| 2gaby1 a întrebat:

1) In zilele noastre, se accepta (tot mai mult) si nu se mai fac distincții, separații de natură religioasă (in sensul că sunt respectate, susținute credințele/religiile tuturor oamenilor) Dar în același timp sunt susținute și orientările LGBT
Deci cum se poate că în societate sa se împace religia cu ideea de LGBT?
Ce vor face? Vor schimba credințele, tradițiile oamenilor?
Nu se poate, fiecare om crede in propria lui religie (și ține cont de istoria ei - faptul că sunt deja întipărite concepțiile contrare "noilor așteptări")
Am dat un exemplu, dar aici s-ar putea încadra și altele (cum ar fi pornografia)
2) Religia moare încet încet, cum credeți că ar arata lumea fără religie, fara un Dumnezeu? Cat de repede ar ajunge in declin?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

1.Acea idee este de fapt o ideologie. Au comasat o serie de deviatii sexuale intr-o propaganda comuna. Religia nu se va impaca niciodata cu deviatiile, cu nefirescul! Iar prin religie, o inteleg pe singura revelata, credinta crestina. Restul religiilor sunt inchinari la idoli si demoni: "dumnezeii neamurilor sunt idoli (demoni), iar Domnul cerurile a facut" - Psalmi 95, 5
Razboiul religiei cu nefirescul si cu duhurile rautatii este totusi unul duhovnicesc si asa cred ca ar trebui sa ramana. Rugaciunea, spovedania, impartasania, Liturghia, milosteniile, studiul Bibliei si al traditiei sfintilor Parinti si al sinoadelor ecumenice: acestea sunt armele duhovnicesti ale crestinilor impotriva nefirescului si a duhurilor rautatii care sunt in vazduh! Nu se lupta cu tancuri, cu mitraliere sau cu invazii!
2. Avem nadejde si cuvant de la Hristos, ca Biserica Sa crestina nu va fi biruita nici de portile iadului! - Matei 16, 18
Da, este mai putina credinta, este mai putina ortopraxie, dar intodeauna Dumnezeu si-a pus deoparte oamenii care ii sunt credinciosi, ca si pe vremea Sf. Prooroc Ilie, cand avea 7000 de oameni care nu se plecasera idolilor din vremea lui Ahab si a Izabelei.
"Nu te teme turma mica, ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua Imparatia!" - Mantuitorul Iisus Hristos in Evanghelia dupa Luca 12:32

61 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu (Iehova, Hristos sau Allah) sunt inovatii relativ recente. Au existat societati omenesti mii si mii de ani inainte ca aceste nume de zei sa fie inventate.

| doctorandus a răspuns:

Iar daca vrei sa vezi cum arata o societate care crede in Hristos, vezi cum soldatii rusi violeaza si omoara copii in Ucraina. Nenea Putin, campionul crestinatatii, ce sa mai.

Daca a fi crestini nu i-a oprit de la astfel de fapte, crestinismul nu mai inseamna nimic. Odihneasca-se in pace.

| 2gaby1 explică (pentru doctorandus):

Argumentul tau este ilogic. Creștinismul este impotriva lucrurilor pe care le ai spus.Ce treabă au rușii aia cu creștinismul; doar fiindcă s au născut într-o țară creștină asta nu înseamnă că și sunt cu adevărat creștini

| doctorandus a răspuns (pentru 2gaby1):

Nu cred ca toti soldatii care au facut asa ceva erau atei sau musulmani. Parerea mea e ca majoritatea lor erau crestini.

| 2gaby1 explică (pentru doctorandus):

"Termenul creștin este folosit de multă și variată lume. Termenul creștin are un înțeles atât de larg încât nu are sens să fie folosit pentru a descrie o anume proprietate sau un anume tip de comportament."
Pe cine ai auzit tu sa i atribuie definiției creștinismului, comportamentul care consta în "violarea și omorârea copiilor"?

