| mentholinks a întrebat:

A facut Isus cu adevarat minuni? Daca stau si ma gandesc mai bine, aproape tot ce a facut seamana cu niste trucuri pe care le-a pus la cale cu banda sa.

12 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Mai intai trebuie sa fim siguri c-a existat, apoi putem discuta "trucurile".

| Algo098 a răspuns:

Corect. Din moment ce toate povestile sunt niste falsuri si Dz e un personaj imaginar, e normal sa nu poata face minuni, cel mult niste scamatorii ieftine.

| Mosotti a răspuns:

Nu a facut nici o minune, el era un om simplu care era socialist, tinea cu saracii, de aia l-au si asasinat aia, religia a fost inventata de smecheri ca sa domine pe prosti, totul a pornit ca sa nu contesti imparatul, sa zica ca de dumnezeu e desemnat.
Cand a zis ca omu sa fie liber si sa se indrepte catre dumnezeu, aia "vaai, sa nu mai asculte prostu de imparat?", si uite asa a ajuns in pamant si acolo a ramas.

Uite-te in biblie la Corani 13 sa vezi cum te indeamna sa fi sluga bogatasilor! Sa platesti taxe fara sa comentezi, taxe la dregatori, aia-s oamenii regelui. Oamenii traiau in mezerie, de fapt cam aia e esenta bibliei, restul e cam umplutura.
Nu zice "omu de rand sa traiasca bine, dregatorii si imparatul sa se ocupe de asta, ca omu munceste si merita", in nici un caz.
Si realitatea o arata ca nu se intampla nici o minune, n-am vazut picior taiat crescut sau altele.

| Celcestietot a răspuns:

Orice ai gândi, nu poți decât să crezi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Ineys):

Ei, exagerezi acum happy.

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce exagerez?

| Celcestietot a răspuns (pentru Ineys):

Pai, existenta lui Iisus a fost una reala, tu spui ca nu si de asta zic ca exagerezi.

| Irinel15123532 a răspuns:

Un om orb din nastere mai batran ca Iisus, si deodata vede, dar este condamnat si dat afara din sinagoga pentru ca il urmeaza pe Iisus, si le-a zis fariseilor ca Iisus este de la Dumnezeu, farisei pe care acum ii putea si vedea.
Cat de ''fake'' este asta?

| CostinAlamariu a răspuns:

Interesanta idee. Ca sa ti-o testam te oferi voluntar sa te crucificam si sa vedem daca reusesti si tu "trucul" cu inviatul din morti?

| alex598 a răspuns:

Vindecare tuturor bolnavilor din mai multe cetăți ți se par trucuri?