| ExprimareLibera a întrebat:

1.A fost religia concepută inițial pentru a stabili un cod moral respectat de indivizi sau un simplu un instrument de manipulare a maselor?
2. Ce părere au teistii despre rolul femeii in societate, raportat la concepția religioasă redată în Biblie?
Dacă femeile privesc Biblia ca pe o carte a drepturilor lor, ar trebui să fie sclavele bărbaților?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Initial Dumnezeul FSM a creat oaia.
Dar aceasta nu era in stare sa aduca barbatului o bere de la frigider.
Dupa aceea a creat blonda.
Ghici de ce a creat bruneta.
Nici blonda nu era in stare sa aduca berea.

| ExprimareLibera explică (pentru TrăieşteClipa):

Presupun că acesta e cel mai bun răspuns pentru întrebarea mea, lol

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Multumesc.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

1.scopul inițial a fost de a se stabili un cod de legi moral, pentru evrei în 1513 i.e.n. Apoi, întrucât evreii nu au mai ascultat de Dumnezeu, El si-a ales oameni din toate națiunile care asculta de el și normele sale și care se diferențiază de toate celelalte religii. Dar azi, religia în general, este un instrument de manipulare a maselor.
2.Biblia apară drepturile femeilor în societate și ea trebuie respectata. Efeseni 5:28, 29.
Nu, femeile nu sunt sclave a barbatilor. De fapt, Dumnezeu le numește un ajutor potrivit pentru bărbat. Geneza2:20,23-25

| Mariο a răspuns:

Religia e limba lui DUMNEZEU. Modul in care el vorbeste cu noi. De asta a fost facuta, ca sa vorbim cu creatorul. Femeia e importanta pentru ca ea face copii si ne ajuta sa ne inmultim asa cum zice si in BIBLIE. Cresteti si umpleti pamantul. Femeia are grija de gospodarie si daca e ascultatoare si supusa barbatului e pe placul lui DUMNEZEU.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mariο):

Modul in care gandesti ma face sa vomit. Femeia e importanta pentru ca face copii, si trebuie sa aiba griga de gospodarii si sa ii fie supusa barbatului? Spune-i asa oricarei fete pe care o intalnesti pe strada si o sa primesti la palme de nu o sa poti sa le duci.

| Mariο a răspuns (pentru Mayhem666):

Mi-o da ea palma da tot ea se duce in iad pentru ca a lovit un barbat.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mariο):

Dar superior te mai crezi. Vezi sa nu te impiedici de ego-ul tau prea mare.

| Mariο a răspuns (pentru Mayhem666):

DUMNEZEU ne-a facut superori femeilor. Ele au creierul mai mic decat il are un barbat, toti doctori zice asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mariο):

Zice, zice, ca tare multi e.

| Mariο a răspuns (pentru Mayhem666):

Chiar e multi doctori care zice asta. Daca te-ai documenta ai vede singur.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mariο):

Eu eram ironic, voiam sa iti atrag atentia asupra gramaticii tale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariο):

Serios? dar cine esti tu sa fii considerat de neatins?
Cred ca ai uitat ca traim in 2016, cand barbatul si femeia au drepturi egale! Copii se fac impreuna, ca si tu participi la conceperea lor, si se cresc impreuna, ca doar nu beneficiezi tu doar de placere si femeia de munca.