"Dacă nu există o definiție acceptată a subiectului, atunci definiția trebuie înțeleasă în context sau trebuie stabilită înainte de a fi folosită în argument."
Definiția care este cat se poate de limpede, acceptată, a creștinismului este împotriva acelor lucruri

| doctorandus a răspuns (pentru 2gaby1):

Din punct antropologic, sociologic, istoric și al studiilor religioase, creștin este cine se numește pe sine creștin.

| 2gaby1 explică (pentru doctorandus):

Din punct de vedere al studiilor religioase, creștin este cine se numește pe sine creștin?
Deci avem în vedere credinciosul- el aparține creștinismului, care este divizat în mai multe denominațiuni, astfel el se află într-una dintre ele. El poate sa se numească creștin (+ denumirea cultului) dar daca nu se conformează acelui cult va fi, chiar, excomunicat- in cazul asta va mai fi numit creștin?

| doctorandus a răspuns (pentru 2gaby1):

Ha, ha, ha, m-as mira sa fie excomunicati din B.O. Rusa pentru atata lucru.

| 2gaby1 explică (pentru doctorandus):

Nu mă refeream la ortodoxi, acolo extrem de rar se excomunică. Dar de exemplu toată Ortodoxia (toate patriarhiile) este împotriva patriarhului Rusiei, care este aliatul lui Putin și care îi folosește dezinformarea (daca li se spune că fură copii, o să nege, etc)

| doctorandus a răspuns:

Pe sistem de dictatura, religia invinge in razboiul cu pornografia. Intr-o tara libera pornografia invinge religia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi in tarile nordice din Europa ai să ai un mic preview de bunăstare a omenirii care a avut alte preocupări de lungul timpului decât religia.

| anonimg a răspuns:

Trăim în timpul soliei celui dintâi înger descris în Apocalipsa 14:6, 7:
" Și am văzut un alt înger, care zbura prin mijlocul cerului cu o Evanghelie veșnică, pentru ca s-o vestească locuitorilor pământului, oricărui neam, oricărei seminții, oricărei limbi și oricărui norod.
El zicea cu glas tare: „Temeți-vă de Dumnezeu și dați-I slavă, căci a venit ceasul judecății Lui; și închinați-vă Celui ce a făcut cerul și pământul, marea și izvoarele apelor!""

Dacă există o judecată a tuturor oamenilor (credincioși și necredincioși), asta înseamnă că există și o responsabilitate a oamenilor.
Dacă nu era o judecată atunci nu ar fi existat nici responsabilitate.
Noi nu putem fugi de responsabilitatea de a asculta de Dumnezeu. Este adevărat că putem să facem ce vrem cu libertatea ce ne-a fost oferită; dar dacă o folosim în mod iresponsabil, la final vom culege furtună dacă în timpul vieții am semănat vânt.
Să nu ne facem singuri nevrednici de viața veșnică. Să nu ne vindem dreptul la viața veșnică pe câțiva ani de plăceri.
Că de suferit în această viață toți vom suferi, indiferent că suntem credincioși sau nu. Dar dacă suntem printre cei credincioși vom avea o răsplată ce nu nu poate fi comparată cu nimic din viața aceasta.

Cât despre credință, la sfârșitul pământului când vor cădea cele 7 urgii pe pământ din pricina nelegiuirii oamenilor, cei răi vor blestema pe Dumnezeu în timp ce îi va prigoni pe cei credincioși.

| anonimg a răspuns:

"Deci cum se poate că în societate sa se împace religia cu ideea de LGBT?"
Nu știm cum, dar se va face. Și lucrul deja a inceput, pentru că sunt biserici creștine în care se oficiază căsătorii între persoane de aceleași sex.
Lucrul acesta va deveni atât de normal, chiar dacă acum ni se pare o blasfemie la adresa lui Dumnezeu. Ne vom obișnui cu păcatul până acolo încât să nu-l mai considerăm a fi păcat. La fel ca locuitorii Sodomei și Gomorii, și ca antediluvienii din timpul lui Noe.
"Dar nu se culcaseră încă, şi oamenii din cetate, bărbaţii din Sodoma, tineri şi bătrâni, au înconjurat casa; tot norodul a alergat din toate colţurile.
Au chemat pe Lot şi i-au zis: „Unde sunt oamenii care au intrat la tine în noaptea aceasta? Scoate-i afară la noi, ca să ne împreunăm cu ei." (Geneza.18:4,5)
Așa erau oamenii din Sodoma. La finalul pământului va fi la fel, dacă nu și mai rău, chiar dacă acum ne jurăm și ne blestemăm că nu vom face ca locuitorii Sodomei. Dar așa va fi.
Sexualitatea va fi păcatul culminant din timpul sfârșitului acestui pământ. Nu brusc, ci puțin câte puțin până când ne vom obișnui cu păcatul, în așa măsură încât acesta să nu mai fie condamnat; și vor fi condamnați aceia care condamnă păcatul.
Noi oamenii suntem ființe slabe. Vom fi stăpâniți ori de îngerii răi, ori de îngerii buni. Nimeni nu poate spune că fiecare face ce vrea cu viața lui. Dacă prin alegerea noastră nu este Dumnezeu stăpân peste viața noastră, atunci va fi cel rău, cu a cărui natură ne-am născut.

