| anonim_4396 a întrebat:

1 - Observ ca unii confunda cosmologia cu evolutia. De ce? Nu stiti diferenta sau sunteti doar ignoranti? Cum puteti sa va dati cu parerea despre un subiect cand voi nu stiti despre ce vorbiti?

Daca la capitolul "stiinta" sunteti mai varza decat varza, incercati sa nu o mai ardeti cu "stiinta ie naspa". Prostia si tupeismul nu merg combinate.

2 - In loc sa incercati sa demonstrati ca stiinta "ie naspa", nu mai bine incercati sa demonstrati ca religia voastra e corecta iar zeul si semizeul vostru chiar exista?

3 - Cum ramane cu versiunile altor religii? Pe alea de ce le respingeti? Si adeptii altor religii pot sa va ofere aceleasi dovezi pe care le oferiti voi dar pentru religia lor. Sunteti dispusi sa va distrugeti propriile argumente doar pentru a avea dreptate. Penibil. Cam asa e cand vine vorba de crestinism vs alta religie :

X - Uite o dovada superba : eu am o carte, deci religia mea e corecta.
Y - Pai si eu am o carte. Asta inseamna ca si religia mea e corecta?
X - Nu, aia nu e o dovada valida.
Y - WTF.
X - Uita-te in jur, totul e atat de mininat. E clar ca zeul meu a facut asta.
Y - Pai asta pot si eu spune despre zeii mei.
X - Nu e o dovada valida, mai incearca.
X - Totul are nevie de un creator deci acel creator este zeul meu.
Y - Si asta se aplica zeilor mei.
X - Tu nu ai dovezi valide, doar eu am.

Ce dovezi pot prezenta crestinii, pot si cei din alte religii dar din cauza favoritismului, crestinii sunt dispusi sa-si distruga propriile argumente si dovezi pentru a incerca sa faca in asa fel incat sa para ca ei au dreptate.

Morala : nu o ardeti cu "stiinta ie naspa" daca nu stiti despre ce vorbiti si in loc sa demonstrati ca unele teorii sunt gresite, incercati sa demonstrati ca religia voastra e corecta.

10 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Ce vorbesti? Stiinta nu "ie naspa", fizica cuantica, de fapt 1 sau 2 fizicieni din astia "cuantici" au zis ca sufletul exista, ca in celulele din creier e inglobata constiinta noastra si ca dupa moarte o sa existe raised eyebrows. N-au inteles crestinii ce si cum, dar daca 2 "oameni de stiinta" spun ca sufletul exista, ce mai conteaza restul? Iar daca mult mai multi fizicieni spun ca totul a aparut din nimic, ca in vidul cuantic (fizica cuantica) se produc fluctuatii cuantice, daca spun biologii ca bolile sunt cauzate de virusuri si bacterii nu de pacate si ca omul e animal, daca spun neurologii ca intre activitatea creierului unui credincios cand are experiente religioase si activitatea creierului unui bolnav de epilepsie cand are o criza nu e nici o diferenta, eh, acum stiinta "ie naspa".

| M25M a răspuns:

Am observat ceva...
"Stiinta ie naspa" doar cand vine in contradictie cu religia, cand sustine evolutionismul, cand explica minunile/miracolele, insa cand este folosita pentru a "intari" creationismul, pentru a "consolida" creatia Lui, atunci stiinta nu mai "ie naspa"...

| BlackSulphur a răspuns:

Este mai usor sa le ceri luna de pe cer.

| VladyCristian a răspuns:

Cand am vazut cum a inceput intrebarea ta, mi-a placut modul in care ai pus problema - pentru ca si eu, la fel ca tine, am vazut o gramada de rationamente tampite cu privire la stiinta si nu numai. Dar, in momentul cand am citit mai jos ce ai scris...mi-a cam venit sa plang. happy Din pacate si tu esti unul dintre aceea care vorbesc fara sa stie cu adevarat sa patrunda in miezul problemei. Dupa parerea ta, religia se reduce la o carte? Dupa parerea ta, fiecare religie poate fi corecta atata timp cat ai anumite argumente cu care poti ataca? Bineinteles, daca privim totul dupa exemplul tau cu zeii - normal ca ne jucam de-a `teoria chibritului`. Dar sa stii ca istoria se combina cu religia - si exista marturii clare despre crestinism, spre exemplu, despre inceputurile crestinismului, despre Sfanta Traditie - pe care alte religii nu o au. Credinta crestina (Crestin-Ortodoxa) are peste 2000 de ani, are o traditie cu marturii clare suprinse atat de teologi cat si de istorici - o traditie in care alta religie nu poate sa-i stea in cale. Sunt multi care incearca sa explice religia cu ajutorul stiintei. Tu ce crezi? E posibil asa ceva? Eu zic ca nu. Cat despre adeptii altor religii, am o intrebare: pe ce se bazeaza invatura lor?! Ce argumente are, prietene, o religie inventata de un om acum cateva secole? Are o putere mai mare decat religia adevarului lui Hristos? Coboara cu privirea in istorie si vezi Ortodoxismul cum a fost, in cate ramuri s-a despartit catolicismul, cum au aparut sectele, etc. Inca ceva, nu exista zei... exista un Dumnezeu adevarat care te-a creat pe tine. Tu nu ai aparut dintr-o simpla celula - cum afirma unii laughing In fine, e foarte complex raspunsul la o aseamenea intrebare. Daca am fost incoerent, te rog sa ma scuzi.

