| Holiday a întrebat:

1.Conform Bibliei, Noe a imbarcat pe arca cate doua animale din fiecare specie. Cate animale estimati ca erau la bordul arcei la inceputul potopului si cate in momentul acostarii pe muntele Ararat?

1.Sub 1000
2.Intre 1 000 si 5 000.
3.Intre 5 001 si 50 000
4.Intre 50 001 si 1 000 000
5.Intre 1 000 001 si 10 000 000
6.Mai mult de 10 000 000

2.Imediat dupa potop pe Terra au existat doar doua exemplare din fiecare specie (excluzand omul) sau i-au supravietuit mai multe exemplare din unele specii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ danut

"Au fost descoperite ramasite din Arca lui Noe"... cam de 4 ori pana in prezent. Sunt curios cand se descopera arca a 5-a oara.

"S-au facut si analize"... prezinta persoanele, studiile, locul publicarii, etc. Stii tu, detalii de genul acesta pe care voi le evitati tot timpul.

"din cate se pare era destul spatiu pentru numarul de animale"... indiferent de cum vrei sa o intorci, arca respectiva era mult prea mica pentru numarul de animale. Dar te las pe tine sa prezinti acele "analize".

"s-au facut si multe incrucisari de atunci aparand multe subspeci"... nu erati voi aia care ziceati ca evolutia "ie naspa"? Pai ce facem acum... ori suntem golani ori nu mai suntem.

"sigur nu au fost luate balene si nici casaloti pe acea arca"... esti constient de faptul ca foarte multe specii de pesti ar fi murit nu? Pestii de apa dulce nu se prea dau in vant dupa apa sarata. Ba mai mult de atat, ia incearca sa bagi niste plante in apa sarata si tine-le atata timp. Ce zici, traiesc?

Povestea cu arca daca e sa o iei ca fiind pe bune intampina foarte multe probleme (pe langa lipsa dovezilor) de care nu poti sa treci indiferent de cum vrei sa o intorci.

36 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Au fost descoperite ramasite din Arca lui Noe, chiar pe Muntele Ararat, din Turcia, cel putin asa sustine un grup de exploratori turci si chinezi.
Relicvele, mai precis niste bucati de lemn, au fost descoperite ingropate intr-o zona situata la 4.000 de metri altitudine.In urma analizelor de laborator s-a constatat ca vechimea lor este 4.800 de ani, ceea ce inseamna ca dateaza cam din aceeasi perioada cand ar fi avut loc evenimentele relatate in Biblie.
Conform Bibliei, arca a fost o corabie mare, pe care Noe a construit-o la indemnul lui Dumnezeu ca sa isi salveze familia si animalele in timpul marelui potop, care a avut loc in jurul anului 3300 i.Hr.
Arca a avut lungimea de 140 de metri, latimea de 23 de metri si inaltimea de 14 metri. Avea un singur geam si o singura usa aflata la mijlocul corabiei. Corabia a fost construita din lemn de gofer (chiparos), era impartita in camarute, tencuita cu smoala pe dinauntru si pe dinafara."
Aceste fraze au fost copiate de pe net si se gasesc pe foarte multe site-uri ce contin si multe fotografi si chiar si comentari stiintifice.
S-au facut si analize privind capacitatea de "imagazinare" a respectivei corabi, din cate se pare era destul spatiu pentru numarul de animale, trebuie tinut cont ca s-au facut si multe incrucisari de atunci aparand multe subspeci. Si inca ceva, sigur nu au fost luate balene si nici casaloti pe acea arca.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danut):

Sursa? Link-ul de unde ai citit asta?

| Holiday explică (pentru danut):

Nu ai raspuns la niciuna din intrebari. Nu am intrebat care erau dimensiunile arcei si nici daca a fost gasita sau nu.

"...din cate se pare era destul spatiu pentru numarul de animale..."

Nici asta nu am intrebat, ci cate estimezi ca au fost la inceput, cate la sfarsit si daca au scapat doar 2 din fiecare specie.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Cate eu fost? Habar nu am, nu m-am gandit sa fac socoteli de genul asta dar cred ca Cel care a facut selectia a stiut sa indice si dimensiunile navei.
Da cred ca in afara de specile de animale casnice pentru consum care nu erau prea multe: vaci, oi, capre si pasari de curte din care erau cate 7 perechi, restul au fost cate 2 sau o pereche. Si inca ceva animalele salbatice nu au avut nevoie de hrana deoarece sigur au fost in stare de latenta gen hibernare.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danut):

Folosesc asta:
"http://www.monroenews.com/......was-round/
Ai citit stirea sau doar titlul? Intelegi ce inseamna mit babilonian?

