| anonim_4396 a întrebat:

2 afirmatii facute de diversi crestini :

- dumnezeu este in tot si toate
- dumnezeu este acelasi pentru toti

Principala problema e ca zeul fiecarei (sau aproape fiecarei) religii zice "eu sunt miezul din fanta, zeii altor religii sunt inferiori, sa nu te inchini lor, religia asta e cea mai buna.(bonus, puteti sa-i ucideti pe cei care nu se inchina mie)".Sa luam ca exemplu crestinismul. Daca zeul respectiv este singurul si este prezentat sub alte nume, partea cu "doar cei care il urmeaza pe isus sau pe dumnezeu ajung in rai" este absurda. Ba mai mult, raspandirea crestinismului este inutila din moment ce exista acelasi zeu pentru toti si ei deja se inchina la el. Dumnezeu se contrazice singur, instiga la ura impotriva lui si vrea ca persoanele altor religii (care de fapt se inchina tot lui) sa fie ucise (sau trimise in iad) pe motiv ca... nu se inchina lui.

Vi se pare logic?

Daca el este peste tot si acelasi pentru toti, chiar daca te inchini la o piatra sau o scama, tot la zeul crestin te inchini. Pana si in povstea cu moise, cei care se inchinau la vitelul de aur de fapt se inchinau la dumnezeu.

Un zeu care este acelasi pentru toti si se afla in toate este incompatibil cu zeul prezentat in biblie.

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu permite sa ucidem. Ucigasii merg in iad.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Are rost sa-ti dau iar pasajele din biblie in care dumnezeu cere ca oamenii sa ucida anumite categorii gen persoane care au alta religie, homosexuali sau pasaje gen "eu sunt calea... doar prin mine ajungeti la tata"?

Tu din ce categorie de crestini faci parte?
a - cei care cred ca dumnezeu e acelasi pentru toti
b - cei care cred ca doar varianta lor este cea corecta restul fiind gresite

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Atatea crime se intampla in epoca noastra. Dumnezeu permite toate aceste crime, in schimb este cu un pas mai aproape de iad. Pot sa ucid 2000000 de oameni apoi ma caiesc si este posibil sa ajung in rai. Spun ca este posbil pentru ca doar Dumnezeu stie daca eu voi ajunge in rai sau nu in iad. Si totusi tu esti foarte sigura ca ucigasii vor merge in iad, mai sigura ca Dumnezeu. Este bine ca Dumnezeu ti-a dat tie, fiinta imperfecta puterea de a judeca pe altii.

| EmaS a răspuns (pentru casablanca40):

Eu nu spun nimic de la mine, asa este scris in Biblie.

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Am inteles atunci oricine a ucis un om va intra in iad automat, numai este nevoie de pocainta pentru ca in Biblie scrie clar " Ucigasii merg in Iad". Au existat persoane care au ucis, si ei considera ca l-au gasit pe IIsus prin pocainta, sunt mantuiti si vor merge in rai. De ce nimeni nu le spune ca ei de fapt vor merge in iad automat? De ce sa-i dai unui om sperante false? Pentru al ranii mai mult?
Mi-e mila de cei care au ucis din greseala si nu au voit acest lucru.
In Biblie mai scrie "Ucideti ateii si oamenii care apartin unei religii noncrestine". Un crestin care urmeaza Cuvantul lui Dumnezeu ar trebui sa se apuce de ucis, chiar daca in societatea contemporana acest lucru este interzis. Respect crestinul care urmeaza in totalitate Biblia, dar din pacate acestia nu exista.

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Potopul
Sodoma si Gomora
Copiii egipteni
Cei 42 de copii omorati de ursi la comanda lui dumnezeu

Iubesc logica voastra.

| EmaS a răspuns (pentru Raynn):

Legea talionului, una dintre cele mai vechi legi existente, consta în justa reciprocitate a crimei și a pedepsei. Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu are importanta ca acea lege era in trecut. Dumnezeu tot un criminal ramane. Putea sa gaseasca si alte variante nu doar crima.

| Raynn a răspuns (pentru EmaS):

Ce legatura are ce ai scris tu aici cu toate persoanele pe care dumnezeu le-a omorat. Ochi pentru ochi dinte pentru dinte? Niste copii care rad de un chelios merita sa fie sfasiati de ursi?

| EmaS a răspuns:

Poti sa imi spui unde este scris asa ceva in Biblie?,, In Biblie mai scrie "Ucideti ateii si oamenii care apartin unei religii noncrestine". Un crestin care urmeaza Cuvantul lui Dumnezeu ar trebui sa se apuce de ucis, chiar daca in societatea contemporana acest lucru este interzis.,,

| RAY a răspuns:

