| Xiaoh a întrebat:

1% din populatia Romaniei este atee.
Pe TPU sunt aproximativ 30% atei(cei ce frecventeaza categoria religie in general)

Cum se explica asta?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Sunt sigur ca 10-15 din populatia romaniei sunt ateii dar poate de rusine,frica, teama, recenzori prost nu sau declarat sau nu au fost declarati de famlilie, de ce cred asta? pe unde merg vad din ce in ce mai multe ateii si astea nu sunt fantezi de ale mele, aici pe net se poate exprima fiecare fara acea teama, frica

20 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Poate 30% din ateii din Romania.
Au si ei un loc unde pot sa se laude cat sunt de speciali.

| Purec a răspuns:

Pai e gresit inteleasa problema. Eu de exemplu, nu sunt ateu, m-am declarat " neafiliat niciunei biserici sau religii". Ma intereseara religia doar ca si istorie, si nu ma intereseaza ideea de divinitate. Nu spun nici ca exista, nici ca nu exista, pur si simplu, chair daca exista Dumnezeu, Alah, Zeus sau orice alt zeu, nu sunt interesat de el, nici sa ma inchin lui, nici sa ii neg existenta happy

Pe TPU intra fel si fel de persoane, iar acum mai nou, e un fel de moda de a te declara ateu, dar probabil multi atei de pe aici pupa cruci in biserica duminica de duminica happy

| Insigna a răspuns (pentru Purec):

Deci pe scurtatura tot ateu esti, ce sa mai.

| RAY a răspuns (pentru Insigna):

Nu-i ateu e cel mult agnostic

| Insigna a răspuns (pentru RAY):

Parca ar fi mare diferenta.Ateu,agnostic,satanist mi-e tot una.Tot impotriva lui Dumnezeu sunt toti astia. Diferenta consta doar in denumire.

| RAY a răspuns (pentru Insigna):

Impotriva lui isus e cel care spune ca crede si nu face ce spune isus nu cel care se foloseste de cea ce ea dat isus ratiunea

| Insigna a răspuns (pentru RAY):

Si crezi ca folosind ratiunea impotriva lui Dumnezeu are mai multa valoare?

| RAY a răspuns (pentru Insigna):

Cine e impotriva lui dumnezeu daca nu farisei? eu ce am impotriva lui dumnezeu sa stiu?

| Insigna a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca ai tu in mod special.Ma refer asa la general

| Xiaoh explică (pentru Insigna):

Esti penibil... oricum, probleme? Aseara mi-am tras-o cu "fecioara Maria"...te enervez la culme nu? asta si vreau happy

| Insigna a răspuns (pentru Xiaoh):

S-a trezit si nea Xiaoh ca si el e prost

| MaliciousDeath a răspuns:

Romania are 19 milioane de locuitori.Pe TPU sunt prezenti doar juma' de milion. Faci vreo conexiune?

| Azµre a răspuns:

Fiecare e liber să aleagă în ceea ce vor să creadă.
Credința nu este o obligație, fiecare om își alege ceea ce vrea să facă și cui să se închine, fie vrea să aleagă religia, fie nu.
Aici devine interesant faptul că spui că 30% din utilizatori sunt atei. Păi nu e chiar așa o parte da sunt atei dar mai sunt o parte care sunt noncomformiști, care nu acceptă și nu implementeză ideile altora pentru ei, în cazul de față religia.
Eu unul sunt noncomformist, pe mine nu mă interesează religia, nu mă interesează ca alții să mă facă să înțeleg ceva despre religie sau credință, sunt liber să aleg ceea ce vreau să fac și în ceea ce vreau sau nu vreau să cred.

| HueyFreeman a răspuns:

Sunt mai multi atei cu net decat credinciosii. Ce sa stie tata Leana de la colt cum sa navigheze pe net.

| Zenit313 a răspuns:

99% cred in existenta lui Mos Craciun si Bau-Bau?!

Sunt mult mai multi Atei!

Este cea mai amuzanta categorie, acesta este motivul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi ce-i cu chestia asta? laughing
Pe un site sunt mai puţini oameni decât într-o ţară, nu? Doar n-o să fie toată ţara pe TPU?

| kiv1990 a răspuns:

Le place sa-si bata joc

| ManStrong a răspuns:

Asta inseamna ca Biserica se foloseste de toti citi au trecut pragul bisericii, chiar si numai la botez, Sa i inregistreze ca membrii.Desi parcticanti macar de pasti si craciun vor fi poate 40 la suta.

| phantomitza a răspuns:

Sa ne fie rusine sa zicem ca avem si atei printre noi, ca suntem un neam de crestini si altii si-au dat viata pentru ca noi sa avem aceasta minunata si bogata credinta de Ortodox. pacat..asta e, nu-i padure fara uscaturi.