Ai citit ca britanicul nu crede ca arca a existat, dar doar mitul?

| danut a răspuns (pentru KhludCiprian):

Sincer sa fiu m-au interesat doar descoperirile facute si nu parerea unui individ. Opinile nu le preiau ci mi le fac singur. Uite un "mit", din punctul meu de vedere Decebal nu a existat. Vezi tu, daca un om are o opinie si neaga o realitate nu inseamna ca este chiar asa, deci fiecare cu parerea lui.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danut):

Te rog citeste atent stirea. El a zis: legenda arcii lui Noe e dupa un mit babilonian cu indicatii de la Dumnezeul babilonian.

Nici pe mine nu ma prea intereseaza de miturile sumeriene, chiar daca ele au fost preluate de scriitorii Biblici. Daca afirmi ca e o realitate si esti cert de asta, nu iti nerg certitutinea.

Doar ca expertii (ce i-ai citat) nu zic asta! Cel putin unul din ei ce am citit in detaliu!

| danut a răspuns (pentru KhludCiprian):

In alt loc se spune ca aceasta istorisire se gaseste si la chinezi si la alte popoare. Evident ca dupa pototp oamenii s-au raspandit pe glob "purtand" si amintirea acestuia. De aia nu sunt interesat de opini ci doar de stirea efectiva. Apropos de "experti", in alt mesaj ti-am spus ca am ceva cunostinte de la un arheolog care a sapat in orient multi ani si am "alte" certitudini fata de cei mai putin informati sau cu informatii din reviste, carti sau net. Sa-ti dau un exemplu, in Biblie se istoriseste cum Isus a vindecat un paralitic la o scaldatoare a vremi din Betsaida. Mult timp nu s-a crezut in existenta acesteia ca de curand sa fie scoasa la lumina aceasta scaldatoare aflata (sper sa nu gresesc) la peste 30m adancime fata de nivelul actual al solului. P.S. Am vazut fotografi cu aceasta scaldatoare.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danut):

Cred ca tu faci o greseala cu expertii, si acea greseala e cea mai semnificativa: anume ca oamenii de stiinta nu au avut dovezi sa zica ca acea localitate a existat, nu?

Daca exista sau nu Bethesda sau nu, schimba doar atat: ca a existat. Daca tot vorbim de localitati si vremea lui Isus. Ai uitat de Tir? In care Isus a intrat dupa ce zicea in Biblie ca a fost distrus de pe fata pamantului? Daca vezi Tirul in Biblie sau azi in poze iti rectifici pozitia fata de ce a zis Biblia?

Deci unii au o pozitie onesta, si altii (sau sa fim specifici, altul) are o pozitie dogmatica. A "alege cirese" din argumentul cuiva: "exegetul sumerian a zis de mitul potopului in care el a zis ca nu exista, dar mitul zice in detaliu mare despre arca si potop" deci el a zis: "exegetul sumerian a zis de mitul potopului" dupa mine este si la limita poruncii a IX-a si o greseala in intelegerea observatiilor istorice!

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

"In urma analizelor de laborator s-a constatat ca vechimea lor este 4.800"

Analizele nu au fost facute in laborator, ci direct pe blogul lor. Baietii nu au pus la dispozitia nimanui descoperirea si datele. Exemplul tau e mai degraba un contraexemplu. Nu are nicio treaba cu Biblia, e o sarlatanie.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Pana in secolul 19 nimeni nu credea in existenta Troiei. Toti spuneau ca e o legenda, ticluita de Homer.

| danut a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ai vazut cum arata in ziua de astazi Tir-ul?

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

"Analizele nu au fost facute in laborator, ci direct pe blogul lor."
Nu stiu si nici nu sunt interesat, daca ai fi urmarit mesajele mele ai fi aflat ca nu am nici cea mai mica incredere in cele de pe net DAR daca suntem "bantuiti" cu scrieri de aici atunci e bine sa-i dai omului ce-si doreste, informatii de pe net pana se satura.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danut):

Da, am vazut cum arata Tir-ul azi: 117, 000 locuitori (estimat).

