| Cocîrlăndosu a întrebat:

1. Ce ar trebui sa facă preoţii din fiecare parohie pentru a face şi mai mulţi tineri să vină la biserică decât vin acum? Se înţelege, preoţii ortodocşi.

2. Pentru tinerii ortodocşi care cred în Dumnezeu, dar nu sunt practicanţi. Ce v-ar determina să mergeţi mai des la biserică? Ce anume ar putea sa facă biserica mai atractivă pentru voi?

44 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Biserica la cât este de bogată să participe financiar la echilibrul crizei acestei țări!
Pa, pa.

| Ciuuuffii a răspuns:

Nimic. Biserica este perfecta asa cum e. Daca tinerii nu vin asta inseamna ca nu le place in casa Domnului.

| givehelp a răspuns:

E cam greu sa zici ceva de preoti fara sa-ti iai un pacat,: sa lase masinile luxoase, sa nu aiba burtile alea in fata plina de bunatati, caci din posturi si rugaciuni continuu nu mai faci asa burdan. Chiar si slujba cand merge putini preoti citesc clar rugaciunile, ca noi cei de rand sa le putem repeta. Sa iasa din politica, ca chiar ma enerveaza ca biserica e inclusa in politica.

| Cocîrlăndosu explică (pentru givehelp):

"Sa iasa din politica, ca chiar ma enerveaza ca biserica e inclusa in politica."

Nota 10! Aici sunt de acord 100% cu tine! Si eu cred la fel!

| Cezica a răspuns:

Eu,cel putin, cateodata nu vin, deoarece esti criticat, de exemplu : sunt multi oameni in varsta si te cearta ca '' de ce veniti?! sa va jucati aici? aici e casa Domnului, nu e loc de joaca "; si poate mai e decorul...pentru unuii biserica e plictisitoare...

| Cocîrlăndosu explică (pentru Ciuuuffii):

Eu nu am zis că nu vin! La mine în oraş bisericile sunt full în fiecare duminică, şi vin şi tineri şi mulţi copii împreună cu părinţii, dar la ţară situaţia e un pic altfel. Vin batrânii şi nu prea vin tinerii!

| Cocîrlăndosu explică:

Răspunsurile tale sunt cele mai la obiect de pâna acum! Tineri vin la biserică, dar vin cei de la oraş, la ţară nu prea se duc deşi acolo, la ţară, parca te-ai simţi mai aproape de Dumnezeu decât la oraş!

| Cezica a răspuns:

Rostul e ca are clopotul, de aia.

| Cocîrlăndosu explică (pentru Cezica):

Da, şi pe mine mă evervează "gardienii de ordine" din biserică, adică unii moşnegi şi unele babe care nu au altceva de făcut decât să pândească ce fac ceilalţi în biserică. Dar să ştii că eu le dau "Ignore" happy şi îmi văd de treaba mea încercând să fiu atent şi să nu deranjez pe nimeni. Pâna la urmă noi trebuie să ne vedem de ale noastre, iar pe ei să-i lăsăm în sarcina lui Dumezeu să-i judece!

În ceea ce priveste decorul, aici să ştii că am o părere diferită. Mie bisericele ortodoxe mi se par cele mai frumoase şi îmi sunt tare dragi! Eu ies din când în când în străinătate, şi de fiecare dată când ies mi se face dor să ravăd biserici ortodoxe şi troiţe la marginea drumului!

| Cocîrlăndosu explică:

Eu cel mai mult merg la biserică la oraş, pentru că stau la oraş, dar uneori mai ajung şi pe la ţară şi acolo nu prea văd tineri! Dar mă rog, fiecare cu părerea lui, poate că în zona ta merg cei de la ţară şi nu merg cei de la oraş. Totuşi, ce ar trebui să facă preoţii ca să atragă tinerii la biserică? Pe tine ce te-ar atrage?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Religia in scoli, implicarea duhovnicului (cu acordul lui) si a parintelui in viata lui spirituala ce trebuie dezvoltata, participarea la activitatile bisericii respective din care face parte tanarul.