| Holiday a răspuns:

Religiile se adapteaza la vremuri. Crestinismul a facut la fel. Daca ai respecta exact ce spune Biblia ca ar trebui sa faca un mistic crestin, de exemplu, ori ai ajunge la puscarie, ori la psihiatrie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Religia nu va muri niciodata cu adevarat, dar daca vrei sa vezi cum arata o societate fara Hristos nu trebuie sa te uiti in viitor ci te poti uita chiar acum in prezent la Occidemt.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da o vedem, foarte ok dacă n ar exista droguri și poluare.

In rest LGBT, ce problema aduce?
Oameni care efectiv nu pot fi ca și noi.Probleme?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Lol ce naivi sunteți voi normalăii. Se vede că nu sunteți deloc la curent cu ce se întâmplă în occident.

https://i.imgur.com/gShOIeD.jpg

https://i.imgur.com/xFrE6GM.jpg

https://i.imgur.com/CTf4jrY.jpg

https://i.imgur.com/LJHK8Vm.jpg

https://i.imgur.com/KuZQ57M.jpg

Bărbați îmbrăcați în femei citindu-le povesti copiiilor, parade gay care întotdeauna au homosexuali dezbracati in ele defiland in fața copiiilor, copii adoptati de cupluri de homosexuali care cad victime pedofiliei și copii sexualizati in vazul tuturor de o gramada de pedofili.

"Dar ce-aveti cu ei?"

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

M am uitat în occident.
Arata foarte bine o societate in care religia are puține de spus. Nivel de trai ridicat, infrastructura, economii puternice, salarii minime decente, sistem de educație performant, sisteme de sănătate performante, sisteme de irigații in loc de rugăciuni pentru ploaie, respect pentru toate tipurile de oameni, discriminare scăzută, grad foarte scăzut de analfabetism.

Doar cu homofobia ta nu ai cum sa o joci pe asta că țările puțin religioase sunt cele mai dezvoltate din orice punct de vedere. Homofobia ta nu poate contesta asta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Ai vazut imaginile pe care le-am postat sau ti-a fost frica sa te uiti?

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Repet. Homofobia ta nu poate contesta gradul de civilizație a respectivelor state.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Te-ai uitat la imagini?

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa ti mai repet odată, homosexualii îs normali.
laughing))
Nu ma doare nici în pix de "argumentele" zeului tău.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Am inteles, homosexualii îs normali. Acum uita-te la imagini.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Adam și eva Iau învățat pe ca în și Abel cum sa se **** și tie ti se pare imoral ca arat unui băiat de al meu instrumentul pentru ***?

In restul imaginilor vad o fetita cu bani pe jos, în alta imagine vad un microfon de la carnavalul de la Rio surprins intr-un moment nasol, aia efectiv nu e ce crezi ii microfonlaughing)).

In rest parca în ultima poza am văzut ceva legat de răpire, da frate stiu asa cum exista hoți heterosexuali asa exista și hoți transexual sau homosexuali.

Imi arata și ca nu suntem cu nimic mai diferiți decât ei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Mi-ai trimis linkurile astea de parca n-as fi de acord ca pedofilii fie ei si preoti sa fie torturati si omorati. Lol. You played yourself. Credeai ca m-ai prins? Mai incearca.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"O fetita cu bani pe jos" efectiv adulti aruncand cu bani la ea ca la o pr0stituata.
"E doar un microfon" prost sa fii sa ignori conotatia...

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ți am trimis linkurile că sa nu cumva sa ai impresia că pedofilia e o trăsătură a homosexualilor. Deci, iarăși ajung la prima afirmație. Nu poate homofobia ta sa nege civilizația vestică.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Cine zice ca acei preoti nu sunt homosexuali?

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Wow, cata ura poti avea in tine pentru oameni care nu sunt la fel ca tine.
Ce monstri naste habotnicismul.
Desi sigur sigur popii aia sunt homosexuali pentru ca sunt pedofili. Doar homosexualii pot fi rai.

Esti o mizeri de om, serios...

