| anonim_4396 a întrebat:

1 - Cica : "Ultimile statistici spun că peste 90% din populaţia lumii de astăzi crede în existenţa lui Dumnezeu".

Trecand peste idiotenia cu "ultimele statistici"...

Imi explicati si mie cum "peste 90% din populatia lumii de azi crede in existenta lui dumnezeu" cand sunt doar 2.5 miliarde crestini iar populatia de astazi numara 7 miliarde?

2 - Cand unii dintre voi spuneti "ateismul este tot o religie", ce intelegeti voi prin "religie"?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu inseamna ca toti cei care afirma ca sunt crestini si sunt. Daca intri intr-un garaj nu inseamna ca esti masina. Daca frecventezi o Biserica nu ai devenit crestin.

| danut a răspuns:

Trecand peste "confruntarea" dintre statisticile facute de atei sau crestini as dori sa cunosc daca tu si cei ce pun asemenea intrebari aveti cunostinte despre noile convingeri stiintifice aparute dupa experientele facute recent in Elvetia printre savantii ATEI?
Daca nu, va invit sa studiati TEMEINIC subiectul deoarece veti avea NOI revelatii privind EXISTENTA sau inexistenta lui Dumnezeu printre acei oameni de stiinta, ATEI. Pana studiati BINE subiectul ar fi mai demn sa nu va faceti de... stiti voi ce si sa va abtineti.

| Dandanache a răspuns:

Fatuca care a dat raspunsul la alta intrebare l-a copiat inca de la inceput de pe net. Prost gandit de la bun inceput de cine l-a scris, prost gandit si apoi de ea cand nu si-a dat seama ce posteaza, e genul de afirmatie care ar trebui aruncata la gunoi fara prea multe dezbateri.

| RAY a răspuns:

1 este o mare tampenie, in primul rand in dumnezeul din vt cred vreo 2 miliarde de persoane, apoi apar hindusi = alti zeii, budisti=nici un zeu, non religiosi care cred intr-un creator deist nici de cum cel evreiesc, apoi apar agnostici, urmati de ateii

cred ca cifra persoanelor atee se apropie de 2 miliarde daca nu chiar mai mult, si in Romania daca ar fi o tara dezvoltata cultural, fianciar, cred ca peste 30% ar fi atee

2 ateismul e lipsa unei religi, credinte, dogme, cult, idei etc
a spune ca un minus e un plus e o mare ipocrizie sau lipsa de matematica

| 3xfemeie a răspuns (pentru RAY):

Alta statistica! I-ai numarat singur?
Incearca sa scrii 2 miliarde in cifre. Oare cate zerouri trebuie?

| Mădă0611 a răspuns:

Poate s-au referit la zei, adica peste 90% sunt teisti. Unii crestini spun ca toti ceilalti zei sunt "infatisari"/interpretari ale lui dumnezeu, deci tu daca crezi in Odin, de fapt crezi in dumnezeu. Culmea, zeul lor e cel original. b-)
Intr-un fel, cei care afirma chestia de mai sus, putini, statisticile mele spun ca 0, 001% dintre crestini, au dreptate, insa "zeita suprema", natura, pe care au interpretat-o si urmarile se vad, nu le-a dictat vreo carte, sau ceva, din cate stiu, e prea ocupata cu altele treburi https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=08LBltePDZw :)

| M25M a răspuns:

1. Tocmai ai spus si tu sintagma ultimele statistici este o idiotenie, majoritatea statisticilor pot fi gresite, unele chiar intentionat.

2 Atheism is a religion like abstinece is a sex position - Bill Maher

| Chαяtreux a răspuns:

1. Nu este adevarat. Nu are cum 90% asa cum ai spus si tu. Plus ca din toti Crestinii, deja multi si-au pierdut credinta, de exemplu, sunt tari crestine in Europa, in care doar 20% mai cred intr-o divinitate suprema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Statisticile niciodata nu sunt adevarate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca tu esti cel care trebuie sa se documenteze mai mult pe subiectul "religii". Tocmai ai facut niste afirmatii complet idioate. Incearca sa-ti dai seama de ce.

"Ai dat-o prost" cu raspunsul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 - Esti sigur ca nu exista nici o diferenta/contradictie intre musulmani, crestini si evrei la capitolul "zeu" si "religie"? Nu crezi ca daca ar fi avut toate 3 aceleasi puncte de vedere ar fi fost doar o singura religie nu 3 (destul de diferite)?
2 - Mai exista multe alte religii nu doar cele 3 mentionate de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunde punctului 1.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E clar, discutia cu tine pe acest subiect e inutila. Documenteaza-te cu adevarat si revino cand stii mai multe.

Totusi, o sa-ti fac pe plac. Sa zicem ca toate cele 3 au cu adevarat acelasi zeu. Asta tot nu inseamna "peste 90%".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing Daca te uiti numai la avatare, zici ca vorbesti cu tine.

| unbaiatanonim a răspuns:

Ateismul este o religie la fel cum Laleaua este o pasare.

| WhiteLover a răspuns:

Pai nu trebuie sa fi neaparat crestin ca sa afli de Dumnezeu.si ateii au auzit de Dumnezeu, dar prefera sa nu creada.pai nu e chiar o religie...religia inseamna sa crezi in ceva, dar ei nu cred in nimic happy

| ciprianjurje a răspuns:

Nu iti voi raspunde decat la prima intrebare deoarece nu sunt ateu.
Da ai dreptate ca sunt numai 2.5 miliarde de crestini dar nu numai crestinii cred in existenta lui Dumnezeu ci si alte numeroase secte. Chiar si diavolii cred in Dumnezeu.

| ChR a răspuns:

Tot nu vor cretinii sa priceapa ca, credinta NU ESTE O VIRTUTE.

Crezi in lucruri fara dovezi si esti un idiot, crezi in divin, esti religios.

Oricum nu mai e mult pana miturile vor fii ingropate pana si la ultimul taran, si credinta unei persoane va putea fi criticata.

| 3xfemeie a răspuns (pentru ChR):

Concluzia asta ai tras-o cand sugeai la biberon?
Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?

| ChR a răspuns:

Habar n-ai