| Meme10Memu a întrebat:

A fost profetit ca in ultimele zile oamenii se vor casatori din ce in ce mai putini pana deloc. Vedem ca aceasta profetie se implineste. Din ce in ce mai multi tineri raman necasatoriti si multi si fara copii sau fara urmasi.

Apocalipsa 18:23:"Şi niciodată lumina de lampă nu se va mai ivi în tine; şi glasul de mire şi mireasă nu se vor mai auzi în tine niciodată"

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| TheWznd a răspuns:

Parerea mea e ca nici unul nu ar trebui sa ne dam cu parerea despre viata personala a altora, care nu ne afecteaza cu nimic, si sa ne vedem de curtea si de oile noaste.
Sigur, ai tot dreptul, dar doar pentru ca poti sa faci ceva, nu inseamna ca trebuie sa o si faci.
Casatoria e treaba personala a fiecaruia, nu a societatii.

"Cainele moare de drum lung, si prostul de grija altuia".

45 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Depinde si pe cine gasesti sa fie alaturi pentru totdeauna.

| Ineys a răspuns:

Iubire exista si fara nunta. De ce trebuie sa te casatoresti? Poti sa traiesti cu cineva bine mersi si fara prostiile astea.

Copiii... aici e cu totul si cu totul alta poveste. Tineretul din ziua de azi are alte preocupari, alte aspiratii, alte target-uri in viata. Sa faci un copil la 25 de ani inseamna sa te limitezi la ce ai facut si la ce ai ajuns pana in acel punct in viata ta, chiar si la 30 de ani. Asa daca nu ai un copil poti sa faci tot ce vrei, poti sa-ti iei oricand viata de la capat, poti sa iti schimbi job-ul intr-un cu totul alt domeniu, pentru ca trebuie sa ai grija doar de tine.
In momentul in care a aparut un copil in viata ta, inseamna sa te sacrifici pe tine, sa renunti la pasiuni si la orice altceva si sa-ti imparti viata intre job (sau o modalitate de a face bani pentru a putea sa supravietuiesti ) si timp petrecut cu copilul. Multora nu le convine asta deci multi prefera sa nu faca un copil.

Alegi sa iti traiesti tineretea sau sa ti-o dedici copilului tau, pentru ca nu poti sa le ai pe amandoua. De aia majoritatea aleg sa faca un copil dupa 30 de ani. 35, etc atunci cand deja si-au cam pus viata la punct.

Acum depinde si ce intelegi prin tanar, pentru ca a face copil sub 30 de ani mi se pare putin... nu stiu cum sa zic prostesc si iresponsabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lămpii. Vezi comentariul de la cap. 1, 12. Întunecarea totală a nopţii descrie expresiv absenţa oricărei urme de viaţă. Mirelui. Orice formă de viaţă socială şi familială a ajuns la capăt (compară cu Ieremia

25, 10).

Negustorii tăi. Vezi comentariul de la v. 11.

Mai marii pământului. Compară cu Isaia 23, 8; Ezechiel 26, 17; 27, 8; Apocalipsa 6, 15.

Vrăjitoria. Adică înşelăciunile practicate de Babilon pentru a-şi asigura supunerea locuitorilor pământului. Vezi cap. 13, 14; 16, 14; 19, 20; vezi comentariul de la cap. 17, 2; compară cu Isaia 47, 9.12.13.

MyBible.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nicio nuntă, este cu siguranță vorba despre Mirele Isus Hristos și Biserica, despre răpirea Bisericii.

| ClatitaCuMiere a răspuns:

Parerea mea e ca oamenii au prioritati, si totul in viata trebui facut in ordinea corecta. Mai intai, tinerii se hotarasc ce vor sa faca cu viata lor, termina o facultate, isi gasesc un loc de munca bun, un partener cat mai bun din toate punctele de vedere, strang bani, isi fac propria casa... si dupa toate astea vine si randul casatoriei, si al copiilor. Tinerii nu raman "necasatoriti" ci doar ca nu se grabesc.

Personal, cred ca sa te casatoresti si sa faci un copil prea devreme, e ca si cum mai intai ti-ai pune bocancii si dupa sosetele. Intelegi?

Si suna amuzant cand spui "necasatoriti", ca si cum ar f trebui neaparat s-o faca. Nu trebuie. Poti s-o faci, poti sa nu o faci. E o alegere personala.

"tineri necasatoriti" suna ca si cum ai spune "persoane cu parul ne-albastru". Te-ai prins? happy

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

V-a intrat medicina amagitoare in cap insa copii se fac sub 30 de ani. Dupa 30 de ani riscul de malformatii si complicatii la fat si la sarcina si la nastere e mai mare. Dupa 30 de ani fertilitatea scade dramatic mai ales la femei si te pomenesti fara copii la 50 de ani si apoi te lasi de cariera stiind ca nu ai pentru ce munci, trupul nu mai are chef de sex la fel de mult, te concediaza ca devii batran, te apuci de baut si gata intri pe panta abrupta descendenta. Voi impliniti profetia biblica.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai si ce treaba are asta cu ce ti-am scris eu? Ti-am explicat de ce se procedeaza asa in ziua de azi. Stiu ca dupa 30 de ani scade ferilitatea, insa cei care nu-si doresc copii cu asa ardoare ignora acest fapt, ce-i asa greu de priceput?