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Și bănuiesc că în realitate ai și tu tendințe homosexuale, dar comunitatea din care faci partea te a inhibat atât de tare și împins în religia asta încuiată atât de rău încât de frica ai transformat anumite tendințe homosexuale in cea mai puternică homofobie. In general cei mai agresivi homofobi sunt cei care le au fost inhibate tendințele homosexuale și forțați de comunitate să traiasca intr o mare minciună.

| StrongHeart a răspuns:

Pai e bine sa stim ca este mare pacat ce fac ei, dar asta nu ne da nicidecum dreptul sa-i omoram pe altii care au luat-o pe calea asta. Ei trebuie ajutati, iubiti, adusi la adevar. Vorbindu-le despre dragoste, despre calea mantuirii. Iar daca nu asculta, e simplu, pleci de langa ei, nu cauti conflicte sau sa le indrepti tu viata.
Nu ne-a pus pe pamantul acesta Dumnezeu ca sa ii fortam pe ceilalti sa creada ce credem noi. Dar putem sa o facem prin dragoste si prin puterea exemplului.
Si aici gasesti calea de mijloc, stabilita de Mantuitor.
Uraste pacatul, insa iubeste-l pe pacatos ca pe un frate.
Tu vrei sa rezolvi o problema mult prea mare pentru un singur om. O problema politica. O sa-i judece Dumnezeu pe toti liderii politici si religiosi, pe doctori, pe profesori, etc care sunt vinovati de acest genocid si o sa le dea plata pentru pacatele lor.
Problema este ca biserica de azi, cel putin cea occidentala se teme sa mai spuna lucrurilor pe nume si se foloseste de politic.
Se teme, e influentata si influenteaza politic. Papa flutura in stanga si in dreapta curcubeul neomarxist si transforma scripturile intr-o poveste inofensiva ca vrea el sa-i impace pe toti. Nu mai zic ca se crede infailibil.
Nu e prima data cand o ia pe aratura, au mai fost cruciadele si multe altele.
Asa ceva nu este normal. O acceptare dusa la extrem pana in punctul in care se schimba polii si majoritatea e discriminata de o minoritate. Iar faptul ca anumiti oameni care se declara crestini incurajeaza asta, imi provoaca dezamagire si tot ce pot sa fac e sa ma rog sa le lumineze Dumnezeu mintea.
Din fericire, biserica rasariteana inca nu a ajuns intr-un stagiu atat de cazut si inca exista invatatura initiala crestina, cea neschimbata. Asta daca nu cumva va incepe prigonirea crestinilor si la noi si vor incerca sa-i corupa pe ai nostri.
Problema e delicata. Intotdeauna cel mai bine e sa ne punem si in locul celorlalti.
Cum ii tratam pe ei, asa vom si noi tratati. Iar atunci dispare toata ura asta ce exista intre ambele parti, ura care nu aduce nimic bun, decat dezbinare.

| 2gaby1 explică (pentru StrongHeart):

Sunt de acord cu ce spui. Eu trimiteam la ideea de "polically correct", incercam sa vad problema din acea perspectivă

| StrongHeart a răspuns:

Inainte de Hristos nu a existat legea iubirii, se omorau cu pietre oamenii si se inchinau la idoli, iar tu raspandesti minciuna si venin spunandu-le ca e bun lucru.
Toata durerea lor o simtim cu totii si suntem alaturi de ei, dar ucrainienii sunt toti niste sfinti nevinovati? Iar daca le voi arata faptele lor, vor spune, nu, ceilalti, ei sunt dusmanii.
Iar de voi intreba de nationalism dus la extrem, vor spune, e o teorie a conspiratiei, ei va mint. Iar de voi intreba de genocidele in masa vor spune ca nu au existat, e propaganda.
Iar de le-ar arata cineva lagarele si inchisorile unde au fost chinuiti, vor spune ca erau ale dusmanilor.
Iar orice om va iubi adevarul, va muri de sabia lor.
Cum poate castiga omul? Impotriva celor ce fabrica amarul si amagirea si o raspandesc in lume spunand, iata aici este lumina.
"Vai de cei ce numesc răul bine și binele, rău, care spun că întunericul este lumină și lumina, întuneric, care dau amărăciunea în loc de dulceață și dulceața, în loc de amărăciune!"

