| AvalohAlyn a întrebat:

A fost si este Iisus Hristos cel mai mare invatator al omenirii? A fost si este Iisus Hristos cel mai mare intelept si "maestru"? Asta pe langa faptul ca a fost si este Fiul lui Dumnezeu.
Ce parere aveti,strict, de invataturile lui Iisus Hristos?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Isus Hristos avea învățăturile legate de pace și bunătate și de voința pe care trebuie să o ai asupra lucrurilor negative, să poți să devii un om superior care să fie capabil să își îndepărteze mantia lucrurilor lumești și a lucrurilor negative și să îmbrace haina albă(asemeni hainei pe care o avea el) să reușească să își depășească condiția animalică și social-banală. Nu știu dacă Isus a fost cel mai mare înțelept precum nu pot să îți spun nici dacă este fiul lui Dumnezeu dar m-am raportat strict la ceea ce spune Biblia, iar din perspectiva biblică, da, el a fost cel mai înțelept.

1 răspuns:
| danay72 a răspuns:

Sunt intelepte, desi au trecut 2000 de ani invataturile sale sunt la fel de practice azi, ca si atunci.