| Jardelin a întrebat:

10% din populatia Siriei este crestina, de confesiune ortodoxa! Din pacate crestinii platesc un tribut greu pentru credinta lor. Persecutiile si crimele din partea musulmanilor (rebeli) nu contenesc, acestia ucigind familii intregi de crestini ortodocsi, distrug bisericile si mai nou fac afaceri cu singe crestin!

http://www.antena3.ro/......40711.html

http://adevarul.ro/......index.html

Un sondaj anual realizat de asociaţia "Open Doors" arată faptul că, anul trecut, în Siria, au fost înregistrate mai multe cazuri de creştini ucişi pentru credinţa lor decât totalul mondial în 2012!

Cum credeti ca ar putea fi stopate aceste barbarii care se petrec in Siria? Credeti ca, comunitatea internationala ar trebui sa intervina in apararea populatiei crestine? Pina acum, la nivel ceva mai inalt am auzit o luare de pozitie doar a Patriarhului Rusiei, in rest mai nimic! Aveti cunostinta si de alte actiuni intreprinse de forurile internationale pentru apararea crestinilor din Siria?

P.S. Stiti care ar fi explicatia pentru care Statele Unite, in conflictul din Siria, intr-un mod de neinteles, ii sustin pe rebeli (care ii persecuta pe crestini)?

37 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dar tu ce compasiune ai când cu atâta nonşalanţă vii şi spui că sunt omorâţi că sunt ortodocşi şi nu neoprotestanţi?
În primul rând în articole scrie că sunt omorâţi creştini, nu dezvăluie religia lor, decât în cel de-al doilea văd că scrie că sunt omorâţi creştini ortodocşi, dar eu nu cred că DOAR ei sunt ucişi, iar ceilalţi o duc bine merci!
...şi neoprotestanţii sunt ucişi, li se taie degetele dacă sunt prinşi cu Biblia în mână şi suferă pentru credinţa în Hristos!
Nu ştiu ce se poate face şi cine se poate băga când e vorba de atacuri teroriste!
Pentru "liniştea" ta, află că aceste ştiri sunt publicate şi pe site-urile neoprotestanţilor!
Gândeşte înainte să spui ceva!

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Tu chiar nu ai rusine? Cum poti sa fii atit de lipsita de bun simt? Nu te lasa nichiduţă din tine sa stai linistita si te indeamna sa spui lucruri murdare, asa-i? Nu te lasa ura si dispretul tau pentru ortodocsi nici chiar atunci acestia mor prigoniti din propriile lor biserici si case pentru simplul fapt ca sint crestini, recunosti? Ce fel de judecata si de suflet ai de nu poti sa accepti ca mor si alt fel de crestini decit neoprotestanti? Nu vreti sa admiteti ca si alti crestini aduc ca jertfa propriile lor vieti pentru Hristos, nu numai neoprotestantii! De fapt, stii ce? Voi nici nu-i considerati crestini pe alti credinciosi, decit pe voi sectantii! E normal asa? Iti reamintesc ca crestin inseamna marturisitor a lui Hristos! Nu inseamna nici penticostal, nici adventist, nici baptist, nici mormom, nici amish, nici iehovist, nici evanghelist, nici carismatic, nici orica alta secta americana vrei tu. Crestin se cheama cel ce crede in Iisus indiferent de modul in care o face si de cultul de care apartine, prin urmare si ortodocsii sint crestini!

Acum hai sa-ti explic cum stau lucrurile poate aduc o raza de lumina in mintea ta intunecata. In Siria cam 10% din populatie este crestin ortodoxa. Adica aproximativ 2.000.000 de oameni! Casca bine ochii ca poate nu-ti vine a crede: sint 2.000.000 (doua milioane) de crestini ortodocsi! Cantitatea de sectanti din Siria este INFIMA. Intelegi despre ce vorbim? Atunci de ce ma ataci atit de josnic si spui ca cei ce mor in Siria sint neoprotestanti si nu ortodocsi? Ai impresia ca musulmanii rebeli ii cauta cu precadere pe cei 2-3 mii de sectanti (care se afla localizati in zona sigura controlata de Assad) si-i lasa in pace pe ortodocsii din teritoriile controlate de rebeli?

