| anonim_4396 a întrebat:

Zeul crestin este (aproape) atotputernic nu? Din moment ce el a creat totul, poate face in asa fel incat sa fie testat folosind metodele stiintifice din prezent? Poate sa ofere o dovada clara a existentei sale (spre exemplu sa se faca vazut personal)? Din moment ce este (aproape) atotputernic, scuzele gen : "nu se poate oferi o demonstratie naturala pentru ceea ce este supranatural", "daca il vezi o sa mori" si altele de genul nu sunt valide. Sunt doar penibile. Daca folositi astfel de scuze, e ca si cum ati recunoaste ca nu puteti sa demonstrati ca ce spuneti e adevarat.

- Un zeu care stie totul, stie si ce gen de dovezi vor ateii nu?
- Un zeu care poate face totul, poate sa ofere asemenea dovezi?
- Un zeu iubitor/bun/etc ar oferi acele dovezi?

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Poate crea realitatea in sapte zile, dar nu poate sa se arate oamenilor intr-un mod ce nu este daunator lor, este logic, ce vrei mai mult?

| Inferno a răspuns:

Apropo,asta este pentru utilizatorii de aici:
http://dexonline.ro/definitie/ironie

| M25M a răspuns (pentru Inferno):

Nu era necesara definitia sau aluzia, cu toate ca este buna.

P.S. Da ma simt fiindca am avut o conversatie in care mi s-a parut ca insistai prea mult deci implicit avusesem impresia ca incepeai sa ma iei in serios. Ma-ntelegi acum.

| ania a răspuns:

Ce tip de dovezi le-ai considera valide pentru a considera dovedită existența unei ființe imateriale?

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Cica acea fiinta este "atotputernica". Voi o considerati asa. Deci nici scuza cu "imaterial" nu este valida. Se poate face "material" fara nici cea mai mica problema si se poate arata tuturor la fel de usor. Daca ar aparea sub forma unui om inalt de 3 km care sa leviteze si sa tina un soare si o gaura neagra in maini, cred ca si tie ti se pare o dovada suficient de buna. Daca este atotputernic, poate sa faca aceste lucruri fara probleme. Daca este cu adevarat bun, le chiar face. Prin simplul fapt ca se arata, opreste toate razboaiele religioase. Acesta singur este un motiv suficient de bun pentru a demonstra ca el chiar exista. Dar, din moment ce nici un zeu nu s-a aratat si nu a oferit o dovada suficient de buna, sunt doar 2 variante : fie nu exista, fie nu-i pasa de oameni.

Din moment ce zeul tau poate face un bine dar nu vrea sa il faca, el comite un "pacat".

Dar, desigur, indiferent cate exemple de dovezi pe care le-as considera eu valide iti voi da, tu vei cauta diverse scuze.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi place un verset din Iov care spune- Vreți să vorbiți lucruri nedrepte din dragoste pentru Dumnezeu și să spuneți minciuni ca să-L apărați?
Nu cred că Dumnezeu are nevoie să-I găsească cineva scuze.
Preoții care L-au răstignit pe Iisus au zis-Împăratul lui Israel să se coboare acum de pe cruce, ca să vedem și să credem! și n-a făcut-o.
Se pare că Lucifer și aliații l-au văzut nemijlocit dar având liber arbitru asta nu i-a împiedicat să se revolte împotriva Lui.
Subscriu la cei care spun că razboaiele religioase erau de fapt războaie pentru supremație, bunuri materiale, teritorii, putere cu pretext doar religios.
În Romani se spune- calitățile nevăzute ale Lui, puterea lui eternă și divinitatea Lui, se văd clar, de la crearea lumii, când te uiți cu atenție la ele, în lucrurile făcute de El, așa că nu se pot dezvinovăți.
Mie nu îmi cere Dumnezeu să conving pe nimeni ci, cum spune la Carte, să fiu gata să dau socoteasă oricui de speranța care e în mine-, să spun ce a făcut în viața, cum mi-a ieșit în cale.Și eu am fost agnostică câțiva ani ( mi-a plăcut cum spunea un ateu american că el e rațional agostic și sentimental ateu, cu ideea că a pretinde că ești rațional ateu înseamnă că deții toată cunoașterea posibilă )și trecerea la credință a survenit în urma provocării pe care i-am lansat-o lui Dumnezeu, dacă există cu adevărat, dacă mă iubește să facă ceva, să mă convingă El. Ce ai pierde dacă L-ai provoca direct?

