / lună

Important este să știi să faci ceva cu mâna ta orice

De la curățenie până la electrică
Să prestezi un serviciu
Că de munca exista ziarul anuntul

| BabaOarba a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta. Incearca sa contactezi o asociatie care se ocupa de copii fara posibilitati (eu stiu una singura, "Ana si copiii"), macar fetitei sa ii poti oferi mai multe (hrana, haine, rechizite, o excursie/tabara).

De asemenea, probabil te incadrezi la a aplica pentru o locuinta sociala, poate ar fi bine sa incerci sa afli amanunte la Directia de Asistenta Sociala din zona ta.

Poti cauta si site-uri de donatii. Exista astfel de site-uri unde lumea doneaza diverse lucruri, te inregistrezi ca utilizator si urmaresti anunturile. Poate iti foloseste ceva ce altuia ii prisoseste.

| AVAAVA a răspuns:

Sinuciderea trebuie exclusa indiferent de situație. Incearca sa ceri ajutorul și sfaturi și Bisericii. Din ce localitate ești?

| Amanda1 a răspuns:

De ce cresti fetita fara un barbat langa tine? tu esti devina, a fost alageria ta. poate tie nu iti trebui un tatic, la fetita trebui. gaseste un partener de viata si o sa fie mai bine pentru toti

| M678 a răspuns:

Puteți încerca lucrul de acasă și să duceți copilul la o creșă de stat cu oameni buni în ceea ce fac, altfel nu vă recomand să faceți asta. Încercați să căutați grupuri de suport pe rețele de socializare precum Facebook și eventual să găsiți un psiholog de stat sau psihoterapeut cu care puteți lucra pe problemele găsite.