Te-as mai intreba de cind aveti voi calugarite in cult? Parca era vorba de o calugarita care semnala aceste atrocitati, nu? Eu nu neg tributul pe care il platesc sectantii in misiunile lor evanghelizare pe care le au prin Africa, Asia si alte colturi ale lumii! Aveti si voi martirii vostri, dar ma enerveaza cumplit sa vad cum jertfele umane ale ortodocsilor sau catolicilor sint minimalizate sau ignorate de catre voi sectantii si chiar deturnate asa cum ai facut tu, atunci cind ai pretins ca cei omoriti in Siria sint neoprotestanti nu ortodocsi. Inteleg ca ii desconsideri si ca ii urasti din rarunchi pe ortodocsi si catolici, dar macar din buna crestere ai putea sa le recunosti mortii nevinovati! Ce departe esti de adevar si desavirsire! Vai voua fatarnicilor!

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

NOname chiar avea dreptate, tu ori nu ştii să citeşti, ori nu înţelegi ce citeşti!
Tare frustrat mai eştihee hee
Şi dacă e până acolo, să se ducă PREA Fericitul Daniel şi să-i ajute, nu să-şi plimbe fundul în limuzine şi maşini de lux, îmbrăcat în aur din cap până-n picioare!

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Ah şi apropo hai că m-ai "spart" cu răspunsul tău de învăţare ce înseamnă creştin, păi nu tocmai voi, ortodocşii, veniţi şi spuneţi că DOAR voi sunteţi creştini şi că DOAR voi faceţi şi dregeţi? Acum mă iei cu vrăjeli d'astea...nu eşti cam ipocrit?

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Ok, spune-mi ce trebuia sa inteleg din mesajul tau! Poate sint eu greu de cap si de aceea te rog sa-mi spui in cuvinte simple. Hai sa vad draga Nesperanta!

Ia zi te rog definitia corecta a termenului CRESTIN daca eu am te-am "spart". Zi-mi unde am gresit. Ia uite ce spune dex-ul:

CREȘTÍN, -Ă, creștini, -e, adj., s. m. și f. I. Adj. Care aparține creștinismului, privitor la creștinism. II. S. m. și f. 1. Adept al creștinismului. 2. (Pop.) Persoană, om, individ. – Lat. christianus.

Spune ceva de neoprotestanti, ortrodocsi sau catolici? Nu. Pentru ca toti fac parte din aceelasi grup largit religios, crestinii. Unde naiba, Doamne iarta-ma, am spus eu ca numai ortodocsii sint crestini si ceilalti nu? Mai mult, te rog da-mi un citat de la alt ortodox de aici de pe TPU sau de pe alte site-uri in care sa se afirme clar "doar ortodocsii sint crestini, ceilalti nu".

De ce vorbesti prostii si introduci in discutie neadevaruri? Ce treaba are Patriarhul cu subiectul nostru? De unde si pina unde ai scos-o ca e imbracat in aur din cap pina in picioare? Arata-mi o dovada credibila din care sa reiasa ca hainele Patriarhului sau ale preotilor sint din aur! Hai sa vad, si dupa aia te lamuresc eu care este adevarul despre haine, cruci si ce mai vrei tu! Spui ca sint frustrat? Nu, sint revoltat de oameni ca tine care spun minciuni si nu au bun simt si nu au respect fata de niste morti! Nu aveti respect pentru simplu motiv ca acei oameni martiri au fost crestini ortodocsi!

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Ia uite care este intelesul cuvintului CRESTINISM, tot dupa dex:

CREȘTINÍSM s. n. Ansamblul religiilor la baza cărora se află credința în persoana și învățăturile lui Iisus Cristos. – Creștin + suf. -ism (după fr. christianisme).

Intelegi? Ansamblul religiilor care au la baza credinta in Iisus Hristos. Deci te rog foarte mult, chiar insist, spune-mi unde am gresit in explicatia mea referitoare la ce este un crestin. Raspunde-mi daca ai o urma de fair play!

