| Mogiojojo a întrebat:

A reusit careva de pe-aici sa intre in transa, sa se decorpolarizeze? Eu pot initia starea asta dar nu pot continua pentru ca simt o caldura foarte mare in corp, aproape ca ma arde si plus de asta incepe sa-mi fie frica ca nu stiu unde voi ajunge. Sfaturi?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa raspund aici si in numele celorlalte intrebari recente referitoare la acest lucru. Chiar daca poate nu sunt pe tema. Dar din start as vrea sa te felicit pentru ca "urmaresti" asemenea lucruri, sa le spunem asa.

Dar ca raspuns... nu exista o stare anume pe care poti sa o iei cu valoare absoluta si sa spui ca "aceasta este starea". Cum i-a spus lui Neo? Nu exista o lingura, nu exista o stare.
In timp ce meditam pot spune ca da, am ajuns intr-o anumita stare. Dar nu este vorba de o stare anume, cum ai zis tu, simti o caldura foarte mare in corp si incepe sa iti fie frica unde o sa ajungi. In primul rand, acea "stare" nu se poate interpreta, odata ce implici gandirea in asta... se duce totul happy. Deci nu incerca sa o interpretezi, ci trebuie sa o lasi de la sine sa curga. Acesta este un prim sfat.

In al doilea rand, referitor la celelalte intrebari (desi probabil nu o sa citesti sau nu o sa prea conteze ce zic eu aici, deci poti sa nu citesti de aici in jos!), aceasta gandire de "matrix", este... o gandire, si stii prea bine asta in sinea ta.

Pe langa asta, o sa dai de foarte multi oameni, fiecare care crede ca stie mai bine cum stau lucrurile, care o sa incerce sa mai vina cu ceva nou la aceasta "teorie", poate la fel cum fac eu acum. Si de asta, nu vreau sa impun nimic, ci doar sa te fac sa intelegi ca nu trebuie sa iei nimic de bun, nici aceasta stare despre care zici, nici acel "matrix" pe care il cauti, cum ar zice Cristian Terran in cartea -Demonul rosu- (care apropo, este despre acest subiect). Nu lasa pe altii sa iti zica cum sta treaba.

Tu cauti ceva cu mintea. Acea minte care isi formeaza o conceptie despre asta. Cand incerci sa gasesti "matrixul" nu faci decat sa faci ce facem toti laughing, te invarti in cerc. Te pui langa ceilalti care incearca acelasi lucru. Altii cauta pacea, altii cauta iluminarea, fiecare cauta ceva cu alt nume si totul datorita creierului nostru, care asta face, cu asta se ocupa. Cand nu o sa mai gandesti (desi este cu subinteles) cu creierul, atunci o sa "reusesti".

Ce diferenta este intre noi si animale? Ce diferenta este intre tine si pisica care sta si doarme de o ora in pat sau intre cocosul care s-a trezit de la 5 si a cantat si eventual a prevestit un eventual cutremur? Ca ele nu gandesc cum o facem noi si totusi sunt conectate non-stop cu lumea ce exista. Ele traiesc prin toate si toate prin ele.
Revenind la "stare", cand te gandesti ca aceasta este, cum am zis mai sus, automat te aduce iar cu picioarele pe pamant.

Si daca cauti aceste lucruri inseamna ca poate (zic poate), te-ai saturat sa vezi la ce se rezuma viata pe care o traiesc oamenii si cauti altceva. Si da, este urat ce se intampla in lume. Dar este si frumos. Intr-un final, tot praf ajungem.

Ar fi mai multe de zis ( + inca cateva big grin ), dar posibil ca ar suna nebuneste laughing, asa ca ma opresc aici. Chiar daca nu o sa conteze ce am zis, saptamana viitoare tot o sa dea ploaie.

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Buna. Voiam sa spun ca nu consider ca toata omenirea traieste intr-un matrix ci doar unii dintre noi; eu nu pot vorbi despre x, vorbesc despre mine. Nu mi-am dat singura seama de chestia asta ci cineva mi-a spus. Din momentul in care am realizat am inceput sa gasesc dovezi si tot felul de lucruri ciudate care mi s-au intamplat toata viata dar pe care nu le-am luat in seama. Ca sa iti dau un exemplu: observ ca aici oamenii nu evolueaza nici fizic nici psihic (adica nu imbatranesc, nu isi schimba pers.), nu se muta, etc. Sunt mereu aceeasi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Si ce ai zis tu acum in ultima parte, este adevarat. Insa... aproape oricine putea sa isi dea seama de asta.
Cum ai spus si tu, faptul ca "cineva" ti-a spus, te baga automat in aceasta conceptie.
Poti sa dai de oameni puternici care intineresc pe masura ce avanseaza in varsta, poti sa dai de persoane care pot sa isi controleze bataile inimii folosindusi doar mintea, poti sa dai de persoane care au capacitatea ca doar din 5 cuvinte (maxim) sa te convinga de un lucru si sa il iei ca absolut.
Nu trebuie sa iei de bun tot ceea ce intalnesti, auzi sau citesti.

