| TamplaruAnisoara a întrebat:

A fost inaugurata prima farmacie de poezie din lume. Versuri terapeutice in loc de medicamente.
Ideea ii aparține poetei britanice Deborah Alma care si-a asumat rolul de farmacista.Majoritatea celor care au vizitat prima farmacie de poezie din lume au căutat să-și aline mai cu seama bolile sufletesti, dar si stresul vieții cotidiene. A fost dotata farmacia si cu o ambulanta numita "poetul de urgenta".
Oare va mai dura mult pana sa se deschidă o farmacie cu Biblii si cărți religioase?
Daca nu, farmaciștii vor da faliment, iar oamenii se vor însănătoșii fara sa suporte reacțiile adverse cauzate de medicamente. Oamenii de știință in cercetarea de medicamente vor deveni istorie.
Părerile voastre chiar daca nu contează?

6 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Intotdeauna faptele vorbesc. Cu vorbe se pot vindeca boli, dar in numar foarte limitat. Din nefericire majoritatea bolilor nu vor putea beneficia de acest tratament.

| Algo098 a răspuns:

De vorbit vorbim de mult timp, de mii de ani si daca vorbele ar fi avut un efect terapeutic, acum nu mai existau doctori, medicina, medicamente.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Algo098):

Iată ce zice Samuel Johnson:" Când spiritul este neliniștit, nici exercițiile fizice, nici dieta, nici medicina nu pot fi de mare folos". Nu se deduce din acest citat ca cuvintele sunt "medicamentul" de care are nevoie sufletul? Si daca sufletul se poate vindeca astfel, trupul se auto însănătoșește, deoarece cele mai multe boli fizice sunt cauzate de un psihic bolnav sau de stres.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru suflet e perfect, dar un accident, un virus, un microb nu tine cont de linistea noastra sufleteasca.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Algo098):

Liniștea sufleteasca întărește imunitatea organismului așa încât nici virușii nici bacteriile nu il pot invada. O spun din experienta.Iar de accidente si calamități naturale Dumnezeu ne poate păzi.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Viata oricum e limitata. Poate fi mai lunga sau mai scurta. Dumnezeu e un personaj de poveste care nu controleaza nimic. Daca acceptam ca el exista, nici nu are rost sa ne mai facem griji daca ne imbolnavim sau nu din cauza ca in final ajungem la el. Prin urmare, nu are rost nimic, el e totul. E o poveste cu o logica stramba. Eu nu cred in povesti si nu pot fi inselat de nici un povestitor. Stiu ca oamenii nu spun intotdeauna adevarul si e normal sa fie asa. Eu nu cred in povesti. Vad ce se intampla, e simplu si clar. Avem o viata, o traim cum o traim si dupa aceea totul s-a terminat. Raman urmasii nostri sa mearga mai departe. Doar prin ei traim si ramanem doar o amintire care nici ea nu e vesnica. Totul are un sfarsit si trebuie sa fim multmiti cu ce avem. Este o vorba inteleapta: "Mortul de la groapa nu se mai intoarce!". Explicatii fanteziste se pot gasi pentru orice. Daca esti ok un smecher poate spune ca ai fost credincios, daca nu esti ok iti spune ca nu ai fost destul de credincios si asa mai departe. Doar faptele vorbesc. Vorba multa e saracia omului.