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Deci e clar,tu nu înţelegi ce citeşti! Şi să nu o mai lungesc atât,că oricum e în zadar, eu nu am zis că ai definit greşit creştinismul, ci am spus că e chiar culmea când toată ziua ortodocsii se bat cu pumnul în piept că ei sunt cei mai buni şi că ei sunt adevărata credinţă, iar acum mă iei cu faptul că de fapt credinţa nu ţine de o confesiune religioasă, nu, dar aşa-i că ortodoxia e SINGURA religie adevărată din toate,după părerea ta?
Nu mă lua tu pe mine că unde ai zis şi cine a zis,că ştii prea bine că aşa e,iar lucrul acesta îl poate confirma oricine!

Iar cât despre partea cealalta,vorbeşti de compasiune,dar vii şi spui:"Toate ororile astea se petrec sub ochii indiferentii ai Occidentului pe care il doare in c*r de acei crestini pentru ca nu sint neoprotestanti ci ortodocsi!"...să nu o mai lungesc nici aici că nu are rost, m-am referit la faptul că nu poţi spune că DOAR ortodocşii suferă,iar ceilalţi o duc bine merci şi că mi se pare o nesimţire să vii să afirmi că acei oameni mor DOAR pentru faptul că sunt ortodocşi şi nu neoprotestanţi, de parcă dacă nu ar fi ortodocşi, nu ar mai fi murit, cam aşa a sunat ceea ce ai zis tu acolo.
Ideea e că eu nu suport ipocrizia şi voiam să scot în evidenţă cât de ipocrit poţi fi, dar tu nu-ţi dai seama şi tot insişti să demonstrezi că nesimţirea ta nu are limite!
Deci scuteşte-mă cu teoriile tale, arată fapte, nu vorbe! PA!

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Tu sigur ai niste probleme de concentrare si de organizare intelectuala! Tu nu stii ce vorbesti Esperanca! Te rog eu mult nu mai minti! Scrii in mesajul tau "iar acum mă iei cu faptul că de fapt credinţa nu ţine de o confesiune religioasă". Unde naiba am afirmat eu chestii de genul asta in mesajele mele? De unde le scoti? Cind am facut eu referire la faptul ca "credinţa nu ţine de o confesiune religioasă"?! Chiar trebuie sa spui non-stop minciuni? Ia uite ce spune in Biblie despre cei care mint:

Buzele mincinoase sunt urâte Domnului, dar cei ce lucrează cu adevăr îi sunt plăcuţi.” Proverbe 12:22

"Cel ce se dă la înşelăciune nu va locui în casa mea; cel ce spune minciuni nu va sta înaintea mea." Psalmul 101:7

De ce pui in gura mea vorbe pe care nu le-am spus?

In rest, mi se pare ca tu intelegi gresit. Total gresit, si nu inteleg de ce insisti sa-i introduci pe neoprotestanti in discutie cind de fapt in intrebarea mea nu am facut nici cea mai vaga referire la ei! Biserica Ortotoxa din Siria este cea mai veche biserica Ortodoxa dintre cele existente in prezent, isi are originea chiar de la inceputurile crestinismului iar multi dintre ei vorbesc aramaica limba Mintuitorului nostru Iisus Hristos. Daca eu am spus ca aceasta comunitate crestina plateste un tribut greu in fata agresiuniii musulmane, nu am vrut sa spun de fapt ca protestantii o duc bine merci. Asta ai inteles tu care distorsionezi totul! Protestantii nu sufera (deocamdata) pentru ca sint foarte putini in Siria, sint oameni veniti acolo recent in ultimii zeci de ani sint concentrati in Damasc, fac afaceri, fac parte din diferite organizatii, iar unii sint atasati pe linga ambasade. Referitor la protestanti iti mai zic o data ce am zis intr-un mesaj anterior. Nimeni nu neaga martirajul si prigoana pe care le indura protestantii in misiunile lor de evanghelizare din diferite colturi ale lumii. Si intre voi exista martiri. Dar asta nu inseamna ca tu, o protestanta, trebuie sa dispretuiesti si minimalizei martiriul pe care alte persoane de alta confesuine decit a ta il suporta in numele lui Iisus.

