| AVAAVA a întrebat:

A avut careva revelație?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Da, traim vremuri apocaliptice, nu poti avea incredere in nimeni.
Doar credinta in Dumnezeu ne poate salva.

79 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, am avut cateva minute de satori, in care mi s-a revelat Deus sive Natura.

| ania a răspuns:

Da,, la 23 de ani eram agnostca, ma gandeam ca totul e relativ, ca oricum mimeni nu are cum sa fir sigur ca detine adevarul, ca toti cei care sustin asta sunt ipoctiti si de fapt au indoieli
Am studiat scrieri hindude, mi-am cumparat si am citit partial si Coranul, autori atei etc de cultura generala fara sa imi propun sa mai cred vreodata in ceva.
Un crestin fervent m-a provocat sa ii cer creatorului daca exista sa mi se reveleze.N- am luat in serios propunrea, credeam ca oricum nu s-ar putea intampla nimic.Totusi odata cand eram siingura m-am pus in genunchi si am zis: Creatorul meu daca existi, iti daruiesc tie viata mea, aici sunt, sa te vad!
Am crezut ca conversatia mea cu El a durat vreo jumatare de ora, am fost socata cand m-am uitat la ceas si am constatat ca au trecut de fapt 6 ore.M-am ridicat de pe genunchi total alta pdrsoana.
Am scris la intrebarile mele mai pe larg care a fost convrrsatia mea cu El, care mi-a schimbat viata prntru totdeauna si a
reprezentat experimentarea celei mai profunde fericiri de care cred ca un om. este capabil.

| AVAAVA explică (pentru ania):

WOW.
Minunat.
Atunci când ai vorbit cu Dumnezeu, l-ai și văzut?

| ania a răspuns (pentru AVAAVA):

Nu, nu l-am vazut nici nu am auzit o voce audibila.Ca si cooil am avut o singura data un vis cu Mantuitorul Hristos.Eram cu ochii inchisi si am avut o vedenie cu o padure in care erau copaci intunecati si peste ei a venit ca lumina unui far si erau luminati pe rand si am inteles ca Dumbezeu imi va arata care sunt lucrurile care sunt pacate in viata mea si pe tru care trebuie sa imi cer iertare
Dupa ce mi-am cerut iertare pentru toate ma simteam atat de usoara si de fericita ca mergeam pe steada plangand de fericire si si plina de recunosttinta pentru bucuria mantuirii.

| calutulfericit a răspuns (pentru ania):

"Un crestin fervent m-a provocat sa ii cer creatorului daca exista sa mi se reveleze.N- am luat in serios propunrea, credeam ca oricum nu s-ar putea intampla nimic.Totusi odata cand eram siingura m-am pus in genunchi si am zis: Creatorul meu daca existi, iti daruiesc tie viata mea, aici sunt, sa te vad!
Am crezut ca conversatia mea cu El a durat vreo jumatare de ora, am fost socata cand m-am uitat la ceas si am constatat ca au trecut de fapt 6 ore.M-am ridicat de pe genunchi total alta pdrsoana."
" NU NU L AM VAZUT SI NICI NU AM AUZIT O VOCE AUDIBILA.Ca si cooil am avut o singura data un vis cu Mantuitorul Hristos.Eram cu ochii inchisi si am avut o vedenie cu o padure in care erau copaci intunecati si peste ei a venit ca lumina unui far si erau luminati pe rand si am inteles ca Dumbezeu imi va arata care sunt lucrurile care sunt pacate in viata mea si pe tru care trebuie sa imi cer iertare"-

Iarta ma fiinta blanda si gingasa sunt mai prost eu din fire, dar unde e revelatia?

Eu nu vad niciuna.
Faza cu 6 ore in 30 de minute, e relativitatea lui Einstein.
Mai simplu zisa"Stai de vorba cu o fata 5 minute si ti se va parea o ora".

Asa si la scoala, cand aveam o ora plictisitoare ni se parea 5 ore, iar cand aveam o ora cu un prof fain ni se parea 10 minute.

Cat despre textul zis de tine si subliniat de tine, eu chiar cred ca intr o lume, unde ai atat de mari sanse sa fi mai degraba ateu decat religios si is de 1 000 000 de ori mai multe ispite decat in trecut, eu chiar cred ca ar fi mai de bun simt de la un creator macar sa ti vorbeasca.

Daca revelatia ta ar fi constat si in 6 ore in care creatorul iti vorbeste, te as fi crezut imediat, fiindca ia ghici si eu mi am dorit o revelatie cu creatorul, insa daca nu ti vorbeste, nu se arata ci doar te lasa sa vorbesti singur, simtind fericire aia nu e credibila nici 1%.

Fiindca se confunda cu imaginatia si secretia de endorfine de la creier.
Revelatia nu lasa loc de confuzii, in cazul tau e confuzie.

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Și eu cred ca ceva este putred la mijloc, mai ales ca și-a mărturisit singura păcatele, iar Dumnezeu a lăsat Biseica ca lăcas Sfânt pe pământ unde sa mergem și sa ne spivedim, pentru ca între preot și mirean este Hristos.
Eu unul am avut o forma de revelație acum aproximativ 10 ani, fără sa o cer expres.
Eram într-o perioada ancorat în plăcerile Lumești. Închizând puțin ochii după masa, la ora 15:30 în ziua Pasteluri Creștin, fiind pe punctul de a ma trezi, s-a întunecat totul, realizam ca ceva este în neregula și am încercat sa tip dar nu am reușit, am încercat sadedchid ochii în zadar, eram o leguma care doar gândea cu ochii închiși, urata încercare. Dupa puțin timp, o lumina venita de sus acompaniata de o melodie instrumentala ca de clopoței cobora spre mine pana m-a învăluit. În acel moment nu mai simțeam acea tulburare pe care am avut-o în întuneric. După puțin timp, o voce ca un mesaj telepatic îmi întra în minte, întrebându-mă "ce iubesc eu cel mai mult". Instant, fără a sta mult pe gânduri, am răspuns ca familia, după care m-am trezit brusc. Nefiind ancorat în dogmele ortodoxe, nu am dat seama întâmplării ca ar avea vreo legătură cu ora întâmplării. Al doilea an, am auzit la radio cum ca lumina sfanta a coborât la Ierusalim în jurul orei 15:00, ai am cautat imediat pe internet sa vad la ce ora a venit lumina cu un an în urma, iar surpriza a fost sa constat ca la ora 15:30, exact ora la care ma trezisem.
Ideea este ca nu am început imediat sa ma dedic celor Sfinte, au mai trecut ani, care au venit și cu boli.Prima boala am vindecat-o aproape instant, cu ajutorul unei bioenergeticiene, vindecare care a stârnit în mine o curiozitate puternica în legătură cu sursa puterilor. Dupa ce am studiat puțin problema, am aflat ca Bioenergia este clasata ca și vrăjitoria sau spiritismul, și aducându-i aminte de minunea de Paște, am mers urgent la un Preot, asta după ce ma alesesem cu o alta boala la scurt timp după vindecarea miraculoasa. Preotul m-a spovedit, și mi-a spus ca în general asa se întâmplă când cautam vindecări fără sa oferim jertfe lui Dumnezeu, cum ar fi milostenie, post, spovedit, rugăciune și împărtășit.
Astazi sunt în ziua 28 al acatistul ui Sfântului Nectarie vindecătorul de boli, acatistul se tine 40 de zile, iar de 3 zile durerile bolii au început sa se atenueze, astăzi fiind prima zi când nu m-a durat deloc.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Și eu cred ca ceva este putred la mijloc, mai ales ca și-a mărturisit singura păcatele, iar Dumnezeu a lăsat Biseica ca lăcas Sfânt pe pământ unde sa mergem și sa ne spivedim, pentru ca între preot și mirean este Hristos.-E clar esti ortodoxa si eu am fost.

In ceea ce priveste neputinta cu ochii inchisi, aia e un fel de paralizie in somn, care vine cu cosmaruri, vise placute sau amandoua.

Cat despre bioenergie, da ea exista si cine are destula incredere se vindeca, dar nu are treaba cu crestinismul, e mai mult orientala.

Cat despre durerile bolii, man multe persoane din multe religii spun ca "se vindeca" de boli, dar Dumnezeu nu accepta si ruga la zei pagani, deci cum iti explici vindecarea lor, e un termen "esti ceea ce gandesti".
Ai intamplari demne dar destul de intuitive si usor de explicat.
Ma astept sa intelegi, am o prietena crestina care nici pana in ziua de azi nu intelege ca un atac de panica, cand esti tanar, se sfarseste la 99% din cazuri cu relaxarea inimii si cu revenire. O inteles? Nu la ea ii degeaba.
Mai ales ca la tine vb de vindecari din acatiste ale sf Nectarie, man eu sunt fost ortodox, am fost si pocait o perioada, ti o zic sincer, Iisus numai vindecari de la sfinti, nu le adora. Daca el exista, vindecarea vine de la el nu de la sfinti.
Bine sincer intre noi fie vorba, si Dumnezeu putea singur sa faca rascumparare", fara Iisus dar mna CAN CAN.

Pana si eu, ma crezi ca am avut 5 paralizii in somn pana acum, una parca era cu o lumina, dar nu am crezut nimic, deci la naiba mi-a mai dat acea paralizie Dumnezeu?

(Sunt satul de mesajul, de ce nu ai crezut?, fiindca insusi in biblie visele is inventii, vorbe zise chiar de Dumnezeu, deci pe cine sa mai crezi).

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Asa am crezut și eu în primul an, ca a fost o paralizie cu halucinații, doar ca s-a întâmplat de Paste și la ora când a coborât lumina la Ierusalim, o coincidenta cam mare zic eu.
Bioenergia exista sigur, am experimentat-o pe viu, dar nu recomand nimănui vindecări săvârșite fără Hristos, iar eu ma consider un caz fericit ca nu am prins gustul ca sa apelez și la a doua problemă de sănătate.
In ceea ce privește religia ta, profilul tău este puțin instabil, ginand cons ca ai schimbat mai multe religii, una dintre ele fiind "pocăiții". Pocăiții, sunt secta care da mândrie omului, ceea ce Dumnezeul Smerit al Creștinismului urăște.
Pocăința este o cale către Hristos, un drum pe urmele lui Hristos, lepădare de sine, smerenie, Iubire de aproapele și de Dumnezeu, in nici un caz o organizatie care a apărut la 1000 și ceva de ani de la Hristos și care promite ca deține adevărul, de parca crestinii dinainte de Protestanism au fost în rătăcire cu toții pana sa vina Luther, Smit, Miller ori Ellene White cu Sectele lor înființate de Iudeomasoni.
Cat tine de Sfinți, și aici te înșeli, Dumnezeu lucrează prin oameni, asa a făcut întotdeauna. Mortul care atingând-se de oasele lui Elisei a înviat pe loc, apostolii care au primit daruri de vindecăre și exemplele sunt multe. Sfinții nu vindeca prin propriile puteri, ei doar se roagă lu Hristos pentru prietenii lor. Rugăciunea face minuni. Sfinți având o viata închinată cu totul lui Hristos, au căpătat întrare la Mântuitorul Isus Hristos. Aceștia au primit Harisme în timpul vieții cât și După moarte. Sfinții și sfintele Moaste, icoanele, și cele 7 Taine fac parte din Darurile Lui Dumnezeu Dăruite Credinciosului prin intermediu Bisericii Lui.
Iar în legătură cu religia mea, eu nu o ascund, din contra, o mărturisesc ca fiind singura pastratoare a Adevărului Revelat și automat singura care poate sa mântuiască sufletul, deoarece pentru mântuirea Sufletului, pentru a ajunge la smerenie și iubire avem nevoie de Sfintele Taine care se afla doar în Biserica Apostolică, restul asa ziselor Biserici au Rupt din Taine, și au modificat și Biblia. Biblia Cornilescu este plina de Greșeli, tăieri și adăugiri pentru a se potrivi invataturilor protestante.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

"Asa am crezut și eu în primul an, ca a fost o paralizie cu halucinații, doar ca s-a întâmplat de Paste și la ora când a coborât lumina la Ierusalim, o coincidenta cam mare zic eu."-In primul rand lumina de la ierusalim s-a demonstrat de ani de zile, ca e o inselatorie.In situatia asta ai avut o revelatie, intr o zi pagana.

iar eu ma consider un caz fericit ca nu am prins gustul ca sa apelez și la a doua problemă de sănătate."-Altii au apelat si a fost bine mersii, de fapt bioenergia e stiinta si stinta e creata de zeul tau, deci aici te contrazici singura.

"In ceea ce privește religia ta, profilul tău este puțin instabil, ginand cons ca ai schimbat mai multe religii, una dintre ele fiind "pocăiții". Pocăiții, sunt secta care da mândrie omului, ceea ce Dumnezeul Smerit al Creștinismului urăște."-In primul rand is ateu n am religie.In al doilea rand, studiind si cunoscand religiile protestante si neoprotestante, iti spun fara CEA MAI MICA FRICA IS MAI CRESTINI DECAT VOR FI ORTODOCSII VREODATA.(nu trebuie sa fi crestin sa recunosti asta.)

"secta care da mândrie omului,"-total invers din experienta iti zic ca ei nu au gram de mandrie si respecta DOAR CE ZICE BIBLIA+mici traditii.Pur si simplu vorbesti in necunostiinta de cauza.

"Cat tine de Sfinți, și aici te înșeli, Dumnezeu lucrează prin oameni, asa a făcut întotdeauna. Mortul care atingând-se de oasele lui Elisei a înviat pe loc, apostolii care au primit daruri de vindecăre și exemplele sunt multe."-Dumnezeu lucreaza prin oameni, dar inchinarea la sfinti e erezie pura.
" și cele 7 Taine fac parte din Darurile Lui Dumnezeu Dăruite"-Avand in vedere ca preotimea e una din taine, iti zic sincer ca nu s 7, din citirea bibliei ies doar 3.

"Iar în legătură cu religia mea, eu nu o ascund, din contra, o mărturisesc ca fiind singura pastratoare a Adevărului Revelat și automat singura care poate sa mântuiască sufletul, deoarece pentru mântuirea Sufletului, pentru a ajunge la smerenie și iubire avem nevoie de Sfintele Taine care se afla doar în Biserica Apostolică, restul asa ziselor Biserici au Rupt din Taine, și au modificat și Biblia. Biblia Cornilescu este plina de Greșeli, tăieri și adăugiri pentru a se potrivi invataturilor protestante."-A fost si va ramane cea mai blasfemiatoare religie crestina, si iar ti-o zic fiind 100% convins ca mi umpli frigiderul.
Cea mai mare prostie e sfanta traditie, si vorbesti cu un fost ortodox, care a trait printre ritualuri si fost pocait, care a facut baie si n cealalta balta de pestehappy.

Singurul lucru pe care trebuie tu sa l faci e sa ti pui toata increderea in Iisus Hristos, in rest traditiile si pupatl de oase is 0 barat.

Offtopic HyperboreaSchizoPosting, marele ortodox de pe forum sa se abtina cu arsenalul lui traditional ortodox, asigurandu l ca am raspuns pentru orice prostie zisa de el.(am citit destule raspunsuri pe forum de la el).

