| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

1.Daca l-ati visa pe Dumnezeu si acesta v-ar cere sa omorati persoana pe care o iubiti cel mai mult(iubit/iubita,sot/sotie,mama/tata,frate/sora, copil etc.) ati omori persoana respectiva(amintiti-va de cazul cu Avram care a fost pus la incercare de Dumnezeu)? 2.Considerati ca un criminal merita lasat liber daca motivul pentru care a omorat pe cineva este unul de natura divina?
Vi se pare normala predarea povestilor de acest tip la clasele primare? Nu credeti ca dupa copii s-ar intreba ca daca vor fi omorati maine ca asa a cerut Dumnezeu? Ca daca viseaza si ei asa ceva, ce trebuie sa faca? Nu ar fi mai bine sa fie invatati ca visele vin din subconstient si nici o fiinta supranaturala nu trimite nici un mesaj prin vise? Daca lui Avram i s-a aratat defapr diavolul care voia sa il faca sa pacatuiasca?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut NU, visele de la Dumnezeu nu sunt date orisicui, visele Profetice sunt de natura speciala si nu pot incalca Legea Morala unde printre cele 10 porunci o gasim si pe cea in care Dumnezeu spune: SA NU UCIZI.
Avraam a avut un contact DIRECT cu Dumnezeu iar ace3sta stia mai bine ca marea majoritate din cei de astazi sa faca DIFERENTA dintre un vis de noapte si un VIS (vedenie) de la Dumnezeu. In primul rand ca un om care primeste un vis de la Dumnezeu TREBUIE sa faca parte din POPORUL SAU, in al doilea rand trebuie sa fi facut dovada ca este un profet (conditii speciale) si ca PROFETIILE SALE sunt LITERA de LEGE, identice cu cele scrise in BIBLIE, altfel sun sigur de la Necuratul.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu l-a pus la incercare pe Avraam dar nu i-a permis sa isi omoare copilul, pentru ca Dumnezeu nu e crud si nu ar face niciodata asa ceva.Dar conform Bibliei azi Dumnezeu nu mai vorbeste prin vise ci doar prin Biblie.Dar anumite articole si filmilete pentru copii se pot gasi pe situl www.jw.org.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca omori pe cineva ca ai visat asta noapte e clar, ai o problema pshicia si doar pshisiatrul te mai ajuta

| milan9 a răspuns:

Viziunile au reprezentat uneori modalitati de comunicare prin care Dumnezeu a transmis oamenilor anumite mesaje. Ele nu se confunda cu visele.

Credibilitatea primirii unui astfel de mesaj in Vechiul Testament a avut legatura si cu credibilitatea persoanei care a primit mesajul. In acel caz a fost vorba de patriarhul Avraam.

| milan9 a răspuns:

Crestinii cunosc insa faptul ca visele pot foarte usor sa conduca la inselare. Procesele onirice, visele, sunt un produs al activitatii cerebrale subconstiente si nu au relevanta intrucat nu primesc informatie din exterior ci sunt doar un produs al combinarii si procesarii informatiilor deja existente.

Cu atat mai neindicata este sunt interpretarea viselor cu cat aceste procesari ale subconstientului pot fi foarte usor influentate de o inselare din exterior, cea venita din partea demonilor, a entitatilor spirituale ce lucreaza impotriva mantuirii oamenilor.

| Lizzu a răspuns:

Da, aia cu Avraam si fiul sau e o poveste tampita si penibila.
--Ca fiinta suprema, sa ceri asa ceva creatiei doar ca sa-l pui la un aiurit de test, sa vezi daca intr-adevar te slaveste si te iubeste, trebuie sa -ti lipseasca o rotita ceva. E dovada de aroganta si infatuare si nimic mai mult.

--O fiinta inteligenta nu ar face asemenea fapta creatiei sale.
Ar fi modesta si ar accepta daca acel om nu vrea sa aleaga calea sa sau daca nu o iubeste.

Asemenea comportament cu minte ar tine intr-adevar de o fiinta atotstiutoare si inteligenta pentru ca din moment ce stii totul, vei stii ca acel om s-ar putea ca intr-o zi sa nu te mai vrea.

--Altfel, celalalt comportament arogant mi se pare o dovada in plus ca ideile din biblie au fost ale oamenilor si ale mintii lor inguste, nefiind vorba de nici o inspiratie divina si nici nimic.

| Moisie a răspuns:

Astia din Ministerul prostirii oamenilor prin invatamantul de prostii, vad ca isi fac lucrarea diabolica cu mare ravna!
Si apoi vine un "nevinovat" ca Basescu si constata cu candida stupoare ca invatamantul romanesc scoate doar idioti!
Poi cum sa scoata oameni normali daca baga in capul copiilor asemenea idiotenii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu mi-ar cere sa omor pe nimeni.

2. Nu exista asa ceva. Nu ai de unde sa cunosti natura divina, pentru ca nu faci parte din ea si nu ai tangente cu ea. Astfel nu vei putea dovedi sau face pe altcineva sa inteleaga ca este un act divin ce trebuia sa-l savarsesti.

Din acest motiv, nestiind ca e divin, normal ca nu sunt de acord sa fie liber.

| verdeinfață a răspuns (pentru anonim_4396):

Sinergyy esti prost(a) informat!
Dumnezeu din biblie chiar a ordonat crime, si chiar crime in masă!
Urmareste cu atentie, este scris in biblie NU IN ALTA PARTE!
http://www.youtube.com/watch?v=wmXI4VxYOrw
http://www.trilulilu.ro/......-descris-a
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/aceasta-este-divinitatea
SI EXEMPLELE SUNT CU SUTELE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai spus DACA. daca copii la scoala citesc apus de soare; si vad colo ca marele stefan cand i-a fost arsa rana de la picior, s-a uitat la mantuitorul rastignit si a spus; il vedeti? el a suferit pentru altii.si eu sa nu sufar, pentru mine insumi? nu crezi,ca acesti copii carora le duci tu grija,trebuie sa-si desavarseasca educatia, stiintifica si religioasa in tati anii de scoala, si noi adultii, parintii si profesorii sa -i indrumam ezact cum trebuie si sa le eliminam pe acesti DACA din minte? daca intrebarea ta are in mintea lor exact urmarile pe care speri sa le aiba, asa e ca toti acestia cu mintea cruda vor fi influentati negativ? deci DACA puneai tu intrebarea in alt mod incat sa nu dezvolti un rau ci un ADEVAR? DACA?`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dupa acestea,Dumnezeu a incercat pe Avraam si i-a zis:"Avraame,Avraame!"Iar el a raspuns:"Iata-ma"
Si Dumnezeu i-a zis:"Ia pe fiul tau,pe Isaac,pe singurul fiu,pe care il iubesti,si du-te in pamantul Moria si adu-l acolo adere de tot pe un munte pe care ti-l voi arata Eu"..."Apoi si-a intins Avraam mana si a luat cutitul, ca sa junghie pe fiul sau.
Atunci ingerul Domnului a strigat catre el din cer si a zis:"Avraame, Avraame!"Raspuns-a acesta :"Iata-ma!"
Iar ingerul a zis:"Sa nu iti ridici mana asupra copilului, nici sa-i faci vreun rau, caci acum cunos ca te temi de Dumnezeu si pentru Mine n-ai crutat nici pe singurul fiu al tau"
Una din cele zece porunci este sa nu ucizi