| Vernusio a întrebat:

A fost si este Iisus= Dumnezeu?
A fost si este Iisus un om Divin?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei este fiul lui Dumnezeu, primul fiu.Coloseni1:15,16,Ioan3:16

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă ca a fost și este Dumnezeu. Nici un alt întemeiator de religii nu a făcut afirmații atât de uluitoare despre el însuși.
EU sunt calea, Adevărul și Viața.
EU și Tatăl una suntem.
Toți să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl(Ioan 5 25)
Cine crede îm Mine are viață veșnică.(Ioan 6-47)
Îmi dau viața ca iarăși s-o iau.Am putere s-o dau și am putere s-o iau iarăși(Ioan 10-18)
EU sunt îmvierea și viața(Ioan 11 -25)
Când Toma în urma atingerii trupului Lui înviat -I-a zis Domnul Meu și Dumnezeul Meu(Ioan 20-28) EL îl aprobă-pentru că M-ai văzut ai crezut. ferice de cei ce n-au văzut și au crezut(v 29). Cum spunea cineva, ori era nebun ori a fost cine a pretins că este.EU cred că este cine a spus El că este.

| RAY a răspuns:

In vremea aia au fost mai multi mesianici, erau vremuri grele pentu evrei

| milan9 a răspuns:

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE. Etc, etc...

| milan9 a răspuns:

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu cu creatura, cea pe care tocmai EL a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe "Yahve" pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos): "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’...

| Holiday a răspuns:

In cadrul povestii crestine personajul Isus e ce zici tu.
Daca e sa ne raportam la realitate, evident nu este nici una, nici alta.

| Mclaren12 a răspuns:

Isus nu a existat niciodata. Este un personaj de basme construit din mituri furate de la pagani.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru Mclaren12):

Uită-te în buletin și în certificatul de naștere, la cine se raportează anii noștrii ai fiecăruia?

| Mclaren12 a răspuns (pentru ania):

La stafia inventată de evrei, cum la cine?
Ăsta este sistemul evreiesc în care trăim. Știi care-i faza ciudată? La evrei (mozaici) nu se sărbătoresc anii ca la noi. Dacă la noi este anul 2017, la ei este anul 5777 sau 5778, de ce? Isus Cristos este un caracter evreiesc, de ce nu se raportează anii în aceeași măsură și la ei?

| NGheorghe a răspuns:

Ai chef sa faci statistici? sa vezi cât de mare este numărul celor ce "cred"? Îți pierzi vremea... mai repede te-ai preocupa sa obții dovezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mașka98 a răspuns:

Isus nu este Dumnezeu si nici nu este egal cu el. Biblia vorbeste doar despre un Dumnezeu ca este Atotputernic. Despre Isus spune ca e fiul lui Dumnezeu, prima creatie a Sa. Si de fapt, in Biblie observam ca Isus de nenumarate ori vorbea cu Dumnezeu. Doar nu vorbea cu el insusi, nu?

| gaby0512 a răspuns:

Da
da