| Antisistem11 a întrebat:

A devenit infamul Pontiu Pilat creștin in cele din urmă? Ca doar s-a aflat în prezența fiului lui Dumnezeu nu? Si in plus soția lui l-a visat pe acest Iisus.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ce-a facut el pana la sfarsitul vietii vom afla numai in rai, sper spre binele lui ca a crezut dar din cate stiu nu sunt dovezi in acest sens.Si Iuda a fost in proximitatea Fiului lui Dumnezeu si totusi l-a tradat.

| Floridori a răspuns:

Poate ca nevasta lui l-a visat pe Iisus pentru ca Pilat nu o satisfacea si aceasta avea fantezii cu pletosulwinking

Pilat din Pont s-a sinucis la scurt timp dupa episodul cu Iisus (aproximativ 3 ani), deci nu prea a avut timp de nimic altceva, cu toate ca Titus Iosephus sustine ca acesta a devenit crestin.Insa scrierile lui Iosephus sunt puse sub semnul intrebarii, el insusi fiind un evreu convertit la crestinism, deci ar fi putut fi total subiectiv.

Pilat avea probleme cu fiul lui cel mare, postul ii era compromis, in anul 36 Vitellius l-a demis din functie, iar atunci cand a fost trimis in exil, se spune ca s-a sinucis si corpul lui a fost aruncat in raul Tibet.Asta daca nu a fost omorat...E greu de stiut cu adevarat.Chiar daca ar fi devenit crestin in timpul vietii, faptul ca s-a sinucis ar fi fost considerat pacat de dumnezeul crestin (aka Omul Invizibil Psihopat), deci nu ar mai fi avut valoare faptul ca a adoptat aceasta religie, cum nu ar mai fi avut valoare, in acceptia unor fanatici, nici daca ar fi facut numai lucruri bune toata viata din moment ce s-a sinucis.

| Michael11 a răspuns:

Din cate am auzit eu, el ar innebunit. Ar fi fost dat jos din functie la scurt timp ce l-a rastignit pe Isus Hristos. Se spune ca ultimii ani din viata i-ar fi petrecut spalandu-si mainile in apa unui lac deoarece el vedea tot timpul pete de sange pe maini. Dar asta s-ar putea sa fie doar o legenda.

Răspuns utilizator avertizat