| andrei28743 a întrebat:

10motive sa te alături masoneriei/francmasoneriei?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zero.

| xerxes1 a răspuns:

Te-au chemat sa le pui faianta la baie?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mason nu ajunge oricine, ci doar cei care corespund criteriilor de selecție. Se spune ca masonii conduc lumea din umbra.Cine ajunge mason trebuie sa fie de încredere ca tine secret doctrina lor. Daca intri pe site-ul masonilor din Romania vei găsi nume de oameni care au condus tara, filozofi, oameni de știință. Așa ca oamenii simpli niciodată nu vor cunoaște motivele pentru care aceștia sau alăturat masoneriei. Sunt secrete!

| Celcestietot a răspuns:

Niciun motiv bun.

| RAY a răspuns:

AstalusAna Religia conduce lumea, nu e de mirare ca e asa cum e, biserica este cea mai bogata institutie de pe planeta totalizand mai mult decat averile celor mai bogati oameni de pe planeta, biserica crestina este cea mai bogata institutie de pe planeta noastra

| Nilsson a răspuns:

Vorbești de alăturarea la masonerie ca și cum ai intra în vreun partid politic. happy

| doctorandus a răspuns:

Este un club de oameni relativ bogati (trebuie sa plateasca lojei cotizatii) si morali (daca ai cazier patat esti exclus din masonerie). Participi la un club de discutii si la niste spectacole de teatru numite ritualuri. Eu nu ma bag in masonerie pentru ca ritualurile (de orice fel) mi se par plictisitoare.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum a zis Lessing: da, dragi frati, s-a vadit ca nu am invatat nimic subversiv sau revolutionar de la voi. Lucru care este pacat, pentru ca atunci macar as fi invatat ceva nou.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Dar de ce nu este publica doctrina masoneriei? Am auzit la radio pe un astrolog, care era mason, si la întrebarea reporterului despre doctrina lor a spus ca este secreta, si ca ei au jurat ca nu o vor divulga.
Masoneria este si ea o religie si nu un partid politic. Dovada Iliescu, Roman si alții care fac parte si din partide politice si din masonerie. Daca nu ar fi periculoasa doctrina lor ar fi afișată public. Dar cum de este înregistrată o astfel de religie daca nu este transparenta? Ceea ce ai menționat mai sus sunt ritualuri de ochii lumii.Realitatea numai Dumnezeu o știe!