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Îți mai explic o singura data cum sat treaba cu Ortodoxia, este alegerea ta personala pana la urma în ceea ce privește mântuirea ta.
BISERICA ORTODOXĂ De Răsărit, singura pastratoate a Adevărului Revelat, are 7 Taine care se săvârșesc cu ajutorul Duhului Sfânt, restul sectelor/secțiunilor le-au abandonat în detrimentul "sola Scriptura".
Cât tine de Sfintele Moaste(vezi Proorocul Elisei), Iconografia(apărută în primul secol după Hristos, apostolul Luca pictând prima icoana) au început sa facă minuni pe timpul invaziilor Otomane, pentru a întări credința Ortodoxă în conducătorii tarii și a soldaților. Icoanele zugrăvite în Biserici vorbesc despre Scriptură celor care nu știu sa citească(erau destui în primele secole). Nu pot fi idolatrie deoarece ele sunt doar cinstite nu si adorate, plus ca ele reprezinta persoane Sfinte, îngeri,plăcuti de Dumnezeu.(vezi Heruvimii de pe chivotul Legii). Idolatria moderna, asa cum a subliniat și Apostolul Pavel, este în pântecele nostru,si îți dau un singur exemplu, pentru a nu lungi subiectul:atunci când omul iubește mâncarea, țigările ori bautura mai mult decât pe Dumnezeu, acestea devin idoli. De altfel, idol este orice lucru adorat mai mult decât Dumbezeu. Unii vor spune ca pot sa iubeasca pe Dumnezeu și în acelasi timp sa își umfle mațul, sau sa se îmbete, doar ca se inseala, deoarece Dumnezeu dorește cumpătare în toate, în ceea ce îl Privește pe Dumezeu, El își dorește Adorare.
Aceste Daruri de care am vorbit mai sus, oferite de Dumnezeu Omului Prin Biserica lui Hristos, sunt doar niște mici extensii, principale sunt Tainele fără de care omul nu poate primi mântuirea. Dumnezeu a lăsat Biserica sa fie lăcas Sfânt, Casa Domnului, unde se afla și altarul. Unii spun ca se pot spovedi și singuri, ca Dumnezeu ii aude oriunde, chiar și în baie. Dar lucrurile nu stau chiar asa. Asa cum ne gătim când mergem la un interviu, cand dam întâlnire cu Dumnezeu nu o facem nici în baie și nici în slipi îmbrăcați. Cat tine despre păcătoșii preoti ori mireni, am mai spus-o și o repet:Biserica Ortodoxa este infailibila, este formata din păcătoși chemați la pocăință și din pocăiți. Cei pocăiți nu trebuie sa găsească piedica în vreun preot ecumenist, bețiv sau curvar., deoarece mântuirea este personala, iar noi avem nevoie de Sfintele Taine pentru acest drum îngust către mântuire.
Daca ții la sufletul tau și dorești sa te mântuiește, întoarcete la Biserica Primara înființată de Hristos, lasă bisericile înființate de oameni...omul nu are dreptul sa înființeze Biserici. Biserica este a lui Hristos, înființată de el la cinzecime, și Doar Dumnezeu poate pune temelia.
De altfel, în acatistele îndreptate Sfinților, în prima parte și în ultima se aduce lauda Lui Hristos, iti citez Troparul Sf Nectarie".Pe cel născut în Silivria şi ocrotitorul Eghinei, pe acela ce s-a arătat în vremurile din urmă prieten adevărat al virtuţii, pe Sfântul Ierarh Nectarie să-l cinstim cei credincioşi ca pe un Dumnezeiesc slujitor al lui Hristos, că izvorăşte bogate vindecări celor ce cu evlavie strigă: Slavă lui Hristos, Celui Ce te-a proslăvit! Slavă Celui Ce minunat te-a arătat! Slavă Celui Ce prin tine lucrează tuturor tămăduiri! În nici un caz nu picam în Idolatrie cinstind un dar al lui Hristos, plus ca Isus este în centrul atenției, este cel care permite de fapt ca Sfinții sa aibă anumite Harisme.
Extensiile de care am vb mai sus, nu condiționează cu nimic mântuirea, dar poate întări în credință pe un mirean mai puțin credincios (un Toma Necredinciosul), cele 7 Taine sunt importante.
Îți spun acestea, deoarece trebuie sa acționezi repede, sa nu lași timpul sa treacă, deoarece erezia duce la sminteala în scurt timp, si atunci devine aproape imposibila întoarcerea la Dreapta Credinta.
Ereticul, care a renunțat la dogmele consacrate, isi pierde Duhul Sfânt, și va fi condus de Duhul Lumii. Odata pierdut Duhul Sfânt, omul poate judeca matematici ori filozifie, dar nu mai poate înțelege pe cele Sfinte, și astfel omul devine Smintit în loc de smerit.
Și foarte importat, în ziua de astazi, când Duhul Lumii predomina, creștinii de astăzi, (și ma refer și la Ortodoxi, pentru ca a fi ortodox nu are treaba cu recensământul, Ortodoxia adevarata presupune pocăință, dar mulți nu vor sa renunțe la luxul material) caută să afle Sfințenia care le convine. O Sfințenie ușoară, care sa fie lipsita de osteneală, de jertfa și taierea voii.
Biserica însă ne Oferă ca model desăvârșit al sfințeniei și al ascultării pe Dumnezeu - Omul cel Răstignit, Mântuitorul Isus Hristos.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Iar eu iti mai explic odata dupa te sfatuiesc(daca esti destept/desteapta) sa ma lasi in pace.

"Nu pot fi idolatrie deoarece ele sunt doar cinstite nu si adorate, "-vrajeala asta sa i o spui lui tanti nuta de pe drum.

"Cât tine de Sfintele Moaste(vezi Proorocul Elisei), Iconografia(apărută în primul secol după Hristos, apostolul Luca pictând prima icoana) au început sa facă minuni pe timpul invaziilor Otomane, pentru a întări credința Ortodoxă în conducătorii tarii și a soldaților. "-Fara Vlad Tepes care era un ateu convins, tara noastra era dusa demult, sa ti amintesc ca nu ierta de teapa nici in sfanta biserica oamenii?)))
Sa ti amintesc ca cu tactici barbare gen otravire de fantani, foamete si tepuirea a cate 50 de soldati pe zi pentru a baga spaima in otomani, a castigat el?

Tacticile lui ti se par sfinte? Ma indoiesc.Inca odata vorbesti in necunostiinta de cauza.

"principale sunt Tainele fără de care omul nu poate primi mântuirea. "-Tu iti bati joc de Dumnezeul tau si implicit de logica mea?happy omule o taina din cele 7 e preotimea, tu 100% nu esti preot, adica practic tu nu vei primi mantuirea ca nu le detii pe toate 7laughinglaughinglaughing.

"deoarece mântuirea este personala, iar noi avem nevoie de Sfintele Taine pentru acest drum îngust către mântuire."-Eu sunt calea adevarul si viata nimeni nu vine la tatal decat prin mine"-nu prin preotime si maslu)))) (aici Iisus obisnuia sa vina cu un termen fain denumit fariseu, orice preot e fariseu lasa vrajealahappy )

"Biserica însă ne Oferă ca model desăvârșit al sfințeniei și al ascultării pe Dumnezeu - Omul cel Răstignit, Mântuitorul Isus Hristos."-Singurele biserici capabile sa ofere aceasta invatatura corecta sunt cele protestante.Asta cred ca a durutlaughing)

In orice caz eu sunt ateu, ma plictisesc deja aratandu ti ca versiunea ta de credinta ortodoxa e o mizerie, tot eu sa va invat pe voi crestinilor meserie?

Intorcandu-ma la ateismul meu, care apropo a rezultat din trecerea prin majoritatea religilor importante ale lumii,(25 la numar-cu aproximatie),nu mai trebuie decat sa ti zic ca crestinismul e complet inutil,deoarece geneza neaga reaitatea astronomica,asadar e minciuna,iar minciuna se arunca la groapa de gunoi,in cazul asta groapa de gunoi a istoriei religilor.

Stiu ce o sa zici" vei regreta nespus de mult ca l ai abandonat pe Dumnezeu, lasa stiinta ta, tu te indoiesti de Dumnezeul cel curat si sfant? Vei arde o vesnicie in iad pentru nesabuinta asta(chiar daca o zici cu calm), iar iertarea in fata lui nu o vei gasi in veci"

Bla bla bla, daca era real nu scria o prostie asa mare in geneza cum si scrie si absolut toata lumea ar fi crezut.Nu este reala geneza,pica toata biblia MATURIZATI-VA!

Fa sport, mananca sanatos, dormi suficient, fa cati copii poti duce moral si financiar distreaza te in limita bunului simt simtit d eorice om, calatoreste si cel mai important IA TI O VIATA! Salut!

| StrongHeart a răspuns (pentru calutulfericit):

Prost mai esti daca tu crezi ca Vlad Tepes era ateu.
Tragea in teapa turcii care veneau sa raspandeasca credinta lor islamica, el fiind un mare aparator al ortodoxiei.
Asta se poate dovedi, exista texte de pe vremea aia pastrate intacte, istoria nu o poti sterge dupa bunul tau plac, sunt lucruri stiute, dar oamenii fara minte si cu inima inchisa nu au cum sa cunoasca adevarul.
Esti vai de capul tau, te enervezi imediat si ataci credinta altcuiva doar pentru ca nu ai argumente.

| StrongHeart a răspuns (pentru calutulfericit):

Pacat ca oamenii ca tine, desi nu stiu niciun pic de istorie, se grabesc sa huleasca o credinta cu valori atat de importante pentru om si sa stearga cu buretele 2000 de ani si jertfa milioanelor de soldati si martiri care au murit pentru ca tu sa fii liber, oameni care nu s-au temut de moarte si s-au jertfit pentru noi, care au trait pe teritoriul tarii noastre si au aparat pamantul stramosesc, credinta, valorile si traditiile.
Tu care ai trait si tu cateva zeci de ani sau poate nici atat, vii sa ne ne inveti ce si cum a fost viata acum cateva sute si mii de ani?
Pune mana pe o carte sau pe mai multe. Daca nu ai timp ia si urmareste pe Youtube sau cauta documentare, ca sunt destule(de exemplu asta https://www.youtube.com/watch?v=4l2UR6zJw6Y&ab_channel=IstoriaMoldovei), dar cauta informatii corecte, atestate, nu doar ce-ti convine tie.
Cauta surse credibile si nu te lua dupa tot ce auzi, doar ca iti convine tie o informatie, asta nu inseamna ca este si adevarata.
Unde ai fost tu la inceputul lumii? Ai fost tu acolo cand s-au format stelele de pe cer si luna? Ai fost tu acolo cand au trait dinozaurii? Ai fost acolo si ai vazut cu ochii tai cum se transforma o specie in alta? Sau cum s-a transformat prima data un peste in soparla? Ai fost tu sa vezi cu ochii tai o primata cum se transforma in om? Ai fost tu acolo cand s-au format primele triburi si s-au imprastiat in toata lumea? Ai fost sau doar ai auzit sau ai citit intr-un manual de clasa a 9-a?
Cum poti stii ca e adevarat? Doar pentru ca sunt foarte multi care sustin asta sau ca asta e opinia generala acum, nu inseamna ca este adevarat. Oamenii au gresit de atatea ori in trecut, cum ai spus si tu, oamenii credeau ca soarele se invarte in jurul pamantului, nu invers. Oamenii au gresit de atatea ori si in stiinta ca sa putem avansa, pe sistemul trial and error. Dar asta nu inseamna ca stim totul.
Noi nu intelegem nici macar cum functioneaza un atom, ce sa mai vorbim de un univers cu miliarde de galaxii.
De exemplu, daca te pun sa imi explici de ce isi schimba structura chimica anumite minerale precum uraniu sau cristalele de cuarț, ce imi poti spune? E intamplator?
De ce dispune sistemul nostru solar de conditiile perfecte pentru a exista viata pe Pamant imi poti spune? Daca temperatura din atmosfera ar fi mai mare sau mai mica, nu ar putea supravietui nici o planta, ar fi ca Marte sau ca Pluto.
Pamantul are calitatile perfecte pentru a sustine viata. Nu crezi ca exista niste forte care determina tot ce ne inconjoara? Care determina modul in care functioneaza Universul? Crezi ca toate sunt intamplatoare?

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Nu pot sa nu îți raspund:
Ti-am spus ca nu mai poți judeca limpede cele sfinte! Păcat.
Cele 7 Taine, este adevărat, cuprind și Preotimea, asta nu înseamnă că trebuie să ne facem preoții cu toții. Dar noi mirenii avem nevoie de Preoți Hirotoniti care sa săvârșească celelalte Taine. Asa nici taina căsătoriei nu este obligatorie, Apostolul Pavel a spus ca mai "bine sa nu va căsătoriți, dar dacă nu va puteți înfrâna este mai bine sa va căsătoriți". Prin căsătorie, bărbatul și femeia devine un singur trup, iar unirea nu poate fi făcută oriunde, pentru aceasta avem nevoie de Preot Hirotonit. Spovedania urmata obligatoriu de împărtășire sun cele 2 Taine valabile pentru toată Biserica, preoți sau mireni,obligatori,transformarea vinului și a pâinii nu pot fi făcute nici de oaami cu revelație și nici în nu știu ce procesiune spirituala prin case de rugăciuni. Au fost întrebati câțiva protestanți care este primul lucru care trebuie făcut pentru a ne mântui. Sambatarii adventiști au răspuns ca tinrrea Saabatului, Luteranii au răspuns "credința", alții au spus "sola Scriptura", iar preotul Ortodox a răspuns ca "iubirea". Asta Promovează Dogma ortodoxa, "iubirea", dar mulți, chiar și Ortodoxi, nu doresc sa trăiască Ortodox. Cat tine de Istorie, ești pe dinafara, nu ți-a plăcut nici istoria și nici Tradiția nrleamului Romanesc. Cum poți sa spui ca fără Vald Țepeș tara era dusa demult? A fost un pion important Vald Țepeș, dar nu singurul pion, Mihai Viteazu, Ștefan cel Mare, Martorii într-u ortodoxie Brancoveni, si lista este lunga... Pune mana și studiază urgent geneza și vechiul Testament cu îndrumarea unui Duhovnic,, pentru ca Vechiul Testament este foarte greu de înțeles. Sunt rătăciți care spun ca Dumnezeul Vechiului Testament nu era Dumnezeul lui Iisus, pentru ca nu promova Iubirea Dușmanului, îndemnând poporul Ales sa cucerească cu Sabia, Isus spunând ca cine scoate sabia de sabie va muri.
Eu vin și spun asa pe scurt, ca nici legea nu era desăvârșita, legea era făcută pentru omul Adamic căzut în păcat, Isus a reformat toată Legea, cu toate ca nu a fost principalul motiv al întrupării, modivul principal a fost abolirea păcatului Adamic, din dragoste pentru omul adamic căzut care era sortit pieirii, iar pentru omul căzut din naștere nu avea cum sa existe o lege desăvârșită. Noi cei născuți în Hristos, suntem sub har, nu sub lege. Legea este scrisă în inimile noaste, iar harul se manifesta dacă respecți cele 2 legi universale ale Lui isus:1 sa ne iubim aproapele.
2:să-l iubim pe Dumnezeu din toată inima și din tot cugetul. În acestea se cuprinde toată Legea. Iar "iar afirmația ta cum ca Protestanismul promovează pe adevăratul Hristos Răstignit", nu are fundament. Isus a înființat o Biseica la cinzecime, nu la 1000 de ani după răstignire, și nu mii de biserici, fiecare cu propria interpretare a scripturilor. Când omul manat de Duhul Lumii interpretează Biblia fără ajutorul Bisericii Apostolice, risca sa nu înțeleagă cum trebuie textul, cum nu înțelegi nici Geneza, riscând sa cada în Erezie și dând naștere la învățături și biserici noi. Ori tâlcuirea Bibliei nu poate avea mii de variante, ea a fost talcuita în primele veacuri, s-au reunit sinoade pentru aprobare, și au fost scrise în Dogme și canoane ca răspuns al prozelitismului, apostaziei și eresurilor, asta pentru a nu suferi modificări Sfânta Tradiție Apostolica.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Deci daca tu sustii asta:

"Cele 7 Taine, este adevărat, cuprind și Preotimea, asta nu înseamnă că trebuie să ne facem preoții cu toții."

Atunci nu mai baga lumea in ceata si nu mai zice asta:
""principale sunt Tainele fără de care omul nu poate primi mântuirea. "-fiindca aici indirect incluzi si Preotimea, deci dupa ce ca nu sti ce vorbesti ma mai bagi si n ceata.