Deci, ca sa inchei, te asigur ca pe cit posibil ma straduiesc sa nu scriu prostii! Ma straduiesc sa nu mint si daca nu ma crezi citeste mesajele mele de cind am venit pe TPU si spune-mi unde am umblat cu minciuni si unde am facut afirmatii de genul celor pe care mi le atribui in mesajele tale. Daca esti corecta cu mine si ma respecti, te respect si eu! Daca nu te voi evita cit mai mult pentru ca nu vreau sa am de-a face cu oameni mincinosi, care imi sucesc vorbele si care simt dispret fata de credinta mea.

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Băi,omule! Tu nu eşti sănătos la cap? Nu ştii ce vorbeşti sau ai probleme cu memoria? Citeşte-ţi răspunsurile!
Doamne fereşte, peste ce om mi-a fost dat să dau!

| William a răspuns:

Tribut greu? Ce vorbesti? Nu stii ca ''marturisirea lui Dumnezeu cu pretul vietii este pretul invierii oamenilor intru sfinti''?

| Inferno a răspuns:

De ce sa fie stopate? Parca asta cerea Dumnezeu, nu? Nu era dumnezeul musulmanilor tot ala ca al crestinilor? Ca voi spuneati asta, nu eu.

Parca religia era un lucru bun, de ce sa stopezi un lucru bun? Ca voi spuneati asta, nu eu.

| Jardelin explică (pentru Inferno):

De la tine nici nu ma asteptam la un raspuns mai bun!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Pai si la noi vad duminica si de sarbatori,maaari bande de crestini,inarmati pana in dinti,vanand, musulmani, satanisti atei, si alte confesiuni.mie mila de ei saracii, cum de nu sant ei tolerati si acceptati de societatea crestina.si pe TPU, ma uit samt aproape doi trei crestini, si voi numai cateva mii.si rai tare crestinii.

| Filip23 a răspuns:

Dupa raspunsurile primite iti poti da seama de calitatea postacilor de aici.
Si de sinceritate, tot ei sunt cei care se vaita ca nu sunt bani pentru bolnavi...

| Jardelin explică (pentru Filip23):

Eu sincer, ramin interzis cind vad atita insensibilitate la cei care poteaza! In afara de un iehovist (adica un om cu credinta) care si-a exprimat in citeva cuvinte compasiunea si a dat si un sfat foarte bun, restul mi-au raspuns in batjocora si cu indiferenta, unii mergind aproape de mirlanie. Si gindeste-te Bartoldo, vorbim despre mii de oameni printre care si copii, care mor absolut nevinovati!

In urma cu citeva zile unii dintre ei imi bateau obrazul "Ce crezi ca noi ateii nu stim sa avem compasiune si sa-i iubim?" Iata dovada!

| Filip23 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca ar avea ceva in bibilica ar tine gura inchisa. Insa de aici se vede ca ura lor fata de crestini e din adancul sufletului si nu isi pot opri bucuria, satisfactia ca undeva niste crestini sunt torturati sau spintecati. Ba unii mai gasesc justificari. Vai de capul nostru.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu stiu cat de reala e stirea, insa categoric tine de terorism. Iar adevarata credinta islamica nu trebuie confundata cu gruparile teroriste, cu scopuri politice. :)

Uite si un exemplu, cand crestinii ii apara pe musulmani, in timpul rugaciunii in mijlocul rascoalei din Cairo, Egipt, 2011.

http://i.imgur.com/oSykjOM.jpg

NOname
| NOname a răspuns:

Nu că ar fi mai bine fără religii? = Mai puţine motive de ceartă, de tăiat gâtul vecinului...

"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase." - Blaise Pascal.

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

Probabil şi zeul musulmanilor, ca şi zeul biblic, le spune să ucidă tot ce nu le împărtăşeşte credinţa şi îi ispiteşte cu alţi "dumnezei".

