| Mădă0611 a întrebat:

"4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată." Corinteni 1, cap 13.

Ziceati unii ca dumnezeu a creat lumea din iubire si ca ne iubeste la disperare, uof viata lui, pai atunci de ce "s-a aprins de manie" si a omorat aproape tot cu acel potop, si nu numai? (imi vin multe versete in minte, dar nu stiu cum sa le caut, pocaitii le invata pe toate sau au vreo metoda smechera de cautare?) De ce pedepseste oamenii cu boli si alte nenorociri daca "dragostea indelung rabda"?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că zeul ipocrit, idiot şi psihopat a fost creat de omuleţi asemenea lui, care nu stăteau foarte bine cu gânditul (altfel au fi căutat adevărul, în loc să inventeze unul, care se autocontrazice).

NOname
| NOname a răspuns:

Deseori îi văd pe creştini cum justifică cruzimea prietenului său imaginar cu replica "e iubitor, dar e şi drept", când colo, aflăm tot din Biblia lor, că nu poţi să iubeşti şi să nu ai răbdare, să te înfurii, să pedepseşti, să te răzbuni, să nu ai milă... ceea ce crimele biblice-dumnezeieşti şi chinurile veşnice, cu care tot ameninţă, ne prezintă.
Ori e iubire, ori e un monstru (imaginar, desigur). Prima cu a doua nu se poate.

| Mădă0611 explică (pentru NOname):

Astept sa vina cine sa imi spuna ca din iubire da libertate omului si suferintele sunt consecintele alegerilor lui (omului), cu "bunavointa" lui dumnezeu, si iar vin versetele din intrebare.

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Aha, vechea şi stupida scuză.
...şi prin pretinsul potop şi alte crime şi masacre biblice tot a "respectat libertatea omului"?
Să fim serioşi, nu are nicio scuză...în afară de inexistenţă.

| Mădă0611 explică (pentru NOname):

Pai da, mai ales a animalelor, a, stai, astea-s de decor doar, da-le drecu.

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Săracu-i psihopat tare. : ))

| Zenithf a răspuns:

Sunt mai multi dumnezei. Ori daca este unul singur, atunci sufera de schizofrenie.
Cand mergi in biserica, ti se spune despre iubirea Lui, etc., cand vrei sa iesi din biserica, ti se spune ca ti se vor intampla nu stiu cate, pana te intorci inapoi.
Eu cred in Dumnezeu, dar sunt sigur ca nu are nimic de a face cu religiile lumii (cu cele mai multe).

| RAY a răspuns:

Dumnezeu isi da dumnezeu isi ea, isi dau un bolovan in cap si tot eu te vindec dupa ce ma slujesti si imi imbogatesti trimisi mei burtosi pe pamant

| sublime89 a răspuns:

Povestea nu are nicio logica din start. Adica un zeu atotstiutor decide sa creeze lumea intr-un anume fel, desi el e perfect constient de ce va urma sa se intampla, si ca va trebui sa-i omoare pe toti cu un potop. Atunci de ce nu a creat altfel lumea, in asa fel incat sa nu se mai ajunga la astfel de neplaceri? Cu alte cuvinte, el a creat niste oameni, doar ca sa ii poata omori pe toti cu un potop mai tarziu. Nu-ti suna a pierdere de vreme si lucru fara sens? Se spune ca d-zeu e in tot si in toate, si ca nimic nu poate exista fara vointa lui. Atunci cum se face ca oamenii "pacatuiesc"? Inseamna ca d-zeu pacatuieste prin noi, sau ca el a creat raul cu buna stiinta. Orice ai face, teoriile astea religioase nu se impaca intre ele, si nu se impaca mai ales nici cu logica si realitatea lumii in care traim.

| CinevaNou a răspuns:

Poate e masochist si vrea sa fim si noi la fel. :-s

| JustSolutions a răspuns:

Pocaitii invata doar ce le convine din biblie de aceea si biblia lor e asa micuta oricum asta este metoda lor de a atrage pe altii iti vorbesc incontinuu din citatele lor pana te lasi pagubas chiar si cateva secunde nu te lasa pana nu le spui hotarat sa plece oricum nu uita ca daca nu era potopul poate ca si noe si familia lui se lasau de Dumnezeu

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru JustSolutions):

Deci tu sa nu te iei de pocaiti ca mie imi plac. De cate ori vine unu si imi da ceva revista ne ciondanim pana unul se plictiseste si pleaca. Imi mai ocup timpul cu ei.

| Robyi a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni (Iacov 1:13). Din contra, Dumnezeu vrea sa ne ''aruncam'' ingrijorarile asupra lui (1 Petru 5:7).

Dumnezeu a creat potopul deoarece rautatea a scapat de sub control. Nu-mi mai amintesc un verset concret.

| Mădă0611 explică (pentru Robyi):

"Dumnezeu a creat potopul deoarece rautatea a scapat de sub control." a pedepsit. Vechiul testament, unde dumnezeu isi arata "iubirea" fata de creatia lui, nu inseamna Iacov, de unde tot dai versete.