|

1. Daca imi pierd credinta ma pierd oarecum pe mine?

2. Ce inseamna sa fi cu adevarat preot?

3. Ce trebuie sa fac ca sa fiu pe calea cea buna?

8 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

1.Toti avem momente in care crednta ne este slabita, toti cadem, dar biblia spune ''daca va cadea, tousi nu va cadea de tot, fiindca Domnul il tine de mana'' Dumnezeu intelege sentimentele si starile noastre si stie ca suntem oameni, ne temem, ne indoim, ne descurajam. Dar Dumnezeu a promis ''nicidecum n-am sa te las, cu niic un chip nu te voi parasi.'' El nu isi incalca promisiunile.
2. Preot este slujitoru Lui Dumnezeu, a fi cu adevarat preot inseamna sa te implici in lucrarea Lui Dumnezeu, lucrarea Lui Dumnezeu este propovaduirea evangheliei, adica pe Domnul nostru Iisus Hristos, pentru ca toti oamenii sa primeasca mantuirea care se primeste doar prin credinta in Hristos, pentru ca biblia spune ''caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta, si aceasta nu vine de la voi ci este darul Lui Dumnezeu, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni''
3. Ca sa fii pe calea cea buna trebuie in primul rand sa intri in partasie cu Dumnezeu, sa Il accepti pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal, Dumnezeu spune ca cine nu se naste din nou, nu poate intra in imparatia Lui Dumnezeu, ce inseamna sa te nasti din nou? Inseamna sa iti pui increderea in Hristos si sa devii copilul Lui Dumnezeu, sa primesti al doilea certificat de nastere in cer, primul l-ai primit la nasterea pe pamant, al doilea il primesti in cer, adica numele scris in cartea vietii Mielului.
Pe calea ce buna ramanem cand ascultam de Dumnezeu, ne ferim de rau, si facem voia Lui, poti sluji Domnului in orice imprejurare, ajutand un om sarac, pe un prieten cu o vorba buna, sau poate financiar, poate cu o incurajare, chiar si la magazin cand unei persoane i se rupe punga de cumparaturi, o ajuti sa stranga, poate te vei intreba, ''ce legatura au toate acestea cu alujirea Lui Dumnezeu'' au legatura, pentru ca te asigur ca daca Lui Iisus i-ar cadea toate cumparaturile, ne-am repezi toti sa strangem, si Iisus spune ''cand ati facut aceste lucruri celor mai neinsemnati frati ai mei, mie mi le-ati facut''.
Dumnezeu stie...2006 - 4764 + Vezi răspunsul întreg

7 răspunsuri:
| a răspuns:

Credinta in ce anume?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru RAY):

Credinţa în Isus Hristos.

| a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

E treaba ta Marius, cat timp nu devi fanatic sectanct, din partea mea poti sa crezi

| explică (pentru RAY):

La celelalte doua intrebari nu mi-ai raspuns.

| a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Vad ca ai cazut in capcana sectanctului, urmeaza manipularea ta acum, ai grija

| a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Brainwashing intelegi engleza?

3. Ce trebuie sa fac ca sa fiu pe calea cea buna?

cine iti poate garanta ca reprezinta singura cale buna? e doar credinta oarba si manipulare emotionala,religia crestina are baza pe emotie astfel se bloceaza partea rationala de a gandi rational, indoiala este vazuta ca pacat iar intrebarile,curiozitatea ca ispitirea din partea lui satana, in mod rational nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu, viata de apoi, totul e credinta oarba, manipulare emotionala, trebuie sa ai grija de aceste manipulari sectance

Expresia „bombardarea dragoste" a fost inventat de membrii ai Bisericii Unificării din Statele Unite în anii 1970 [4] și astfel încât ceea ce este utilizat de către membrii Familiei. [5] [6] În 1978, Sun Myung Moon, fondatorul și apoi conducătorul Bisericii de Unificare, a spus:

Membrii Bisericii Unificatoare zâmbesc tot timpul, chiar și la patru dimineața. Omul care este plin de iubire trebuie să trăiască în felul acesta. Când ieșiți din martori, puteți să vă uitați la perete și să spuneți că atunci când vă întoarceți. Ce chip ar putea reprezenta mai bine dragostea decât o față zâmbitoare? De aceea vorbim despre bomba de dragoste; Moonii au o astfel de problemă fericită. [7]

Profesor de antropologie [8] Geri-Ann Galanti scrie:

O nevoie umană de bază este pentru o stima de sine... În principiu [bombardarea dragostei] conține multă atenție pozitivă. [9]

Margaret Singer [edita]
Profesorul de psihologie Margaret Singer a popularizat conștientizarea conceptului. [1] În cartea ei din 1996, Culte în mijlocul nostru, ea scrie:

De îndată ce orice interes este prezentată de către recruți, ele pot fi dragoste bombardat de recrutor sau alți membri de cult. Acest proces de prietenie feroce și de interes pentru un loc de muncă se face de obicei într-un mod creativ sub direcția de conducere, a făcut Vizează recruți inundării...2009 - 2170 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Da.