| Sixx_Klaw_1997 a întrebat:

1. Noe a construit o barcă și a fost singurul supraviețuitor al potopului(împreună cu familia sa). Ce s-a întâmplat cu ceilalți oameni care aveau bărci?
2. Cum a adunat și adus la barcă Noe animale de pe toate continentele? Cu altă barcă?
3.Noe poartă discuții ample cu Dumnezeu în care află de potop, i se dau instrucțiuni clare de contruire a bărcii etc. iar la final Noe trimite păsărele sau caute uscat. De ce nu îl întreabă Noe pe Dumnezeu direct, sau de ce nu îi spune Dumnezeu unde să meargă pur și simplu?
4. Noe era alb, nevastă-sa la fel. De unde au apărut toți negrii și chinezii de acum?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Cum poți băga 8, 7 milioane de specii de animale într-o arcă de mărimea unui teren de fotbal? Să nu mai zic că a băgat perechi deci aproximativ 17 milioane de animale. E cum ți-aș zice să bagi toată populația țării pe un teren de fotbal. E imposibil.

16 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

! Ceilalti oameni, care au scapat, s-au intors pe alte meleaguri
2.Animalele au fost indrumate de Insusi Dumnezeu sa se salveze la NOE!
3.Noe este prototipul Credinciosului. Nu intreaba, stie.Stie ca Dumnezeu il va conduce spre bine!(am verificat si eu actiunea de a nu intreba cu persoane de incredere-FUNCTIONEAZA!)
4.Negrii si chinezii erau deja, dar nu in aria de inundatii.

| RAY a răspuns:

Potopul este un mit copiat din alt mit
https://istoriiregasite.wordpress.com/2014/02/06/mitul-potopului/

| PorumbRodica1965 a răspuns:

1) Noe a construit o,, arca,, nu o barca, este mare diferenta, arca are dimensiunea unui teren de fotbal. Iar in legatura cu ceilalti oameni, au fost distrusi pentru neascultare.

2)daca ai studia Biblia ai gasi ca Spiritul sfant a luiDumnezeu a facut posibil acest lucru.

3)deoarece la inceput Dumnezeu i-a dat instructiunile necesare in legatura cu tot si d^^e aceea nu a fost nevoie sa il intrebe inca o data, el era supus si ascultator, asa cum ar trebui sa fie si,, crestinii" de azi.

| danay72 a răspuns:

1.Nimeni nu a supraviețuit pentru ca nu au crezut ca va veni potopul, pentru ca pana atunci nu a mai plouat.
2.Arca pe care a construit-o era conceputa și pentru animale și Dumnezeu e cel are le-a îndrumat pe animale sa urce în arca, Noe nu s-a dus sa le cauta prin păduri.
3. Această era metoda pe care el a folosit-o, nu a cerut ca Dumnezeu sa ii spună.
4.Toți au apărut din Noe și soția sa. Diferenţele biologice dintre oameni se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra lor.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Rodico incearca to sa pui 2 din toate speciile de pe pamant pe un teren de fotbal sa vedem daca incap.
Includem si pestii ca sunt pesti care nu pot trai in apa dulce, si presupun ca a plouat cu apa dulce.
Raspunsuri ca asta ma face sa cred ca sunteti complet ignoranti fara leac.
Auzi tu scuza la arca e ca era cat un teren de fotbal laughing)

| drutzix a răspuns (pentru danay72):

Haha, nu. Daca apaream toti dintr-o familie am fi vazut dovezi la nivel genetic.
Cum i-am mai spus unui user aici : Gheparzii au trecut printr-un genetic bottleneck. Acum 10.000 de ani mai erau aprox 1000 de indivizi in viata si putem vedea faptul ca sunt inruditi.
Daca acum 4.000 de ani existau doar 8 oameni pe pamant nu mai existau fenomene ca rejectia unui trasplant.

| Holiday a răspuns:

Hai sa fim seriosi, cate animale cunostea evreul pe vremea aia, mai ales ca nici nu e vreo zona cu fauna prea bogata... Vreo 2-300 de specii, sa zicem cu indulgenta, deci ce s-a gandit el? ca incap la fix pe o barcuta de aia mai mare inspirata(sau expirata, cum vrei) divin.
de unde dracu sa se gandeasca el ca pentru a lua toate animalele trebuie sa ia si toti parazitii posibili iar ca sa-i ia pe toti animalele alea trebuie sa fie infestate cu toti parazitii posibili si ca n-ar trai nici doua zile.
Si daca ar fi doar astea. Discutia e lunga si fara rost. Arca si povestea ei sunt doar bullshit-uri.

| VelaJohnny a răspuns:

1. Arca avea provizii de alimente, si acoperis. Barcile nici provizii, nici acoperis, asa ca ori au murit de foame, ori inecat, barcile scufundandu-se datorita faptului ca s-au umplut cu apa.
4. Du-te in Africa, insoara-te cu o femeie de rasa alba, si urmasii tai sa se casatoreasca doar cu albi de acolo, si sa locuiasca in continuu in Africa. Pune-i sa numere generatiile de la tine pana la generatia care s-a transformat din rasa alba in negroida. Poti face acelasi experiment si in China sau o alta tara asiatica, sa vezi in cat timp urmasii tai, doar de rasa alba, se transforma in rasa mongoloida. Pielea si trasaturile faciale ale omului se modifica in functie de mediu. In Africa, pielea se înnegrește de la soare, in Europa, fiind mai putin soare arzator, si anotimpuri reci, se albeste, si in asia, fata capata trasaturile acelea datorita vanturilor probabil continue ce sunt in acel continent.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru drutzix):

Problema ta este cu,, hăizaşul " daca ştii ce este ăla. Tu vorbeşti doar să sune.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

" Pielea si trasaturile faciale ale omului se modifica in functie de mediu"
Parca spuneai ca evolutia e o minciuna. Sau nu imi amintesc eu bine?

| drutzix a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Habar n-am la ce te referi. Incearca sa vorbesti romaneste data viitoare.
Si mai bine te gandesti cum faci tu sa incapa 16 milioane de animale pe o arca care e cat un teren de fotbal.
Chiar astept raspunsul tau.

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

Macroevolutia nu e demonstrata, microevolutia da.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Macroevolutia e doar microevolutie de-a lungul unui timp indelungat

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

Tocmai asta e ceea ce a facut ca macroevolutia sa nu fie observata, si prin urmare, demonstrata. Stii ca is mai sceptic cu privire la teoria evolutiei, si unele dintre motive e faptul ca nu toti oamenii de stiinta care si-au dedicat timpul cercetand geneza vietii sunt de acord cu teoria evolutiei si legile pe care se bazeaza aceasta, si faptul ca, chiar si evolutionistii se contrazic intre ei cu privire la anumite subiecte. Cand va fi totul clar, si unitate intre oamenii de stiinta, astfel ca vor spune toti, pe baza dovezilor, ca e demonstrat totul, am sa o accept ca fapt. Pana atunci, ramane teorie strict in sensul abstract.