" Dar noi mirenii avem nevoie de Preoți Hirotoniti care sa săvârșească celelalte Taine. "-autocorect se numesc farisei, si ei nu fac nicio sfintenie ei doar iau bani la oameni. Iti mai repet o singura data si gata:SINGURUL DE CARE AI TU NEVOIE E IISUS, PREOTI INTERMEDIARI IS DEGEABA.
Ma tu cum l ai privi ma in ochi pe Iisusul tau zicand asta? laughing laughing laughing

"Prin căsătorie, bărbatul și femeia devine un singur trup, iar unirea nu poate fi făcută oriunde, pentru aceasta avem nevoie de Preot Hirotonit." - este nevoie de un om care traieste pentru Dumnezeu si care e doar un martor, adica cum e pastorul de exemplu. De 5 mesaje iti tot repet ca l doare fix la basca pe Iisus de preotii vostrii si tu insisti intr-un mod extrem de jignitor lui sa i faci slaviti.
"Sambatarii adventiști au răspuns ca tinrrea Saabatului, Luteranii au răspuns "credința", alții au spus "sola Scriptura", iar preotul Ortodox a răspuns ca "iubirea". " Moooor laughing laughing laughing E fix pe dos la preotii ortodocsi, am fost 15 ani in biserica ortodoxa, si iti zic ca" maicamea e taicamiu ", daca 90% din preoti au zis asta. 90% pur si simplu iubeau pe patriarhi si alte ranguri si banii la cutia milei. Ma mai minti mult?
Bag de seama ca esti un propagandist religios ortodox si simti nevoia sa minti.
" Cum poți sa spui ca fără Vald Țepeș tara era dusa demult? A fost un pion important Vald Țepeș, dar nu singurul pion, Mihai Viteazu, Ștefan cel Mare, Martorii într-u ortodoxie Brancoveni, si lista este lunga..." - Vlad tepes a fost cel mai important pion si da era ateu convins, cat despre restul foarte bine ca erau ortodocsi era cam singura religie in Romania la acea vreme, stai sa fi ajuns protestantismul la noi, ca o duceam ceva mai bine.

" Iar "iar afirmația ta cum ca Protestanismul promovează pe adevăratul Hristos Răstignit", nu are fundament. Isus a înființat o Biseica la cinzecime, nu la 1000 de ani după răstignire, și nu mii de biserici, fiecare cu propria interpretare a scripturilor. "-A infiintat o biserica, apoi oamenii au inceput sa faca icoane, apoi sculpturi apoi dezbinari, iar dupa mii de ani protestantii au mai salvat din onoare. Nu cred ca vrei sa te pui cu mine la capitolul istorie, am treaba si n-am chef sa scriu 1 000 000 de randuri despre crimele bisericilor ortodoxe si catolice.

"cum nu înțelegi nici Geneza,"-te ador cand nu citesti ce ti scriu o sa ti repet fara nici cea mai mica jena ca Dumnezeul biblic nu e real fiindca geneza nu i reala. Poti sa vi si cu blesteme asta nu va schimba adevarul.

| calutulfericit a răspuns (pentru StrongHeart):

"Pacat ca oamenii ca tine, desi nu stiu niciun pic de istorie, se grabesc sa huleasca o credinta cu valori atat de importante pentru om si sa stearga cu buretele 2000 de ani"

In primul rand bun venit in ziua in care vei suferi de nevroza si frustrari:)
In al doilea rand habar nu ai ce i aia hula: hula este atunci cand fariseii au zis ca Iisus scoate raul din indracit cu puterea diavolului si nu cu puterea lui Dumnezeu.
Asadar mai citeste biblia.
Hula e un pacat de neiertat care nu poate fi facut decat de vrajitori si inchinatori la diavol, caz in care vazand ca ti-e lene sa citesti, iti aduc si tie aminte ca s ateu. :)

"si martiri care au murit pentru ca tu sa fii liber, oameni care nu s-au temut de moarte si s-au jertfit pentru noi, care au trait pe teritoriul tarii noastre si au aparat pamantul stramosesc, credinta, valorile si traditiile."-Au murit degeaba man, suntem o tara de sclavi pentru occident.

" Tu care ai trait si tu cateva zeci de ani sau poate nici atat, vii sa ne ne inveti ce si cum a fost viata acum cateva sute si mii de ani?
Pune mana pe o carte sau pe mai multe. Daca nu ai timp ia si urmareste pe Youtube sau cauta documentare, ca sunt destule(de exemplu asta https://www.youtube.com/watch?v=4l2UR6zJw6Y&ab_channel=IstoriaMoldovei), dar cauta informatii corecte, atestate, nu doar ce-ti convine tie.", E haios cum imi zici ca nu stiu ce a fost acum 10 000 de ani, pai sa vedem oamenii de stiinta au aflat, sa vedem biblia e in neconcordanta cu stiinta, hmmm tu ce crezi sa cred intr o carte mincinoasa, care cu siguranta ai dovezi palpabile ca a fost scrisa mai intai de moise, cred ca ai si ADN ul lui studiat:)) :)) :))
Eu chiar lesin cand voi credeti ca s argumente.
Asa si linkul la ce face referire?
Ca vad ca la stefan cel mare, amuzant noi vorbim de geneza si tu imi dai lectii de istorie. :)) :)) :))

"Cum poti stii ca e adevarat? Doar pentru ca sunt foarte multi care sustin asta sau ca asta e opinia generala acum, nu inseamna ca este adevarat." - Asta e problema o sustin multi si e si dovedibila.

"Noi nu intelegem nici macar cum functioneaza un atom, ce sa mai vorbim de un univers cu miliarde de galaxii." - Tu nu intelegi cum functioneaza un atom, cat despre miliarde de galaxii, la ce trebuie sa le descoperi, e suficient sa vezi ca pamantul e mai tanar si se invarte in jurul soarelui, cum biblia NU MENTIONEAZA ASTA. Eu cred ca fac infarct de la atata ras. :)) :)) :))

"De exemplu, daca te pun sa imi explici de ce isi schimba structura chimica anumite minerale precum uraniu sau cristalele de cuarț, ce imi poti spune? E intamplator?"

Aici vine partea faina, ca tu sustii ca un legiutor face totul in spate, acum vin eu si ti dau universul peste cap, acel legiutor daca nu e cel bivlic(si nu e), inseamna ca nu poate fi altul? Alt zeu dar inca nedescoperit. Tu imi dai argumente ce mi dovedesc ca nu ai parasit nici cu un mm zona ortodoxa. Iti recomand o carte asa mai de initiere istoria religiilor de Mircea Eliade

"De ce dispune sistemul nostru solar de conditiile perfecte pentru a exista viata pe Pamant imi poti spune?"-Aha deci recunosti ca nu e doar unul, hmm incepi sa pari competent.
Apropo nu e singurul mai sunt si altele asta nu te asigir eu, ci oamenii de stiinta. A fost odata odata viata si pe marte, dar ce sa faci asa vom ajunge si noi, sau mai rau soarele isi va face datoria si va inghiti pamantul.

"Crezi ca toate sunt intamplatoare? c-ma nu neapărat poate exista vreun zeu, dar eu am demonstrat cu geneza in fata ca cel biblic nu i real, daca e altul foarte bine. Sa fie.
Da ca cel biblic nu i real, sunteti foarte frustratei sa nu l lasati odata in istorie. Simpaticutilor.
Hai gata ca mai am treaba, am de cules o galeata de nuci oana deseara, asa ca mi ai face un mare serviciu daca ai astepta cu contraargumente pana vin. :)

| calutulfericit a răspuns (pentru StrongHeart):

"Prost mai esti daca tu crezi ca Vlad Tepes era ateu"-nu frumosul meu ca a avea placeri morbide sa vezi cum intra teapa prin curul unuia si iese pe gura, fara ai strapunge inima si a l lasa sa tipe cateva ceasuri bune, ca o nurca drogata pana moare, e elegant nu?
Asta sigur e tehnica sfanta, my friend, esti duslaughing laughing
Unde mai pui ca ii prindea si n biserici si i aresta sau tortura. A fost crestin cu numele cum sunt multi din Romania, dar in sine nu dadea doi bani. Nu a avut un model de credincios ca Mirce acel batran sau stefan cel mare, si asta se vede in MANIERA LUI.

"Esti vai de capul tau, te enervezi imediat si ataci credinta altcuiva doar pentru ca nu ai argumente"

Vaaaai ma enervez, eu te asigur ca sunt destul de calm, mai mult uneori nu mai pot de ras, sa nu ma jignesti ca plangcrying

Legat de argumente, cum souneam nu ai citit nimic din ce am scris, bag de seama ca :va credeti buricul pamantului de aroganta asta de a vorbi in necunostiinta de cauza sau de a crede ca versiunea voastra de prieten imaginar e reala, o ascundeti sub pretextul ca vorbesc in numele Domnuluilaughing laughing laughing

Stati linistiti, mie nu mi-e frica de voihappy
Am fost si n pielea voastra si sunt si n pielea ateului.
Vorba unui mare om :Sa te fereasca universul asta de taranul cult, sa te fereasca, ala cunoaste tot si pamantul si orasul. "happy

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

"îl doare la basca" de Preoti și totuși apostolii au Hirotonit Preoți, Isus înființand o Biserica la cinzecime, ca să o Huleasca cei ca tine, care îl pun pe nea Gheorghe sa boteze și sa lege cununii. "celor ce veți lega pe pământ va fi legat în cer, și celor ce veți dezlega pe pământ va fi dezlegat și în cer", ce nevoie mai aveam de aceste cuvinte de la Isus spuse Apostolilor. În concepția ta, Biserica ar trebui sa fie goala sau demolata, ce atâta preoție. Dacă alegem pe oricine martori între Dumnezeu și cel care se spovedeste, de ce o mai fi înființat Dumnezeu Biserica?
Mergem la piață, cumpărăm paine și vin, și îl sfințim acasă, ce rost are sa batem drumul pana la Biseica. De altfel Biserica ne ocupa timp, când am putea sa mergem la Discoteca. Discotecile, barurile sunt bune, nu Bisericile. Firește a fost o ironie la răspunsul tău. Din primele secole, ucenicii Apostolilor au ținut tradiția apostolică a Hirotonirii, prin succesiune, pentru ca aceste Daruri se moștenesc, asa cum tu moștenește aveara părinților, preotii au moștenit acest dar care se practica din vremea Apostolilor.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Alt comentariubalta oportunitate de ati arata IQ ul tau.

""îl doare la basca" de Preoti și totuși apostolii au Hirotonit Preoți, Isus înființand o Biserica la cinzecime, ca să o Huleasca cei ca tine, care îl pun pe nea Gheorghe sa boteze și sa lege cununii. "-aia au fost cred ca ultimii preoti care erau cat de cat in tema, in restul mult timp huligani, excroci si nesimtiti cu patriarhii si cu papii in frunte.
Esti cosntient/constienta, ca mai ales aia din secolul asta numai de ai Domnului nu sunt.

" să o Huleasca cei ca tine," - iti zic si tie cum i-am zis individului de mai sus, HULA e atunci cand recunosti ca minunea respectiva a fost facuta cu magia Diavolului nu cu puterea lui Dumnezeu si s-a petrecut intr-un singur moment si acela cand Fariseii au zis ca Iisus cu dracu scoate pe drac din om. Iti reoet cu ocazia asta, TOT EU SA TE INVAT MESERIE?

Eu cel mult fac erezie, dar hula in niciun caz.

""celor ce veți lega pe pământ va fi legat în cer, și celor ce veți dezlega pe pământ va fi dezlegat și în cer", ce nevoie mai aveam de aceste cuvinte de la Isus spuse Apostolilor"-preotii daca si ar face treaba nu ar fi nimic altceva decat niste martori ca puterea cu care leaga si dezleaga e a lui Dumnezeu nu a lor, apropo ca sa ti si dovedesc asta, afla ca catolicii care ei chiar respecta cununia si vorbele lui Dumnezeu, nu au dreptul sa faca anulare de cununie decat daca a fost nula de la inceput. Adica dintr un motiv dumnezeiesc nu pamantean.

Ce face un preot ortodox, lasa ca o rezolvam si gata fara sa tina cont ca ce zici tu se contrazice cu "ce a impreunat Dumnezeu omul sa nu mai desparta, evident ca se refera la preoti, ca omul de rand nicio sansa sa aiba puterea de a desface.

"
În concepția ta, Biserica ar trebui sa fie goala sau demolata, ce atâta preoție. Dacă alegem pe oricine martori între Dumnezeu și cel care se spovedeste, de ce o mai fi înființat Dumnezeu Biserica?" - iti zic eu ca s aexiste slujitori ai Domnului REALI cum sunt pastorii.
Ca au fost mult timp la carma farisei asta e.
Iar biserica ar trebui sa nu mai fie atat de costisitoare, sa nu mai ceara atatea donatii, sa nu mai fie umpluta cu aur, preotii sa nu se mai imbrace in aur, si mai da le incolo de grade, care evident n ar trebui sa existe.

"Mergem la piață, cumpărăm paine și vin, și îl sfințim acasă, ce rost are sa batem drumul pana la Biseica. De altfel Biserica ne ocupa timp, când am putea sa mergem la Discoteca. Discotecile, barurile sunt bune, nu Bisericile. Firește a fost o ironie la răspunsul tău. "-uitai sa rad.

" Daruri se moștenesc, asa cum tu moștenește aveara părinților, preotii au moștenit acest dar care se practica din vremea Apostolilor."

Realizezi ca eu vorbesc cu stima de pastori nu? Ei bine eu am zis ca te prinzi dar vad ca n are izbanda, iti zic ca la copii si asta, pastorii is de fapt mostenitorii de drept ai celor care chiar au fost slujitori adevarati. Preotii au venit cu adaosuri pagane cum sunt gradele multe si vestimentia si cladirile impresionante+o tona de traditii inutile.

Ce intelegi tu prin hirotonit draguta?
Adica ridicat la rangul de preot, te intreb eu mai sus decat un preot ce rost are sa mai ridici omul, asta a vrut Dumnezeu?
Chiar te provoc sa mi demontrezi asta, cu biblia nu cu altceva.

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Iacov 5:14/15.Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.15.Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui.
aici este Taina Sf Maslu.
2 Timotei 1 cu 6:"Pavel, apostolul lui Hristos Iisus, prin voia lui Dumnezeu, după făgăduinţa vieţii care este în Hristos Iisus, 2.Lui Timotei, 1cu 6:" Din această pricină, îţi amintesc să aprinzi şi mai mult din nou harul lui Dumnezeu, care este în tine, prin punerea mâinilor mele" asistam aici la harul Hirotonirii pe linie Apostolică prin punerea mâinii...
Isus dă preoților puterea de a ierta păcate. Citim aceasta clar în Ioan capitolul 20.
Ioan 20:21-23- "Atunci, Isus le-a zis din nou: Pace vouă. Așa cum m-a trimis Tatăl, așa vă trimit și eu pe voi. Și, spunând aceasta, a suflat asupra lor și le-a zis: Primiți pe Duhul Sfânt. Cărora le veți ierta păcatele, vor fi iertate; cărora le veți ține, vor fi ținute."
Isus spune: cărora le veți ierta păcatele, vor fi iertate; cărora le veți ține (nu le veți ierta), vor fi ținute (nu vor fi iertate). Este cât se poate de clar. Apostolii ar putea determina care păcate să le ierte și care să le țină doar dacă aud o mărturisire a păcatelor. Acest pasaj dovedește că Isus a instituit spovada făcută la preoți.
1 Ioan 1:9 – "Dacă ne mărturisim păcatele, El este fidel și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curețe de orice nedreptate."

Observați că pasajul spune "dacă" ne mărturisim păcatele, el este fidel și drept să ne ierte păcatele. Nu spune că ne va ierta păcatele indiferent dacă ne mărturisim sau nu păcatele, sau atâta timp cât credem.

