| Antisistem11 a întrebat:

A fost Apocalipsa lui ioan respinsă de unii Părinții ai Bisericii pe motiv că era prea violență?

31 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Stiai ca intr-o alta versiune a Bibliei Isus dupa ce a fost rastignit a fost gasit pe un copac razand?

| nicucostea855 a răspuns:

Părinții ai Bisericii adica niste apostati.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru nicucostea855):

Nu vorbi asa despre ei ca nu stii nimic, dar absolut nimic de parintii bisericii. Macar ei au avut atata desteptaciune incat sa nu puna la indoiala divinitatea lui Iisus cum faceti voi martorii satanei

| nicucostea855 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Apocalipsa este o carte cu multe simboluri. Judecata lui Dumnezeu va fi categorica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru nicucostea855):

Deci recunosti ca Iisus este Dumnezeu

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Esti martor al lui Iehova?

| nicucostea855 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Isus e fiul lui Dumnezeu.

| nicucostea855 a răspuns (pentru CIaudiu):

Da.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Ahaaaaa.
De-asta aberezi tu atat de mult.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru nicucostea855):

A fi fiul lui Dumnezeu inseamna a fi Dumnezeu

| nicucostea855 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu.

Ioan 1:1-3:"La început era Cuvântul și Cuvântul era cu Dumnezeu+ și Cuvântul era un dumnezeu*.+ 2 El era la început cu Dumnezeu. 3 Toate lucrurile au venit în existență prin el+ și fără el niciun lucru n-a venit în existență."

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Iisus nu este Dumnezeu, e fi-su

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ce e nascut din om, om este, iar ce e nascut din Dumnezeu, Dumnezeu este. Iisus Hristos e Dumnezeu dupa cum scrie si in Biblie. Cred ca trebuie sa fii mai atent cand citesti Noul Testament

| CostinAlamariu a răspuns (pentru nicucostea855):

Exact Ioan 1:1 demonstreaza ca Iisus e Dumnezeu. La fel si exclamatia apostolului Toma "Domnul meu si Dumnezeul meu!"

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Fiul meu tot om este desigur, dar aceasta nu înseamnă că suntem aceiași persoană, suntem egali că putere, autoritate...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Nici Iisus nu este aceeasi persoana cu Dumnezeu-Tatăl. Sunt persoane diferite si o singura fiintă. Hristos este Dumnezeu dupa cum scrie si in Biblie. Ar fi bine sa te apuci sa citesti Biblia si atunci o sa-ti dai seama ce si cumwinking

| nicucostea855 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Isus e un dumnezeu insa nu Dumnezeu Tatal ci dumnezeu Fiul.

| nicucostea855 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Biblia New World Translation e cea mai buna traducere.winking

| CostinAlamariu a răspuns (pentru nicucostea855):

Deci voi sunteti politeisti? Credeti in mai multi dumnezei? Desi Biblia spune clar ca exista un singur Dumnezeu...

Iar in ceea ce priveste Biblia, ce ar fi sa ne uitam direct la originalul in greaca antica?
Biblia NWT e o traducere jalnica care n-are nicio legatura cu originalul. Citeste originalul. Invata GREACĂ si o sa vezi.

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Poți explica că și scris sau nici tu nu înțelegi? " Sunt persoane diferite dar o singură ființă..." Și dacă e posibil ceva dovezi Biblie...
Deci sunt trei Dumnezei sau unul? Dacă trei - sunt egali sau nu în putere, autoritate?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Ființă nu înseamnă și persoană. E un singur Dumnezeu, o singură ființă numita Dumnezeu, o singură esență a Dumnezeirii. Stim asta fiindcă în Biblie scrie clar de nenumarate ori ca exista un singur Dumnezeu, nu cum ziceti voi ca scrie la Ioan capitolul 1 ca Logosul era un dumnezeu ca si cum ar exista mai multi dumnezei.

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Interesantă filosofie, doar că fără temelie.
O singură ființă dar nu unul ci trei...
De fapt "Dumnezeu" este un titlu, mai are sens și de " puternic". Isus este numit "un dumnezeu", dar și Satan este numit " dumnezeul acestei lumi", chiar și niște judecători au fost numiți dumnezei. Dar aceasta nu înseamnă că sunt una și aceiași.
Nici în rândul trinitarienilor nu există un acord asupra acestei doctrine. Poți s-o expui ce este și cum o înțelegi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Ma scuzi dar nu-mi dau seama unde este numit Diavolul "dumnezeul acestei lumi". Stiu ca este numit stapanul acestei lumi, dar nu dumnezeul lumii. Si daca tot spui de trinitarism ca nu are temelie te intreb ce temelie are teoria asta cum ca "dumnezeu" ar fi un titlu de "puternic" pe care il poate avea orice alta creatura

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Multumesc TPU ca nu mi-oi dat notificare la timp. Bai, daca Iisus e Dumnezeu inseamna ca e egal cu el? Asta e blasfemie. Nu exista doi dumnezei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

In primul rand da, Iisus este egal în slava și dumnezeire cu Tatăl. Si nu, nu exista 2 dumnezei. Exista un singur Dumnezeu. Sfanta Treime este un singur Dumnezeu intreit in persoane: o ființă - 3 persoane.

In al doilea rand scrie clar in Biblie ca Iisus este Dumnezeu. Nu cu mine sa te certi ci cu Biblia.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Zice ca e Dumnezeu in sensul ca e fi-su. Nu, Dumnezeu e un unul singur. E ala din cer.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu, e literalmente Dumnezeu. Si da sunt de acord Dumnezeu e unul dar intreit in persoane. Tatal e Dumnezeu, Fiul e Dumnezeu, Duhul Sfant e Dumnezeu, toate aceste 3 persoane impreuna sunt un singur Dumnezeu.
Ce îi spune Toma lui Iisus cand ii atinge ranile? "Domnul meu si Dumnezeul meu!".
Aici vedem in mod evident ca Iisus e Dumnezeu.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, dar Dumnezeu tatăl e cel mai puternic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu. Dumnezeu Tatal naste pe Fiul si purcede pe Duhul Sfant, dar slava celor 3 e perfect egală. Toate cate le are Tatal le-a dat Fiului. Tocmai asta e frumusetea in iubirea treimica. Tatal se daruieste complet Fiului si Fiul se daruieste complet Tatalui, asadar nimeni nu e mai puternic fiindca Tatal si Fiul se daruiesc unul altuia complet.

| serenityxx a răspuns:

Da