| martzian a răspuns:

Probabil ca tu crezi ca ai deja raspunsul. Atunci de ce ai mai intreba? Nu te obliga nimeni sa crezi in "zeul" crestin.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Ultima data cand am verificat, parca ti-am cerut sa nu mai raspunzi intrebarilor si comentariilor mele. Vad ca nu esti capabil sa respecti asta cu toate ca este ceva foarte usor. Ultima data cand ti-am raspuns, te-ai facut de ras singur fiind incapabil de a oferi un raspuns cu adevarat bun comentariului meu.

Stiu ca nu ai dovezi cu adevarat bune, stiu ca nu o sa poti sa dovedesti (ever) ca zeul tau exista si stiu ca o sa cauti mereu scuze penibile pentru a incerca sa te scoti. Nu-ti iasa.

Eu nu dau ignore, nu dau voturi si nu dau funda nimanui. Vad ca nici bunul simt nu-l ai ca sa respecti ce ti-am cerut fiind ceva extrem de simplu si usor. Ca sa-ti fac treaba mai usoara, vezi ca la profilul meu exista un buton rosu pe care scrie "Ignora user". Apasa-l cu incredere.

Bine pa.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Stim cu totii ca adevarul e incomod.

| GRs a răspuns (pentru martzian):

De aceea nu poti sa accepti ca omul este un animal? Ca Biblia nu este o dovada plauzibila a existentei Lui Dumnezeu, ca este ilogica si plina de contradictii?

| martzian a răspuns (pentru GRs):

Eu nu sunt un animal. E treaba fiecaruia cum se vede...

| martzian a răspuns:

"Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile cari nu se vad." (Evrei 11:1)

| casablanca40 a răspuns:

Poate dar nu vrea. Exact ca mine :as marturisii ca eu sunt Mesia dar nu vreau. Dec inteleg ca eu si Dumnezeu nu suntem prea diferiti.

| Qinz a răspuns:

Daca sar arata Dumnezeu la ce ar mai fi buna credinta?
Credinta nu se bazeaza pe lucruri care nu se vad si nu pot fi dovide stintific?
Nu-i mai usor asa, daca ar veni ar trebui sa crezi in el, si cum vad ca nu iti place de el nu ai vrea. Tu acum crezi ca el nu exista, nu-i mai usor asa?

| anonim_4396 explică (pentru Qinz):

Chiar daca se arata, nu iti afecteaza cu nimic liberul arbitru. Doar o sa STII ca exista. Ba mai mult de atat, daca s-ar arata ar opri razboaiele religioase. Nu crezi ca asta e un motiv suficient de bun ca sa se arate si sa demonstreze ca el e singurul zeu real? Mai sunt multe alte motive.

| Qinz a răspuns (pentru anonim_4396):

Poi dc vrei sa stii daca exista sau nu, daca tu esti sigur ca nu exista?

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns:

Mey nea Gaia, hai sa-ti zic o mica povestioara. Cand a creat lumea Dumnezeu, a lasat omul sa aleaga ce vrea. Adica, de exemplu, Adam si Eva au fost lasati liberi sa aleaga ce fruct doreau din tot Eden-ul. Dumnezeu nu se arata decat pentru cei care cred in Dumnezeu si sunt invaluiti de Sf Duh. Daca ar aparea pur si simplu pe cer in timp ce ai merge tu pe strada, ar interveni in liberul arbitru iar tu ai fi constrans sa crezi in El, chiar daca nu vei vreahappy. In concluzie, nu te astepta sa apara Dumnezeu ci fa o cruce si o rugaciune iar El te va auzi si te va ajuta.