FILIPENI 1:1-6 .’’ Pavel şi Timotei, robi ai lui Hristos Iisus, tuturor sfinţilor întru Hristos Iisus, celor ce sunt în Filipi, împreună cu Episcopii şi Diaconii:har vouă şi pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de la Domnul Iisus Hristos. Mulţumesc Dumnezeului Meu, ori de câte ori îmi amintesc de voi, căci întotdeauna, în toate rugăciunile mele, mă rog pentru voi toţi, cu bucurie, pentru Împărtăşirea voastră intru Evanghelie, din ziua dintâi până acum. Sunt încredinţat de această, că cel ce a început în voi lucrul cel bun îl va duce la capăt, până în ziua ‘lui Hristos Iisus.’’  dacă episcopii şi preoţii slujeau încă cu apostolii din ziua dintâi şi până acum, de ce ne mai îndoim de religia Ortodoxă?
FAPTELE 6:3-4 .’’Drept aceia căutaţi 7 bărbaţi dintre voi. Cu nume bun şi plini de Duh Sfânt şi de înțelepciune, pe care noi să-i rânduim la această slujbă. Iar noi vom stărui în rugăciune şi în slujirea cuvântului.
Şi a plăcut cuvantul înaintea întregii mulțimi, Iar mulţimea au ales pe: Ştefan bărbat plin de credinta şi de Duh Sfânt, pe Filip, pe Prohor, pe Nicanor, pe Timon, pe Parmena, şi pe Nicolae prozelit din Antiohia.Pe care i-au pus înaintea apostolilor, si ei, rugandu-se, si-au pus mainile peste ei.’’ Deci prin Hirotonie şi prin punerea mâinilor au primit dar şi har toţi preoţii.
FAPTE 20:28, 29’’Drept aceia, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma întru care Duhul Sfănt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstoriţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a cîştigat-o cu însuşi sîngele Său. Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra între voi lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma."
MATEI 16:19 şi MATEI 18:18.’’ Si Eu iți zic ție, ca tu esti Petru si pe această piatră voi zidi biserica mea si porțile iadului n-o vor birui si iţi voi da cheile Împărăţiei cerurilor şi orice veţi lega pe pământ va fi legat şi în ceruri. Şi orice veţi dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri.’’ Ar trebui să ne zguduie. FAPTELE 20- 29, 30, 31. Căci eu ştiu aceasta, ca după plecarea mea vor intra între voi lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma. Şi dintre voi înşivă se vor ridica bărbaţi grăind învăţături răstălmăcite ca să tragă pe ucenici după ei. Drep aceea, privegheaţi, aducîndu-vă aminte că, timp de 3 ani, n-am încetat, noapte şi ziua să vă îndemn cu lacrimi pe fiecare dintre voi.

EFESENI 6:16-18. ‘’În toate luaţi pavăza credinţei cu care veţi putea să stingeţi toate săgeţile cele arzătoare ale vicleanului, luaţi şi coiful mântuirii şi sabia Duhului care este cuvântul lui Dumnezeu. Faceţi în toată vremea în Duh tot felul de rugăciuni şi de cereri si intru aceasta priveghind cu toată stăruinţa și în rugăciunea pentru toţi SFINŢII. " Iisus vine şi ne atenţioneza să nu ne lăsăm amăgiţi şi înşelaţi.

COLOSENI 2:4, 8 . ‘’Vă spun acestea ca nimeni să nu vă înşele prin cuvinte amăgitoare.Caci desi cu trupul sunt departe cu Duhul insa sunt impreuna cu voi bucurandu-mă si văzînd buna voastra randuiala si taria credintei voastra în Hristos. Deci, precum ați primit pe Hristos Iisus,Domnul, așa să umblăm întru El.   Inrădăcinați și zidiți fiind într-Insul întăriți în credință, după cum ați fost învățați, si prisosind în ea cu mulțumire.   Luati aminte să nu vă fure minţile cineva cu filosofia şi cu deşartă înşelăciune din predania omenească, după înţelesurile cele slabe ale lumii şi nu după Hristos.’’ Ne spune clar şi pe înțelesul tuturor.

EFESENI 5; 7. ‘’Deci să nu vă faceţi părtaşi cu ei.’’

Şi iarăşi ne spune că trebuie să vină sminteala dar vai aceluia.

LUCA 11:12 . "Cu neputinţă este să nu vină sminteala. Dar vai de acela prin care ele vin. Mai de folos i-ar fi dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară şi ar fi aruncat în mare decât să smintească pe unul dintre aceştia mici ‘’. Dar şi nouă ne spune să-i ascultăm şi să ne supunem mai marilor noştri.
EVREI 13:17.’’ Ascultaţi pe mai marii voştri şi vă supuneţi lor, fiindcă ei priveghează pentru sufletele voastre, având să dea de ele seama, ca să facă asta cu bucurie nu suspinând, căci aceasta nu ne va fi de folos."Dar si preoților le spune:
‘MATEI 23:2-6‘’Carturarii şi fariseii au şezut în scaunul lui Moise.Deci toate câte vă vor zice vouă faceți-le si paziți-le dar dupa fatptele lor nu faceți, căci ei zic, dar nu fac, leagă sarcini grele si cu anevoie de purtat si va pun pe umerii oamenilor iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miste. Toate faptele lor le fac ca sa fie priviți de oameni căci își lățesc filecteriile și-și măresc ciucurii de la poală. Le place să stea în capul meselor la ospeţe şi în băncile dintâi în sinagogă. Şi mănâncă casele văduvelor.’’   Sau MARCU 12:39-40.

Să nu vă lăsaţi amăgiţi.Preoţii ortodocşi slujesc în altarele din Sfânta Biserică, nicidecum pe bănci sau în sinagogi.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

"Adica ridicat la rangul de preot, te intreb eu mai sus decat un preot ce rost are sa mai ridici omul, asta a vrut Dumnezeu?
Chiar te provoc sa mi demontrezi asta, cu biblia nu cu altceva."

MAI OMULE CE TE INTREB EU SI CE MI RASPUNZI TU EU TE AM INTREBAT DACA SCRIE IN BIBLIE CA TREBUIE PREOTII SA AIBE RANGURI MARI SAU CA TREBUIE SA FIE ATAT DE MULTE?

" te intreb eu mai sus decat un preot ce rost are sa mai ridici omul, asta a vrut Dumnezeu?"-TOT CE SCRISASI TU FACE REFERIRE LA PREOTII DE ATUNCI, ADICA SLUJITORII DOMNULUI DAR NU SCRIE NIMIC DE RANGURI GEN EPISCOPI, ARHI EPISOPI SAU PATRIARHI.
TU ASTA NU INTELEGI.

cat despre preotii din biblie eu ti am zis mai sus(evident ca nu ai citit), ca ei au fost ok, dar cei din secolul asta(cum ti amscris mai sus) ii vezi ok si n concordanta cu biblia?

laughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughinglaughing:laughing)

| calutulfericit a răspuns (pentru calutulfericit):

Simt ca sunt luat de prost scuza mi exprimarea,pur si simplu biblia nu zice nimic de episcopi,preoti ce iau multe dari de la oameni,arhi episcopi,patriarhi,biserici mari si impunatoare, turle din aur obligatoriu, sutane si imbracaminti cu aur obligatoriu, toiaguri de aur, traditii care evident is facute pentru bani si nu altceva etc.

Dra tu zici ca sunt ok.Am o intrebare simpla suferi de ghinion in gandire, ca am impresia ca pur si simplu mai mult de atat nu te duce capul.

Oricum imi bat gura degeaba, tu ai pierdut batalia de mult prin faptul ca geneza biblica e gresita fata de realitate si implicit zeul tau invalidat.Tot ce am vrut in discutia asta sa ti mai arat e ca ortodoxia e un virus clar, atat si ca daca apostolii, Iisus si Dumnezeu au vrut ca acest model de biserica sa fie sfant, uite ca nu e sfant lucru dovedit de paragrafele din susul comentariului.

Salut!

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Ai scris ciudat rău, fără virgule și înțeles., făcând referire la ridicarea omului?"Adica ridicat la rangul de preot, te intreb eu mai sus decat un preot ce rost are sa mai ridici omul, asta a vrut Dumnezeu?
Chiar te provoc sa mi demontrezi asta, cu biblia nu cu altceva.". Acum am înțeles, si răspunsul este da, scrie ca preoții trebuie sa aibă ranguri/conducatori. Iar rangurile mari sunt Episcop, preot și Diacon.
1 Timotei 3:1-6
Adevărat este cuvântul acesta: „Dacă râvnește cineva să fie episcop, dorește un lucru bun."
Sistemul de autoritate familială, în care bărbații seniori conduc, se numește Patriarhat.
Avraam, Isaac și Iacob sunt considerați cei trei patriarhi ai Iudaismului.
Patriarh derivă din limba greacă(patriarchēs)care înseamnă „șeful sau tatăl unei familii", o combinație dintre  (patria), care înseamnă „familie" și (archein), care înseamnă „a conduce".

În mod propriu, în terminologia ortodoxă patriarh se poate referi la:

Patriarh (Vechiul Testament) - strămoș al lui Iisus Hristos sau persoană sfântă din Vechiul Testament așa cum sunt Avraam, Isac, Iacov și Iosif.

Patriarh (Istoria Bisericii) - episcop, capul unei Biserici autocefale, președinte al Sfântului Sinod.

Cuvântul Patriarh semnifică tatăl sau șeful unei familii și este folosit biblic în numeroase pasaje din Vechiul Testament: în cărțile din Septuaginta pentru conducătorii triburilor, în Epistola către Evrei și în Faptele Apostolilor când se fac referiri la Avraam, David și la cei doisprezece fii ai lui Iacov. Cuvântul patriarh a început să fie aplicat treptat și demnitarilor creștini ca titlu onorific în primele secole ale creștinismului. Începând cu secolul al IV-lea, cuvântul patriarh a început să fie folosit pentru a desemna episcopii remarcabili.
După Sinodul I Ecumenic de la Niceea, a fost stabilită structura organizatorică a Bisericii, după modelul diviziunilor administrative ale Imperiului Roman, astfel încât un mitropolit sau episcop al unei mitropolii a început să desemneze liderul ecleziastic al unei provincii sau mitropolii. Acolo unde episcopul avea un district administrativ de dimensiuni mari, eparhie, a fost numit exarh. În unele cazuri un episcop putea prezida peste un număr de eparhii, de exemplu Roma, Antiohia, Constantinopol. La Sinodul IV Ecumenic de la Calcedon din 451,  Constantinopolului i s-a acordat jurisdicția peste trei eparhii pe motiv că orașul era „reședința împăratului și a senatului". În plus, Ierusalimul a fost recunoscut la Sinodul de la Calcedon ca fiind un scaun major, important. În 692,  Sinodul Quinisext a recunoscut în mod oficial rangul și ordinea scaunelor componente ale Pentarhiei, la acea vreme astfel: Roma, Constantinopol, Alexandria, Antiohia și Ierusalim.
In 1 Timotei se vb despre Episcop și Diacon.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Iar rangurile mari sunt Episcop, preot și Diacon.-Am inteles deci maxim episcop, mna ok, dar mai sus nu.

"Cuvântul Patriarh semnifică tatăl sau șeful unei familii și este folosit biblic în numeroase pasaje din Vechiul Testament: în cărțile din Septuaginta pentru conducătorii triburilor, în Epistola către Evrei și în Faptele Apostolilor când se fac referiri la Avraam, David și la cei doisprezece fii ai lui Iacov. "-o semnifica asta in biblie, dar patriarhul in ziua de azi sau in acest secol numai lider nu este, ci doar sef la bani.

"După Sinodul I Ecumenic de la Niceea, a fost stabilită structura organizatorică a Bisericii, după modelul diviziunilor administrative ale Imperiului Roman, astfel încât un mitropolit sau episcop al unei mitropolii a început să desemneze liderul ecleziastic al unei provincii sau mitropolii."-A dat voie Dumnezeul tau sa se faca acest sinod? happy

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Respingând geneza, respingi vechiul Testament, ceea ce ma face sa cred ca ești Noutestamentar. Am fost și eu în aceasta dilema acum câțiva ani, dar nu din cauza Genezei, ci a razboaielor în numele Domnului... Pentru un novice este greu de înțeles Vechiul Testament, sa faci legătură între noul și Vechiul, majoritatea Vechiului vorbește despre Noul. Pana și arca lui Noe o prefigurează Crestinismul Ortodox, iar poarta pe care întra Dumnezeu și omul nu o poate deschide, prefigurează pe Fecioară Maria pururea Fericita, pentru ca poarta pe care întra Dumnezeu se sfințeste, iar omul nu o poate spurca. Sunt multe de vb pe tema asta.

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Da, pentru ca în Sinod lucrează Duhul Sfânt. Nu poate un patriarh, sau un singur preot sa elaboreze de exemplu "crezul". Sinodul este extraordinar, deoarece pana și Patriarhul i se supune, si astfel Patriarhul nu devine ca Papa infailibil.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Respingând geneza, respingi vechiul Testament, ceea ce ma face sa cred ca ești Noutestamentar. -Sunt ateu si daca resping geneza resping toata biblia, echiar asa de greu de crezut ca daca nu laud ortodocsii, nu inseamna ca sunt protestant?happy

Daca pica geneza pica toata biblia si zeul tau e invalidat.E simplu de aia sunt ateu.Ca imi place uneori sa arat ortodocsiilor ca credinta lor e inrudita cu mafia, asta e un hobby.

"Pentru un novice este greu de înțeles Vechiul Testament, sa faci legătură între noul și Vechiul, majoritatea Vechiului vorbește despre Noul. Pana și arca lui Noe o prefigurează Crestinismul Ortodox, iar poarta pe care întra Dumnezeu și omul nu o poate deschide, prefigurează pe Fecioară Maria pururea Fericita, pentru ca poarta pe care întra Dumnezeu se sfințeste, iar omul nu o poate spurca. Sunt multe de vb pe tema asta."-Am citit destul din biblie plus destul din marile religii ale lumii, cum adica novice? Iti bati joc de mine?

Novice ca ce ca nu stiam ca si episopii sunt in biblie? Sa fim seriosi cati cauta informatia asta.
Eu stiu inclusiv ce e hula, dar altminteri biblia in mare.

Tu crezi ca am ajuns ateu din intamplare? Am 6 ani de cautare si ca rezultat e ateismul.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Sigur ai si masurat tu duhul sfant prezent acolo?laughinglaughing vrajeli

| ania a răspuns (pentru calutulfericit):

Dumnezeu nu imi cere sa comving pe nimeni ci doar sa depun marturie despre prezenta Lui in viata mea.

| ania a răspuns (pentru AVAAVA):

Nu e interzis nicaieri in Biblie sa ne marturisim singuri pacatele, dimpotriva:
1 Ioan 1: " Daca ne marturisi.m pacatele, El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire"

| AVAAVA explică (pentru ania):

Dacă ne mărturisim păcatele celui care am greșit și Lui Iisus care este între Preot și Mirean. Sunt 2 feluri de mărturisire.
Dumnezeu încă din Vechiu Testament a lăsat anumite locuri, altare unde sa ne rugam și sa ne mărturisim. Dupa mintea unor, putem sa ne mărturisim oriunde, chiar și în baie.Prima mărturisire trebuie făcută în fata celui care am greșit, pentru a îndrept greșeala, supa care Obligatoriu la Biserica care este casa Domnului pe pământ. "Celor ce veți lega pe pământ va fi legat și in cer, iar celor ce veți dezlega pe pământ va di dezlegat și în cer ". Aici Iisus da puterea, Preoților de a ierta păcatele.
2 Timotei 1 cu 6:"Pavel, apostolul lui Hristos Iisus, prin voia lui Dumnezeu, după făgăduinţa vieţii care este în Hristos Iisus, 2.Lui Timotei, 1cu 6:" Din această pricină, îţi amintesc să aprinzi şi mai mult din nou harul lui Dumnezeu, care este în tine, prin punerea mâinilor mele" asistam aici la harul Hirotonirii pe linie Apostolică prin punerea mâinii.
Eu zic sa lasm totusi Biserica să-și facă treaba, sa nu mai inventam noi acea Sfințenie care ne convine, care vine fără osteneala ai fără respectarea celor rânduite de Dumnezeu care s-a întrupat pentru păcatele noastre.

