| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Eu nu inteleg o chestie in ceea ce priveste copiii, adica un copil mosteneste trasaturi de la ambii parinti dar e posibil sa mosteneasca prin semnatura genetica sau prin codul genetic si cu bunicii, strabunicii, fratii de pe tata si mama. Treaba sta in felul urmator, chiar daca copilul mosteneste anumite trasaturi fizice la aspect si infatisare adica corpul, un lucru parca lipseste, sufletul si inteligenta si asta e valabil catre toate rasele de oameni, fie ca e negru alb, galben, mulatru etc.
Cine ma poate lamuri cum sta treaba cu copiii?
Eu din ce am citit e ca Dumnezeu nu i-a promis femeii copii pe care si i-a dorit dintotdeauna asa cum si-a dorit ea, ci i-a facut sa fie mai diferiti intre ei din toate punctele de vedere (bine adevarul e ca nimeni nu e la fel cu exceptia gemenilor, care desi arata la fel gandesc diferit).

Dar parca ceva nu se leaga, adica inteleg ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa si l-a facut sa fie si diferit fata de semenii lui (omul fiind la randul sau si el un animal din punct de vedere biologic) dar treaba asta cu sufletul aici imi cam da de gandit, adica eu am mai scris o intrebare https://www.tpu.ro/......-adevarat/ cu referire la continuarea vietii pe pamant daca ai urmasi.

2. Sa zicem ca eu in viata asta nu am fost chiar asa de norocos si nu am facut copii cu nici o femeie, e posibil ca viata mea sa se incheie pe pamant defintiv? Ce vreau sa spun este ca daca faci copii si tu mori treci in nefiinta, e posibil ca tu sa iti continui viata pe pamant prin urmasii sau descendentii copiilor tai sau a stranepotilor tai? Aici chiar ca am ramas in ceata, inca ceva copilul cand te mosteneste pe tine, mosteneste cumva si orientarea sexuala? Sau e ceva care se declanseaza in sange/hormonal?

3. E adevarat ca exista barbati care invinovatesc femeile care aduc pe lume copii cu handicap adica "e numai vina ta femeie tu nu vezi ce copil a iesit din noi doi, e HANDICAPAT" nu e bun de nimic, e prost e..."

Pentru cel mai sincer si detaliat raspuns pe care il primesc ofer funda

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Raspund DOAR la prima intrebare care creaza o oarecare nelamurire. Intrebarea ta are o grese ala FUNDAMENTALA ceea ce face ca raspunsurile sa fie ambigue. Grese ala este in privinta sufletului sau mai bine spus a intelegerii Biblice a acestuia. Biblic SUFLETUL ESTE OMUL VIU, cand omul moare SUFLETUL DISPARE deci nu are cum sa se transmita asa ceva, Sufletul este unic deoarece este omul VIU, cand moare nu mai exista. Intr-adevar credintele CRESTINE amestecate cu PAGANISMUL precum crestinismul TRADITIONALIST (aici o sa sara ca ars milan9) a preluat ideea lui Platon (pagan) privind existent a ceva efemer care exista in om privind constiinta cu numele de suflet (acelasi lucru se regasesc in toate religile pagane).l De aceia nu se poate transmite GENETIC ceva ce NU EXISTA decat la nivel individual, OMUL VIU sau SUFLETUL.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ești greșit.Omul se aseamănă cu Dumnezeu in caracter si nu altfel.Omul nu supraviețuiește prin urmași.Doar copacul daca il tai da din nou.Omul este unic chiar daca mosteneste genetic gene pana la Adam si Eva.Ca sa ai viață veșnică v-a trebui sa te lupți ca si Pavel, nu oricum, ci ca sa câștigi cununa.

| Irinel15123532 a răspuns:

Fiecare om e diferit, nu sunt 2 la fel, nici macar gemenii nu sunt la fel in toate, au amprente diferite, si ochii sunt diferiti, nu vei gasi 2 ochi la fel, ca si fulgii de zapada. Copilul nu se naste cu orientarea nimanui, se naste normal.
Nu va trai nimeni prin copiii sai dupa ce va muri.

| chuckmanson a răspuns:

Nu prea am înțeles ce ai vrut să întrebi la punctul 1. Noi oamenii ne asemănăm cu părinții datorită faptului că moștenim gene de la ei. La punctul 2 pot spune că într-un fel o parte din noi se transmite urmașilor și noi suntem alcătuiți din părți ale strămoșilor noștri. În evoluție nu poți scăpa de strămoșii tăi. De aceea oamenii sunt în continuare primate, respectiv rozătoare, respectiv reptile mamifer etc. pentru că nu putem scăpa de legătura genetică cu strămoșii noștri. O să murim și dacă avem și dacă nu avem copii. Mai departe decizia e a fiecăruia. Și 3 dacă naști un copil cu handicap ghinion asta e.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru chuckmanson):

Pai mai citeste inca o data ce e la punctul 1. lasand la o parte ca mostenesti corpul si trasaturiile fetei de la stamosii tai prin codul genetic/semnatura genetica, am vrut sa stiu si daca mostenesti si ceva din suflet sau ceva de genu? nu prea am stiut eu cum sa formulez dar mai citeste inca o data ce e la punctul 1.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru chuckmanson):

Citez ce ai spus tu in comentariu: "Noi oamenii ne asemănăm cu părinții datorită faptului că moștenim gene de la ei." asta include si tipul somatic adica corpul si slabanogirea la baieti care face referire la pilda slabanogului de la vitezda/capernaum.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru chuckmanson):

Adica tatal are 1, 90 inaltime si e un tip solid si mare la brau e gros si baiatul lui adica fiul mosteneste gene de la el s-au de la alti stramosi si iese slabanog. Baiatul iese slabanog din cauza pacatelor s-au ca in perioada de crestere si dezvoltare a avut loc ceva ori face referire la pilda slabanogului, explica-mi.
Mama mi-a spus ca bietii se dezvolta mai greu decat fetele atat la trup cat si la minte si in judecata ori are legatura cu tipul somatic.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

1. Fiecare fiinta umana are un suflet si propria inteligenta in functie de cum a fost crescut si de cum s-a autoeducat ulterior, nu prea inteleg care este nelamurirea aici. Si intelegi gresit, dumnezeul crestin nu exista, degeaba incercati sa va ascundeti de realitate in spatele indoctrinarii iudeo-crestine. Istoria vorbeste de la sine. Dupa ce crestinismul a fost instaurat drept religie legitima, in timpul Inchizitiei biserica catolica a convertit prin forta bruta si torturi teribile paganii la crestinism cu scopul de a le distruge religia si cultura. Apoi in zilele noastre esti convertit cu forta la crestinism inca de cand esti mic si nu poti constientiza nimic, de niste parinti care la randul lor au trecut prin acelasi ritual si au fost si ei indoctrinati de mici.

2. Daca vorbesti de reîncarnare, aceasta exista in culturile antice dar cunostiintele despre reincarnare au fost distruse odata cu celelalte cunostinte spirituale. Crestinismul punea atunci capat progresului stiintei si spiritualitatii, ceva de genul comunismului care punea capat dezvoltarii tarii care revenea apoi sub controlul total al sionistilor care il controlau.

Iar reincarnarea nu se face prin proprii urmasi, este doar procesul natural prin care sufletul intra intr-un alt corp fizic la momentul nasterii. Multe informatii relationate poti gasi aici
https://tinyurl.com/y6sdamax

Si sa fim seriosi, este o ipocrizie sa mentionezi "cel mai sincer si detaliat raspuns" cand tu consideri sincer doar raspunsurile de la cei care au aceeasi religie ca si tine. Asta sunt toti crestinii, nu prea le place obiectivitatea si discutia libera.