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa se apropie de oameni, sa fie un model de viata pentru ei sa puna in actiune credinta vizitand pe bolnavi si pe vaduve.Si sa faca rugaciuni speciale pentru tineri ca ei sa cunoasca si sa caute pe Dumnezeu.

| sitărescu a răspuns:

Să facă adunări de studiu bilic şi tabere pentru copii de toate vârstele în zone apropiate de Mănăstiri, sponsorizate din banii parohiei.
Aşa tinerii au şanse să se cunoască între ei şi să formeze un grup unit şi activ.
Cred că un exemplu ar fi tabăra de la Mănăstirea Oaşa, unde tinerii sunt cazaţi gratis şi participă activ la ascultările obştii şi la slujbe.

| sitărescu a răspuns (pentru sitărescu):

Imagini din tabăra de la Oaşa,

http://www.youtube.com/watch?v=yNfP1i6ELPQ

| sitărescu a răspuns:

Am primit și eu în cutia poștală broșuri, cu invitații la diferite evenimente de la anumite culte/secte/denominațiuni, ba chiar aveam colegi care-i invitau pe ortodocși la botezul lor și tipăreau broșurele despre cei care urmau să se convertească, deci nu e nefondat răspunsul tău doar că, nu face obiectul discuției metoda altora de "evanghelizare".

| ania a răspuns:

Mântuitorul n-a stat în sinagogă să vadă cine vine să-L asculte ci a mers El să -i caute pe cei păcătoși.

| Esperança a răspuns:

"Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel?" -Matei 5:47

Cocîrlăndosule, ce ai cu mine crying întrebarea era pentru ortodocşi, deci eu nu aveam de ce să intervin în întrebarea ta, asta ca să vezi că am bunul simţ de a nu mă băga acolo unde nu sunt invitată, însă când văd pe câte unul care se dă mare credincios, dar pe gură scoate numai venin, înveninând şi pe alţii, chiar nu e de tăcut.

P.S Vezi să nu uiţi să îţi schimbi ceasul cu o oră înainte să nu întârzii mâine la Sfânta Liturghie!

| HueyFreeman a răspuns:

Sa mai racaie popa din aurul ala de pe pereti/icoane/orice altceva si sa-mi dea si mie din el.

| 7Dany a răspuns:

Sper sa nu se supere nimeni ca imi spun si eu parerea aici. Raspund pe puncte dupa cum sunt si intrebarile.
1. Sa se roage mai mult si cu mai multa credinta pentru tineri, deoarece ispitele sunt foarte mari. Si bineinteles sa traiasca si sa indemnde pe crestini sa traiasca o viata autentica de crestini, conform vietii Domnului Isus.
3. Nu sunt ortodox dar ce m-ar face pe mine sa merg mai mult la biserica ar fi prezenta lui Dumnezeu in biserica. Sa se simta ca Dumnezeu e prezent in biserica si nu sunt doar vorbe. In Faptele Apostolilor se spune ca s-a cutremurat locul acela unde erau adunati cand s-au rugat. Acum nu neaparat ca doresc cutremur dar doresc ca dragostea lui Dumnezeu sa inunde vietile oamenilor cand merg la biserica si sa iasa din acea cladire niste oameni noi, cu alte perspective si alte vieti.

| Cocîrlăndosu explică (pentru Esperança):

N-am nimic cu tine, atâta doar că mi-ar fi plăcut să nu-i răspunzi lui Ορθόδοξη ("ortodox", căci asta e traducerea nick-ului) pentru a nu se escalada conflictul. In rest, cam ce a ai zis e bine. Şi îţi mulţumesc că îmi porţi de grijă cu potrivitul ceasului! Tu ţi-ai dat-o înainte?

(La ora mă refeream!)

| Cocîrlăndosu explică:

"...tot eu sunt de vina, doar pentru ca am raspuns celui care ne ataca? Eu vreau sa il fac constient ca trebuie sa se nasca din nou, sa se asemene tot mai mult cu Domnul Isus. Si daca te deranjez, pot sa iti dau ignore ca sa nu va mai tulbur apele."

Femeie, tu ai o problemă!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Da,ateii si ortodocsii (nu toti) reprezinta o problema pentru mine.Nu de alta, dar vad ca orice miscare de-a mea va deranjeaza.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Apreciez faptul că recunoşti!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Recunosc ca voi aveti treaba cu noi!

Nu este suficient doar sa apreciezi,ci trebuie sa iei atitudine si sa va schimbati comportamentul, cum ar face un crestin adevarat care iubeste pe Dumnezeu si asculta de El.

| Esperança a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Am incotro? Vreau nu vreau...trebuie, desi nu sunt deloc de acord cu asta pentru ca imi da peste cap tot organismul. Mai ales iarna cand trebuie dat cu o ora inapoi.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Uite, îţi fac o dedicaţie că să nu mai fii supărată pe ortodocşi:

http://www.bestmusic.ro/......97047.html

:) :)

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Mersi.M-am rugat pentru voi.happy

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Pentru care din noi?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Eh! Esti curios, important este ca m-am rugat si pentru tine!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Te-ai rugat să-mi meargă bine afacerea? happy