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Esti ateu pentru ca Nu ai cautat unde trebuia.
In general ateii cauta argumente împotriva lui Dumnezeu, nu în favoarea.
O mare pare din atei il cauta pe Dumnezeu în Știința, din nou o mare greșeală.
Credinciosul, în schimb, este împărțit în mai multe categorii.
Sunt credincioși care au chemare de mici, carora Dumnezeu le vorbește, cum a fost Nectarie din Eghina.Dar foarte rare cazurile.
Alții se încred în Dumnezeu pur și simplu, prin logica lor proprie ca universul nu putea apărea din nimic cu toată diversitatea aceasta a vieții.
Alții, cum este Sf. Ciprian, au experimentat Duhurile vrăjitoriei, iar când au aflat de Crestinism au abandonat practicile vechi, punându-se în slujma lui Hristos.
Unii lau cautat cu toată inima și din tot sufletul, cum ar fi Paisie Aghioritul, care a avut de mic o chemare, iar când prietenii lui au încercat să-l îndepărteze de Dumnezeu dăruindu-i cartea lui Darvin, asta pentru a nu îl pierde în monahism, Paisie a plecat cu inima franta în mijlocul pădurii sa se roage pentru un semn, după aproximativ 7 ore de rugăciune și plecăciuni, nu a primit nici un semn, plecând spre casa puțin dezamăgit. În drum spre casa, s-a oprit puțin în loc, și i-a venit în gând, spunându-și sie, ca daca Iisus nu este Dumnezeu, tot merita sa i se dedice și sa îl iubeasca pentru viata pe care a dus-o și pentru învățătura care promovează iubirea desăvârșită, aici asistam la o slujire fata de Dumnezeu fără minuni dar cu dăruire deplina, ca o jertfa pentru niște idealuri ale strămoșilor, punându-și viata în mâinile acestor idealuri. Dar, după acest gând, Iisus Hristos i s-a arătat aievea, a vorbit cu el, și i-a dat o misiune de făcut. Restul misiunii ogasim în viata Sfântului.
In ceea ce ma privește pe mine, de mic am fost atras de cărți, manuscrise, epopei religioase, din toate religiile, chiar și Biblia(dar nu Crestinismul ca doctrina).
La aproximativ 27 de ani, în ziua Pastelui Ortodox, în timp ce ma odihneam după masa de praz, în jurul orei 15:30, am întrat într-o stare pe care medicina o numește paralizie în somn, urmata de o minune. La început, fiind pe punctul de a ma trezii(eram conștient), totul s-a întunecat, am vrut sa deschid ochii și nu am reușit, am vrut sa tip dar în zadar. Eram o leguma care gândea.Am întrat în panica fricii de moarte, simteam ca nu mai rezist mult, deoarece nu mai puteam nici sa respir. Dupa puțin timp, o lumina venita de undeva de sus acompaniata de o melodie ca de clopoței se apropia de mine. Ușor acea lumina a disipat tot întunericul care ma cuprindea, iar starea de panica dispăruse, fiind acaparat de acea lumina. După ce întunericul a dispărut complet, fiind învăluit de lumina, fără acea melodie care a fost doar pe durat cât lumina cobora, o voce mi-a transmis un mesaj, telepatic as spune, întrebându-mă ce iubesc eu cel mai mult! Am răspuns ca familia, după care m-am trezit brusc. Medicina vine și spune ca în momentul morții clinice, cand creierul este privat de oxigen, mintea da halucinațiile. Eu nu contest asta. Dar, având în vedere ca aceasta "Halucinație în termeni medicali", în termeni religiosi "Revelație", s-a întâmplat în ziua Pastelui Ortodox, și la ora 15:30 când lumina coboară la Ierusalim, plus ca o halucinație putea fi despre orice altceva în afara de Dumnezeu, pe mine cel puțin concluziile medicale nu ma satisfac.
Așadar, a fi ateu, a îl respinge pe Dumnezeu doar pentru faptul ca nu îl vedem, nu consider ca este soluția corecta. Trebuie fiecare dintre noi sa staruim în a îl cauta, și a ii face voia, pentru ca Dumnezeul nostru este Tăcut și Smerit, asa lucrează El. În spiritism,, vrăjitorie, ori bioenergie spiritele se manifesta în graba, dar din punctul meu de vedere, al indemnul ui Lui Iisus, cât și al Bisericii, acestea pot distruge sufletul. Aceste forte promit doar bunăstare materiala(ce au așteptat Evreii de la mesia și încă așteaptă), niște iluzii de fapt, deoarece viata adevărata este cea spirituala în Dumnezeu. Acesta, mai devreme sau mai târziu va trece, cu toții vom muri, dar important este nu când vom muri, ci cum vom muri. Noi, putem experimenta raiul încă de pe pământ, dacă ne dăruim Lui Dumnezeu necondiționat. Toată nădejdea în el, până și primirea bolilor cu încredere în Dumnezeu chiar dacă boala este o povara grea pe umerii celui care o duce. Ateii și cei căzuți în patimi, vad totul doar din prisma bunăstării materiale, dau o lupta pe pământ pentru împlinirea poftelor materiale, lasand sau ignorând complet sufletul. Este alegerea lor, nu ii judecam, dor ca s-ar putea sa primesc ceea ce își doresc. Eu unul ma lupt, atât cât pot, sa îmi salvez sufletul, si daca reusesc și pe al altora, pentru ca asa ne învață Iisus.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Esti ateu pentru ca Nu ai cautat unde trebuia.-

Sunt ateu fiindca gandesc logic, hai ca mi pierd timpul cu tine, du-te si sacaie pe altul.

| calutulfericit a răspuns (pentru ania):

Si vorbele lui Iisus de la inaltare cu vestiti cuvantul meu in toata lumea?
Ceea ce implica si convingere?
Ador sa vad cum va sapati singuri groapa.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Așadar, a fi ateu, a îl respinge pe Dumnezeu doar pentru faptul ca nu îl vedem, nu consider ca este soluția corecta. -Eu ti am zis foarte clar ca l resping pentru ca geneza e in neconcordanta cu realitatea.
Geneza gresita-geneza e prima piesa din puzzle-biblie invalidata, fiindca i-a cazut temelia-Dumnezeu biblic inexistent.

Mai scrii mult, fara sa citesti ce-ti zic?
Nu mai ai argumente, pe care sa ti le demontez si acum simti nevoia sa denaturez ce am zis eu?happy

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Cuvintele "vestiți cuvântul meu în toată lumea", are de a face cu predicarea, nu cu a convinge pe cineva. Datoria Apostolilor și a Preoților Misionari este de a predica, convingerea sau nerecunoaterea este la latitudinea celui care primește predica. Iar dacă te gândești, și sigur te gândești, cum de nu au reușit apostolii sa predice în toată lumea, a fost pentru ca acest indemn s-a adresat tuturor generațiilor care vor veni După El. Și crede-mă ca Iisus a știut ca evanghelia nu avea cum sa fie predicata într-o generație sus zile pe tot pământul. Era și absurt și contrat făgăduinței precum ca Sfârșitul lumii va veni atunci când evanghelia va fi propovăduit pe tot pământul. Era tolehnologiei și a vitezei cu siguranță va grăbi aceasta proorocire. Și istoria a confirmat ca Biblia nu a apucat sa ajungă peste tot pe pământ. Dacă existau niște recensaminte globale prin care sa se demonstreze ca Biblia a fost propovăduita peste tot, atunci proorocire ci chiar Crestinismul se putea clatină. Cat tine despre Geneza, care tu spui ca invalidează

| AVAAVA explică (pentru AVAAVA):

Cat tine despre Geneza care tu spui ca invalidează Puzzlerul Biblic, îți voi scrie la acel topic.

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Ideea că viaţa pe pământ a fost de la început dependentă de soare, şi chiar că pământul însuşi provine de la soare, este o idee recentă, care nu e altceva decât o simplă presupunere
nu are nici măcar legătură directă cu adevărul sau falsitatea aşa-numitei evoluţii a vieţii pe pământ. Întrucât oamenii veacurilor recente au căutat o „nouă" şi „naturală" explicaţie a obârşiei lumii, lepădându-se de explicaţia provenită din descoperirea dumnezeiască, a părut a fi de la sine înţeles că soarele - mult mai mare şi mai însemnat din punct de vedere astronomic decât pământul, şi centrul orbitei terestre - trebuie să preceadă pământul, mai curând decât invers. La fel s-a întâmplat și cu facerea Universului, sunt doar presupuneri și teorii precum ca universul a explodat formând timpul și spațiul și fără o cauza anume. Teoria, este de fapt o credință, nu o certitudine.
In lata ordine de idei, pământul la începutul primelor zile, era luminat de Dumnezeu nu de soare. Soarele fiin pus pe orbită după facerea pământului și după lumina Lui Dumnezeu. De aici putem trage concluzia, ca acele prime zile nu se calcula în orarul nostru terestru raportat la soare.
Și din nou, ceva care scăpa multora, până la căderea în păcat a omului, Creația avea alta substanță, intr-u neputrezire. Dumnezeu este singurul care poate interveni cu precizie asupra materiei. Noi putem eventual sa folosim atoomii în fuziune nucleara pentru a face bombe, dar nu o putem manipula. A existat în trecut, o zi când soarele a stat pe loc 24 sau 12 ore(nu mai țin minte exact), lucru confirmat chiar și de nasa(vezi ziua lipsa NASA).
Nu știu ce exact te contrariaza pe tine în Geneza, poate veriga lipsa ori Evoluția și Dinozaurii.
Și pentru asta exista explicații. Dar asa cum ți-am mai scris, necesita o abordare mai detaliata, asa ca pregătește-te. A adus Dumnezeu la viață toate plantele, pomii și toate ierburile în ziua a treia, păsările cerului și toate vietățile din apă în ziua a cincea, iar toate animalele de pe pământ și pe om ia adus la viață în ziua a șasea a facerii.

Deci și dinozaurii au fost creați odată cu celelalte animale, adică împreună cu cele sălbatice și domestice care au mai rămas astăzi. Iar dacă nu ar fi fost așa, atunci nici oamenii nu ar mai fi povestit de interacțiunea directă cu dinozaurii. În scrierile străvechi avem destule trimiteri la "balauri", căci așa erau denumiți dinozaurii înainte. Numele "dinozaur" a substituit abia în anul 1842 denumirea de balaur, substituire formulată de către savantul englez Richard Owen. Termenul "dinozaur" este un cuvânt compus din cuvintele greceşti δεινός (deinos, de groază, formidabil) şi σaύρος(sauros, "şopârlă" sau "reptilă") iar Owen a ales această combinaţie lingvistică cu referire la proporţiile impresionante ale acestor animale, precum şi la arsenalul lor formidabil de apărare și atac. Iată în continuare câteva exemple din Sfânta Scriptură, din care se vede clar că dinozaurii au viețuit cu celelalte animale sălbatice, precum leul:In cartea lui Iov, la cap. 41, se face o descriere cuprinzătoare a unui astfel de dinozaur (balaur) : leviatanul. Iată numai câteva atribute ale leviatanului:

"Cine a deschis vreodată porţile gurii lui? Zimţii lui sunt îngrozitori! Spinarea lui este ca un şirag de scuturi, pe care le-ai fi întărit şi pecetluit puternic. Ele sunt strânse unul într-altul atât de tare, că nici vântul nu pătrunde printre ele. Fiecare e lipit de cel de lângă el şi se ţin aşa şi nu se mai despart."
Descrierea leviatanului este înfricoșătoare, și nu se aseamănă cu a niciunui animal existent și astăzi. Deși avem descrierea sa într-un capitol întreg din Sfânta Scriptură, totuși Biblia nu este un tratat de biologie care să răspundă la întrebările: "Când, cum și de ce au dispărut dinozaurii?", căci Scriptura nu este focalizată pe detaliile care nu privesc mântuirea, ci se axează mereu pe relația dintre Dumnezeu și oameni.

Dar dacă oamenii nu ar fi cunoscut dinozaurii îndeaproape, atunci nici nu i-ar mai fi desenat pe peretii peșterilor, sau sculpta în piatră. Insă dinozaurii au coabitat cu oamenii din vechime la fel de firesc cum leul sau elefantul coabitează cu oamenii de astăzi. Acesta este motivul pentru care oamenii din vechime au putut să redea cu posibilitățile limitate de atunci ceea ce ei au vazut din interacțiunea cu mediul inconjurător. Iată unul dintre miile de exemple de netăgăduit despre aceasta:
Totusi, teoria evolutiei spune că dinozaurii au disparut acum 65 de milioane de ani, în urma impactului planetei cu un asteroid. Dar cum tot aceeași teorie susține că oamenii se trag dintr-un strămoș comun cu maimuța, iar primii oameni ar fi apărut acum 200.000 de ani, de undeva din Africa, vom pune o întrebare cât se poate de simplă și de bun simț. Cum ar fi putut sculpta un stegosaurus, acei asiatici de acum 900 de ani, intr-un mod atât de clar, dacă nu l-ar fi văzut viu? Raspunsul este simplu si firesc: L-au văzut în mod direct pentru că oamenii și dinozaurii au trait impreuna!

Tot pe aceeași dovadă, intrebăm mai departe unde iși mai are locul fabuloasa diferență de milioane de ani între dinozauri si oameni? Acest lucru arată că nu există diferente de ordinul milioanelor de ani între oameni și dinozauri, ci doar de ordinul sutelor de ani. Această diferență enormă de ani între dovezile istorice si metodele de datare agreate de evoluționiști arată că de fapt aceste metode nu sunt alese in mod științific ci în mod filozofic pentru a corespunde cu teoria evoluției, teorie care are nevoie de masca milioanelor de ani pentru a ieși din sfera de cercetare a științei, știință care presupune observația, falsificabilitatea și testabilitatea empirică pentru a valida o teorie.Un alt exemplu concret al coexistenței oamenilor și dinozaurilor, din miile care există, este ilustrarea unei "reptile preistorice" ce a fost descoperită în Statele Unite ale Americii, statul Utah, într-o zonă populată până în 1200 î. Hr. de către misterioasa populație amerindiană, anasazi. Până și cei mai sceptici evoluționiști au fost nevoiți să recunoască faptul că animalul gravat pe peretele unei stanci seamană izbitor de mult cu ceea ce astăzi am numi, un brontozaur. Asemănarea acelei ilustrații cu uriașul ierbivor demonstrează fără echivoc, că a fost cât se poate de firească conviețuirea omului cu dinozaurii.

Inclusiv istoria recentă a omenirii ne-a demonstrat că teoriile privitoare la extincția dinozaurilor acum 65 de milioane de ani, reprezintă un fals grosolan. Este elocvent cazul celacantului (Coelacanthus Latimeria), un pește a cărui dispariție a fost datată ca având loc acum peste 70 de milioane de ani, sau cel al pinului Wollemi (Wollemi Nobilis), veritabil dinozaur al lumii vegetale a cărui extincție ar fi trebuit să aibă loc, conform cercetătorilor evoluționiști, in urmă cu aproape 150 de milioane de ani. Ambele forme de viață au fost descoperite sau, mai bine spus redescoperite, în secolul XX, dând peste cap teoriile vechi de peste 150 de ani ale susținătorilor evoluționismului. Câtă muncă și studiu trebuie pentru a reda musculatura, textura pielii, felul mersului, și comportamentul unui dinozaur, iar omul de știință necredincios ignoră de dragul unei teorii ce ii gâdilă necredința, faptul că oameni de acum câteva mii de ani cunoșteau din interacțiunea directă cum arăta un astfel de dinozaur.

Și dacă nu mai vedem dinozauri astăzi, asta nu inseamnă că nu au existat până nu demult, așa cum până nu demult a existat și tigrul marsupial, precum acest ultim exemplar, filmat in 1933:
Așa cum acest tigru marsupial a fost imortalizat cu tehnicile de acum 80 de ani, pentru ca generațiile ce vor veni, să creadă că într-adevăr a existat un tigru marsupial, tot așa oamenii de acum 1000 - 2000 de ani, au imortalizat cu tehnicile simple de atunci, ceea ce au văzut cu ochiul liber, pentru ca noi cei de astăzi, să credem că intr-adevăr a existat un stegosaurus, un tyrannosaurus rex, sau un triceratops.lumii dinaintea venirii fiului Omului, și alta după întruparea lui Dumnezeu Fiul.

Fraților, nu vă lăsați angrenați de falsa teorie a evolutiei și nu încercați să împăcați creația cu evoluția, precum adevărul cu minciuna. Oamenii care nu cred că avem un Dumnezeu mai presus de rațiunea noastră, de timp și de spațiu, fug de responsabilitatea faptelor lor. Fug de vina păcatului precum a facut Adam in rai, dupa ce Dumnezeu i-a dăruit lumea "bună foarte". De aceea se agață omul necredincios, cu atâta înverșunare, de o teorie atât de absurdă. Nu vrea să-l recunoască pe Dumnezeu ca și Creator, pentru că dacă l-ar recunoaște, ar realiza că singurul lucru bun pe care poate să-l facă pentru sufletul lui, este să se întoarcă la El.

Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.

Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Ai scris atat degeaba.
Doar batut si batut si batut de campi, nu mai renunti odata?
Ca deja mi se rupe.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Cuvintele "vestiți cuvântul meu în toată lumea", are de a face cu predicarea, nu cu a convinge pe cineva.-Bineinteles ca face direct legatura cu predicarea si indirect cu a convinge, tu realizezi ca NU TE LASI SI INCERCI SA MA CONVINGI, ASADAR IMI DAI DREPTATE.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Frumoasa poveste cu spiridusi,hai sa ti mai explic odata cum sta REALITATEA

In ziua a treia erau deja plante si pomi(de toate felurile)
In ziua a patra "Dumnezeu A CREAT luminatorii,luminatorul cel mai mare Soarele si LUMINATORUL CEL MAI MIC LUNA.

Aici am scris cu majuscule erorile pe care REFUZATI CU O NESIMTIRE CRASA SA LE INTELEGETIIIII!laughinglaughinglaughing

Daca Dumnezeu zice clar ca in ziua a patra(care vine dupa ziua trei) A CREAT soarele,nu pricep ce nu e mai clar de atat ca soarele in descrierea biblica e mai tanar ca pamantul.). Poti metaforiza pana la univers nu ai cum sa treci ziua patra cu creatia soarelui,inaintea zilei a treia,numai daca inversezi paragrafele ceea ce reprezinta o modificare fortata ca sa aiba sens geneza.(nu meere hotulica).

Apoi faza cu LUMINATORUL CEL MAI MIC,LUNA NU E LUMINATOR hotulica.

O STAI crestinul fiind hot si mincinos ce zice,ca omul nub ar fi inteles modelul heliocentric(care e singurul real),vin eu cu o explicatie SIMPLLAAA.

E iarna du te pe lac,si decupeaza un cerc de gheata,ia apoi un mar si un pepene verde(dau si eu un exemplu,acum Dumnezeu ii putea aduce pepenele in fata daca e atotputernic).

Taie marul si pepenele la jumate,marul e pamantul si soarele pepenele,apoi ia o pruna si taio la jumate,pruna e luna.

I atrei oameni si unul pune l sa puna pepenele la jumatea cercului,marul pe marginea cercului si pruna intre pepene si mar,mai aproape de mar.
Si misca marul pe marginea cercului,in jurul pepenelui si pruna roteste o in jurul marului,in timp ce pe acesta il rotesti in jurul pepenelui.

Toate acestea oamenii cei trei le faceau si apoi Dumnezeu venea langa ei si le zicea, asta e miscarea pamantului in jurul soarelui(marul in jurul pepenelui) si asta e miscarea prunii in jurul marului(luna in jurul pamantului).

Dragii mei asa se intampla in univers, asta e miscarea la scara mica.

! E ATAT DE GREU DE INTELES!? laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Asta e problema in geneza, nu zic ca poate nu o exista un zeu, is ateu ca de as tinde sa zic ca nu.
Dar zeul biblic NU EXISTA!
E mai clar acum?happy

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Eu nu sunt preot sa fac evanghelizare, și da, încerc sa te conving. Predica se face celor care nu au auzit de Hristos, și nu este cazul tău.

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Luna, chiar dacă nu are lumina proprie, ea luminează noaptea pământul, deci o putem numi luminator.
In legătură cu pământul înainte de soare, acesta neconcordanat din punct de vedere științific, a pus multe probleme credincioșilor de-a lungul timpului. Nici eu nu am studiat acest aspect, și momentan nu ma pot pronunța.Voi medita în legătură cu acest aspect și voi reveni. Chiar dacă nu voi găsi o explicație, Credința mea în Intruparea lui Dumnezeu în Iisus va rămâne neclintita, cu atât mai mult ca sunt îndreptățit sa cred și datorita mai multor dovezi personale. Una am subliniat-o aici.Problema este ca nu am ajuns sa vorbesc cu Divinitatea când doresc eu, asa cum au făcut anumiți sfinți. Eu am primit anumite semne, în momente neașteptate, unele care Sfideaza orice logica științifică. Următoare perioada, ma voi canaliza pe acest subiect, "Geneza".

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

"Luna, chiar dacă nu are lumina proprie, ea luminează noaptea pământul, deci o putem numi luminator."

"Eu am primit anumite semne, în momente neașteptate, unele care Sfideaza orice logica științifică. "

CONT BANAT

| ania a răspuns (pentru calutulfericit):

E diferenta intre a vesti si a convinge.Si apostolii au vestit mesajul Mantuitorului Hristos, unii l-au primit si au devenit crestini, altii l-au respins.

| doctorandus a răspuns (pentru AVAAVA):

Pentru "A existat în trecut, o zi când soarele a stat pe loc 24 sau 12 ore(nu mai țin minte exact), lucru confirmat chiar și de nasa(vezi ziua lipsa NASA)." primesti ignorare.

| cristi202 a răspuns (pentru AVAAVA):

"Pocăiții, sunt secta care da mândrie omului"
Cît cunoști tu pocăiții?
Sau, hai sa te iau altfel: cum da mîndrie omului secta lor?

| AVAAVA explică (pentru cristi202):

Sal. Eu sunt Ortodox.
Asa ca nu îmi aparține acea fraza, și nici nu rezonez cu ea.

| cristi202 a răspuns (pentru AVAAVA):

laughing laughing laughing
Ești sigur?:
https://ibb.co/98thMN8
Daca nu îți aparține, atunci ce sa cred? Că mai există un AVAAVA pe aici? Ar fi unica soluție, daca ar fi sa fie cum spui.
E tragic cand spui una și apoi te dezici de ce ai spus. Înseamnă că ce ai spus nu are nici o valoare. Și tu la întrebarea asta ai spus multe. Care sunt zero, căci, daca de o afirmatie te dezici acum, o poți face oricind de oricare alta afirmație. Acum, cînd ești liber să le spui. Daca ar trebui sa mori pentru ce spui, n-ai avea nici atît curaj să îți asumi ce crezi, ce spui. Deci ce crezi nu e ceva adevărat, mori doar pentru ce știi sigur că e adevărat.

Ești ortodox. Ortodocșii împărtășesc opinia de care îți ziceam. Știu și răspunsul la întrebare, dar am vrut sa vad daca chiar vezi lucrurile ca ortodocșii, sau e doar o idee a ta. Ce cred ortodocșii e aiurea, faptul că e ideea ta (că nu o identifici cu ce zic ortodocșii), e și mai aiurea, și faptul că nu îți mai recunoști ideea, e mult mai aiurea.

| cristi202 a răspuns (pentru AVAAVA):

Eu sunt neoprotestant. Dupa zicerile tale de pe aici, sunt minat de Duhul Lumii. Dar tu de ce duh ești minat, daca spui ceva și după cateva ore nu mai știi? Doar o stare poate explica asta, daca ai fost sincer, cea de transă, in care cazi, și vorbești, și apoi nu îți aduci aminte de nimic. Asta daca ai fost sincer. Daca nu... no comment!

| AVAAVA explică (pentru cristi202):

Ai dreptate, eram obosit la ora aceea, și înțelesesem ca Pocăința da mândrie omului, am văzut pe fuga mesajul tău, rupt dintr-un context puțin mai lung.
Nu fug de asumare, chiar îmi asum când spun ceva, din greseala sau convingere, in cazul de fata a fost o eroare de înțelegere, si pe fondul ca iesisem din Garda de Noapte.Religia cu numele "pocăiți" nure a face cu pocăința sau cu pocăiții care urmează indemnul Domnului, sunt lucruri total diferite.
De Aici și confuzia mea, cât și mândria lor, deoarece este nebliblic sa spui despre o Biserica ca este cu totul pocăita. Unde sunt oile pierdute care sunt chemate la pocăință din aceea Biseica? Dacă sunt date afara, avem de a face din nou cu o Biserica care considera pe toți enoriașii mântuiți și FĂRĂ DE PĂCAT. De aici se trage concluzia ca sunt "mândri". Un individ pocăit care a ajuns la Smerenie, se considera un continuare păcătos, deoarece atunci când ne vededem curați și întrați cu amândouă picioarele în imparatia cerească se naște deja comparația și mândria. Plus ca omul are momente de cădere oricând, important este sa se ridice repede, să-și ia crucea și să-si strige neputința.

| AVAAVA explică (pentru cristi202):

Faptul ca ești neoprotestanti, face parte din alegerea ta, pe care o respect, dar nu rezonez cu ea. Multi predicatori evanghelici, baptisti, penticostali sau adventisti sunt experti in a cauta si detecta asa-zise erori si coruptie din ortodoxie si in a chema oamenii sa renunte la ortodoxie pentru a se inregimenta in cultele lor, căutând imperfecțiuni în monahi păcătoși ori mireni necredincioși, mai rar legandu-se de erori din Dogma, deoarece aceste erori nu exista decât în mintea lor prin neînțelegerea Scripturilor.Ori pentru mine, Biserica este infailibila, fiind formata din Păcătoși(oi pierdute) chemați la pocăință, și pocăiți atât mireni cât și monahi. Un alt argument pentru care nu rezonez dar nu ii judec, cu neoprotestanti ori protestanții, este din cauza ca fiecare membru este liber sa interpreteze Biblia asa cum doreste, concluziile la care se ajunge sunt diferite si exista cazuri in care, din cauza acestor dezacorduri, unele grupuri de neoprotestanti se despart de adunarea din care faceau parte, infiintand astfel o noua "biserica", ori eu merg pe premisa ca exista o singura Biseica a lui Hristos, înființată de El, cu vechime de 2000 și ceva de ani, care are succesiune apostolică. Sunt mai multe motivele pentru care nu as renunța la Ortodoxie, dar cel mai important motiv ar fi faptul ca Ortodoxia a păstrat sfintele Taine nealterate, majoritatea cultelor renunțând la ele. Iar o Biseica fără Sfinte Taine eu personal o consider nemantuitoare. Eu nu judeca pe cei de alta credință, nici nu știu cum ii va judeca Iisus, posibil sa salveze dintre ei asa cum a făcut și cu Tâlharul de pe Cruce, care nu a apucat sa fie Botezat. Dar cazul Talharului eu personal îl consider o excepție, un caz extraordinar când nu exista posibilitatea Botezului cu apa și Duh.Pe aceasta întâmplare, extraordinara, Protestanții au născocit dogma lor proprie cum ca omul se poate Mântui doar prin credință, neavând nevoie de fapte.O eroare Grosolana, pe care și Apostolul Pavel o desființează atunci când spune ca "faptele fără credință și credința fără fapte sunt moarte".

| cristi202 a răspuns (pentru AVAAVA):

laughing Pina la urma, cum e? Iar te-ai sucit. Eu la oboseala, la boala, la rău, am aceleași convingeri. Oboseala nu ar trebui sa schimbe ce crezi, ce gindesti. Daca o face, chiar de zici că crezi cu adevărat, e ceva superficial

Religia pocăiților chiar are de-a face cu pocăința. Crezi că degeaba ni se zice așa? Chiar punem accentul mai mult pe pocăința ca ortodocșii. Și nu considerăm că biserica este fara de păcat. Se vede că nu știi mai nimic de pocăiți, probabil ce știi, știi din auzite.

| cristi202 a răspuns (pentru AVAAVA):

Nu se caută erori in ortodoxie. Doar cele ce țin de dogma.

Vrei sa iti zic de dezacorduri serioase în ortodoxie?

Dogma mintuirii prin credință nu e o născocire a pocăiților. E tema centrală a Noului Testament, și tema speciala a epistolei apostolului Pavel către Romani, pe care se vede clar că nu ai citit-o. Și cred că nu are rost sa mai discutăm pana ce nu o citești și vii cu o concluzie. Că pe mine chiar nu mă interesează ce știi tu din auzite de pocăiți, fără a fii verificat, căci unele sunt clar aberații.

Și nu apostolul Pavel desființează dogma mintuirii prin credință, ci apostolul Iacov. Daca nici atît nu știi, mă întreb ce știi și să fie curat adevărat. Apostolul Pavel e tocmai cel care a susținut cel mai mult dogma. Ce a zis apostolul Iacov a venit ca o completare ca sa echilibreze lucrurile, căci, desigur, și faptele sunt extrem de importante. Dar ele decurg din credința, credința e la baza, ea generează faptele, și după fapte recunoști daca e o credință autentica. Asta credem noi.

| AVAAVA explică (pentru cristi202):

Romani cap. 2. 6Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui:7.Viaţă veşnică celor ce, prin stăruinţă în faptă bună, caută mărire, cinste şi nestricăciune, 8. Iar iubitorilor de ceartă, care nu se supun adevărului, ci se supun nedreptăţii: mânie şi furie.9.Necaz şi strâmtorare peste sufletul oricărui om care săvârşeşte răul, al iudeului mai întâi, şi al elinului; 10. Dar mărire, cinste şi pace oricui face binele: iudeului mai întâi, şi elinului."Aici Apostolul Pavel arata clar ca avem nevoie de fapte bune.
" Credința fără fapte este moarta" ii este atribuita în adevăr lui Iacov, dar și Pavel spune acelasi lucru de fapt sub alta forma. În (Romani 7:4)."Aşa că, fraţii mei, şi voi aţi murit Legii, prin trupul lui Hristos, spre a fi ai altuia, ai Celui ce a înviat din morţi, ca să aducem roade lui Dumnezeu."
Sau în Galateni "Deci, fraţilor, nu suntem copii ai roabei, ci copii ai celei libere.", Pavel asociază legea cu faptuirea, punând accent pe credință in Hristos, doar ca El se refera la faptele făcute după legea veche.
Galateni 5:14
Căci toată Legea se cuprinde într-o singură poruncă: „Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți. Dând un nou înțeles legii mozaice. Galateni cap 3. Căci toţi câţi sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: "Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".11.Iar acum că, prin Lege, nu se îndreptează nimeni înaintea lui Dumnezeu este lucru lămurit, deoarece "dreptul din credinţă va fi viu".12. Legea însă nu este din credinţă, dar cel care va face acestea, va fi viu prin ele.13.Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn".
Cel mai realist o spune în Galateni 5"Ascultaţi! Eu, Pavel, vă spun că, dacă voi veţi fi circumcişi, Cristos nu vă va mai fi de nici un folos. 3 Depun mărturie din nou, pentru orice om care se lasă circumcis: el trebuie să asculte de întreaga Lege. 4 Voi, care vreţi să fiţi îndreptăţiţi prin Lege, v-aţi înstrăinat de Cristos, aţi căzut din har. 5 Căci noi aşteptăm prin Duhul, prin credinţă, dreptatea la care nădăjduim, 6 întrucât, în Cristos Isus, nici circumcizia, nici necircumcizia nu au nici o valoare, ci numai credinţa care lucrează prin dragoste..aici arata clar erezia protestanta, care țin zeciuiala dar nu circumcizia împreună cu toată Legea. Țin ce le convine. Dragostea în Hristos, se dobândește prin smerenie și milostenie. Milostenia a luat locul zeciuielii, ca este o fapta buna izvorâtă din credinta și iubire. Zeciuiala este un automatism. Așadar, Pavel când se refera la "fapte" o face din perspectiva tinerii legii vechi.
Să nu datoraţi ni nimic, decît să vă iubiţi unii pe alţii: căci cine iubeşte pe alţii, a împlinit Legea. De fapt: „Să nu preacurveşti, să nu furi, să nu faci nici o mărturisire mincinoasă, să nu pofteşti", şi orice altă poruncă mai poate fi, se cuprind în porunca aceasta: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi." Dragostea nu face rău aproapelui: dragostea deci este împlinirea Legii".Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău." „Aceasta este cea dintîi, şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea ei, este: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi." În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii." (Matei 22:35-40). Se observa ca nu doar Pavel vorbește despre legea veche care trebuie reformata. În Romani cap.2 se arata clar ca Pavel nu pune credinta înaintea faptelor, ele conlucra in împreună. Pavel vrea doar sa arate ca faptele făcute cu CREDINȚA ÎN HRISTOS sunt diferite de faptele izvorâte din legea veche, care prin Hristos duc la moarte acele fapte. În Hristos, cand legea este desăvârșită, a arunca cu pietre ori a lovi cu aceeași moneda pe vrăjmaș nu aduc mântuirea. Eu am citit Biblia acum câțiva ani, trăgând niște concluzii cu care voi rămâne, și o voi reciti pentru împrospătarea informației.
Eu sunt Ortodox și din motivul ca Biserica Apostolică Primara trebuie sa fie cea adevărata prin necesitate, iar acest argument m-a făcut sa caut argumente pro Infaliabilitate a Bisericii Primare, și le-am găsit.Argumentele nu țin doar de dogma, care este distorsionata în ii de interpretări venite di ln rândul celor care au Rupt. Pt ca mai puțin important pentru mântuire este faptul ca Adventiștii spun ca Arhanghelul Mihail este de fapt Iisus, chiar de ar fi adevărat nu are treaba cu mântuirea mea, cu toate ca este o născocire fără temei în Scriptură..Pentru mine sfintele Taine săvârșite cu ajutorul Duhului Sfânt sunt esența, flacăra Bisericii... O alta mărturie a lui Pavel despre fapte o găsim in Efeseni 2:10

Căci noi suntem lucrarea Lui, creați în Cristos Isus pentru faptele bune pe care le‑a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele... Omul trebuie sa umble în fapte bune. Ce spuitu, ca prin credință facem fapte bune, este adevărat, doar ca doctrina mântuirii prin fapte, atunci când s-a produs ruptura protestanta, avea alta definiție, voi ați realiniat-o cu realitatea.

| cristi202 a răspuns (pentru AVAAVA):

E adevărat ce zici tu, dar nu complet. De ce nu aduci in discutie TOT ce zice Romani?!? Sau Biblia.

