| AvalohAlyn a întrebat:

1.Credeti ca exista civilizatii avansate in Univers?
2.Si ce parere aveti de teoria extraterestrilor antici care cica ne-au creat in trecut precum se zice in seria Ancient Aliens de la tv?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ca nu stim sigur ne limitam la a crede, putem insa, prin intermediul ratiunii, sa ne dam seama care credinta e mai probabila si mai logica.

Deci chiar daca nu stim, NU toate credintele sunt egale din punct de vedere al calitatii lor.

Daca ai 10 bile, dintre care 9 negre si una alba, si extragi o bila in mod aleatoriu, nu stii sigur ce culoare va avea bila.
Insa iti poti da seama care presupunere e mai logica si care e mai putin logica.
De exemplu daca eu cred ca bila va fi neagra, asta e o credinta destul de intemeiata.
Daca eu cred ca va fi alba, asta e o credinta cam absurda.

Tot asa si aici, probabilitatea ca extraterestrii sa existe este infinit mai mare decat ca ei sa nu existe, asa ca eu opte pentru aceasta varianta.

| RainmakerX a răspuns:

1.Da,cu siguranta! Cine suntem noi ca sa afirmam ca suntem singuri in univers? Din contra, suntem doar o particica din ce ar putea sa fie cu adevarat acolo. Da, cred.

2. Unele dintre lucrurile afirmate acolo par nefondate dar altele par chiar teorii ce merita luate in considerare.
Sincer, imi place aceasta serie. Este printre preferatele mele. Te face sa iti pui intrebari...

| sublime89 a răspuns:

Teoriile conspiratiei lovesc din nou. Ma refer la a doua intrebare. Eu citeam carti despre subiecte din astea acum 15 ani, si acum cand le mai rasfoiesc cateodata, de parca m-as intoarce la basmele copilariei. Cei de la Ancient Aliens se pare ca inca nu au abandonat aceste teorii, din simplul motiv ca aduc bani. Sunt foarte multi oameni care doresc sa creada asa ceva, si atunci de ce sa nu scrii niste carti sau sa faci niste emisiuni in care sa le spui exact ce vor sa auda? E o cale atat de usoara de a face bani multi. Nu sunt convins ca autorii chiar cred asemenea prostioare.
Cat despre prima intrebare, raspunsul nu poate fi decat "nu stiu". Oricine spune altfel, nu se bazeaza pe nimic. Cand ne avem doar pe noi ca singurul exemplu de civilizatie, nu avem cum sa stim daca suntem un accident unic, sau daca mai exista si alte fiinte inteligente pe undeva. Deocamdata n-am aflat nici macar viata unicelulara prin alte parti, deci ar fi cam pripit din partea noastra sa ne pronuntam in ceea ce priveste civilizatiile. Important e sa continuam cautarile, pentru ca avem posibilitatile si, sa speram, si timpul s-o facem. Avem mii de sisteme solare in care sa cautam, si avem inca si cateva corpuri in sistemul nostru solar unde am putea gasi urme ale vietii, fie din trecut, fie din prezent. Eu unul sper sa gasim viata extraterestra. M-as multumi si cu o singura bacterie fosilizata. Distinctia pe care trebuie insa sa o facem, si pe care foarte multi oameni nu stiu s-o faca, e ca daca exista alte civilizatii, asta nu inseamna si ca ele sunt obligate oarecum sa ne viziteze. Oricine crede asa ceva dovedeste o grava lipsa de cunostinte in legatura cu Universul in care traim.

| PedoBarbie a răspuns:

1. Da, bineînțeles.
2. Orice e posibil.

| Mayar a răspuns:

De ce extraterestii de nu stiu cate decenii tot la etapa de cercetare a solului sau alte comportamente asurde si suspecte?
Dupa ce oamenii au fost pregatiti prin literatura sa ' primeasca fiinte de pe alte planete', omenirea a fost brusc bombardata cu astfel de aparitii,apoi pauza lunga, apoi iar o reamintire. E o manipulare a maselor de catre "cineva" care exista de cand e lumea, insa in multiplele lui forme, caci are o inteligenta cu mult superioara noua, caci nu s-a autonumit "Stapan" degeaba, nu? Si pe cand oamenii cred in absurda idee ca extraterestrii ne vor binele, ne vor duce catre evolutie, ca vor elimina bolile si toate celelalte vise idealiste, initiatorul acestei miscari inteligente si inselatoare, asteapta; asteapta ca oamenii sa ajunga sa primeasca pe acesti "extraterestrii" cu bratele deschise, fara sa vada, in bucuria lor oarba si ignoranta, ca intentiile sunt cu totul altele, iar natura acestor miscari e una mult mai infricosatoare decat putem banui.

| Alcyon a răspuns:

1. E imposibil sa nu existe. Sunt miliarde de planete in universul asta. Pe unele dintre ele, cu siguranta exista viata inteligenta.
2. Astea-s doar niste supozitii. Asa, pot sa spun si eu, ca am fost creati de oameni veniti din alte universuri.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Indiferent ce credem despre extraterestri, pe ei oricum ii doare undeva de parerea noastra.
Suntem niste furnici pe langa ei din toate puntele de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca exista de altfel cum ar si-ar fi dat demisia Basescu?