| anonim_4396 a întrebat:

A creat ceva Diavolul? A creat Diavolul placerea sau neuronii prin care omul simte placere si satisfactia de a trai? placerea de a face sex si dragoste cu sotia sau sotul, placerea de a gusta mancaruri si bauturi placute la gust? fructe si legume placute la gust?

4 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu, nu el le-a creat. Cred ca placerea de a face sex a fost creata pentru ca oamenii sa isi doreasca sa se reproduca si sa nu se plictiseasca de sot/sotie in o viata intreaga. Placerea de a manca mancare gustoasa nu este una rea, dar nici prea buna. Omul trebuie sa se alimenteze pentru a a trai, dar acea placere si-o provoaca singur. Totul din poftele sale. Important este ca suntem creati de Dumnezeu, nu de diavol.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Dude, stop running on Molly.

| Alexa1234a a răspuns:

Nu este o perceptie bună să credem că tot ce mi se bare „bun" e de la cel rău.
Mâncarea e dată de la Dumnezeu.și tot ceea ce ține de ea (gust, miros, ..etc).
Diavolul lucrează prin faptul că ne face să fim „atașați„ de diverse lucruri (viciile) (net, jocuri, tigări, etc) în loc să-i acordam toată (nu atenția.(eu nu consider că Dumnezeu are nevoie de atenție de la noi) dragostea noastră Lui Dumnezeu, Tatăl nostru.
Sper să fi înțeles ce aș vrut să spun...asta e părerea mea.
Mai avem putin timp și cred că e momentul (chiar acum) să ne întoarcem spre Dumnezeu, să-L primim în inima noastră pentru că doar așa o să ne mântuim.

| SergiuMT a răspuns:

Sex-ul este de la Dumnezeu; la fel si mancarea si papilele gustative tot de la Dumnezeu sunt, pentru a ne da seama ce este gustos; neuronii la fel pentru a putea sa invatam lucruri, sa gandim.
Diavolul a adus pacatul in lume, iar odata cu caderea omului in pacat, toate lucrurile s-au degenerat si de aceea au aparut si fanteziile sexuale si curviile si poftele si toate aceste lucruri. Dar la origine toate lucrurile au fost bune, chiar Dumnezeu a spus dupa primele 6 zile de creatie ca toate sunt bune!