| anonim_4396 a întrebat:

1 - Cam cat de logica este batalia dintre satana si dumnezeu? Este ca si cum un baiat de 15 ani ar boxa cu Mike Tyson (in perioada lui cea mai buna) pana la moarte.

2 - In viziunea crestina, dumnezeu "poate sa faca aproape orice" sau este "atotputernic"?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cam exagereati cu intrebarile sincer fara suparare, dar ce castigi cu asta?
inteleg 1, 2, 3 dar tu mereu te repeti ca sa obti ce? gaia ca atee gandeste mai rational noi suntem un exemplu pentru alti si sa fim un exemplu bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrucat continui cu intrebarile prostesti, ma fortezi sa repostez apelul catre cei care te urmaresc.In prealabil iti voi arata cat de ilogic este exemplul dat de tine si rationamentul facut. Unde ai citit tu ca D-zeu s-a luptat vreodata EFECTIV (precum 2 pugilisti)cu satana? Numai in mintea ta bolnava s-a produs asa ceva. Influenta pe care cauta fiecare din ei sa o aiba asupra omului, care are liber arbitru, nu inseamna o lupta directa intre ei decat in capul unui infantil. Deci:Cand cel care posteaza ceva care denota ca manifesta tendinte de om "dus cu pluta", sau de rezident la "marcuta", exista 2 posibilitati:sa nu-i dai atentie(in fapt, sau din condescendenta), sau sa-i raspunzi, tratandu-l totusi ca normal.La prima posibilitate, varianta 1 este cea mai indicata intrucat il faci sa taca.In varianta 2, daca-si da seama ca-i canti in struna intrucat il consideri "sarac cu duhul", poate devenii agresiv in exprimare.In cazul celei de a-2-a posibilitati, faci o mare greseala (cum am facu eu).El si-o ia in cap crezandu-se "buricul pamantului" si tratandu-i pe toti ca un atotstiutor, multilateral dezvoltat. Faceti-l sa ajunga la conditia lui reala

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu ţie ţi-am mai spus că repeţi întrebările?

| martzian a răspuns:

1. Te roade grija de diavol? Si noi, oamenii, avem inconstienta asta...
2. Stii deja, ai mai intrebat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce-ar fi sa nu-mi mai raspunzi la intrebari? E foarte simplu... nu-ti plac, nu raspunde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stimabile, toti avem obligatia sa luam atitudine fata de neavenitii care daca nu sunt opriti, cred ca pot posta orice tampenie, crezand ca e corect.Deci voi continua, pana vei posta numai intrebari care sa nu jigneasca, sau, daca nu esti capabil, sa te opresti.

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam ca domnia ta esti definitia misto-ului. Sau cel putin credeam ca ai impresia ca esti definitia misto-ului. Ne-am inselat amandoi. Lasa ba, ca merge, ce te oftici? Zice si omul ce vrea - oricum tu postezi a-n proasta, la misto. Nu?

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te enerva, amice. Sunt inofensivi. Mie astia mi se par argumentul cel mai bun pentru a-mi sustine punctul de vedere.

Gaia chiar e chiar comic pe alocuri, cu incrancenarea lui fara rasunet la fani. happy