| monika_8077 a întrebat:

Sunt o tanara(foarte tanara) viitoare mamica, vreau cateva sfatri in legatura cu bebelusul, va rog din tot sufletelul meu ajutati-ma cu sfaturile voastre. Din intrebarea anterioara cred ca ati observat ca nu am decat 16 ani si cateva luni. Astept toare raspunsurile voastre fie ele bune sau ironice poate imi vor fi de ajutor si ironiile.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
www.copilul.ro
Sănătate.
Pa, pa.

| Malvina24 a răspuns:

Buna! Informeaza-te si de pe acest site:
http://www.babyonline.ro/......jesti.html

La librarie se gasesc carti pentru mamici in care te invata cum sa ai grija de un copil de la A la Z!

http://www.babyonline.ro/......jesti.html

Intra pe google si scrie ''cum sa-mi ingrijesc copilul'' vei gasi o multime de articole(alaptat, spalatul dintilor, baitza, etc)

| Barajag a răspuns:

Nu te ironizeaza nimeni, asa a fost sa fie si eu zic sa te bucuri, chiar daca ai o varsta mica, sunt sigura ca vor fi persoane alaturi de tine care te vor sprijini.Eu zic sa-ti cumperi o carte despre cum sa-ti poti ingriji bebelusul sau poti gasi multe site-uri pe internet din care poti invata multe.Ma bucur ca esti o fata puternica si sper sa fi asa in continuare si gandeste-te ca nu esti nici prima, nici ultima.Nastere usoara iti doresc si mult noroc in viitor!

| Miha a răspuns:

Esti cam tanara pentru a face copii... dar daca a fost ceva neasteptat nu puteai abandona...trebuie sa fi foarte responsabila cu bebelusul el are nevoie d foarte multa iubire si mult timp petrcut langa mama sa, daca iti doresti ca el sa invete mai repede sa vorbeasca atunci citestei multe povesti pentru ca, chiar si daca nu intelege el va invata cuvinte noi, trebuie sa il inveti sa socializeze pentru a nu avea alte probleme cand va fi mare in plus el are nevoie d un spatiu doar al lui unde poate dormi linistit fara alte zgomote jucari, si cel mai bine ar fi sa il alaptezi tu nu sa ii dai lapte praf sau lapte de vaca
cam atat stiu euhappy

| kr.mdy a răspuns:

Acum ca vei fi mamica trebuie sa-i acorzi toata atentia puiului tau pentru ca va avea nevoie de tine. Cel mai bine e sa te ajute mama ta dupa ce vei naste pentru ca singura nu te vei descurca si va fi foarte obositor mai ales primele 3 luni.Succes si nastere usoara!

| bellekamms a răspuns:

Buna vreau bsa-ti spun ca instinctul matern se va trezi imediat ce vei naste.
Acum esti un pic speriata, e si normal dar atunci cand iti vei tine puiutul in brate vei sti ce ai de facut.
Cu sfaturi te putem ajuta, dar cand va veni momentul.Acum ai grija de tine si de puiul din burtica.
Nu uita ca trebuie sa mergi neaparat la un medic specialist. Daca vrei, tinem legatura.
Bafta si fa-ti curaj sa le spui alor tai.

| tweety28 a răspuns:

Ironii?
de ce?
E frumos sa fii mamica chiar daca acest lucru iti ocupa cam tot timpul
sper sa gasesti forta necesara sa poti sa faci si scoala in acest timp pentru a nu regreta mai tarziu
copii cresc si candva vor pleca de langa noi
sa te gandesti si la tine si la viitorul lui
chiar daca in romania acum scoala nu prea are valoare sa stii ca in viitor vei descoperi ca este necesara.
Bucurate de plivilegiul de a fi mama
altele nu au avut forta ta de a face un copil la o varsta atat de frageda si au avut de suferit dupa aceea
Sun cazuri cand fete tinere renunta la acest privilegiu si apoi traiesc cu vina in suflet si uneori chiar pentru toata viata pentru ca nu mai au posibilitatea de a face copii
fii fericita!
chiar daca e greu copilul iti va da forta necesara sa depasesti toate greutatile
cand te mangaia, te strange in brate, te saruta, iti zambeste... trec toate

| claudia_3616 a răspuns:

Cate luni are ingerasu si ce vrei sa afli? am o fetita de 1 anisor si 23 ani. Sunt dispusa sa iti dau orice sfat si sa te ajut din suflet.Nu te teme a fi mamica e un lucru minunat. cel mai minunat din lume. Pupici pentru bebe tare scump