| PilatdinPont a întrebat:

21. De atunci incolo, Isus a inceput sa spuna ucenicilor Sai ca El trebuie sa mearga la Ierusalim, sa patimeasca mult din partea batranilor, din partea preotilor celor mai de seama si din partea carturarilor; ca are sa fie omorat si ca a treia zi are sa invie.
Deci ii considera dusmani nu doar pe preoti, ci si pe batrani si carturari. Ce avea cu persoanele varstnice si cu intelectualii?
22. Petru L-a luat deoparte si a inceput sa-L mustre, zicand: "Sa Te fereasca Dumnezeu, Doamne! Sa nu Ti se intample asa ceva!"
23. Dar Isus S-a intors si a zis lui Petru: "Inapoia Mea, Satano: tu esti o piatra de poticnire pentru Mine! Caci gandurile tale nu sunt gandurile lui Dumnezeu, ci ganduri de ale oamenilor."
Din ce cauza raspundea astfel cand era mustrat si de ce dorea sa devina erou cu orice pret? Daca isi iubea aproapele si daca se dadea drept un exemplu de urmat nu era mai intelept sa fie modest?
*
12. Isus a intrat in Templul lui Dumnezeu. A dat afara pe toti cei ce vindeau si cumparau in Templu, a rasturnat mesele schimbatorilor de bani si scaunele celor ce vindeau porumbei
13. si le-a zis: "Este scris: "Casa Mea se va chema o casa de rugaciune." Dar voi ati facut din ea o pestera de talhari."
14. Niste orbi si schiopi au venit la El in Templu, si El i-a vindecat.
15. Dar preotii cei mai de seama si carturarii, cand au vazut minunile pe care le facea, si pe copii strigand in Templu si zicand: "Osana, Fiul lui David!", s-au umplut de manie.
De ce a rasturnat mesele si scaunele vanzatorilor dupa ce acestia parasisera incinta templului?
Oare preotii s-au maniat din cauza "minunilor" sau pentru faptul ca a facut scandal in templu alungandu-i astfel pe cei ce sustineau templul cu contributiile lor(zeciuiala)?
*
19. Marele preot a intrebat pe Isus despre ucenicii Lui si despre invatatura Lui.
20. Isus i-a raspuns: "Eu am vorbit lumii pe fata; totdeauna am invatat pe norod in sinagoga si in Templu, unde se aduna toti iudeii, si n-am spus nimic in ascuns.
21. Pentru ce Ma intrebi pe Mine? Intreaba pe cei ce M-au auzit despre ce le-am vorbit; iata, aceia stiu ce am spus."
22. La auzul acestor cuvinte, unul din aprozii care stateau acolo I-a dat o palma lui Isus si I-a zis: "Asa raspunzi marelui preot?"
23. Isus i-a raspuns: "Daca am vorbit rau, arata ce am spus rau; dar, daca am vorbit bine, de ce ma bati?"
Din ce cauza a dat un raspuns afectiv (de ce ma bati?) in loc sa isi ceara scuze si sa raspunda obiectiv la intrebarile marelui preot?
De ce a mai intrebat de motivul pentru care a fost lovit daca aprodul deja il mustrase? Voia inca una sau voia sa i se explice mai pe indelete deoarece era confuz?
*
1. Dimineata, preotii cei mai de seama au facut indata sfat cu batranii, carturarii si tot soborul. Dupa ce L-au legat pe Isus, L-au dus si L-au dat in mainile lui Pilat.
2. Pilat L-a intrebat: "Esti Tu Imparatul iudeilor?" "Da, sunt", i-a raspuns Isus.
3. Preotii cei mai de seama Il invinuiau de multe lucruri.
4. Pilat L-a intrebat din nou: "Nu raspunzi nimic? Uite de cate lucruri Te invinuiesc ei!"
5. Isus n-a mai dat niciun raspuns, lucru care l-a mirat pe Pilat.
Nu cumva si in mintea dregatorului incoltise indoiala asupra discernamantului lui Isus?
*
33. Pilat a intrat iarasi in odaia de judecata, a chemat pe Isus si I-a zis: "Esti Tu Imparatul iudeilor?"
34. Isus i-a raspuns: "De la tine insuti zici lucrul acesta sau ti l-au spus altii despre Mine?"
35. Pilat a raspuns: "Eu sunt iudeu? Neamul Tau si preotii cei mai de seama Te-au dat in mana mea: ce ai facut?"
36. "Imparatia Mea nu este din lumea aceasta", a raspuns Isus. "Daca ar fi Imparatia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca sa nu fiu dat in mainile iudeilor; dar acum, Imparatia Mea nu este de aici."
37. "Atunci un Imparat tot esti!", I-a zis Pilat. "Da", a raspuns Isus. "Eu sunt Imparat. Eu pentru aceasta M-am nascut si am venit in lume, ca sa marturisesc despre adevar. Oricine este din adevar asculta glasul Meu."
9. A intrat iarasi in odaia de judecata si a zis lui Isus: "De unde esti Tu?" Dar Isus nu i-a dat niciun raspuns.
10. Pilat I-a zis: "Mie nu-mi vorbesti? Nu stii ca am putere sa Te rastignesc si am putere sa-Ti dau drumul?"
11. "N-ai avea nicio putere asupra Mea", i-a raspuns Isus, "daca nu ti-ar fi fost data de sus. De aceea, cine Ma da in mainile tale are un mai mare pacat."
Acesta este raspunsul la intrebarea anterioara, fara indoiala.

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Dupa 50 de ani de la acele intamplari tu crezi ca cineva mai tinea minte ce a spus unul sau altul?
Sunt doar baliverne.
Scrise si in greaca, nici macat in limba lui Iisus.
Povesti de spus la copii inainte sa adoarma.

| PilatdinPont explică (pentru xerxes1):

Biblia, indeosebi Noul Testament, impleteste fictiunea cu realitatea, iar pentru a le discerne trebuie studiat in amanunt.
In pasajele pe care le-am expus Isus nu apare ca un om cu puteri supranaturale iar intamplarile descrise erau posibile la acea vreme. Odata cu moartea lui Isus nu s-a intamplat nimic deosebit, pedeapsa prin rastignire nu a fost abolita, au fost oameni pedepsiti in acest mod si inainte si dupa Isus. Practic moartea lui Isus nu a fost un eveniment marcant in istorie iar varsta si data la care a murit au fost stabilite abia la cateva sute de ani de la moartea lui.

| PilatdinPont explică (pentru xerxes1):

"Dar preotii cei mai de seama si carturarii, cand au vazut minunile pe care le facea, si pe copii strigand in Templu si zicand: "Osana, Fiul lui David!", s-au umplut de manie."
Intr-adevar, Isus facea minuni, dar numai pentru copii, dupa cum reiese si din acest fragment. "Minunile" pe care le facea el erau de fapt niste trucuri cu care distra copii.