| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

A mai patit cineva ca atunci cand citesti din biblie pentru prima data sa te cuprinda un sentiment de frica si incepi sa tremuri?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Citeste incepand cu INCEPUTUL, nu lua ceva de la mijloc caci nu vei intelege NIMIC sau intelegerea va fi TOTAL ERONATA. Nu ai de ce sa tremuri sau sa-ti fie frica.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Daca a citit ce e 'frumos' e de inteles

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Un om intelept cauta UTILUL, nu frumosul.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si nu e acelasi 'util' ca in cea de hartie?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ai percepti gresite fata de Divinitate, de aceia nu intelegi si tot repeti (tu ai alti) aceleasi intrebari.
Dumnezeu NU cauta oameni buni ci LOIALI, bunatatea este o expresie a lui Dumnezeu prin oameni, oamenii NU por fi buni prin natura lor pacatoasa, "bunatatea" omeneasca este o expresie a egoismului, a mandriei, a interesului mascat al individului.

| Celcestietot a răspuns:

Da. Încearcă să citești și din apocalipsă (apocalipsa după Ioan), îți recomand asta.

| Octavian199 a răspuns:

Nu, ca doar sunt povesti

| Octavian199 a răspuns:

Noul testament nu are valoare fara vechiul testament.Ia baga la tata geneza dupa noul testament.

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste noul testament. Vechiul testaament este greu, citeste noul testament de minim 3 ori si apoi citeste vechiul testament. Domnul te iubeste si te va calauzi. Cere-i Lui Hristos sa te mantuiasca si primeste darul vietii vesnice prin sangele Lui varsat pe cruce.
https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=2302s

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Irinele, eu nu am nimic impotriva ca sa indrumi pe cei care vor sa invete biblia, trimitandu-i sa citeasca din dogma religiei tale, dar ai obligatia morala sa le spui ca ceea ce este scris acolo nu este invatatura lui Iisus ci o interpretare a acesteia. Bine este sa le spui sa citeasca Evanghelia, asta daca ei aleg sa fie crestini. Iisus a propovaduit Evanghelia nu dogme ale diferitelor religii

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Desigur Mircea, inteleg punctul tau de vedere. Sunt de acord ca doar Evanghelia propovaduita de Domnul Iisus Hristos trebuie sa fie pe primul loc, dar recomand anumite predici care se bazeaza pe Sfanta Scriptura. Dar daca este o problema cu asta, iti spun ca nu voi mai recomanda decat citirea Bibliei si nu voi mai pune videoclipuri care pot deranja prin interpretarea lor. Multumesc pentru ca mi-ai prezentat punctul tau de vedere, numai bine.

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu am spus sa nu mai recomanzi acele studii sau videoclipuri, am spus ca atunci cand le recomanzi sa si spui ce sunt, ca de fapt fac parte dintr-o alta invatatura si nu din Evanghelie.
Faptul ca lasi sa se inteleaga ca acele studii sunt invatatura lui IIsus, este un neadevar care deranjeaza pe oricine iubeste adevarul. Adevarul este cuvantul lui Dumnezeu nu interpretarea lui :
"Sfinţeşte-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 17/17)