| Messerschmitt a întrebat:

A marsalui in jurul unui edificiu religios, pe coate si genunchi, pentru iertarea pacatelor, este o dovada de supunere fata de dumnezeu sau este doar masochism inconstient?

35 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Nu e treaba ta sau a altora.Un om daca e asa credincios inseamna ca tine la salvarea sufletului.Nu ca altii care nu s-ar duce nici pana la magazin pentru mamele lor.

| Dumniezău a răspuns:

Este dovada ca crestinii sunt niste fiinte foarte usor de convins si foarte infantili.Cred ca daca stai in genunchi dumnezeu le iarta pacatele, o alta dovada ca ei nu au nici un gram de logica in cap, ci doar o divinitate care le controleaza viata.

| EmaS a răspuns:

Este convingerea lor personala.

| Angel0 a răspuns:

Este un ritual.

| Messerschmitt explică (pentru Kalla):

Ba, este treaba tuturor, ca d-aia suntem fiinte menite sa convietuiasca "la comun".
In asta crezi tu ca sta credinta adevarata? Cum ramane cu meditatia in liniste, pentru apropiere fata de dumnezeu? Ai nevoie de circ ieftin pentru a vedea lumea cat de "credincioasa" esti? Linistea sufleteasca si intarirea caracterului nu se fac cu spectacol ieftin! Daca tu crezi ca exista ceva mai presus de noi, ai face bine sa te interesezi in primul rand de pacea ta interioara, nu de lucruri absolut irelevante destinate tuturor. Zic si eu, ca omu'...

| DeliaDaniela a răspuns:

Este masochism inconstient, dupa parerea mea. Deoarece preotul sustine ca acest lucru duce la iertarea pacatelor, oamenii, inocenti din firea lor, fac tot ce acesta zice. Desi treburile astea nu au nicio legatura cu biblia si cu crestinismul.

| BlackSulphur a răspuns:

Este prostie pura. Daca este nevoie sa mergi in coate si in genunchi pentru a cere iertare unei entitati (inexistente) fata de care nu ai gresit, atunci pot zice ca omenirea nu mai are nici o speranta de a-si reveni din adormirea ratiunii (Cel putin Romania)!

| Messerschmitt explică (pentru EmaS):

Si crezi ca asta este o cale de a atinge varful spiritual?
P.S. Ema, Ema... Nu-mi vine sa cred. Esti chiar tu in poza pusa ca avatar?

| Kalla a răspuns (pentru Messerschmitt):

Un om credincios este acel om caruia nu-i este rusine sa isi arate iubirea si teama de Dumnezeu.Important este sa nu critici.

| Polonic1 a răspuns:

E prostie.

| greyhound a răspuns:

De cand e lumea si pamantul, oamenii au facut lucruri idioate in numele religiei.
Referitor la masochism, ma bucur ca fanaticii religiosi tot au mai evoluat de-a lungul timpului, de la autoflagelare la mersul taras.

| Messerschmitt explică (pentru Dumniezău):

Doamne-Dumniezau, mai sunt si credinciosi din aia adevarati, nu amibe. Fii atent, ce faza: bai, cum mama dracu' se face ca dintre cei cu credinta adevarata in suflet n-a fost unu' sa ridice vocea, protestand impotriva practicilor vadit pagane din randul crestinilor? Ca-i craciun, ca-i paste, ca-i somniferu' lu' Maria... De-ar sta toti acasa, in liniste, rugandu-se celui (celor) de sus in cel mai onest mod posibil, as intelege. Dar sa bagi instructie ca-n legiunea straina si sa rupi oala cu sarmale a doua zi... sa ajung in infernul lu' Dante daca-nteleg happy

| Messerschmitt explică (pentru Kalla):

Relatia cu dumnezeu este una intima, personala, nu un film cu low budget in care joaca Bianca Dragusanu si Victor Ponta.

| Messerschmitt explică (pentru greyhound):

Astept cu nerabdare taratul bucilor prin maracini si batutul testiculelor cu lantul de la bicicletawinking

| Messerschmitt explică (pentru BlackSulphur):

SulfuraNeagra, eu consider ca exista cineva mai "destept" decat noi in universul asta. Totusi, sa faci instructie de front pentru 3 sarmale si-un stuc de pita...
laughing

| Messerschmitt explică (pentru DeliaDaniela):

Corect!

| Messerschmitt explică (pentru Angel0):

Ce fel de ritual? Cine a impus asa ceva?

| EmaS a răspuns (pentru Messerschmitt):

Sigur ca nu aceasta este calea! Isus este Calea, Adevarul si Viata. Mi-a fost dor de tine! Ce, nu ma recunosti?!

| Messerschmitt explică (pentru EmaS):

