| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Daca imi pierd credinta ma pierd oarecum pe mine?
2. Ce inseamna sa fi cu adevarat preot?
3. Ce trebuie sa fac ca sa fiu pe calea cea buna?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

1.Toti avem momente in care crednta ne este slabita, toti cadem, dar biblia spune ''daca va cadea, tousi nu va cadea de tot, fiindca Domnul il tine de mana'' Dumnezeu intelege sentimentele si starile noastre si stie ca suntem oameni, ne temem, ne indoim, ne descurajam. Dar Dumnezeu a promis ''nicidecum n-am sa te las, cu niic un chip nu te voi parasi.'' El nu isi incalca promisiunile.
2. Preot este slujitoru Lui Dumnezeu, a fi cu adevarat preot inseamna sa te implici in lucrarea Lui Dumnezeu, lucrarea Lui Dumnezeu este propovaduirea evangheliei, adica pe Domnul nostru Iisus Hristos, pentru ca toti oamenii sa primeasca mantuirea care se primeste doar prin credinta in Hristos, pentru ca biblia spune ''caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta, si aceasta nu vine de la voi ci este darul Lui Dumnezeu, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni''
3. Ca sa fii pe calea cea buna trebuie in primul rand sa intri in partasie cu Dumnezeu, sa Il accepti pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal, Dumnezeu spune ca cine nu se naste din nou, nu poate intra in imparatia Lui Dumnezeu, ce inseamna sa te nasti din nou? Inseamna sa iti pui increderea in Hristos si sa devii copilul Lui Dumnezeu, sa primesti al doilea certificat de nastere in cer, primul l-ai primit la nasterea pe pamant, al doilea il primesti in cer, adica numele scris in cartea vietii Mielului.
Pe calea ce buna ramanem cand ascultam de Dumnezeu, ne ferim de rau, si facem voia Lui, poti sluji Domnului in orice imprejurare, ajutand un om sarac, pe un prieten cu o vorba buna, sau poate financiar, poate cu o incurajare, chiar si la magazin cand unei persoane i se rupe punga de cumparaturi, o ajuti sa stranga, poate te vei intreba, ''ce legatura au toate acestea cu alujirea Lui Dumnezeu'' au legatura, pentru ca te asigur ca daca Lui Iisus i-ar cadea toate cumparaturile, ne-am repezi toti sa strangem, si Iisus spune ''cand ati facut aceste lucruri celor mai neinsemnati frati ai mei, mie mi le-ati facut''.
Dumnezeu stie ca mai cadem, dar El este Tata, si un tata cand isi invata copiii sa mearga, daca au cazut, ii va ridica, Dumnezeu te iubeste si te respecta, devino copilul Lui prin credinta in Domnul Iisus Hristos. Daca te simti vinovat, marturiseste-i Domnului in rugaciune ce ai facut, asuma-ti responsabilitatea, pocaieste-te de acel pacat, adica nu il mai face si departeaza-te de el si epune ''Doamne iarta-ma, imi pare foarte rau, ma framanta si ma macina pacatul asta al meu si imi pare foarte rau ca te-am intristat, dar vin la tine si imi cer iertare, si cer iertare in numele Domnului Iisus Hristos care a murit pentru pacatele mele, si asa cum fagaduiesti Tu in cuvantul Tau, in numele Domnului Iisus eu primesc iertare pentru acest pacat, primesc prin crdinta iertare, si nu voi mai accepta nici un gand din partea celui rau de acuzare, amin'' Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
Poate mai tii minte cand eram indragostiti de o fata si trageam cate o petala dintr-o floare happy ''ma iubeste, nu ma iubeste'' vedeam ca se termina petalele si deaj anticipam dezastrul happy, si atunci trageam 2 petale, ca sa ramana ''ma iubeste''. La Dumnezeu nu e despre noroc, pe fiecare picatura de sange a Domnului Iisus pe cruce, scrie numele tau, si scrie numele meu, aici nu mai e de tras doua picaturi, Hristos te iubeste, si daca ai vreo indoiala, Dumnezeu sa mustre indoiala aceea, pe tine te iubeste Dumnezeu, si te-a iertat, vrea sa iti dea o viata noua, un inceput nou, vei fi uimit de cat poate Dumnezeu sa iti schimbe viata in bine.
https://alfaomega.tv/......a/mantuire

https://alfaomega.tv/......rea-omului

https://alfaomega.tv/......u-mantuire

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Credinta in ce anume?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Credinţa în Isus Hristos.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

E treaba ta Marius, cat timp nu devi fanatic sectanct, din partea mea poti sa crezi

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

La celelalte doua intrebari nu mi-ai raspuns.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Vad ca ai cazut in capcana sectanctului, urmeaza manipularea ta acum, ai grija

| RAY a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Brainwashing intelegi engleza?

