| anonim_4396 a întrebat:

A face o fapta rea ( nu grava ) fara a o face din inima ( fara placere sau cu sila sau fara daruire dragoste cunostinta sau credinta ) e ca si cum acea fapta rea NU e facuta. A face o fapta buna fara a o face din inima ( fara placere sau cu sila sau fara dragoste ) e ca si cum acea fapta buna NU e facuta. Dumnezeu se uita mai intai la inima si apoi la fapta. Corect?

8 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Fapta rea e fapta rea, fapta buna e fapta buna numai daca nu o regreti.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

"Fapta rea e fapta rea, fapta buna e fapta buna numai daca nu o regreti." - am raportat faptele la Dumnezeu. happy

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa spui?

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Omul cand asculta de Dumnezeu si isi dedica viata Lui, ajunge de se reneaga pe el si regretele lui. Un om care-si dedica viata si trupul Lui Dumnezeu NU va mai fi niciodata la fel cum a fost. Dedicarea, botezul unui bebelus nu are valoare. Omul credincios isi dedica trupul si viata lui Dumnezeu, in numele Lui Dumnezeu, in numele lui Cristos si in numele Duhului Sfant. Omul credincios nu-si dedica viata vreunei organizatii omenesti religioase, ci lui Dumnezeu creatorul Universului material si al Pamantului si al omului. Crestinul daca regreta ceva, regreta sau se caieste potrivit cu vointa Lui Dumnezeu si nu potrivit cu vointa lui sau cu dorintele lui. Nu poate sa se asculte pe sine insusi pentru ca trupul lui este pacatos si il conduce la moarte. La fel si ceilalti oameni au pacatul in ei si el nu poate sa-i asculte pe ei. El, ca orice om care-si foloseste ratiunea primita de la Dumnezeu, nu poate sa se supuna decat unei entitati superioare omului si starii muritoare a omului, adica Lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar crezi ce ai scris? nici macar tu nu regreti ca ti ai judecat aproapele de atatea ori si ca ai scris multe minciuni

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"Tu chiar crezi ce ai scris? nici macar tu nu regreti ca ti ai judecat aproapele de atatea ori si ca ai scris multe minciuni" - ai avut impresia ca eu judec DAR de fapt ceea ce rationez NU este de la mine ci este o transmitere a ceea ce scrie in Biblie. Daca vine tribunalul de stat si ma judeca la randu-i, o sa ma justific zicand: "nu e judecata mea ci a lui Dumnezeu scrisa in Biblie pe care jura chiar sefii de stat la investirea lor in functie." E ca si cum cineva face ceva DAR nu face de la el ci ceea ce i-a spus altul sa faca iar daca cineva il invinuieste cu ceva, el se justifica zicand ca a fost pus de cineva sa faca acea fapta. happy

Pai sectantii zic asa: "scrie in Biblie." Omul care crede in Biblie, o ia de buna sau ca e conforma cu realitatea, si si ce ii spun sectantii ia de bun sau conform cu realitatea pentru ca "doar e din Biblie." Daca ar vrea sa-i dea in judecata la un moment dat ca l-au fraierit, ei se justifica zicand: "nu noi am scris Biblia aia." happy

Iata de unde mi-a venit intrebarea asta: un om crede ca o cruce este fara valoare sau ca Dumnezeu o considera doar un obiect in timp ce altii o pupa, o pun in rama. Omul care nu considera crucea ca ceilalti oameni, infige si el o cruce in pamant si desi oamenii din jur cred ca el venereaza la fel ca ei crucea, de fapt el nu o venereaza in inima lui sau in mintea lui ci o considera doar un simplu obiect la capatul unui mormant. Si Dumnezeu judecandu-l dupa ce are in inima sau dupa cum rationeaza NU considera idolatrie gestul lui, pe cand gesturile de venerare ale altora da, pentru ca ei venereaza in mintea lor acest obiect sau aceasta forma. Si acel om le zice celor ce il vad: "Am infipt crucea in pamant dar o consider doar un simplu obiect in forma de cruce." happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar ai scris un roman,omule cu vorbe nimeni nu intra in rai si cu fapte, du-te ajuta oamenii saraci fi voluntar nu judeca ateii, nu ateii lau pus pe cruce pe iisus cum spune pavel am cunoscut straini de dumnezeu mult mai buni decat cei care se tin mai credinciosi, iisus a venit pentru cei pacatosi care recunosc ca au gresit, tu esti mandru si te consideri sfant, eu am dat stop ignore la toti care mau jignit care crezi ca e mai aproape de iisus? Termina cu judecatile astea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"Iar ai scris un roman, omule cu vorbe nimeni nu intra in rai si cu fapte, du-te ajuta oamenii saraci fi voluntar nu judeca ateii, nu ateii lau pus pe cruce pe iisus cum spune pavel am cunoscut straini de dumnezeu mult mai buni decat cei care se tin mai credinciosi, iisus a venit pentru cei pacatosi care recunosc ca au gresit, tu esti mandru si te consideri sfant, eu am dat stop ignore la toti care mau jignit care crezi ca e mai aproape de iisus? Termina cu judecatile astea" - sunt de acord partial cu ce ai scris aici. In Biblie scrie: "Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă? Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău? Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău." - Matei 7:1-5.