| anonim_4396 explică (pentru VladyCristian):

Nu ai inteles ce am vrut sa zic nu? E prea complicat si prentru tine. Exista marturii clare si despre alte religii nu doar despre crestinism. Cat despre faza cu "cateva secole"... glumesti nu? Stii ca sunt religii mult mai vechi decat crestinismul inca practicate (sau tu ai impresia ca religia ta este cea mai veche din lume)? Exista si alte religii care au propriile marturii si traditii. Mai usor cu istoricii insa cand vine vorba despre crestinism. M-ai facut curios : cate religii cunosti si cam ce stii despre ele? (nu cauta pe guagal)

Personajul pe care tu il numesti "dumnezeu" este tot un zeu.
Sa trec peste tampenia din spatele comentariului tau, ai inteles ce am cerut in intrebare? Tu afirmi acum ca zeul tau este singurul real si ca nu mai exista altii. Momentan, comentariul tau este bazat doar pe favoritism. Nu cunosti alte religii dar vad ca iti permiti sa iti dai cu parerea. E ca si cu stiinta : daca nu stii despre ce vorbesti, atunci taci.

Eu acum o sa-ti pun o intrebare simpla : poti sa oferi dovezi cu adevarat bune pentru religia, zeul si semizeul tau? Daca poti, prezinta-le. Daca nu poti, atunci toate afirmatiile tale gen "crestinismul ie miezul din fanta" sau "exista un singur zeu (adica al meu)" sunt simple pareri personale si ar fi trebuit sa le incepi cu "parerea mea e ca" sau "eu cred ca". Nu ai voie sa faci o afirmatie pe care nu poti sa o dovedesti dar sa pretinzi ca este corecta. Nu asa functioneaza treaba.

| VladyCristian a răspuns:

@SatanLovesYou

Ceea ce am vrut sa sustin e faptul ca ``Crestinismul`` e calea cea adevarata intr-o lume nebuna, nebuna de tot, care, oricum e pe duca. Sfarsitul se apropie, iar treaba cu ateistii astia e doar un timid inceput cu privire la ceea ce va urma happy

| VladyCristian a răspuns:

laughing laughing Zeu, semizeu? laughing Probabil nu stii ce inseamna termenul de RE-LI-GI-E. Am spus ceva despre religiile ce au existat in urma cu 3-4 mii de ani in urma? Tu consideri acele semi-curent, ca pot fi catalogate drept religii? Probabil ca da, avand in vedere faptul ca aveau ``semizei`` cum spui tu. Sa stii ca nu am stiut ca Dumnezeu e un zeu...credeam ca e altceva. ( Glumesc). Normal ca e un ``zeu``, este singurul ``zeu``. Cat despre favoritism - sa fii linistit ca singur il vei vedea dumnezeirea in slava sa - la judecata de apoi. Mai ai putintica rabdare si o sa vezi intr-adevar adevarul religiilor. Stiu cate religii au fost de-a lungul timpului. Nu le stiu pe toate pentru ca, cum ai spus si tu, poate nu am mari capacitati intelectuale...dar ma straduiesc si eu. Restul comentariilor sunt de prisos. Tu imi spui sa caut rationalul, dovezi clare etc. Singurele dovezi ale crestinismului sunt cele arheologice, istorice, Sfanta Traditie, Sfanta Scriptura, fragmente de opere datate din secolele I-II - in orice caz lucruri care la alte religii nu exista. Cam atat am vrut sa zic, nu vreau sa explic rational nimic - pentru ca NU se poate explica rational - e nevoie intai de credinta. Te las pe tine sa ai ultimul cuvant, dar nu uita: totul ni se va descoperi. happy O seara placuta!

| anonim_4396 explică (pentru VladyCristian):

Ia uimeste-ma... ce inseamna "RE-LI-GI-E"? Ce zici, hinduismul este o "RE-LI-GI-E"?
"arheologice"... da? Ia prezinta-mi cateva dovezi arheologice.
"istorice"... da? Ia prezinta-mi cateva dovezi istorice.
"pentru ca NU se poate explica rational"... corect. Nu o arde cu "am dovezi", pentru ca nu ai. Totul tine de credinta si atat.

| SatanLovesYou a răspuns:

La cat ai scris, cred ca saracii crestini nu mai inteleg nimic. Bine ca le-ai explicat la sfarsit despre ce e vorba. Dar cred ca e prea mult pentru ei...Da, am ajuns sa le consider inteligenta sub cea medie, mult sub aceasta, datorita raspunsurilor idioate(si nu numai crestinii!). Concluzie: o planeta de prosti. Pam-pam.

| LiviuCristy a răspuns:

Deci Domnul e unul singur si faptul ca m-am nascut in religia mea Crestin Ortodox cred in domnul, ceilalti cred si ei in alte religii dar la baza cu totii avem acelasi creator care ne-a creat pe noi toti
Evolutionismul are legatura cu Domnul pentru ca El a facut toate astea, iar cei care nu au credinta sunt goi pe dinauntru