Tu cati copii ai?

| Meme10Memu explică (pentru aditimus):

La 40 de ani nu se mai uita nici o fata de 25 la un baiat neinsurat la 40 de ani. Sunt rare cazurile sa-i placa vreunei fete de el cu intentia sa se marite cu unu de 40 de ani si daca o face baiatu neparat trebuie sa aiba milionul de euro in banca pregatit. Daca are doar cariera si nu are milionul la 40 de ani e o cauza pierduta. Daca nu milionul macar 200 mii de euro pusi de o parte. Ideea de baza e: toate la timpul lor. Cu banii nu poti da timpul inapoi oricate milioane ai avea.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Cu ce te ajuta sa stii daca am sau nu copii? Discutia e la modul general.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Voi impliniti profetia biblica."
Cred ca voiai sa zici "Noi implinim profetia biblica" pentru ca esti in aceeasi situatie ca tinerii despre care vorbesti, corect?

| Wr3nch a răspuns:

Si de ce e musai sa te casatorsti si sa ai copii? E mai faina viata fara dureri de cap laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că se promovează din ce în ce mai agreseiv și într-o manieră greșită feminismul care încurajează femeile să se revolte contra bărbaților și să se axeze doar pe carieră și ideea de a face bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o profetie, este doar o algere personala, un parteneriat, ca-n final nu hartia ii tine fericiti sau impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba acolo despre Babilonul cel mare=Imperiul Roman, "curva" care a căzut de la putere (Apocalipsa18:2) Nu trebuie să mă crezi, doar citește cu atenție, vei observa similitudini între imperiul roman și babilonul cel mare. Uite un indiciu : "sta pe 7 munți"
Munte conform bibliei mai înseamnă si coline, vedem asta din ce reiese din alte vers. de ex. "Muntele Domnului".
Deci, Imperiul roman este așezat pe 7 coline(munți din perspectiva bibliei).

| cristimihailov a răspuns:

Boss, din ce stiam eu, Apocalipsa a fost scrisa de unul putin desincronizat la momentul resoectiv. Si e scrisa in asa fel incat orice se poate interpreta.

Cand scoti expresiile din context si cand contextul nu are o continuitate clara, atunci pot sa insemne orice.

Daca ai fii fost intr-o situatie de gen covid cand nuntile erau interzise, si ai fii bagat acelasi text, interoretarea si rezultatul ar fi fost asemanator.

Lasa interoretarile si studiile biblice la aia care se pricep si o fac in mod profesionist. A citi doar biblia nu e suficient pentru asta, trebuie sa mai bagi multa literatura pe langa ca sa vezi si alte inflexiuni ale textului.

Traieste-ti viata in prezent si foloseste acest timp sa faci ceva cu care sa te poti mandri.

| ania a răspuns:

După mine are legătură cu noua formă de misoginism care e la modă acum și anume sexul cu beneficii cică reciproce. Femeile sunt foarte egale cu bărbații și dacă ei simt în primul rând nevoia de detensiunare sexuală, să nu mai fie deranjați de așteptările de iubire, fidelitate, căsătorie, dacă le menționezi ești înapoiată, fanatică, absurdă pentru o bucată de hârtie, ai pilula de după, dacă totuși rămâi însărcinată tu ești proastă că nu te-ai protejat destul de bine, Când îl scoatem pe Creator din ecuație, viața copiilor și a noastră nu mai e valoroasă, ne ghidăm după instinctul celui mai tare, ca animalele,

| Algo098 a răspuns:

E corect. Ratiunea invinge. Omul cu cat e mai educat cu atat face totul mai bine si in consecinta face doar ce trebuie si renunta la lucrurile inutile care nu-i sunt de folos.

| mentholinks a răspuns:

Ce prostii mai nascociti si voi?! Cum rastalmaciti voi scripturile ca sa pierdeti oamenii.

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

Ma mandresc cu textele mele ca profesionist in textele biblice. happy

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Hartia e un simbol care daca e inteles corect aduce numai bucurii celor credinciosi care se iubesc.

Afaceri fara contracte fara hartii se poate?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Multe femei nu mai vor durerile nasterii.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

M-as intreba de unde tot scoti avioanele astea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, măcar aici ai luat-o ad litteram, măcar atât. Bravo.

Iar dacă o iei simbolic ce-ți dă? Ce reprezintă lumina lămpii, mirele și mireasa în Biblie? Hă smug? Foarte interesant cum fiecare verset din Biblie are două înțelesuri: unul care este evident și unul care duce la Dumnezeu și la Planul Său prin Isus Hristos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si unde e problema? Alte vremuri, alte moduri de a trai viata. Care e problema?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Se implineste profetia. happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dude cu prune. Asa interpretezi tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Casnicia nu este o afacere!
Este mai mult de atat si nu, o hartie nu te tine intr-o relatie fericita, nimeni neputand sa-ti garanteze ca vei fii fericita daca ai acea hartie.
Casnicia fericita este o intelegere mutuala, care are la baza sentimente puternice, respect, loialitate, dragoste samd.

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Hartia e un simbol necesar ca angajament pe viata. Sentimentele neimprimate pe nimic sunt doar sentimente.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Spune mire si mireasa. Tu intelegi dude?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

"glasul de mire şi mireasă nu se vor mai auzi în tine niciodată"

Nu are niciun sens.
Ar insemna ca o persoana sa fie si mire si mireasa...

Fiind citat din Apocalipsă putem presupune usor ca e vorba de sfarsitul lumii cand nimeni nu se va mai căsători ca nu ar mai exista oameni. Vezi, si eu pot interpreta cum iti năzare mie