Eu am sa las Biblia sa vorbească.

Romani 3:21 - 4:9,

Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit inaintea Lui prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului. Dar acum s-a aratat o neprihanire pe care o da Dumnezeu, fara lege - despre ea marturisesc Legea si Prorocii - si anume, neprihanirea data de Dumnezeu, care vine prin credinta in Isus Hristos, pentru toti si peste toti cei ce cred in El. Nu este nicio deosebire. Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu. Si sunt socotiti neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea care este in Hristos Isus. Pe El, Dumnezeu L-a randuit mai dinainte sa fie, prin credinta in sangele Lui, o jertfa de ispasire, ca sa-Si arate neprihanirea Lui; caci trecuse cu vederea pacatele dinainte, in vremea indelungii rabdari a lui Dumnezeu; pentru ca, in vremea de acum, sa-Si arate neprihanirea Lui in asa fel, incat sa fie neprihanit, si totusi sa socoteasca neprihanit pe cel ce crede in Isus. Unde este, dar, pricina de lauda? S-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credintei. Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii. Sau, poate, Dumnezeu este numai Dumnezeul iudeilor? Nu este si al Neamurilor? Da, este si al Neamurilor; deoarece Dumnezeu este Unul singur, si El va socoti neprihaniti, prin credinta, pe cei taiati imprejur, si tot prin credinta si pe cei netaiati imprejur. Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea. Ce vom zice, dar, ca a capatat, prin puterea lui, stramosul nostru Avraam? Daca Avraam a fost socotit neprihanit prin fapte, are cu ce sa se laude, dar nu inaintea lui Dumnezeu. Caci ce zice Scriptura? "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si aceasta i s-a socotit ca neprihanire." Insa, celui ce lucreaza, plata cuvenita lui i se socoteste nu ca un har, ci ca ceva datorat; pe cand, celui ce nu lucreaza, ci crede in Cel ce socoteste pe pacatos neprihanit, credinta pe care o are el ii este socotita ca neprihanire. Tot astfel, si David numeste fericit pe omul acela pe care Dumnezeu, fara fapte, il socoteste neprihanit. "Ferice", zice el, "de aceia ale caror faradelegi sunt iertate si ale caror pacate sunt acoperite! Ferice de omul caruia nu-i tine Domnul in seama pacatul!" Fericirea aceasta este numai pentru cei taiati imprejur sau si pentru cei netaiati imprejur? Caci zicem ca lui Avraam credinta "i-a fost socotita ca neprihanire."

5:1-2

Deci fiindca suntem socotiti neprihaniti, prin credinta, avem pace cu Dumnezeu, prin Domnul nostru Isus Hristos. Lui Ii datoram faptul ca, prin credinta, am intrat in aceasta stare de har in care suntem; si ne bucuram in nadejdea slavei lui Dumnezeu.

5:15-16

Dar cu darul fara plata nu este ca si cu greseala; caci, daca prin greseala unuia singur, cei multi au fost loviti cu moartea, apoi cu mult mai mult harul lui Dumnezeu si darul pe care ni l-a facut harul acesta intr-un singur Om, adica in Isus Hristos, s-au dat din belsug celor multi. Si darul fara plata nu vine ca prin acel unul care a pacatuit; caci judecata venita de la unul a adus osanda; dar darul fara plata, venit in urma multor greseli, a adus o hotarare de iertare.

5:20-21

Ba inca si Legea a venit pentru ca sa se inmulteasca greseala; dar unde s-a inmultit pacatul, acolo harul s-a inmultit si mai mult; pentru ca, dupa cum pacatul a stapanit dand moartea, tot asa si harul sa stapaneasca dand neprihanirea, ca sa dea viata vesnica, prin Isus Hristos, Domnul nostru.

Romani 14:2-6
Latura practica a credinței
Poate aici îmi spui cum stau lucrurile cu zilele de post de miercuri și vineri (și cele de 40 de zile și celelalte) impuse în ortodoxie, sau zilele de sărbătoare, tot impuse.

Unul crede ca poate sa manance de toate; pe cand altul, care este slab, nu mananca decat verdeturi. Cine mananca sa nu dispretuiasca pe cine nu mananca; si cine nu mananca sa nu judece pe cine mananca, fiindca Dumnezeu l-a primit. Cine esti tu, care judeci pe robul altuia? Daca sta in picioare sau cade, este treaba stapanului sau; totusi va sta in picioare, caci Domnul are putere sa-l intareasca pentru ca sa stea. Unul socoteste o zi mai presus decat alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui. Cine face deosebire intre zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire intre zile, pentru Domnul n-o face. Cine mananca, pentru Domnul mananca; pentru ca aduce multumiri lui Dumnezeu. Cine nu mananca, pentru Domnul nu mananca; si aduce si el multumiri lui Dumnezeu.

Galateni 2:16, 21

Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci NUMAI prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.

Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos

Galateni 3:1-2, 5-12, 23-26

O, galateni nechibzuiti! Cine v-a fermecat pe voi, inaintea ochilor carora a fost zugravit Isus Hristos ca rastignit? Iata numai ce voiesc sa stiu de la voi: prin faptele Legii ati primit voi Duhul ori prin auzirea credintei?

Cel ce va da Duhul si face minuni printre voi le face oare prin faptele Legii sau prin auzirea credintei?
6. Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire."
7. Intelegeti si voi, dar, ca fii ai lui Avraam sunt cei ce au credinta.
8. Scriptura, de asemenea, fiindca prevedea ca Dumnezeu va socoti neprihanite pe Neamuri, prin credinta, a vestit mai dinainte lui Avraam aceasta veste buna: "Toate neamurile vor fi binecuvantate in tine."
9. Asa ca cei ce se bizuie pe credinta sunt binecuvantati impreuna cu Avraam cel credincios.
10. Caci toti cei ce se bizuie pe faptele Legii sunt sub blestem; pentru ca este scris: "Blestemat este oricine nu staruie in toate lucrurile scrise in cartea Legii, ca sa le faca." Si ca nimeni nu este socotit neprihanit inaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este invederat, caci "cel neprihanit prin credinta va trai." Insa Legea nu se intemeiaza pe credinta; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trai prin ele."

Atunci pentru ce este Legea? Ea a fost adaugata din pricina calcarilor de lege, pana cand avea sa vina "Samanta" careia Ii fusese facuta fagaduinta; si a fost data prin ingeri, prin mana unui mijlocitor. Dar mijlocitorul nu este mijlocitorul unei singure parti, pe cand Dumnezeu este unul singur. Atunci oare Legea este impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege. Dar Scriptura a inchis totul sub pacat, pentru ca fagaduinta sa fie data celor ce cred prin credinta in Isus Hristos. Inainte de venirea credintei, noi eram sub paza Legii, inchisi pentru credinta care trebuia sa fie descoperita. Astfel, Legea ne-a fost un indrumator spre Hristos, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta. Dupa ce a venit credinta, nu mai suntem sub indrumatorul acesta. Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, PRIN credinta in Hristos Isus.

Galateni 5:4-6

Voi, care voiti sa fiti socotiti neprihaniti prin Lege, v-ati despartit de Hristos; ati cazut din har. Caci noi, prin Duhul, asteptam prin credinta nadejdea neprihanirii. Caci, in Isus Hristos, nici taierea imprejur, nici netaierea imprejur n-au vreun pret, ci credinta care lucreaza prin dragoste.

Și, vișina de pe tort:
Efeseni 2:8-9

Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni

Concluzie: ce ai spus tu, și ce am zis eu arata întreaga realitate. Nu poți exclude credința, după cum nu poți exclude nici faptele ce vin ca urmare a credinței. Dar baza e credința, ea generează faptele. Trebuie însă să recunoști că în ortodoxie e cam invers, faci fapte, și crezi că într-o zi Dumnezeu te va mîntui. Noi credem diferit, că prin credință suntem deja mintuiti (vezi Efeseni: "ați fost mintuiti"), și avem certificarea acestui lucru prin faptele ce facem, atunci cînd sunt bune.

Eu ti-am dat frînturi, e mult prea mult sa fii dat totul. Dar tu poți citi incit sa înțelegi mai bine, căci ce nu am pus eu e dezvoltarea a ce am pus.

| AVAAVA explică (pentru cristi202):

La Efeseni 2:8, 9, lipsește și 10. "pentru ca a lui făptură suntem, zidiți în Hristos Iisus spre FAPTE BINE. Fără punctul 10 riscam sa credem ca Pavel se contrazice singur prin Romani cap. 2. 6Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui: și Efeseni 2:8, 9.Asa cum am mai spus, Pavel când spune "nu prin fapte", se refera la faptele legii vechi, deoarrce legea nu era desăvârșită. Ori prin legea iubirii data de Isus, care cuprinde toată Legea veche și o desăvârșește în acelasi timp, omul aduna comori în cer prin faptele bune pe care le face. IIsus a subliniat de multe ori, ca o fapta buna este contorizata în ce. Când facem milostenie sau dam de pomana săracilor, lui isus ii dam. Acestea nu sunt fapte.
Iacov o spune mai direct, ca faptele și credința merg mana în mana, și una fără alta nu aduc mântuire. Deoarece credința fără fapte bune, nu mai Este credință în Iisus, întrucât Hristos ne cere sa facem milostenie, sa ajutam săracii și sa iubim aproapele.
Referitor la post.
"Atunci Isus a fost dus de Duhul în pustie, ca să fie ispitit de diavolul. Acolo a postit patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; la urmă a flămânzit. Matei 4:1-2.
Putem trage limpede concluzia, ca postul se practica încă de pe acea vreme. Noi îl avem reper pe Hristos, care ne îndeamnă să-l urmam.

postim miercurea căci în această zi au făcut sfat cărturarii ca să-L prindă pe Mântuitorul Hristos, iar Iuda a vândut pe Mântuitorul Hristos pentru 30 de arginți, tot în această zi. Renunțând la mâncărurile de dulce din această zi, Îi arătăm Preabunului nostru Mântuitor că ne desolidarizăm de „vânzătorul" şi că iubim mai mult hrana duhovnicească, părtășia cu Dumnezeu, în defavoarea bunurilor lumești trecătoare şi fragile pe care ţi le oferă plăcerile acestei lumi simbolizate în cazul de față prin mâncărurile de dulce. Postim vinerea căci este ziua în care Hristos Dumnezeu, a îndurat sfintele pătimiri cele mântuitoare: scuipările peste față, batjocura, biciuirile, lovirile, răstignirea pe Cruce şi moartea pentru noi şi pentru a noastră mântuire, așa după cum mărturisim în Simbolul de credință. Postim vinerea ca să ne arătăm recunoștința față de Mântuitorul nostru, pentru că ne-a redeschis Raiul, făcându-ne părtași la viața Sfintei Treimi.
Argumentele lui Pavel în legătură cu mâncarea, are temei în indemnul Lui Hristos care spune ca nu ceea ce bacam în gura mantuie pe om, ci ceea ce scoatem.
Dar tot pe Iisus îl avem ca și model de postire. Cum împăcăm lucrurile, Simplu.
Prin post, noi Creștini, nu capatam daruri în cer, dar ne întărim sufleteste, ne apropriem mai mult de starea Spirituala pentru a putea face fata mai usor ispitelor. De fapt, în post nu este vorba numai de mâncare. Tot Pavel, spune ca a iubi mâncare, poate fi idolatrie. De fapt pântecele nostru este noua idolatrie moderna, si orice lucru pe care îl iubim mai mult decât pe Dumnezeu. Viciile, pântecele neinfranate, sunt idolatrie, deoarece face pe om sa cada în patimi, ajungând sa le iubească mai mult decât pe Dumnezeu.
Mulți fumători spun ca ei se pot lăsa oricând de țigări, dar realitatea este alta, ei doar se amăgesc cu aceste vorbe, continuand sa fumeze.
Și Ilie a fost un mare postitor.

| cristi202 a răspuns (pentru AVAAVA):

Efeseni 2:10 ți l-am lăsat ție, tu completezi cu faptele bune happy
La Romani 2:6, uită-te la context, vorbește celor fără Hristos, de sub Lege. De aceea zice, in vers 21 și 22: "DAR ACUM s-a aratat o neprihanire pe care o da Dumnezeu, fara lege - despre ea marturisesc Legea si Prorocii - si anume, neprihanirea data de Dumnezeu, care vine prin credinta". Acel "dar acum" arata că nu se contrazice, că ce a spus în vers 6 e pentru cei de dinainte de Hristos, și că credința e pentru acum. Citește tot Romani, și ai să înțelegi.

Da, faptele merg mina in mina cu credință, dar faptele izvorasc din credința. Credința e baza. Apoi, daca e autentica, urmează faptele. Nu sunt fapte, nu e o credința veritabila.

Isus a postit 40 de zile, asta e clar. Dar a făcut-o înainte de Paste? Înainte de Crăciun nu avea cum să o facă happy Înțelegi unde bat? Știu neoprotestanti care au postit și ei 40 de zile, fără mîncare, ca și Isus. Dar nu în postul Paștelui. Pentru ortodoxie, asta e erezie. Ca și postul sa zicem joia. E ok cum îl țin ortodocșii, miercurea și vinerea, mi-ai dat motivele, dar asta e încredințarea lor. Și nu au dreptul să judece pe alții care nu fac la fel. Asta spune Romani 14. Eu pot posti joia, daca aia e încredințarea mea. Nu e greșit. Totul e sa postesc. Cînd o fac, am libertate deplina. Sa zic eu că ortodocsii sunt eretici doar că postesc miercurea și vinerea e la fel, cît se poate de greșit.

