| Moisie a întrebat:

A fost Isus din Nazareth un ateu?
1 Da...
2 NU chiar dar pe aproape.
3 Sau NU categoric?
Intrebarea este fundamentata pe urmatoarele reaitati din Biblie
a ) Isus a spus ca a venit sa inlocuiasca Credinta cu IUBIREA, si iata ca a inlocuit-o din moment ce crestinismul este religia iubirii, doar ca unii crestini nu au inteles ce le cere Isus.
b) El vorbeste de Dumnezeu doar cand era deja rastignit pe cruce, dar il slaveste mereu pe Tatal lui care l-a creat, care dupa moarte a devenit Tata Ceresc, tot asa cum si noi am fost creati de tatii nostri + mamele noastre, care ne sunt singurii nostri Dumnezei!
c) Daca zici ca ai venit sa inlocuiesti credinta, si in loc de Dumnezeul Yahwe, iti slavesti parintele ca pe un Dumnezeu, nu se cheama asta ca fiind ATEU?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu categoric.

| Moisie explică (pentru danay72):

Citeste aici, si arata-mi si mie unde pomeneste Isus faptul ca viata vesnica se obtine prin credinta a proasta sau prin linsul in fund al vreunui zeu?

"Luca 10 25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând:
Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?
27 Iar el, răspunzând, a zis: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi"

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Nu spune aici dar sunt alte versete care vorbesc de cativa pasi necesari pentru viata vesnica, de exemplu Ioan3:16,ioan17:3. Dar din acest verset e clar ca daca il iubesti pe Dumnezeu ai incredere in el si manifesticredinta.

| Moisie explică (pentru danay72):

Degeaba il iubesti pe Dumnezeu daca iti faci necesitatile firesti pe Legea SA!

| Narcis2007 a răspuns:

Parca am vazut ceva asemanator la dark matter

| milan9 a răspuns:

Credinţa trebuie însoţită de fapte:

Iacov 2, 13 „Căci judecata este fără milă pentru cel care n-a făcut milă. Şi mila biruieşte în faţa judecăţii."
Iacov 2, 14. „Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască?"
Iacov 2, 15. „Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele, "
Iacov 2, 16. „Şi cineva dintre voi le-ar zice: Mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? "
Iacov 2, 17. "Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi. "
Iacov 2, 18 "Dar va zice cineva: Tu ai credinţă, iar eu am fapte; arată-mi credinţa ta fără fapte şi eu îţi voi arăta, din faptele mele, credinţa mea. "
Iacov 2, 19. "Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură. "
Iacov 2, 20. "Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este? "

| Moisie explică (pentru milan9):

Gresit!
Credinta, mai ales cand este "a proasta" trebuie inlocuita cu Stiinta!
In lumea reala in care traim, nici dracu nu pune accent pe ceea ce crezi, dar toti te apreciaza dupa ceea ce stii!
Asa ca lumea retardatilor primitivi care populeaza paginile Bibliei, a apus atunci cand a inceput lumea sa se lumineze, si anume a inceput la Paris in 1789, cand zeci de mii de preoti (ca tine) au fost ghilotinati doar pentru ca masele au inteles "valoarea" credintei si a bisericii!
Asa ca si in Romania, care era pana nu de mult cu cca 200 de ani in urma la capitolul Constiinta, este si ea astazi pe punctul de a se lumina s!

| ErrorFound a răspuns:

"si in loc de Dumnezeul Yahwe, iti slavesti parintele ca pe un Dumnezeu, nu se cheama asta ca fiind ATEU?" -Nu.

"Isus a spus ca a venit sa inlocuiasca Credinta cu IUBIREA, si iata ca a inlocuit-o din moment ce crestinismul este religia iubirii, doar ca unii crestini nu au inteles ce le cere Isus." --A incercat. Noi nu l-am inteles si iubirea este pastrata doar cu numele. Adevaratul sentiment este ura.

Probabil in cazul a, ai dreptate.
Probabil chestia asta iti fa face o alta impresie, atat despre modul in care este perceputa iubirea, energia, si alte cateva chestii.
Eu cel putin, cu cateva chestii de aici sunt de acord: http://altering-perspectives.com/......chool.html

| Scarbo a răspuns:

Foarte diferit de dzeul biblic care a avut favoriti pe tot parcursul bibliei, iisus hristos dorea ceva imposibil, la fel ca si iluminismul ( egalitatea ), dorea ca toti oamenii sa se respecte intre ei, si da stun sigur ca a fost ateu, parte cu iadul si cu dzeul rau a fost o pacaleala ca sa-i faca pe oameni sa-i respecte dorinta, sa-i faca mai blanzi unii cu altii.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Rationamentul tau este corect, doar ca are o mica scapare, si anume aceea ca sarmanul Isus habar nu avea de ceea ce ii vor pune in carca niste sarlatani sub conducerea ucigasului Saul din Tarsus, care a inventa o religie in contul carismaticului rabin amator pe nume Isus din Nazareth, cu observatia ca atat acest Saul numit si Pavel, dorea o egalitate intre toti oamenii, care la fel ca si cosmunismul trebuia sa fie EGALITATEA in SARACIE, si din aceasta cauza exemplele biblice puse in gura lui Isus, ca omul trebuie sa traiasca ca pasarile cerului, adica doar atat cat sa ciuguleasca cat sa nu moara de foame, si sa aiba un cuib, si nu o vila cu piscina!
Acum intelegi ca de fapt modelul crestin a fost folosit ca si model de preotul Stalin si lingaii sai mai mici din tarile vecine, doar ca Dumnezeul era pe pamant si nu era in ceruri, pentru ca nici "dumnezeul crestinilor" Isus nu a fost in ceruri ci a trait ca om pe pamant!
In concluzie totul este o facatura politica cu aspect religios!