3. Ce trebuie sa fac ca sa fiu pe calea cea buna?

cine iti poate garanta ca reprezinta singura cale buna? e doar credinta oarba si manipulare emotionala,religia crestina are baza pe emotie astfel se bloceaza partea rationala de a gandi rational, indoiala este vazuta ca pacat iar intrebarile,curiozitatea ca ispitirea din partea lui satana, in mod rational nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu, viata de apoi, totul e credinta oarba, manipulare emotionala, trebuie sa ai grija de aceste manipulari sectance

Expresia „bombardarea dragoste" a fost inventat de membrii ai Bisericii Unificării din Statele Unite în anii 1970 [4] și astfel încât ceea ce este utilizat de către membrii Familiei. [5] [6] În 1978, Sun Myung Moon, fondatorul și apoi conducătorul Bisericii de Unificare, a spus:

Membrii Bisericii Unificatoare zâmbesc tot timpul, chiar și la patru dimineața. Omul care este plin de iubire trebuie să trăiască în felul acesta. Când ieșiți din martori, puteți să vă uitați la perete și să spuneți că atunci când vă întoarceți. Ce chip ar putea reprezenta mai bine dragostea decât o față zâmbitoare? De aceea vorbim despre bomba de dragoste; Moonii au o astfel de problemă fericită. [7]

Profesor de antropologie [8] Geri-Ann Galanti scrie:

O nevoie umană de bază este pentru o stima de sine... În principiu [bombardarea dragostei] conține multă atenție pozitivă. [9]

Margaret Singer [edita]
Profesorul de psihologie Margaret Singer a popularizat conștientizarea conceptului. [1] În cartea ei din 1996, Culte în mijlocul nostru, ea scrie:

De îndată ce orice interes este prezentată de către recruți, ele pot fi dragoste bombardat de recrutor sau alți membri de cult. Acest proces de prietenie feroce și de interes pentru un loc de muncă se face de obicei într-un mod creativ sub direcția de conducere, a făcut Vizează recruți inundării membri pe termen lung și a membrilor noi cu lingușirea, seductie verbală, afectuos dar ating nesexuală de obicei, și o mulțime de atenție la fiecare lor remarca. Dragoste bombardamente - sau oferta de companie instantanee - este un truc înșelător reprezentând mai multe unități de recrutare de succes [10].

Relații abuzive [editați]
Prin urmare, expresia a fost folosită și pentru a descrie comportamentul victimei. [12] [13] ] social media moderne poate intensifica efectul de dragoste bombardamente deoarece permite agresorul cu contact aproape constantă și comunicarea cu victima. [14]

Într-un timp scurt, și o presiune pentru un angajament foarte rapid. [15] Este adesea primul semn al narcisismului, și dacă se transformă cu succes în control și degradare. [16] Psihologul Dale Archer identifică "fazele iubirii bombe: idealizare, devalorizare, respingere (repetare)". El sfătuiește:. „Oprește, Uite, și Listen", pentru a evita dragoste bombardarea și să rupă contactul cu agresorul, dacă este posibil, și să caute sprijin de la familie și prieteni [14]

Apariții benigne [editați]
Atenția și afecțiunea excesivă nu constituie bombardamente de dragoste dacă nu există intenții sau modele de abuzuri ulterioare. Archer explică:

Alături de două persoane sunt oficial un cuplu. În cazul în care display-uri extravagante de afecțiune continua pe termen nelimitat, în cazul în care acțiunile se potrivesc cuvintele, și nu există nici o fază de devalorizare, atunci este, probabil, nu iubesc bombardamentele. O asemenea atenție ar putea fi enervantă după un timp, dar nu este nesănătoasă în sine și în sine. [14]

În anii 2010, autorul și psihologul britanic Oliver James a recomandat bombardarea cu dragoste ca o tehnică pentru părinți pentru a-și ajuta copiii cu probleme. El a descris-o ca „dedica timp unu-la-unu jefuire și somptuoasele copilul cu dragoste, și, în termen de motiv, proxenetism a lor orice dorință." [17] [18] Un reporter pentru The Daily Express a încercat tehnica cu ea fiu și a raportat:

Nu este știința rachetelor că un copil cu afecțiune dorește să aibă un impact pozitiv asupra comportamentului lor. Dragostea bombardarea mi-a permis să văd copilul meu printr-o lentila proaspata, dispoziția mea spre el înmuiat și el părea să se încălzi în strălucirea de atenție pozitivă. [19]
1 Manipularea individului pentru a primi mult mai usor sugestii si ‘pregatirea’ lui pentru indoctrinare prin: hypnotism, repetarea obsesiva audio/ vizuala/ verbal, restrictii de somn sau restrictii de nutritie.

2 Preluarea controlului asupra mediului social, timpului si surselor de sprijin emotional ale persoanei, printr-un system adesea excesiv de recompense si pedepse. Se urmareste izolarea sociala a persoanei. Se incearca limitarea contactelor cu familia si prietenii, precum si cu cei care nu impartasesc atitudinile sectei. Se incurajeaza dependenta de secta (economic etc).

3 Se interzice discutarea informatiilor si opiniilor contrare doctrinelor grupului/ sectei. Sunt create reguli despre subiectele care pot fi discutate cu cei straini de secta. Comunicarea este foarte controlata. De obicei se foloseste un jargon de grup.

4 Persoana este manipulata sa-si reevalueze in mod negativ parerea despre sine si comportamentul anterior intrarii in secta. Se fac eforturi pentru a destabiliza constiinta subiectului, perceptia acestuia asupra realitatii, controlul emotional si instinctual de aparare. Subiectul este manipulate sa-si reinterpreteze istoria vietii.

5 Se urmareste crearea unui sentiment de nesiguranta si slabiciune, punand persoana respective in situatii intense si frecvente care sa o faca sa se indoiasca de sine si judecata proprie.

6 Crearea de stari emotionale puternice prin metode non-fizice: umilire, izolare sociala, pierderea privilegiilor, schimbarea statutului social, sentiment de vinovatie, manipulare etc.

7 Intimidarea persoanei prin expunerea la amenintarea cu ‘judecata’ sau acceptarea grupului/ sectei. De ex. se sugereaza ca ne-adoptarea atitudinilor/ opiniilor/ comportamentelor grupului va duce la pedepse dure sau vor atrage boli, insuccese, falimentul etc.

| Dinustok a răspuns:

Da.