Sau este doar încercarea creştinilor de a se victimiza, mimând o mini-inchiziţie musulmană, când, de fapt, victimile se datorează în primul rând faptului că este o zonă de conflict, în care se omoară tot ce mişcă.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Cum poti sa fii atit de cruda si sa spui ca crestinii mimeaza o mini-inchizite musulmama si ca se victimizeaza?! Daca urasti credinta in Dumnezeu si dispretuiesti din rarunchi pe cei ce cred, trebuie sa fii si incorecta denaturind sau minimalizind realitatea? Acolo mor oameni nevinovati NOname, din cauza ca pur si simplu nu cred in Alahul majoritatii, mor copii, mame, si oameni care NU sint implicati in razboiul lor religios (dintre siitii aflat la conducere dar minoritari si sunitii rebeli dar majoritari). Toate ororile astea se petrec sub ochii indiferentii ai Occidentului pe care il doare in c*r de acei crestini pentru ca nu sint neoprotestanti ci ortodocsi! Asta e adevarul!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Reciteşte-mi răspunsul şi nu specula, ca să apelezi la aceeaşi victimizare.

Sunt victime, într-adevăr, dar mă îndoiesc că sunt victime strict pe motive religioase.
Aşa e în război: tot, ce nu se supune unei părţi, este distrus şi invers.

Dar, într-adevăr, războaiele fanaticilor religioşi sunt mult mai absurde, sadice şi sângeroase. Mulţumeşte-i religiei! Ea i-a creat pe monştri (nu ateismul, cum afirmai acum ceva timp).

| Jardelin explică (pentru NOname):

"dar mă îndoiesc că sunt victime strict pe motive religioase"

Indoieste-te in continuare! Doar n-ai sa schimbi acum ca ti-a spus unul de pe Internet ca se omoara oameni exact din motive religioase!

"războaiele fanaticilor religioşi sunt mult mai absurde, sadice şi sângeroase."

Total gresit! Aboslut TOATE razboaiele sint absurde, sadice si singeroase! WW2 nu a fost religios. Cum ti s-a parut motivat, blind si milos?

"Mulţumeşte-i religiei! Ea i-a creat pe monştri (nu ateismul, cum afirmai acum ceva timp)."

Of, pina nu vezi cu ochii tai nu vrei sa te convingi, nu? Stiu ca nu ma placi, dar incearca sa intelegi citusi de putin ce spun! Oamenii pe care i-am enumerat in acea postare erau oameni fara nici o credinta, asta era idea! Mai pe romaneste nedusi la biserica! Pentru ca un om care il are pe Dumnezeu in suflet nu va putea sa face niciodata asemenea orori si la o asemenea scara.

Si chiar si atunci cind au exitat razboaie religioase si au murit oameni de o parte si alta, trebuie sa retii ca acelea au fost razboaie nu genocide organizate cum s-a intimplat in sec 20. Eu unul nu stiu sa fi existat in istorie vreun genocid organizat dpdv religios, in special la crestini!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin, tu nu ştii să citeşti sau ai doar problema cu înţelegerea textului? Dar să fii obiectiv, sincer şi neaberant ştii?

Ţi-am mai spus, nu mai întreba, dacă nu eşti pregătit să auzi şi alte păreri şi nu mai răstălmăci cuvintele oamenilor, care au avut bunăvoinţa să-ţi răspundă.

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar e ingrozitor ca oamenii sa fie maltratati pentru ca au un alt punct de vedere de al lor.Tocmai de aceea e bine sa fim rezonabili cand cineva gandeste diferit de noi si sa ii repectam dreptul la opinie.Romani12:17-21

| Narcis2007 a răspuns:

Doar timpul ii va calma pe musulmani...imi pare rau pentru ei dar cred ca toti cei ce nu se inchina la Alah traiesc cu frica acolo, fie ei crestini/de alta religie/atei

| mODIN a răspuns:

Dar de ce sa oprim aceste lucruri?
Siria este o tara musulmana, prin urmare crestinii nu au ce cauta acolo. Daca nu sunt de acord cu religia musulmana, n-au decat sa se care sau sa moara.

