| RAY a întrebat:

A fi credincios inseamna sa fii umil absolut lui Dumnezeu, sa fii mereu trist, sa suferi, sa ai frica de pacat?

Răspuns Câştigător
| Endoryus a răspuns:

O vorba buna a lor "I-ai multumuit barosanului ca te-ai trezit dimineata?". Asta pune doar paie pe foc la ce ai zis tu in intrebare.

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Eu zic nu.
Fiecare poate crede în divinitate în felul lui.
Sunt foarte multe persoane care cred în existența divinității fără să aibă vreo legătură cu biserica sau cu vreun fel de religie.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Vorbim de cea iti cere dumnezeu conform bibliei nu din punct de vedere religios

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Aici m-ai pierdut. Habar n-am.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Tritețea,umilirea și frica duc la depresie, ceea ce facilitează influențele negative în viața omului. De aceea Creștinismul pune accentul pe bucurie, obtimism, încredere în Dumnezeu și credincioșie (adică îndepărtarea
neregulilor ce există în viața fiecăruia).

| AG777 a răspuns:

Sa stii ca e cam ciudat dar asta simt si eu, simt ca daca vreau sa fac pe cineva sa rada e ceva gresit, simt ca daca am umor e ceva gresit, nici nu mai stiu ce sa inteleg, insa ideea este ca credinta ar fi o prostie atunci cand noi intelegem ca trebuie doar sa suferim sa avem frica sau sa fim trist, frica de fapt exista in mod natural in cei care sunt departati de el, dar in cei care au o legatura cu el, nu exista frica.