| anonim_4396 a întrebat:

Voua cum vi se pare ca un parinte sa isi acuze propriul copil adolescent de probleme psihice?

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Normal laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Le-aș spune că e moștenire genetică. ))

| Mosotti a răspuns:

Depinde, poate chiar ai o problema psihica, nu se stie, depinde de ce faci, ce zici, si asa mai departe. Trebe analizata situatia.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca chiar are acel copil probleme psihice, e okey, nu e acuza, e un adevar.
Daca nu are probleme, atunci e abuz sa il acuze ca ar avea probleme psihice, deci depinde de caz.

| Lioana a răspuns:

Parintii fac deseori greseli si asta e una din ele. Dar daca isi iubesc copilul si intentiile lor sunt bune, aceste greseli sunt scuzabile. Tu poate nu vei face greșelile facute de parintii tai, cele pe care le-ai observat si te-au deranjat, dar vei face alte greseli pentru ca nimeni nu e perfect.

| StrongHeart a răspuns:

Hei,vrei sa-ti spun ceva,eu am avut probleme psihice in adolescenta si credeam ca-s pierdut(de la substante interzise),dar mama mea in special m-a incurajat mereu; cand eu spuneam ca am ceva la cap sau ca ceva nu e in regula cu mine(pentru ca imi bagasera altii chestiile astea in cap) ea zicea ca nu e adevarat,ca sunt bine,doar ca am luat niste decizii gresite in viata si ca o sa fiu bine si chiar mi-am revenit si sunt bine,deci totul tine de perspectiva din care privesti lucrurile si ce iti spui. Poti sa alegi sa privesti partea negativa a lucrurilor sau sa privesti partea plina a paharului,deci,eu zic asa:
Chiar daca acel copil adolescent are intr-adevar probleme psihice, trebuie incurajat si tratat eventual(nu cu pastile, alea iti fac mult rau), ci prin terapie sau alte metode, dar cel mai repede de vindeci tu singur cand constientizezi situatia in care te afli si vrei sa schimbi ceva.
In niciun caz nu il acuzi de probleme psihice, pentru ca:
1)nu il ajuti cu nimic
2)pui paie pe foc si il faci sa creada ca este mai putin decat merita, il faci sa creada ca e un ciudat si ii va scadea stima de sine grav, mai ales venind de la cineva apropiat.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Ce exista dzeu numai pentru anumiti oameni.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista pentru toti, trebuie sa dai mizeria si intunericul la o parte ca sa vezi lumina.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Nu poti cand cel care ti-l arunca in ochi, este favoritu acestui dz care il iarta, si cu fiecare actiune pare ca e rasplatit, si tu pieri in intuneric.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata e de fapt o lupta cu noi insine, nu cu ceilalti.
Nu vreau sa sune prea cliseic, dar sunt multe iluzii ale mintii care ascund adevarul, adevarul e in noi, trebuie doar sa ascultam glasul constiintei noastre.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Pai tati inca sustine ca am probleme, si stii ce i spun eu?: ASTEA SE MOSTENESC GENETIC! si tace!

| lulufunny6766 a răspuns:

Daca il acuza sa l duca si la psiholog. cu vitamina c trece tot