| andri22 a întrebat:

A ne indragosti este un pacat? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| kzd a răspuns:

Nu este, chiar Iisus spune sa ne iubim aproapele ca pe noi, el vrea ca noi sa ne iubim, este ceva bun, nu un pacat.

17 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

INDRAGOSTIREA NU E TOT UNA CU IUBIREA, indragostirea este un rahat pe bat pe langa iubirea.

Insa e pacat de viata ta, daca nu sti sa stapanesti ''indragostirea''.

| Musique a răspuns:

A te îndrăgosti = a iubi.
În Biblie zice că trebuie să-mi iubesc părinții.
Deci, e un păcat?
Baftă!

| zurick a răspuns:

Nu este un pacat.Invăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?"
Iisus i-a răspuns: "Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău."
Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare poruncă.
Iar a doua, asemenea ei, este: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi."
În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Prorocii."

| sublime89 a răspuns:

Nu ar avea cum sa fie.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu, pentru ca nu poti sa alegi de cine te indragostesti, e ceva aleator

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Depinde faţă de cine sau de ce cultivăm acest sentiment. Dacă este vorba despre persoane sau lucruri potrivite desigur că nu-i păcat. Chiar Biblia ne îndeamnă să ne iubim şi să iubim binele. (Romani 12:9) Însă tot Biblia ne avertizează să ne apropiem de acele persoane sau lucruri care au o influienţă negativă asupra noastră. (1 Corinteni 15:33)

| Maxim96 a răspuns:

NU! Cum sa fie pacat? Dragostea este fundamentala in crestinism! Dumnezeu este iubire, si noi trebuie sa reflectam aceasta iubire a Lui.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Cel mai mare pacat. Fiindca de cele mai multe ori ajungi sa te faci de cacao atunci cand suferi...

| mariaalessandra a răspuns (pentru AℓℓeAℓℓexa):

Razboiul....Hhhaahaha

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns (pentru mariaalessandra):

Nu fac niciun razboi...

| mariaalessandra a răspuns (pentru AℓℓeAℓℓexa):

Bine,nu te supara...dar devreme ce esti mai cunoscuta pe T/A m-am gandit ca participi la,, cruciada''.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns (pentru mariaalessandra):

Nu m-am suparat. Si nu cred ca sunt cunoscuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argumentez.ce insamna? argumentati? nu vreau sa gresesc precum razesii lui stefan cel mare cand acesta le-a aratat ceva in mana ridicata; Biscuiti ostenii mei.Biscuim,maria-ta.

| DiamondEyes a răspuns:

Vai ce intrebare.
Mda, la fel ca sinuciderea, ma crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| Juiana a răspuns:

Nu este un pacat