| Anuşca_Lary_1996 a întrebat:

1-Exista vreo interdictie in Biblia Crestin-Ortodoxa impotriva muzicii rock? Multi asociaza acest gen de muzica cu cele rele...dar nu toate au un ritm diabolic. 2-La spovedanie, preotul duhovnic m-a intrebat daca ascult manele, nu rock...hee hee Nu ascult manele nici heavy metal si totusi am indoieli in privintele astea. Ce parere ai?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Cum să existe aşa ceva când Biblia a fost scrisă cu 2000 de ani în urmă?
Legat de rock trebuie să amintesc că există şi subgenul rock creştin, iar mulţi interpreţi rock s-au căsătorit la biserică, mai mult : au chemat preoţi care le-au sfinţit casele.
Nu toţi care ascultă muzică rock sunt satanişti şi nici toţi care ascultă muzică religioasă sunt sfinţi.
Depinde cum percepem mesajul transmis de respectiva muzică şi cât discernământ avem în a reţine ce ne e cu adevărat de folos. Cultura, inclusiv cea muzicală, trebuie să ne îmbogăţească mintea, să o lumineze nicidecum să o întunece.

27 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Legionarule, o sa-ti raspund aici ca m-ai blocat.Deci, in ciuda faptului ca habar n-ai despre rock, vorbesti...Nu vreau sa te jignesc, dar stai fratele meu la locul tau.AC/DC si rolling stones sunt rock clasic.Si prima afirmatie a ta e falsa, cunosc PERSONAL pe un satanist care e rapper, nu rocker.Mie imi pare rau de voi, n-o sa stiti niciodata satisfactia pe care o ai cantand la un instrument atunci cand iti iese o melodie dupa ore/zile de invatat, atunci cand canti prima oara cu trupa.Nu rap, oricine poate sa cante cu vocea.E infinit mai greu sa faci o melodie rock decat una rap, daca-ti dau o chitara habar n-ai sa lovesti o coarda, dapai sa canti la viteza mare.Eu cantand la chitara mi-am dezvoltat capacitatea de a invata orice...Deci are si beneficii.Nu cred ca o sa intelegi, pari un om incuiat.

| IoanaSorina a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu stiuwinking stiu mai multe decat stiti voi 1000 la un loc. Si nici eu nu vreau sa am cert cu tine rolling eyes, eu ti-am zis..Asa mai bine incheiem subiectul ca devine enervant laughing

| Zenit313 a răspuns:

Biserica interzice orice fel de muzica care nu aduce slava lui Dumnezeu.
In conceptia lor bolnava, muzica este facuta doar pentu a-l lauda pe Dumnezeu.
Stai linistita, aculta ce, cat, unde si cum vrei atata timp cat nu deranjeazi pe nimeni.

| ghandi2013 a răspuns (pentru Zenit313):

"Biserica interzice orice fel de muzica care nu aduce slava lui Dumnezeu."
Ai si dovezi care sa susțină aberațiile scrise mai sus, sau le inventezi la moment?
De ce nu te informezi inainte sa mananci rahat?

| Zenit313 a răspuns (pentru ghandi2013):

Ai dovezi care sa susțină aberațiile scrise mai sus, sau le inventezi pe moment?

| ghandi2013 a răspuns (pentru Zenit313):

Ai capacități mintale foarte reduse.Pace.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Eu ascult hip-hop:Cedy2k,Dragonu si multi altii. Transmit un mesaj crestin.Este normal cand o melodie transmite mesaj de desfranare, sodomie, satanice sa nu fie privite bine de biserica.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Biserica trebuie sa isi vada de Mos Craciun si prietenii sai...
Biserica accepta doar muzica religioasa...nu Hip-Hop, Rock, Pop..etc.
Daca tot esti legionar adevarat, trebuie sa te calugaresti si sa fii un razboinic in acelasi timp.
Un Shaolin Mioritic rolling on the floor)))))))))))

Biserica nu are voie sa se amestece in vietile noastre personale, suntem in sec 21. , biserica trebuie separata de stat, exista liberate de exprimare, CNA...etc.

| LegionarulRoman a răspuns:

"Nu orice rocker este satanist, dar orice satanist este rocker."

Dupa cum specifica si Arthur exista si alte feluri de rock.Cel cantat de AC/DC sau Rolling Stones se cheama heavy metal, si intr-adevar, il hulesc pe Dumnezeu.

| 3xfemeie a răspuns:

Crezi ca pe vremea cand se scria biblia se stia de muzica rock?
In realitate sunt vizate doar anumite melodii rock, care prin vibratie s-au dovedit a fi daunatoare. Dar asta nu o spune biblia, ci studiile stiintifice. Cine generalizeaza greseste.

| IoanaSorina a răspuns:

Este adevarat, nua sculta rock, este satanist; d poate nu o sa ma crezi, dar e adevarat happy

| Zenicide a răspuns (pentru IoanaSorina):

Da-ti o palma si du-te in camera ta!

| Thunderstruck a răspuns (pentru IoanaSorina):

Esti o analfabeta, de ce te-ar asculta?

| IoanaSorina a răspuns (pentru Zenicide):

Hiiihiihiiwinking Din pacate n-am ce face acolowinking

| IoanaSorina a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hi hi hi hii! Da te-am intrebat cv? straight face Tie iti place rock ma gandescwinking oh go on pfff, vai samar de voi cu rock-ul vostru oh go on

| HueyFreeman a răspuns (pentru IoanaSorina):

Guta si Salam pa sistem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaSorina):

Dar ce asculți mă tu? Ascultă manele, alea aduc slavă lui Dumnezeu și lasă-ne. Nu critica ceea ce se vede că nu cunoști.

| Thunderstruck a răspuns (pentru IoanaSorina):

Mi-ai demonstrat ca esti o inculta si posibil o pitipoanca.

| IoanaSorina a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehh oh go on da lasati-ma in pace daca voi nu stitiwinking ca n-am chef >big grin

| IoanaSorina a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu sunt delocwinking eu stiu ce vorbesc big hug deci imi pare rauwinking nu ma criticati voi pe mine pentru ca voi nu stiti! Cum am zis, incheiem subiectulwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaSorina):

Ce să știu sau nu, fato? Poate știi tu mai multe decât mine, dar mai multe și proaste, că asta reiese din răspunsul tău.
Când îți expui părerile pe un site ce se consideră a fi liber, asumă-ți ceea ce ai spus, ai suficientă deminitate. Așteaptă-te la păreri pro și contra, adică la consecințe. Și mai ales când lumea nu prea e de acord cu tine și când ți se demonstrează că greșești.

| IoanaSorina a răspuns (pentru HueyFreeman):

rolling on the floor

| Thunderstruck a răspuns (pentru IoanaSorina):

Invata sa scrii, dupa mai vorbim. Poate stii mai multe decat noi toti la un loc, dar trebuie sa inveti si sa scrii, nu crezi?

| IoanaSorina a răspuns (pentru Thunderstruck):

Stiu sa scriuwinking nu mai scrie nimic aici straight face ca n-am chef sa mai vorbesc!