Ce vreau eu sa zic, in primul rand ca te felicit ca vrei sa descoperi ceva, dar am intalnit mai multe persoane care cautau "ceva", care voiau sa isi dea seama de lucruri si cred ei ca au inceput sa realizeze lucruri. Dar toate (sau aproape toate) se invarteau in acelasi cerc diferit si totusi asemanator.

Un profesor (prin liceu parca, nu mai tin minte exact), a inceput sa ne explice plecand de la 1-1=0 cat de mult se poate dezvolta un simplu calcul, ajungand pe la cuantica aproape unde 0 nu este 0. Concluzia este ca uneori lucrurile adevarate sunt chiar in fata ta, mai simplu decat crezi. Cu cat cauti mai mult, cu atat te indepartezi mai mult.

Am spus aceste lucruri pentru ca si eu mi-am pus aceste intrebari candva big grin
Si cu asta am incheiat. O seara buna in continuare! ^_^

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Nu ne pasa ca ne apropiem, ca ne indepartam de adevar. Imi pasa de faptul ca nu am liber arbitru, ca nu pot sa imi folosesc potentialul la maxim (de fapt nici macar la jumatate) pentru ca sunt controlata din umbra. Si unii se intreaba de ce cocalarii aia jegosi o duc bine si adevaratii oameni valorosi sunt ascunsi bine.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eh, sa nu recurgem la cuvinte urate asupra acelor persoane, chiar daca asta merita. Asta fac ei. Nu tu.

Trebuie sa vedem dincolo de asta.
Nu esti controlata de nimeni, ai liberul arbitru. Doar ca este putin mai greu de controlat ^^, nu te indoi de tine sau de puterea unui om. Toti suntem conectat intr-un anumit fel.

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Pai tu nu vezi ca lumea e cu curu-n sus, totul e invers? Prin spitale si politie si tot felul de institutii publice doar cretini (parca sunt special alesi sa fie cretini). Tot felul de imbecili si toata lumea se plange de ei dar se pare ca nimeni nu poate sa faca ceva, orice. Si o sa zici ca poate ca da, ca ei au scoli etc, dar raportat la populatie, crede-ma ca sunt prea multi.
Cati oameni care se plang de ei nu sunt, de fapt, mai buni decat ei, mai evoluati?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai ai dreptate in tot ce ai zis aici, doar ca faci o confuzie intre lucruri happy
Da, sunt cretini, sunt persoane care fura... insa lumea este asa cum a trebuit sa fie in acest moment. Nu exist o alta varianta. Existenta este una singura si anume momentul de acum. Nu exista o cale gresita si o cale buna.

Sa iti dau un exemplu, ca nu vreau sa dezvolt mai mult, simt ca ne indepartam de la ce am plecat: Daca acel om care fura, care este cretin si posibil sa fi facut mult "rau", nu ar fi furat cativa bani de la o persoana, o persoana care din acest neajuns, a trebuit sa mearga miercuri la piata sa cumpere niste paine, s-ar fi intamplat ca aceasta persoana sa mearga in ziua de marti sa isi cumpere paine, exact cand in acel loc, in acea secunda, in acel moment, ar fi dat o masina peste el. Si gata, poveste terminata.

Lumea este atat de mare, atat de complexa, incat noi nu vedem toate lucrurile care se intampla in jurul nostru si poate nici nu trebuie sa le vedem. Toti suntem conectati intre noi. Nu se stie ce a facut acea persoana fara sa isi dea seama. Desi nu a facut absolut nimic. Doar a furat.

Daca toate persoanele din lume care se ocupa de canalizari ar fi invatat mai mult decat au vrut despre medicina sa zicem si ar fi fost niste oameni care s-au facut altceva, iti garantez eu ca in momentul asta nu ar avea cine sa intervina daca exista o problema cu canalizarea la tine acasa.

Singura sansa prin care lumea ar fi putut sa fie altfel, este cea care este acum. Nu exista alta varianta.

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Exemplul ala cu piata si painea e o aberatie, sper ca iti dai seama.