| anonim_4396 a întrebat:

1.De ce în Biblie nu zice absolut nimic de dinozauri?
2. Dacă șarpele a fost singurul blestemat să se târască, cum rămâne cu râma?
3.De ce Dumnezeu a blestemat șarpele, dacă era Satan?
4.Cine era nevasta lui Cain? De unde a apărut?
5.De ce Dumnezeu nu a oprit răul definiv? Este Atotputernic, pentru ce mai lasă să fie rău, dacă îl urăște?
6. Ebraica a fost prima limbă? Se mai vorbește?
7.Se poate găsi Mormântul lui Isus?
8. Dacă Dumnezeu e așa iubitor, de ce mai există un păcat de neiertat? Iubirea lui are limite?
9.Ce înseamnă mântuirea prin foc? Ce reprezintă ea?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand biblia nu este o carte stiintifica asa ca intrebarile nu au sens, a crede nu cere cunoastere

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Voiam doar să mă informez, să văd părerile oamenilor

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

A crede e una a stii e altceva

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dumnezeu interzice întrebările?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de intrebari

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

No bine

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Pentru ca nu e o carte de stiinta, ci una de povesti. Uite, in basme scrie de balauri. Mult mai interesante de citit!
2. Cum ziceam mai sus, discutam de o carte de povesti, nu de una stiintifica.
3. De sanchi. Ca trebuiau mai multi antagonisti ca sa iasa o poveste mai complexa.
4. Awan. Care era si sora-sa, dar nah. Ca la Vaslui, no problem.
5. Ca sa poata biserica sa mulga fraierii de bani, de aia. Si ca diversi sa ne zica despre profetii si alte povesti.
6. Nu, nu a fost prima limba. Desigur ca se vorbeste, insa intr-o forma ceva mai moderna, in principal in Israel. Nici noi nu vorbim ce vorbeau dacii si romanii, nu?
7. Cu Google Maps, pe harti, si asa mai departe. E gol, desigur, ca doar nu vrei sa contrazica povestea!
8. Vezi punctul 5.
9. De obicei e vorba de arsul pe rug. Vezi vinatoarele de vrajitoare si Inchizitia.

| anonimg a răspuns:

1. Biblia nu a fost scrisă ca o carte de istorie, nici să ne vorbească despre dispariția anumitor specii de animale sau plante. Ba încă au dispărut civilizații întregi în afară de cele amintite de Biblie.
2. N-are nici o legătură râma cu blestemul șarpelui. De fapt, șarpele era ce-a m-ai grandioasă vietate din toate păsările și animalele create de Dumnezeu. Vrajmasul nu ar fi folosit o râmă ca mediu. A folosit tot ce era mai bun, mai frumos. Șarpele nu era așa cum îl știm noi astăzi. Șarpele era o ființă care zbura, și era plăcut să privești urma zborului său. El a început să se târască numai după ce a fost blestemat. Dar mai înainte nu era nimic mai frumos dintre toate creaturile pe care le facuse Dumnezeu mai înainte de crearea omului. Șarpele era o creatură splendidă. Mai splendidă decât pasarea paradisului, și decat orice animal din mare sau de pe uscat, sau dintre păsările cerului.
Părerea mea este că dacă după amăgire nu ar fi fost blestemat, oamenii i s-ar fi închinat. Tendința omului este să se închine oricărei ființe care îl depășește.
3. Nevasta lui Cain a fost sora lui. Dumnezeu a permis astfel de relații până la o vreme.
Aici unii vor spune că de ce înainte nu era păcat astfel de relații, iar după au fost? Răspuns: păcatul este neascultarea de Dumnezeu. Să ne gândim că oamenii n-ar fi căzut niciodată în păcat. Ei se înmulțeau tot așa, și n-ar fi fost păcat. Ca să înțelegem ce înseamnă păcatul cu adevărat, trebuie să ajungem să cunoaștem pe Dumnezeu. Până atunci, în mintea noastră nu este decât un amalgam de legi și porunci fără niciun căpătâi, fără niciun rost, neînțelese.

5. Răul nu poate fi oprit decât atunci când se va vedea adevărata lui natură. S-a văzut la cruce atunci când tot universul a văzut cum diavolul a răstignit pe Fiul lui Dumnezeu. De atunci nu i s-a mai permis celui rău accesul în cer printre ceilalți conducători de planete necazute în păcat, așa cum găsim scris în cartea lui Iov.
Sfârșitul păcatului (al pământului cum spunem noi) trebuia să aibă loc mai demult. Apostolii așteptau lucrul acesta în timpul vieții lor. Dar cei mântuiți încă nu au ajuns să completeze numărul îngerilor căzuți din ceruri; și asta pentru că aceia care cunosc pe Dumnezeu nu lucrează așa cum ar trebui să lucreze la răspândirea Evangheliei.

6. Nu știu dacă se vorbea ebraica în Eden. Poate să fi fost, poate să nu fi fost, sau poate o formă a acesteia. În orice limbă și în orice popor au existat modificări ale limbii. Credem doar că în Eden limba a fost desăvârșită, fără cusur.

7. Nu știu dacă l-au găsit. Nu sunt la zi cu astfel de descoperiri. Oricum, nu ajuta pe nimeni găsirea sau negasirea mormântului. Credința omului nu se întemeiaza pe lucrurile palpabile.

8. Păcatul de neiertat nu este altceva decât voința/dorința omului de a nu fi iertat. Limita deci o pune omul, și nu Dumnezeu. Dumnezeu iubește chiar și pe aceia care refuză mântuirea, salvarea Sa.