Nimic nu e logic in legatura cu acest zeu tribial inexistent desigur putem spune ca zeul evreu e doar un mos craciun al adultilor care aduce cadouri cand esti bun si te bate cand esti rau

| Miauti a răspuns:

Ar mai o intrebare: daca dumnezeu se afla peste tot, atunci de ce mai construim temple si biserici?
Orium eu nu inteleg o chestie; de ce ne spune sa nu ucidem, sa nu furam, sa nu poftim ce are vecinul. Odata ce dumnezeu a ucis, este gelos pe alti zei, si asa mai departe.

Daca citim atent biblia vedem ca exista 2 personalitati ale dumnezeului. Una rea si alta buna.
Am impresia si sant sigur de asta ca dumnezeu si satan e unu si alesi.

| Anonim54321 a răspuns (pentru Miauti):

1. Zei au fost distrusi finca vreiau sa ia controlu a supra pamantului
2.Lucifer a fost un herovim un anger foarte puternic si cand Dumnezeu a creiat omul A zis inchinativa la om si Lucifer a zis(vorbesc an termeni mai de strada sa antelegeti )-Cum sa ma inchin eu la om ceva care a iesit din tarana si Dumnezeu la alungat pe Lucifer din Anparatia cerurilor cu gloata lui de angeri si Lucifer acum este pe pamant de unde crezi ca vine atata ura si dusmanie si razboaie de la Satana el ancearca sa ne distruga pana la venirea lui Isus Hristos a doua oara.
3. Cu crimele se facea an vechiul testament an ainte de Hristos.

| anonim_4396 explică (pentru Anonim54321):

1 - "si cand Dumnezeu a creiat omul A zis inchinativa la om si Lucifer a zis-Cum sa ma inchin eu la om ceva care a iesit din tarana"... de unde stii tu ce discutie au purtat cei 2 si de unde stii ca este reala?

2 - "Cu crimele se facea an vechiul testament an ainte de Hristos"... ASA SI? Ce importanta are ca erau in trecut? Dumnezeu tot un criminal ramane.

| Nucreeed a răspuns (pentru Anonim54321):

Dai lectii de limba romana? as vrea si eu by the way!rolling on the floor)))
exemplu de crestin care crede ca le stie pe toate dar el nici la limba lui materna nu se descurca...Romania is going dooooooooooooooown

| Anonim54321 a răspuns (pentru Nucreeed):

Mda mz

| Raynn a răspuns (pentru Anonim54321):

Again, grea romana?

Lucifer a dat omului gandirea critica, i-a dat posibilitatea de a gandit pentru sine insusi, i-a dat cunoastere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si al tau de unde stii ca nu este o inventie omeneasca?

| rocco09 a răspuns:

Trebuie sa iti clarifici un pic diferenta dintr-e teism si panteism!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Este dumnezeu in toate lucrurile si este acelasi pentru toti dar sub alte denumiri sau nu? Un zeu care este acelasi pentru toti este incompatibil cu zeul biblic si zeii multor altor religii care spun "eu sunt miezul din fanta, eu sunt singura cale spre salvare, restul sunt inferiori, inventati, inexistenti, sa nu te inchini lor ...etc".

Tu din ce categorie de crestini faci parte?
a - cei care cred ca dumnezeu e acelasi pentru toti
b - cei care cred ca doar varianta lor este cea corecta restul fiind gresite

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu in calitate de ateu, daca nu ma insel, crezi ca e posibil ca sa existe si creationism pe langa evolutie? Normal ca nu! Ei cam asa e si cu Dumnezeul crestinilor! La fel cum tu ai explicatii "stiintifice" pentru excluderea religiilor, crestinul are pentru el explicatii teologice care exclud alte religii si ateismul!

Răspuns utilizator avertizat
| UndergroundFolklore a răspuns:

Chiar ai rabdare sa citesti toate prostiile ilogice ale crestinilor? Sau vrei doar sa te distrezi?laughing

| RazvanStefan a răspuns:

Eu am indoiesc de aceaste zeitati care sunt real pentru anumiti oameni. Faza cu religiile care au fiecare cate un Dumnezeu e din nou o prostie. Acum nici universul nu s-a creat singur, a existat acolo o forta(nu o fiinta cu puteri nustiucum) unica care a facut ceva. Faza cu Dumnezeu e ceva usor de inteles pentru a manipula oamenii.