| RAY a răspuns:

Sa devina cu toti ateii si gata cu ura asta intre religii

| Mădă0611 a răspuns:

Ortodocsii sau crestinii nu sunt buricul Pamantului. Ateii sunt ucisi sau inchisi pentru lipsa credintei in Allah si "comunitatea internationala" nu face nimic, apropo, musulmanii ne-au amenintat cu bombe, cica islamul a intrat in Romania si ei trebuie sa elibereze pamantul de necredinciosi/nemusulmani. Tot in tarile arabe femeile sunt pe post de hartie igienica, si "comunitatea internationala" nu face nimic, adica parca zice una alta, de ce pentru ortodocsi sa faca mai mult? V-am zis ca musulmanii o sa va prajeasca, nu ateii, dar voi "batman! batman!", http://i.imgur.com/JMrwH.jpg Sper sa va "pupe" bine, ordin de la (dumne)zeul tau.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sangele martirilor = samanta crestinilor, in cativa ani arabii vor trece la ortodoxie

| sublime89 a răspuns:

Rebelii sirieni sunt sunniti, si principalii lor inamici in Siria nu sunt crestinii, ci siitii, si mai ales secta alawita din care face parte si presedintele Assad. Sunnitii sunt majoritari in Siria, si rebelii sunt destul de extremisti, deci si-ar dori o Sirie doar pentru sunniti. Ei ataca toate celelalte religii din tara, inclusiv crestinismul.

Singura solutie pentru oprirea razboiului e o invazie militara a trupelor ONU. In primul rand trebuie dat jos Assad, iar apoi eliminati toti extremistii, mai ales cei din Al-Qaeda. Dupa aceea trebuie sa se organizeze alegeri democratice, si poporul sirian sa-si aleaga conducatorii doriti, pentru ca e o dictatura foarte severa, cu un cult al personalitatii destul de elaborat. Apoi, cativa ani trebuie mentinute pe teritoriul sirian trupe ONU de mentinere a pacii. Astia 4 pasi ar fi necesari pentru stoparea masacrului, dupa parerea mea.

SUA e de partea rebelilor pentru ca regimul Assad e un important aliat al Rusiei. De aici ai raspunsul si la intrebarea despre patriarh. Toate minoritatile religioase il sustin pe Assad, pentru ca le e frica de majoritatea sunnita (rebeli). Iar Assad e sutinut de rusi, deci rusii se arata deranjati de violenta impotriva minoritatilor religioase, inclusiv a crestinilor. Razboiul civil din Siria e in primul rand un razboi religios, si in al doilea rand un razboi de la distanta dintre SUA si Rusia, fiecare cu aliatii lor, ca pe vremea Razboiului Rece.

| Jardelin explică (pentru sublime89):

Tot ce mi-ai spus stiam. Merci ca mi-ai reamintit!

| sublime89 a răspuns (pentru Jardelin):

Serios? Si raspunsul la intrebarea de la PS despre SUA il stiai? Atunci de ce mai intrebi?

| Jardelin explică:

Sinucide-te tu gunoiule!

| Duhovnicul a răspuns (pentru Jardelin):

Cata iubire crestineasca! love struck
Iisus ar fi mandru love struck

| Jardelin explică (pentru Duhovnicul):

Pai ce vroiai sa-i intorc obrazul?! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cabd va cadea babilonul ce mare, toate neamurile se vor tangui si vor plange si toate tarile care au curvit cu el, vor spune, unde este cetatea cea mare si tare unde faceam negot, si ne vindeam marfurile? cam stim care e babilonul cel mare al vremurilor de acum.

| Duhovnicul a răspuns:

" Cum credeti ca ar putea fi stopate aceste barbarii care se petrec in Siria? "

Sa devina atei / umanisti / rationalisti happy

Nu trebuie sa imi dai funda, imi place sa ajut lumea sa devina un loc mai bun big grin

| XxAnonimuXx a răspuns:

Siria e in razboi