| OctavianDanielMaria a întrebat:

1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!"=Soare Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
6. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători=Soare pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii, .Concluzie.Cate ceruri a facut? Se deduce ca mai multe, la fel si lumina si luminatorii, plus ca atmoisfera nu e ceva tare. Stiind ca lumina pe pamant vine de la soare, de ce ar mai face inca un luminator care se numeste soare. si inca un soare A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu ar fi mai bine sa citesti dintr-o versiune MAI evoluata la limbaj decat una asa arhaica?

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crestinii nu stiu sa raspunda, o sa caute greseli de scriere sau o sa faca atac la persoana sau de cord.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

7 perechi de oi, 7 perechi de vaci, 7 perechi de cerbi, 7 perechi de capre, 7 perechi de antilope, etc etc.
Hrana pentru mzecile de mii de animale?
Cine curata excrementele a mii de animale timp de 371 de zile cat au stat pe nava?
Dumnezeu cu ingerii?
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza 1,2. Pãmântul era pustiu si gol; peste fata adâncului de ape era întuneric, si Duhul lui Dumnezeu se misca pe deasupra apelor.
Nu seamana deloc cu: 2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
Varianta ta are un limbaj mai arhaic.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca citesti Biblia afli ca la vremea aia erau URIASII pe pamant si NICAIERI NU SCRIE ca Noe nu ar fi fost unul dintre ei astfel putem calcula un cot la circa 2 metri. Dimensiune corecta pentru Arca o calculati voi. Pentru cei ce se gandesc de ce si ce si cum in privinta animalelor salbatice, NU A FOST NEVOIE decat de mancare pentru cele domestice care au asigurat lapte si oua pentru hrana oamenilor. Cele salbatice au intrat cum au ajuns pe corabie IN HIBERNARE care a incetat cand corabia a acostat. Hibernarea a fost indusa de Dumnezeu pentru an asa ca nu a mai fost nevoie de hrana sau apa. NOE a facut corabia in 120 de ANI dar daca nu cititi, prosti vorbiti. Pentru calcul folositi varstele lui Lameh, Metusala si Noe stiind ca Metusala a murit cu trei zile inainte de inceperea potopului (de altfel este mentionat acest lucru si in filmul Noe de la Hollywood, asta pentru cinefili).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu eu ma iau dupa Biblie.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca Dumnezeu vrea se inteleg mai bine decat tu cu tine. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un cot de urias are doi metri.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai incearca cu numaratul.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, tu te comporti ca la Hollywood. laughing

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia spune 930.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi, tu il contrazici pe Dumnezeu, adica te crezi Dumnezeu, sti cine s-a dorit Dumnezeu? SATANA. Sti ca Biblia spune ca Dumnezeu a spus ca va REDUCE viata omului la 120 de ani? Asa ca acel calcul facut pe un site hastag rezist nu sta in picioare dceoarece intra in contradictie cu reducerea scrisa CHIAR in Biblie. Evident ca Wikipedia este un site hastag rezist, adica tampiti iar cei ce se "informeaza" de acolo sufera de aceiasi tulburare mintala. Cauta alte surse, poate ceva CARTI. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

Da ai fost tu acolo sa vezi cum s-a format totul?
Sunt multi credinciosi care spun ca totul porneste de cand atmosfera era un abur gros.

Răspuns utilizator avertizat