Bineinteles ca te recunosc. Numa' ca pana azi ti-am vazut doar chipul happy

| Dumniezău a răspuns (pentru Messerschmitt):

Ai citit infernul de dante alighieri?

| LordBolton a răspuns:

Masochism.

| GutuvanMorgan a răspuns:

Masochism inconstient, prostie crasa.

| Mikhtarian a răspuns:

Este dorinta de a fi iertat de Creator, stiind ca ai facut rau, dar niciodata nu-i prea tarziu.

| HDeNiSaR a răspuns:

Astea sunt pentru a-i îndoctrina mai tare pe oameni.
Dumnezeu nu iartă păcatele dacă te târăşti nu stiu pe unde.
toţi profită la maxim de pe urma acestora.

| milan9 a răspuns:

Este o smerenie atipică, ce nu reuşeşte să se ridice până în "vârful înaltelor piscuri" ale inteligenţei critice a unora dintre muritori... happy

Dar nu-i nimic nou, pentru că tot la fel, în ironia generală, Sfântul Ioan Botezătorul se îmbrăca în haină aspră din păr de cămilă (pe căldurile insuportabile din acel areal geografic), se hrănea cu lăcuste şi rădăcini, şi deşi nimeni din "teligenţii" de atunci nu mai făcea acest lucru, el a fost numit a fi "cel mai mare om născut din femeie"...

Deci unele situaţii ţin cu încăpăţânare de un anumit context al SMERENIEI, de o anumită interpretare ce "scapă" profanilor... happy

| milan9 a răspuns:

Heil, Messerschmitt!
Ce, credeai că numai tu şi şapca puteţi fi "rebeli"? Autoironia, SMERENIA ca formă de protest este inventată demult happy

Astfel de gesturi sunt intenţionate, CONŞTIENT ASUMATE.

Părinţii aceştia, ce se smeresc nu sunt "oligofreni", tot la fel cum nici copiii lor ce sar în sus la concerte cu piercing-uri în limbă şi în nas, tot la fel, nu i-aş numi oligofreni!
Şi într-un caz şi în celălalt, e vorba de gesturi rebele, nu? thinking

Sunt deci gesturi conştient asumate a fi în opoziţie cu critica ironică a tânărului cu şapca întoarsă happy, ce sunt gata să atragă chiar şi blamarea lumii sau acuzaţia de "nebunie", numai să-şi împlinească SCOPUL:

1). - SMERENIA (fără de care NU există mântuire);
2). - opoziţia faţă de viciile dezumanizante (între care un loc important îl ocupă "slava deşartă", mândria-orgoliul, egoismul etc...);
3). - sfidarea cadrului şi a reperelor viciate ale mentalităţii "lumii" în care trăim, ce se supune foarte multor "principii" imorale, decăzute, de "can-can", ce sfidează la rândul lor tot ce este morală creştină!

| milan9 a răspuns:

Gestul poate fi catalogat şi ca replică, ca "sfidare" creştină la blamarea pe care MORALA CREŞTINĂ o suferă din partea mentalităţii de "mass-media", de care vrea să se dezică.

De multe ori creştinismul autentic se dezice de cadrul viciat al criteriilor şi de "înţelepciunea" "lumii" corupte în care trăim. Scriptura confirmă că Mântuitorul în mod intenţionat a lăsat astfel de sfidări, în cazul cărora, nu de puţine ori scopul era SMERENIA:

- "Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie." – I Corinteni 1, 23

- " Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înţeleaptă decât înţelepciunea lor şi ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor." – Cor. 1, 25

- " Omul firesc nu primeşte cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie şi nu poate să le înţeleagă, fiindcă ele se judecă duhovniceşte." I Corinteni 2, 14

- " Căci înţelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui Dumnezeu, pentru că scris este: "El prinde pe cei înţelepţi în viclenia lor"." I Corinteni 3, 19, etc...

| vitbsk a răspuns:

A batjocori oameni pe care nu-i înţelegi şi cărora nu le cunoşti cugetul este un semn de superioritate sau o aroganţă persiflatoare?

| NameoftheCentury a răspuns:

Tu vrei sa arzi in iad? In genunchi si joc de glezne!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Pentru ei nu e nici una nici alta. Actul in sine e unul de penitenta. Ai putea spune ca e si un fel de masochism, atat fizic cat si mental. Altfel batranii se plang de nu mai pot de dureri de sale, de incheieturi dar de mers pe genunchi si coate se poate.

Cred ca ar trebui sa devenim mai educati pentru a avea discernamant suficient sa NU mai facem pacate si nu sa ne milogim sa ni se ierte dupa ce-am facut "boacana".

A si apropo, exista un studiu care spune ca cei credinciosi sunt mai putin inteligenti decat ateii. Observand comportamentul si ideile credinciosilor eu unul n-aveam nevoie de nici un studiu.