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Inainte de Hristos nu a existat legea iubirii, se omorau cu pietre oamenii si se inchinau la idoli, iar tu raspandesti minciuna si venin spunandu-le ca e bun lucru.

acum crestini se omoara cu gloante, bombe au evoluat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Investigație: Peste 200.000 de copii au fost abuzați sexual de preoți catolici francezi din 1950 și până astăzi

Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/......zi-1690335

Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Adevarat.
E greu sa mai gasesti crestinismul adevarat, dar eu tot cred ca exista. Undeva ascuns in munti unde se roaga vreun sihastru sau in inima oamenilor simpli de zi cu zi, a vreunui tigan care a sarit in foc pentru vreun roman la colectiv, a unui om care te intreaba daca ai nevoie de ajutor cand ai ceva greu de carat, intelegi ce vreau sa zic, e ceva foarte rar precum este un diamant, daca vorbim de trairea crestineasca adevarata, ca altfel oricine poate sa imite sfintenia si sa aiba inima de piatra sau sa o faca de ochii lumii.
Numai daca ma uit in ochii papei, nu pot sa nu ma intreb cat sange nevinovat are pe maini.
Daca exista Hristos, exista si Antihristul si e clar ca va incerca sa corupa si bisericile(catolice, ortodoxe, protestante) iar biserica catolica e cel mai bun exemplu.
Ei mereu au fost de partea tiranilor, de partea imperiului roman, insetati de putere, nu s-au schimbat multe.
Nu mai zic de cate supersitii si elemente pagane am preluat de-a lungul timpului, care nu au absolut nicio legatura cu ce ne-a invatat Hristos.
La un moment dat o sa se uneasca toate religiile si o sa dea putere antihristului, care va veni in lume ca un salvator, o sa fie vazut ca un aducator de pace binevoitor si toti vor hali aparentele placute si ii vor da putere atunci cand se vor uni toate bisericile si toate religiile, incepand cu construirea Noului Ierusalim.
Suntem invatati cu ideea ca diavolul apare ca un monstru cu coarne care vrea sa ne omoare. Asta este imaginea traditionala, dar uitam ca este un inger al luminii si are puterea de a se deghiza in ceva frumos, placut.
Nu sunt vreun profet, dar e limpede ca in biserica se infiltreaza de multe ori si oameni cu interese de putere, cum se intampla in orice religie sau cult si in timp, oamenii o sa distruga tot ce a fost frumos despre crestinism, prin falsitate.
Deci da, nu e nimic de mirare, cand insusi Hristos ne-a avertizat ca se vor ridica prooroci mincinosi si ne vor abate de la credinta adevarata.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

De la inceput crestinismul nu a fost religia iubiri sau a paci

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Gresesti. In primele secole crestinii erau cei mai prigoniti, erau chiar aruncati la lei de catre romani pentru ca vorbeau despre pace si intelegere, iar asta intra in contradictie cu marile puteri.
Pentru ce motiv un om sarac si-ar da viata daca nu are nimic de castigat? Asta au facut primii martiri, umblau saraci propovaduind Evanghelia si erau alungati de oamenii puternici din societate, erau ucisi de oameni pe care, prin puternica lor credinta, chiar i-au rascumparat, iertandu-si calaii, cei ce i-au ucis.
Abia prin secolul al 3-lea, in timpul Imparatilor Constantin si Elena a inceput sa fie integrat crestinismul in lume. Ea dintotdeauna a fost religia iubirii si a pacii, intemeiata de Iisus Hristos prin coborarea Duhului Sfant.
Dupa 2000 de ani, iti dai seama cati oameni falsi si egoisti si-au dat seama ca o pot folosi pentru scopurile lor meschine, de asta exista atatea denominatii, culte, pastori, oameni care isi castiga existenta predicand, fara a crede ce predica.
Dar initial a fost o singura credinta si o singura invatatura intr-un singur domn, IIsus Hristos, Fulgerul si Steaua cea Mantuitoare ce il va salva pe om dupa ce se va inchide cerul timp de 3 ani si jumatate din cauza pacatelor lumii.
Nu va incredeti in niciun om, ca orice om poate sa va insele, dar Scripturile nu mint, niciodata, pentru ca sunt inspirate de Duhul Sfant, adica de Dumnezeu.
Scripturile spun clar ca va veni un prooroc mincinos, care va insela pe multi. Va uni toate bisericile si le va folosi sa-si indeplineasca planul. Mai spune si de 2 martori, Enoh si Ilie care nu au murit niciodata, au fost mutati la cer si vor face mari minuni. Dar oamenii tot pe antihrist il vor urma, pentru ca va face lumea sa creada ca e un om foarte bun, antihrist nu inseamna impotriva lui Hristos, ci inlocuitor al lui Hristos, adica va face sa para ca e un om atat de bun incat multimi de oameni il vor urma, dar la final ii va forta sa il venereze, iar oamenii vor avea de luat o decizie, fiecare suflet va avea de ales de partea cui este.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Creștini au fost prigoniți apoi au omorât ei pe alți secole la rând in numele religiei lor

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Pai atunci nu se mai pot numi crestini.
Eu nu ma consider crestin in adevaratul sens al cuvantului.
A fi crestin nu inseamna sa afisezi niste aparente.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Dar tu ce te consideri?

