| anonim_4396 a întrebat:

1.Cum se manifesta Duhul Sfant in viata crestinului?
2.Trebuie sa facem botezul in apa pentru a-l primi sau e suficient sa ne rugam la Dumnezeu?
3. Avem motive sa ne temem ca fara el nu putem intra in Imparatia Cerurilor?
4. Voi ati primit Duhul Sfant si l-ati acceptat pe Iisus ca si Domn si Mantuitor? Cum va simtiti acum?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Cind ti-e lumea mai draga, zbang! Ti se infinge in cate un orificiu. Era acum vreo 2000 de ani una Maria...
2. In bere ar fi mai sanatos!
3. Bineinteles. Cu cit mai multi bani dai la sarlatani ca prostul, cu atit iti cresc sansele sa intri in imparatia cerurilor.
4. Pfoai, extatic! L-am primit de nu mai pot! Nu imi aduc aminte botezul, dar se pare ca el a existat. Am vazut poze. Mai ramane sa imi bata gizăs la usa sa ma intrebe daca il accept ca shaf, sa imi preschimbe o cana de apa in bere, si dupa sa stam la un pahar de vorba.

| minrest a răspuns:

4. Da, la ambele puncte, acum ma simt ca ultimul fraier, m-am lasat manipulat de niste excroci profesionisti si am aberat vreo 20 de ani. 3. Daca ii lasi pe penticostali sa te faca sa crezi asta, desi ei nici nu indrasnesc macar sa sustina oficial aceasta doctrinqa, si daca esti prea sincer cu tine ca sa te prefaci, poti sa ajungi la sinucidere. Singurul motiv pe care ti-l vor da penticostalii, pentru care nu primesti asa zisul botez ce duhul sfant, este necredinta ta. 2. Sngurul motiv pentru care ti se cere sa te botezi in apa, este ca sa te simti mai apoi obligat sa faci si altele, si mai ales sa crezi ce ti se spune, fara demonstratii. 1. Din cauza ca nu se poate demonstra din Biblie ce cere biserica sa crezi despre Isus, a fost nevoie sa se spuna ca de fapt dovada este adusa in mod tainic de Duhul Sfant. Asta e rolul Duhului Sfant in majoritatea denominatiilor. Dar la penticostali, ei cred ca Duhul Sfant ii inspira sa bolboroseasca cuvinte fara inteles, sa prooroceasca, iar botezul in Duhul sfant este ori prefacatorie, ori autosugestie, depinde de om.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Nu voi comenta afirmatiile tale privind confesiunea penticostala ci doar afirmatia ta: "Din cauza ca nu se poate demonstra din Biblie ce cere biserica sa crezi despre Isus,"
Biblia spune ce trebuie sa CREZI, lucru dictat Apostolului Ioan chiar de Domnul Isus in cartea Apocalipsei: Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc PORUNCILE (cele 10 porunci) lui Dumnezeu si credinta LUI Isus.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca nu crezi pe Isus, ne crezi pe noi? Isus spune : Cine nu se naște din nou din apa si din Duh, nu va putea vedea Împărăția lui Dumnezeu. Ioan 3/3
Daca pui la îndoială Cuvântul lui Dumnezeu, chiar daca faci botezul il faci degeaba.
Isus spune: Duceti-va in toată lumea si propovaduiti Evanghelia la orice făptură.
Cine va crede si se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit. Marcu 16/15, 16
Deci mai întâi trebuie sa auzi Evanghelia ( sa citești Biblia), apoi sa crezi, apoi sa te botezi ( sa te naști din nou).
Duhul Sfânt transforma creștinul intr-o făptură noua, după voia lui Dumnezeu. Fiecare creștin are experientele lui cu Duhul Sfânt. Doar când vei fi in situație vei înțelege. Este așa cum a promis Isus : Mângâietorul.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dovada se simte si nu se poate arata. Daca dorești dovezi, urmează sfatul lui Isus.

| Digikey a răspuns:

Daca te accepta Dumnezeu in imparatie inseamna ca imparatia lui este plina de fraieri.

| Algo098 a răspuns:

E numai fantezie de la 1 la 4. Un Dz inventat, invizibil care nu te ajuta cu nimic niciodata nu are cum sa iti ofere o alta fantezie "Imparatia Cerurilor". Deci cum acea imparatie e inexistenta, nu are rost sa ne mai intrebam cum ajungem acolo.

| Dandinelle a răspuns:

Dar dacaam inteles cu totul gresit, si asta e iadul si raiul pe care-l traim si imparatia cerului cand suntem impacati cu noi? Iar duhul sfant este chemarea binelui care oricum o simti de cand te nasti, nimeni nu se naste rau.
N-am citit asta intr-o culegere de povestiri tradusa si retradusa, dar te-ntreb si pe tine ca vad ca incerci sa intelegi ceva.
revenind acum de la o alta intrebare de pe TPU unde zicea cineva ca nu e sanatos sa ai o opinie happy, asta e doar o idee pe care o redau pe capitolul Religie. Ceea ce cred eu personal e mai dezvoltat decat ce tocmai am scris.