Ai citit ce am scris? Vezi ca am zis ca Isus a incalcat o profetie in VT? Inteleg ca profetia nu s-a intamplat? Sau trebuie recitit/reinterpretat totul?

| doctorandus a răspuns:

Cate doua sau cate sapte, depinde ce versete citesti.

| danay72 a răspuns:

Unele exemplare erau cate 7. Dar in Biblie nu se specifica cate animale au fost.

| Holiday explică (pentru danay72):

Ok, unele (putine) au fost cate 7 (nu am vrut un numar, ci o estimare, care dupa cum vezi e destul de laxa, deci cateva animale in plus nu schimba nimic).
Nu ce zice Biblia ma interesa, ci ceea ce credeti voi gandind logic, sau nu...

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Cand e vorba de Biblie, evit presupunerile si interpretarile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ei na si tu acuma... ar fi trebuit sa fie arca aia cat vreo 20-30 barje care transporta containere din China (din alea de cateva sute de tone). Avansata era industria navala in acele vremuri

| Holiday explică:

Fara sa ofensez pe nimeni, haideti sa ne limitam la cele doua intrebari punctual. As aprecia foarte mult daca raspunsurile ar fi simple, la intrebarea unu "varianta x(1, 2,3, 4,5) si argumentarea", iar la a doua intrebare "doua si argumentarea" sau "la unele mai multe si argumentarea".

| sublime89 a răspuns:

Pai cu tot cu testoasele din Galapagos, pinguinii din Antarctica si cangurii din Australia, eu presupun ca erau in jur de 1000 de specii. Cate sa incapa pe o arca, pana la urma?
Cum sa supravietuiasca mai multe exemplare dintr-o specie? Nu scrie asa ceva in biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca nu a bagat doar 2 din fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca pe corabie era material genetic? cate perechi incapeau pe corabie? si fara prea mare bataie de cap, mancare, curatenie, si altele?

| Holiday explică (pentru anonim_4396):

Intrebi, sau afirmi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu afirm.intreb,ca noi astia crestinii santem retrograzi rau, tinem progresul pe loc, nu prea gandim, ca gandeste popa pentru noi si mai ales noi nu cercetam, noi credem.

| Holiday explică (pentru anonim_4396):

Ok, am inteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Aa.am uita ca avem creerele spalate deci mintea ne e limpede precum cristalul, si scanteie precum diamantul in mii de culori.e greu ma vacanta, cu relijia crestina.

| Holiday explică (pentru anonim_4396):

Da, e greu...e evident ca te chinui.
Dar pana la urma nu asta era scopul intrebarilor, asa ca...pentru intrebari si/sau vaicareala gaseste-ti alt topic, eventual unul facut de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ohoo.deci tu esti din aia care au facebuk? biine ma domnu goe, iarta-ma ca-mi dadui cu parerea fara sa am cunostinte si mai ales pareri proprii.da, am raspuns, macar conteste?

| Mariiaaaa a răspuns:

1.La sfarsitul potopului erau atatea animale ca la inceput. nu am cum sa estimez cate.
2. pai, daca in corabie au intrat doar 2 specii din fiecare animal, un mascul si o femela, tot atatea au si iesit.
e ceva logic laughing

| KhludCiprian a răspuns (pentru Mariiaaaa):

Erau inghetati in firigider? Sau arca era atat de mare incat nu se gaseau perechile intre ele?
"When do mice become sexually mature?
Female mice become sexually mature at 6 weeks after birth and males at 8 weeks."
http://ko.cwru.edu/info/musfrming.html#muchure

Potopul a tinut teoretic 6 luni (sau dupa unii pana la un an) si minim 40 de zile (de ploaie cel putin).

3. Toate bolile din prezent erau probabil in acele animale (si oameni, dar animalele imparteau toate bolile si parazitii in 2 indivizi, oamenii aveau sansa sa ii imparta intre 8 indivizi), cum crezi ca au supravietuit?

| Holiday explică (pentru Mariiaaaa):

"...in corabie au intrat doar 2 specii din fiecare animal, un mascul si o femela..."

Masculul si femela nu sunt specii...

| Mădă0611 a răspuns (pentru KhludCiprian):

No, pai stai un pic, si parazitii sunt animale, asa ca Noe a luat doar 2 din fiecare specie. Totusi, e ciudat ca a luat paraziti si microorganisme, ca scopul potopului a fost curatarea Pamantului de pacat, iar cum majoritatea lor sunt rezultatul pacatului... thinking

| Mariiaaaa a răspuns (pentru Holiday):

O pereche din fiecare specie de animale: un mascul si o femela. asa e mai corect big grin

| Holiday explică (pentru Mariiaaaa):

Exista si animale asexuate.
De asemenea exista animale care se nasc de un anumit sex si in functie de necesitati isi pot schimba sexul, stiintific se numeste hermafroditism secvential.