| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Dintre toate religiile care exista pe pamant care credeti ca e cea mai buna si cea mai dreapta:
-Creștinism
-Budism
-Zen
-Yoga
-Sufism
-Shivaism
-Iudaism
-Islam
-Hinduism
-Taoism
-Confucianism
-Zoroastrism
-Jainism
-Sikhism
-Bahá'í
-Șintoism
-Chendoism
-Babtism
-Păgânism
-Satanism
-Spiritislm
-Ateism
2. E mare pacat daca iti schimbi religia?
3. E adevarat ca pentru atei sfarsitul lumii deja a veni la ei?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creștinismul nu este o religie, este o sumedenie de religi, secte, culte 4000 la numar, care religie crestina reprezinta crestinismul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca toate sunt mai corecte si mai bune decat crestinismul si islamul.

| Celcestietot a răspuns:

Iti voi raspunde la toate cele 3 in cateva propozitii. Cea mai buna religie este crestinismul. Crestinismul este bun pentru ca pune accent pe dezvoltarea calitatiilor bune si a crearea omului moral. Celelalte religii sunt fie derivate din crestinism, fie create inaintea acestuia - oamenii altor religii inchinandu-se la demoni sau extraterestrii. Este pacat sa schimbi religia crestina, dar daca treci de la celelalte mentionate la crestinism este bine. Ma refer la crestinism in general (mai bine decat la o religie pagana), chair daca celelalte religii crestine sunt cu invataturi gresite fata de ortodoxism. Ateii sunt ca si morti cand vor ajunge la judecata, pentru ca din start se condamna inconsitent. Nu ai sa mai vezi tu o religie unica ca si ortodoxismul (spun ortodoxismul, deoarece acesta este singura religie cu invatatura buna). Daca stai sa analizezi si sa observi atent, crestinii in general au evenimente si aspecte totusi unice fata de celelalte religii necrestine/pagane, de exemplu un mantuitor (Iisus), un Dumnezeu care se implica in aceasta lume fie direct sau indirect, ingeri, demoni etc. Celelalte sunt derivate din crestinism, cele care sunt create dupa fondarea crestinismului.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule cum sa fie derivate din crestinism daca crestinismul are doar 2019 de ani in timp ce hinduismul are 5000 de ani

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Imi dau palme cand comentezi asa. Uite aici :,, Celelalte religii sunt fie derivate din crestinism, fie create inaintea acestuia''

Tu ce intelegi din asta?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule nu sunt derivate

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

SUBLINIEZ,,fie create INAINTEA acestuia''

INAINTEA

| milan9 a răspuns:

Citeste Noul Testament si vei incepe sa intelegi...

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste noul testament.

| chuckmanson a răspuns:

Ateismul nu este o religie dar dacă ar fi să aleg un aș alege jainismul. Sau confucianismul. În paralel pot să spun că îmi plac epicureismul și satanismul laveyan.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru chuckmanson):

Voiam sa imi rasspunzi la toate cele trei intrebari.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ok la a doua întrebare depinde pe cine întrebi. Dacă întrebi un creștin dacă e păcat să te convertești la Islam va spune că da. Dacă întrebi un musulman, va spune exact opusul că e minunat și că trebuie să te convertești la Islam. Sunt religii care sunt tolerante față de alte religii precum bahai sau unitarianismul universal.
A treia întrebare e amuzantă, nu nu a venit niciun sfarșit al lumii pentru mine!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Multe isi au originile in aceleasi locuri si nu pot fi grupate separat. N-ar avea sens.
Crestinismul - Islamul - Iudaismul, toate se trag din aceeasi sursa. Oamenii lui Israel le-au creat pe toate cu scopul de a distruge si a controla. As mai adauga aici ateismul care este materialism pur, negarea oricarei forme de spiritualitate. Aceasta este de asemenea o arma a oamenilor lui Israel menita sa controleze oamenii si sa-i faca sa-si nege propriile origini si sa dea in schimb crezare teoriilor create de ei.

Yoga nu este o religie, ci mai degraba un set de exercitii cu diferite intrebuintari spirituale sau fizice.

Taoism - Hinduism - Budism - Paganism - Satanism - Spiritism - Zoroastrism etc, toate acestea sunt diferite nume pentru aceleasi invataturi antice raspandite in diferite regiuni ale lumii sub nume diferite. Aceste invataturi erau bazate pe spiritualitate si elevarea sufletului.

Apropo trebuie sa faci distinctia intre tipurile de satanism care sunt tipator de diferite. Satanismul modern este un crestinism intors pe dos creat de un evreul Anton LaVey. Satanismul Traditional este mai metafizic in sensul ca ofera niste cunostinte vagi si corupte despre spiritualitate dar din nou sustine aceeasi inventie a crestinismului.

Satanismul spiritual este paganism, sunt una si acelasi lucru. Aceleasi invataturi spirituale nealterate, aceleasi mantre/rune vechi de mii de ani, aceeasi Zei venerati de mii de ani, cu mult inainte sa fie inventat crestinismul de oamenii lui Israel si sa distruga paganismul.
https://tinyurl.com/y6sdamax