| 31957319 a întrebat:

A saptea zi a saptamanii ii zi de odihna.
Si toti ne odihnim dar cum se face caci in a saptea zi ii duminica cea sfanta si in a saptea zi toate bisericiile din lume il pun pe Dumnezeu la munca. In a saptea zi se ridica spre cer cred ca cele mai multe rugaciuni. Oare nu merita si Dumnezeul nostru zi de odihna caci el a fost primul ce s-a odihnit in a saptea zi.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu a obosit, el s-a odihnit in sensul ca a incetat sa mai faca lucrari de creatie.Dar si azi Dumnezeu e o persoana in activitate care este atenta la necesitatile slujitorilor sai.

| 31957319 explică (pentru danay72):

A incetat sa mai faca ceva... foarte bun punct de vedere...

| martzian a răspuns:

Dumnezeu nu a avut nevoie de odihna. Oamenii confunda regula cu principiul care sta la baza ei. Nu o zi sau alta a intentionat Dumnezeu ci timp pus deoparte pentru o relatie cu El si o viata abundenta (apropo de reluarea sau nereluarea poruncii cu privire la Sabat in Noul Testament). Iar ziua specifica de Sabat este un semn special intre El si poporul Israel.

| Lizzu a răspuns:

E irelevanta intrebarea ta.
Credinciosii asta cred asta fac.

Daca duminica este data de la d-zeu zi de odihna globala atunci asta se face.
Ca asa a zis dumnezeu.

Cine crede in el si este crestin autentic se roaga oricand nu doar in a saptea zi, ca doar nu asteptam 6 zile ca sa dam fuga la biserica si sa inaltam rugaciuni.

Acum fiecare cu efectul lui de turma si perceptia sa asupra religiei.

Dumnezeu nu oboseste vreodata sa asculte tampenii de la copiii lui oamenii.
Cred ca oboseste la maxim atunci cand vede cum se ridica pana la el cereri in numele banilor, examenelor, lucrurilor materiale.

Atunci oboseste groaznic, saracul, si din cauza asta ziua a saptea e pentru el nu de odihna ci de sminteala si asta numai datorita credinciosilor calici.

| 31957319 explică (pentru Lizzu):

Nu oboseste si totusi in a saptea zi El s-a odihnit...

| Lizzu a răspuns (pentru 31957319):

Nimeni nu stie daca s-a odihnit saunu, sau ce-a facut, sau daca a facut ceva etc; nu poti lua de buna aceasta afirmatie doar pentru ca ea este scrisa intr-o carte despre care nimeni nu stie si nu e sigur cine a scris-o si in ce conditii...

happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Daca esti crestin. esti pe dinafara, nu intelegi nimic din entitatea asta numita dumnezeu. tu crezi ca sta cineva sa iti asculte tie rugaciunile? fii serios

| mihaitaLGP a răspuns:

!