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Un om care cauta adevarul

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Adevarul e ca nu exista dovezi ca exista vreun creator si e doar credinta atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Pai nu se impaca. Adică cei ce nu susțin LGBT nu dau în cap nimănui, ii lasă să trăiască cum vor, dar asta nu înseamnă că sunt de acord cu faptele lor. E o diferență.
2. Lumea fără Dumnezeu ar fi un nimic, cred ca imediat cum nimeni din lumea asta n ar mai crede în Dumnezeu ar începe declinul puternic.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

2. Lumea fără Dumnezeu ar fi un nimic, cred ca imediat cum nimeni din lumea asta n ar mai crede în Dumnezeu ar începe declinul puternic.

vezi tariile atee China este țara cel mai puțin religioasă - 7 din 10 chinezi spun că sunt atei (67%), de peste două ori procentul găsit în orice altă țară. 23% dintre chinezi se definesc ca non-religioși și doar 9% dintre aceștia se declară persoane religioase. După China, printre țările cel mai puțin religioase regăsim Suedia, Cehia și Regatul Unit cu 7 din 10 persoane care au declarat că sunt atei sau non-religioși (18% și 55% în Suedia, 25% și 47% în Cehia, 11 % Și 58% în Regatul Unit). În România doar 3% dintre cetățeni se declară atei, în timp ce 6% au răspuns că nu sunt religioși.

Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/......tei-763304

Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Pai nu se impaca. Adică cei ce nu susțin LGBT nu dau în cap nimănui, ii lasă să trăiască cum vor, dar asta nu înseamnă că sunt de acord cu faptele lor. E o diferență.
inainte ii ardea pe rug si acum daca ar mai putea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu am zis ca dacă nimeni din lumea asta n ar crede în Dumnezeu cred ca ar începe un declin puternic. În China și în tarile pe care le ai enumerat tot exista mulți credincioși, chiar daca în comparație cu nr populației acelei țări ar părea puțini

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cel ce a pus întrebarea a spus "în zilele noastre". Ce treaba are ce se întâmpla inainte? Și cine zice ca și acum i ar arde pe rug?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar parea pe naiba putini, sunt destui atei in acele tarii, numai compara moralitatea vs persoane religioase ca nu e asa

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Inchizictia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca ar părea puțini creștini, nu atei. Nici nu înțelegi ce spun.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

. În China și în tarile pe care le ai enumerat tot exista mulți credincioși, chiar daca în comparație cu nr populației acelei țări ar părea puțini

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da. Exact asta am spus.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca ar părea puțini creștini, nu atei
În China și în tarile pe care le ai enumerat tot exista mulți credincioși,

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu crezi ca vorbesc în limba română? Am zis ca sunt mulți, DAR PAR PUTINI credincioși în comparație cu nr total al populației. NU AM VORBIT DESPRE ATEI. Sincer, dacă nu înțelegi, las o baltă.

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=CcCHInA6UMg&ab_channel=strongtower27
Iata ce bine primit e crestinismul in tara mentionata de tine. Trebuie sa se ascunda pe unde pot ca sa se roage.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

De englezi care îi drogau cu opiu pe chinezi nu ai spus, misionari creștini sunt de fapt cei care doresc să schimbe totul, statul chinez nu are nimic cu creștini și cu spioni

| pacatosulBogdan a răspuns:

Eu sunt crestin, chiar daca pacatos, dar marturisesc ca sunt crestin ortodox! Cred in Dumnezeu: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, Treimea cea de-o fiinta, nedespartita si de viata facatoare, cred in Biserica Ortodoxa, una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca; marturisesc un botez spre iertarea pacatelor, astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie!
Cautator al adevarului era si Pilat din Pont, care se intreba ce este adevarul, dar asta nu l-a impiedicat sa-l dea pe Hristos ca sa fie rastignit!
Hristos este Dumnezeul adevarat intrupat care ne face liberi, daca ramanem intru cuvantul Sau!