In rest, ai foarte mare dreptate.

| AVAAVA explică (pentru cristi202):

Eu nu am spus ca este erezie a posti Joia în loc de vineri, atata timp cât acea zi o inchinam Domnului și nu unei cauze wellness.Noi postim în general în zilele care au legătură cu Mântuitorul.
Nici măcar doctrina Credinței fara fapte nu este o erezie. Treaba cu credința este doar un joc de cuvinte pana la urma. Din punctul meu de vedere,a spune ca faptele bune sunt urmarea credinței, ori cum spunem noi ca faptele bune merg mana în mana cu credința conduc la acelasi numitor comun, atâta timp cât nu desființa complet faptele bune, deoarece o credință autentică în Hristos naște obligatoriu fapte bune. Doctrina inițială care a rupt Protestanismul de catolici, a mântuirii doar prin credință, fără fapte o consider nerealista. Credință fără faptele legii este altceva, aici este eroarea. Acel "dar acum", cu sigur nat se refera la noi,cei în Hristos, dar nu desființează faptele bune, ci doar faptele legi vechi, aici au făcut confuzie cei care au inventat doctrina mântuirii fără fapte. Atât t iacov, cât și Pavel arata clar ca faptele bune sunt rodul credinței autentice în Hristos, iar faptele legii sunt moarte, referindu-se la faptele săvârșite înainte de Hristos când legea nu era desăvârșită. Legea era făcută pentru omul căzut în păcat, omul adamic. Omul născut în Hristos, nu mai are nevoie de faptele legii vechi, ci de faptele legii într-u Hristos, la asta se referea Pavel, iar Iacov o spune pur și simplu pe înțelesul tuturor. Pavel îmbracă sub alta forma mesajul.
Erezia, ca si definiție, înseamnă doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate, și care este condamnată de biserica respectivă.
Iar esența dogmei Bisericii Primare o constituie Tainele, în principal spovedania și împărtășirea. "Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer." Aici este taina Spovedaniei, carea fost transmisa de Apostoli ucenicilor, și mai departe preotilor.
"Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui. iacov 5, 14 aici este taina Sf Maslu.

| AVAAVA explică (pentru cristi202):

Postul
Marcu 9,29:"El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieşi, decât numai cu rugăciune şi cu post"

În Vechiul Testament și în Noul Testament, există multe exemple de post. Isus a postit frecvent. Conform tradiției, postul este încurajat mai ales în vremuri de mare ispită sau încercări severe. Anumiți diavoli „nu pot fi alungați în alt mod decât prin rugăciune și post", a spus Isus.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru AVAAVA):

în 7 Octombrie | AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

- Iacov 5:14/15.Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.15.Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui.
aici este Taina Sf Maslu.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>.>. Gresit! Traducerea originalã este PRESBITERI, nu preoti, si se referã la credincioșii bãtrani. Pentru cuvântul PREOT se folosea alt termen în greacã, nu PRESBITER.
P.S. Cum sã cheme preoții, cand tocmai preoții îi prigoneau și le doreau moartea.,?!

- 2 Timotei 1 cu 6:"Pavel, apostolul lui Hristos Iisus, prin voia lui Dumnezeu, după făgăduinţa vieţii care este în Hristos Iisus, 2.Lui Timotei, 1cu 6:" Din această pricină, îţi amintesc să aprinzi şi mai mult din nou harul lui Dumnezeu, care este în tine, prin punerea mâinilor mele" asistam aici la harul Hirotonirii pe linie Apostolică prin punerea mâinii.>.>.>.>. >.>.>.>.>.>.>>.>.>.>.>. Ritualurile pentru instituirea preotilor sunt cele din Vechiul Testament, deci nu are nici-o legatura punerea mainilor cu preotia.

- Isus dă preoților puterea de a ierta păcate. Citim aceasta clar în Ioan capitolul 20.
Ioan 20:21-23- "Atunci, Isus le-a zis din nou: Pace vouă. Așa cum m-a trimis Tatăl, așa vă trimit și eu pe voi. Și, spunând aceasta, a suflat asupra lor și le-a zis: Primiți pe Duhul Sfânt. Cărora le veți ierta păcatele, vor fi iertate; cărora le veți ține, vor fi ținute."
Isus spune: cărora le veți ierta păcatele, vor fi iertate; cărora le veți ține (nu le veți ierta), vor fi ținute (nu vor fi iertate). Este cât se poate de clar. Apostolii ar putea determina care păcate să le ierte și care să le țină doar dacă aud o mărturisire a păcatelor. Acest pasaj dovedește că Isus a instituit spovada făcută la preoți.
1 Ioan 1:9 – "Dacă ne mărturisim păcatele, El este fidel și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curețe de orice nedreptate." >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Gresit! Nu face nici-o referire la preoti, ci la Apostoli. Cum sa ierte preotii pacatele, cand ei Ii prigoneau si le doreau moartea?!

- FILIPENI 1:1-6 .’’ Pavel şi Timotei, robi ai lui Hristos Iisus, tuturor sfinţilor întru Hristos Iisus, celor ce sunt în Filipi, împreună cu Episcopii şi Diaconii:har vouă şi pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de la Domnul Iisus Hristos. Mulţumesc Dumnezeului Meu, ori de câte ori îmi amintesc de voi, căci întotdeauna, în toate rugăciunile mele, mă rog pentru voi toţi, cu bucurie, pentru Împărtăşirea voastră intru Evanghelie, din ziua dintâi până acum. Sunt încredinţat de această, că cel ce a început în voi lucrul cel bun îl va duce la capăt, până în ziua ‘lui Hristos Iisus.’’  dacă episcopii şi preoţii slujeau încă cu apostolii din ziua dintâi şi până acum, de ce ne mai îndoim de religia Ortodoxă? >.>.>.>. >.>. >.>.>. >.>.>. >.>. >.>.>. Episcopii si diaconii nu reprezentau functii preotesti. Acestea (functiile preotesti), se regasesec in Vechiu Testament.

- Fapte 6.3, 4-.’’Drept aceia căutaţi 7 bărbaţi dintre voi. Cu nume bun şi plini de Duh Sfânt şi de înțelepciune, pe care noi să-i rânduim la această slujbă. Iar noi vom stărui în rugăciune şi în slujirea cuvântului.
Şi a plăcut cuvantul înaintea întregii mulțimi, Iar mulţimea au ales pe: Ştefan bărbat plin de credinta şi de Duh Sfânt, pe Filip, pe Prohor, pe Nicanor, pe Timon, pe Parmena, şi pe Nicolae prozelit din Antiohia.Pe care i-au pus înaintea apostolilor, si ei, rugandu-se, si-au pus mainile peste ei.’’ Deci prin Hirotonie şi prin punerea mâinilor au primit dar şi har toţi preoţii. >.>.>.>.>.> >.>.>.>. Ritualurile pentru instituirea preotilor sunt cele din Vechiul Testament, deci nu are nici-o legatura punerea mainilor cu preotia.

- Dar si preotilor le spune.
‘MATEI 23:2-6‘’Carturarii şi fariseii au şezut în scaunul lui Moise.Deci toate câte vă vor zice vouă faceți-le si paziți-le dar dupa fatptele lor nu faceți, căci ei.,.,.
.>.>.>.>.>.> Care preoți, ca el se adresa atunci Apostolilor si ucenicilor.,.,?!
- Sau MARCU 12:39-40.,.,.,.>>>>>.>.>.>Aici ai dreptate, cã-ci tocmai preoților li s-a adresat acea pildã, de aceea reacția lor a fost ca și în alte dãți : "Şi căutau să-L prindă, dar se temeau de popor. Căci înţeleseseră că împotriva lor zisese pilda aceasta. Şi lăsându-L, s-au dus".

| ania a răspuns:

Pentru calutul fericit
E diferenta intre a vesti si a convinge.Si apostolii au vestit mesajul Mantuitorului Hristos multor oameni si unii au acceptat mesajul, s - au ladat convinsi in timp ce altii l-au respins.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| halogen001 a răspuns:

Am avut o revelație de la Sfânta Zâna Măseluță. Mi-a spus cum dă Dumnezeu viață, deci mi-a dezvăluit Sfânta Taină a Vieții (sau Sfânta Taină a Iubirii sau Sfânta Taină a Bărzoiului). Are legătură cu barza. Mai exact cu bărzoiul și cu păsărica. Dumnezeu mărește bărzoiul când tati e în apropierea lui mami și bărzoiul intră în păsărica lui mami și așa dă Dumnezeu viață. (Important: Dacă mami și tati nu sunt uniți prin Sfânta Taină a Cununiei, bărzoiul nu nimerește păsărica și nu mai apare viața Din această cauză în China sau în India, din cauză că nu se săvârșește Sfânta Taină a Cununiei, bărzoiul nu mai intră în păsărică și viața aproape că a dispărut complet din acele regiuni.). De asta se mai spune că pe copii îi aduce barza. Mai corect era Dumnezeu, bărzoiul și cu păsărica. Asta e Sfânta Taina Dumnezeiască a iubirii bărzoi-păsărică.
Mai trebuia să-mi spună Sfânta Zână Măseluță cum a făcut Dumnezeu purici și păduchi și Pământul plat în centrul Universului și cum Dumnezeu cel atotputernic, iubitor și atotștiutor lasă omul iubit în întunericul neștiinței, primitivismului și sărăciei, să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie, dar mi s-a tăiat filmul.

| halogen001 a răspuns:

Acum revelațiile vin mai ușor ca înainte din cauza netului. Am avut chiar azi o revelație pe Youtube de la Sfântul Dr. John Campbell cu privire la simptomele și evoluția... dar ca să nu stric surpriza, mai bine las revelația să vorbească:
https://www.youtube.com/watch?v=154oJ20Omq8

Am înțeles că sunt foarte multe revelații pe TikToc, dar încă nu mi-am pus și uite așa m-a ferit Sfânta Zână Măseluță de prea multe revelații.

| halogen001 a răspuns:

Lumea a fost și este plină de șarlatani mincinoși, necinstiți, nesimțiți și nerușinați care-și câștigă existența folosind minciuna primitivă și absurdă numită Dumnezeu.
https://www.youtube.com/watch?v=CKaBErsSYYU

Eu nu am cum să apreciez minciuna și bătaia de joc la adresa omului naiv, credul și neștiutor și de aceea dau aceste răspunsuri. Pe de altă parte, omul e o viețuitoare și dacă nu e în stare să facă diferența dintre realitate și minciună, atunci primește exact ceea ce merită: minciună și înșelăciune la pachet și e foarte corect. Ce primește de la om o găină dacă nu are putere? Primește un loc în farfurie. Tot așa și omul naiv, credul și neștiutor primește minciuna, bătaia de joc și înșelăciunea din partea omului mincinos, nesimțit, nerușinat și neserios.
Întotdeauna, dreptatea e a aceluia puternic. Un om slab la minte nu e puternic și de aceea primește ceea ce merită.

| halogen001 a răspuns:

Una din cele mai importante revelații pe care le-am avut ( de la Zâna Măseluță evident ) rămâne fără îndoială, neîndoielnic, cu certitudine și indubitabil Sfânta Taină a Bărzoiului (Sfânta Taină a Vieții) pe care am explicat-o mai mult sau mai puțin în detaliu într-o postare anterioară, lucru care nu mă împiedică să o fac din nou cu deosebită plăcere.

Cum dă Dumnezeu viață?

Aceasta e întrebarea.

Din fericire pentru noi toți, răspunsul nu se lasă (prea mult) așteptat. Atunci când tati se apropie de mami, Dumnezeu mărește bărzoiul lui tati și... dar mai clar se poate vedea într-un clip xxxx. Aceasta e Sfântă Taină a Bărzoiului sau a vieții = "Darul lui Dumnezeu" = "Creatorul Universului", = făcătorul de purici și de păduchi.

Notă: A se vedea și Taina Sfintei Cununii care e strâns legată (exact cât de strâns e legată nu știu cu exactitate, pentru că în momentul legării nu s-a folosit un aparat de măsură adecvat, recte dinamometru și mărimea respectivă nu a fost cuantificată, dar într-adevăr pot să afirm cu certitudine, cu tărie (a se reține că nu e vorba de alcoolul etilic atunci când am făcut referire la tărie) și fără riscul de a greși că este legată) de Sfânta Taină a Bărzoiului (a Vieții sau a Iubirii Bărzoi-Păsărică).

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu. De inselaciune trebuie sa ne pazim! Ce poate parea a fi revelatie, poate fi ispita de la uciga-l crucea! In Biblie sta scris: "Cercetati duhurile!"

| calutulfericit a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

"Imi place mult ce zici:"de la cine?"
Ei bine tin sa te anunt ca de la niciunul din cei 10 la care te gandesti.
3 fiind-Dumnezeu, duhul sfant si Iisus.
7-fiind cei 7 printi ai iadului.
"
Ai aici variantele excluse, adica de la cine stiu ca nu mi-a dat revelatia.Prin revelatie, fiind ateu, se subintelege descoperire.(mai exact am aflat o informatie).

| calutulfericit a răspuns:

Da,revelatie ca Dumnezeu nu exista.

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

Și cum ai tras aceata concluzie?
Sub ce forma ai primit revelația și de la cine?

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Imi place mult ce zici:"de la cine?"
Ei bine tin sa te anunt ca de la niciunul din cei 10 la care te gandesti.
3 fiind-Dumnezeu, duhul sfant si Iisus.
7-fiind cei 7 printi ai iadului.

Acum ca am lamurit asta revelatia a venit strict din propriile mele cautari si cu calm vazand ca zeul biblic nu e real, tot cu calm am zis ok.Si viata a mers inainte.

Motiv: Geneza sustine soarele mai tanar ca pamantul, si ca soarele se invarte in jurul pamantului.
Soarele e creat, cum zice bibliam negru pe alb in geneza, in ziua 4.
Pamantul e creat dinaintea soarelui.Deci cu o logica simpla, biblia sustine geocentrismul.

In biblie zice ca pamantul are si temelii, deci pamantul conform bibliei, numai mobil nu este.Deci concluzie biblia sustine geocentrismul.

Ce zice realitatea>?
Total pe dos.Soarele e mai batran ca pamantul, pamantul se invarte in jurul soarelui, deci heliocentrism.

Biblia sustine un neadevar, stiinta un adevar.
Dumnezeul biblice invalidat din geneza, pica geneza pica toata biblia.(Efectul Domino).

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

Inca ceva esti fata?
Fiindca in caz de o polemica, nu prea jignesc fete.
E scris in codul bunelor maniere.

| AVAAVA explică (pentru calutulfericit):

În codul bunelor maniere nu trebuie sa jignești pe nimeni, indiferent de sex, culoare sau religie... La celalalt răspuns îți voi răspunde puțin mai târziu, pentru ca am musafiri, și este mai mult de scris.Cat tine de Identitatea mea, nu o voi dezvălui aici.

| calutulfericit a răspuns (pentru AVAAVA):

"În codul bunelor maniere nu trebuie sa jignești pe nimeni, indiferent de sex, culoare sau religie... "-e adevarat nu trebuie sa jignesti pe nimeni, dar poti sa mi dai dreptate ca atunci cand te enerveaza unul(sa luam ca ex prostia, ca multi cu tupeu o au), pe o fata nu prea te lasa constiinta sa o jignesti, pe un baiat da.Fiindca pana la urma daca esti genul de om care nu jigneste pe nimeni o sa fi luat peste picior si o sa fi facut p*** de catre cel de acelasi sex cu tine.Stiu ce ai gandi aici,Dumnezeu vede si contorizeaza nu-ti face dreptate singur, dar cum nu e niciunul o mai fac din cand in cand suntem fiinte imperfecte si reactionam asa.

"La celalalt răspuns îți voi răspunde puțin mai târziu, pentru ca am musafiri, și este mai mult de scris."-Ok distractie placuta.

"Cat tine de Identitatea mea, nu o voi dezvălui aici."-eu doar te am intrebat daca esti fata, nu date de contact cum sunt numele si prenumele, numarul de telefon, cnp ul etc.Asta chiar fu haioasa.

| ania a răspuns (pentru calutulfericit):

Si eu csnd mi-am pierdut credinta, a fost ca o revelatie, o jubilatie interioara ca mi s-au deschis ochii, ca am ajuns la adevarul ca Dumnezeu nu exista.Da am realizat umterior ca acela era momenrul in care m-am lasat mintita de cel rau.

| calutulfericit a răspuns (pentru ania):

MAMA ma culcam si eu acum linistit...
Da draga mea stai calma ramai la impresia ca ai fost mintita de un dusman imaginar care te poate minti cica fara sa intre in conversatie cu tine....ma culcati va odata, voi chiar n aveti somn.

| AVAAVA explică (pentru ania):

Iisua spune sa cercetam Duhurile.
Orice fel de revelație, halucinație, premoniție trebuie mărturisita Preotului, și, împreună găsită o soluție. Preotul va oficializa un sfânt maslu, o festanie, dar cel mai important va sfinți pâinea și vinul și ne va împărtăși după ce în prealabil ne-am mărturisit.
Marturia despre prezenta Lui se face prin Sfânta Împărtășanie.Prin aceasta taina minunata Iisus vine și locuiește în noi.

| cristi202 a răspuns (pentru calutulfericit):

Interesant.
Revelație inseamna a vedea, a descoperi (vezi DEX). Poți vedea ceva ce nu exista?
happy