9. A se vedea tâlharul de pe cruce. Aceea a fost ultima lui șansă, și nu i-a dat cu piciorul, ci a profitat de ea.
La moarte, soarta omului nu mai poate fi schimbata. Și cei mai mulți oameni mor nemântuiți. Ei cred în minciunile Bor si ale bisericii catolice care spun că mai există șanse prin pomeni, rugăciuni și alte lucruri ca să i se schimbe soarta. Dar aceasta este o mare amăgire a diavolului care continuă până la sfârșit să-i amăgească pe oamenii care nu cunosc Biblia și nici pe Dumnezeu, chiar dacă ei se declară creștini și chiar merg în fiecare săptămână la biserică și țin tot felul de sărbători și posturi.
O religie majoritară nu înseamnă și bună. Este majoritară pentru că este ușoară și îți îngăduie să trăiești în tot felul de păcate.

| Celcestietot a răspuns:

1. Scrie
2. Fiecare face parte dintr-un ecosistem, șarpele nu avea ce să caute cu târâtorile pentru că era superior.
3. Păi de ce nu?
4. Din ținutul Nod
5. Dumnezeu iubește păcătosul și nu îl lasă să moară, îi dă șanse să se schimbe până în Ziua Judecății.
6. -
7. Cum sa nu.
8. Dumnezeu este bun (uită-te la 5.)
9. Prin Iisus ne putem mântui, fără de El nu se poate nimic.

| J0B0MAT a răspuns:

1.Sau de dragoni.
2.Aşa e, e discriminare.Trebuia să fie şi ea blestemată.
3.Pentru că era Satan, dăăă.
4.Idk.Probabil nu e importantă.
5.Rău cu rău, dar mai rău fără. Maybe.
6.Nu ştiu.Nu vorbesc, nu cunosc.
7.Normal.
8.Dar se iartă păcatele.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Nu toate

| mentholinks a răspuns:

Ești prea mic ca să pui asemenea întrebări. Dacă erai un pic mai mare și te ducea mintea mai mult nici nu le mai puneai.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Și tu pui întrebări stupide (majoritatea )

| chuckmanson a răspuns:

1. Pentru că fosilele dinozaurilor nu au fost descoperite, oamenii credeau că lumea e veche numai de câteva mii de ani, nu de miliarde cum știm astăzi. Cunoștințele lui YHWH erau limitate la perioada istorică în care se afla.
2. Nu cred că există rame în Orientul Mijlociu, iar cunoștințele științifice ale lui YHWH erau limitate la Israel.
3. Nu era! Biblia nu spune niciodată asta. A mai spus cateva versete ambigue în Apocalipsă, dar doar îl numesc pe diavol șarpele cel vechi, nu șarpele din Grădina Edenului. Creștinii din Renaștere au crezut că șarpele era Lilith, care a fost prima femeie și soție a lui Adam, conform legendelor talmudice.
4. Probabil este o rămășiță din altă poveste și din alte legende, din care unele părți s-au pierdut sau au fost distruse, sau altele au fost inventate pe loc. Nu putem știi!
5. Dacă vrea și nu poate este impotent. Dacă poate și nu vrea este rău. Sau versiunea mea, inexistent. Alege dacă YHWH e un zeu rău, indiferent sau inexistent!
6. „Ebraica a fost prima limbă?„
Nu!
„Se mai vorbește?„
Da
7. Iisus a murit acum 2 milenii, nu prea cred că a mai rămas nimic din trupul lui și nici din mormântul său.
8. Pentru că nu e deloc iubitor!

| Alexandrionelu a răspuns:

E foarte bine ca îți pui aceste întrebări și ar mai fi multe altele. Nu crede chiar tot ce citești sau auzi, este păcat de tine ca ești tânăr, nu cred ca vrei sa ajungi un pupator de moaște care trimite mesaje subliminale (numite și rugăciuni) unui evreu mort de 2000 de ani și aștepți toată viata sa primești ajutor din ceruri. Mai bine faci ceva cu viata ta și crezi doar ceea ce vezi cu ochii tai, sau e dovedit științific.
Bafta!

| Helper07 a răspuns:

1.Probabil pentru ca nu exista termenul de "dinozaur".
2.Sarpele a fost blestemat sa se tarasca dar inainte avea picioare si aripi. Rama asa a fost facuta, nu a fost blestemata.
3.Nu stiu sigur dar probabil ca sa fie un semn.
4.Nu conteaza cine era nevasta lui Cain. Cel mai probabil tot o sora de-a lui pentru ca Adam si Eva aveau multi, multi copiii.

| Raullalu a răspuns:

In primul rand povestea creatiei e simbolica.
E ceva ce reflecta ceea ce s-a intamplat cu adevarat.
Dumnezeu nu a creeat pe Adam si pe Eva, ci pe Is si isa.
Care inseamna barbat si femie.
Dumnezeu a creeat esenta umana, nu spune ce culoare avea, Dar primit oameni nu erau evrei, nu apartineau nici unui popor.
Toti oamenii vorbeau aceeasi limba.
Daca citesti Biblia nu a existat la inceput doar Adam si Eva (is si isa)
Este un text simbolic ce necesita explicatie ca si Apocalipsa

| Raullalu a răspuns:

9. Spune versetul din Biblie.
Dar daca te referi la botezul prin foc, focul inseamna purificare.
Adica devii pur in ochii lui Dumnezeu.

| Ephraim a răspuns:

Aș dori să îți dau eu corect răspunsul la toate, îmi poți da mesaj în privat dacă dorești cu adevărat.

| anonim_4396 explică (pentru Ephraim):

Ok