| EmaS a întrebat:

A spus vreodata Isus ca este Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

DA. Pot aminti atunci cand Filip cere ca Domnul Isus sa le arate pe Tatal, iar acesta ii spune (poti citi si tu): Ioan 14, 8. "Doamne", i-a zis Filip, "aratã-ne pe Tatãl, si ne este de ajuns." 9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"

| NakedTruth a răspuns (pentru danut):

Da dar nu a spus ca l-au vazut pe tatal ci a facut o asemanare intre el si Dumnezeu pentru ca Biblia il numeste "Chipul lui Dumnezeu" dar nicaieri nu apare Isus ca si Dumnezeu Atotputernic.

| milan9 a răspuns (pentru NakedTruth):

Este oare caracteristica ta şi a organizaţiei fasciste din care faci parte că calci în picioare mărturia Scripturii?

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Dumnezeu Fiul Atotputernic:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.

Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| NakedTruth a răspuns (pentru milan9):

In fine... vad ca atunci cand ramai fara replici incepi sa faci "fascist" "sectant" etc pe toata lumea deci am o "dedicatie" pentru tine, deoarece te voi lasa sa crezi ce doresti si nu-ti voi mai spune nimic... multumesc oricum ca ai citit... MATEI 6:7

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La "Sinodul ecumenic de la Niceea" nu s-au adăugat învățături noi, ci doar s-au confirmat cele care deja existau.
Dacă s-a ajuns să se discute atunci problema, dacă a existat UNANIMITATE într-o chestiune FUNDAMENTALĂ pentru creștinism, acest lucru nu poate să arate decât faptul că învățătura despre cele trei Persoane confirmate de Biblie!

Dacă ne-am imagina situația în care creștinătatea nu ar fi avut habar de asta, cum ar fi acceptat 318 episcopi ce erau trecuți deja prin torturi și persecuții, cum ar fi acceptat zic, un adaos cu totul nou care le-ar fi schimbat credința? Dar nu s-a întâmplat acest lucru! Treimea de Persoane era cunoscută în Creștinătate de vreo 300 de ani deja!

O DOVADĂ în plus: chiar din acest motiv s-a întrunit sinodul, pentru că Arie a "ieșit din rând" cu erezia lui, adică a contrazis tocmai un adevăr despre TREIME: divinitatea Fiului – a doua Persoană din Treime!

Treimea nu a fost descoperită la Niceea! Nu s-a făcut atunci marea descoperire de a se putea număra până la trei cele trei Persoane care fuseseră deja enumerate de Biblie în ivariate
situații!

Nu formalitatea numelui este esențială, și anume "Sfânta Treime", ci REALITATEA transcendentă la care ea se referă!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu formalitatea numelui este esențială, și anume "Sfânta Treime", ci REALITATEA transcendentă la care ea se referă:

Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh - Matei 28, 19

Harul Domnului nostru Iisus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu (Tatăl) şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi! - II Corinteni 13, 13

Aleşi după cea mai dinainte ştiinţă a lui Dumnezeu-Tatăl, şi prin sfinţirea de către Duhul, spre ascultare şi stropirea cu sângele lui Iisus Hristos: har vouă şi pacea să se înmulţească! - I Petru 1, 2

86 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Da, exact cum spun si cei din spitalele de nebuni.Asta nu inseamna ca si este.

| RAY a răspuns:

Yahve din vechiul testament nu sa intruchipat in nimic, astea sunt basme, in primul rand yahve trimite profeti nu pe el insuti

| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles.In Sf.Scriptura ne este amintit asta de multe ori.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cui se ruga Iisus Hristos rastignit pe cruce? Lui Hristos? Interesant...

| NakedTruth a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Bine punctat!winking Ai dreptate!

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Observam atunci cand Domnul Isus se afla in apa botezului, ca Duhul Sfant se afla in chip de porumbel iar din cer s-a auzit glasul Tatalui care spunea: Acesta este Fiul meu preaiubit.,,
Sunt trei persoane care au aceleasi prioritati acelasi caracter si atribute.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Dar sunt in parti diferite,ceea ce inseamna ca Dumnezeu nu e omniprezent,partea in agonie,adica Iisus, a avut nevoie de partea din ceruri, Dumnezeu, partea cea mai privilegiata.
Tot nu mi-ai raspuns, Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu? Atata megalomanie pe capul Domnului...

| NakedTruth a răspuns (pentru EmaS):

Poftim?! Poi si nu apare a doaua persoana diferita care spune "Acesta este Fiul meu preaiubit"?! Nu se vede clar ca sunt 2 persoane si "duhul sfat" Sau tu vrei sa ne spui ca Isus s-a binecvantat singur... TE IMPLOR FOLOSESTE RATIUNEA SI GANDESTE-TE LOGIC AR PUTEA FI POSIBIL ASA CEVA TATAL=FIUL?! si prin simpla def. de dex TATAL= cel care da viata fiului sau (il creeaza, il concepe la un mom dat) si FIUL=COPILUL TATALUI tise pare ca ar fi acelasi lucru

SI INCA CEVA UNDE IN BIBLIE APARE CUVANTUL TRINITATE... zi-i un singur loc si eu in momentul asta ma fac ortodox!

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Exact cum coaja, albusul si galbenusul foarmeaza un ou, tot asa este si cu trinitatea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru NakedTruth):

De fapt trebuia sa spun "Dumnezeu se roaga lui Dumnezeu?", dar se intelege de la sine...
Oricum, vad ca a deviat de la subiect, si nu-mi poate da un raspuns concret, sau cel putin la subiect.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce naibii s-au despartit? S-au certat? Au divortat?

| NakedTruth a răspuns (pentru EmaS):

Si oul ti se pare ca este omniprezent?

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Isus S-a intrupat ca sa ia pacatele noastre asupra Lui.,, Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi.,,

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Iisus s-a intrupat, sau Dumnezeu? Iisus s-a intrupat in Iisus, sau Dumnezeu s-a intrupat tot in Dumnezeu?

| NakedTruth a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Deja asta e respingerea toatala a ratiunii! acum de ce tot incerca sa explice un lucru ce nici macar nu e amintit in Biblie si care practic nu are o fundatie... dar ea continua sa construiasca afirmatii desi fiecare element nu se potriveste cu urmatorul! Pana si istoria spune ca Trinitatea era cu mult inainte de crestinism, dar nu NICI ISTORIA N-ARE DREPTATE... NICI BIBLIA... NICI RATIUNEA. Toate-s negate in baza a nimic, corecteaza-ma daca gresesc!

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

A luat chip de om ca sa se identifice cu fiecare dintre noi.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Pai am venit de unde am plecat.
Ce indentificare, din moment ce este omniscient?

| EmaS explică (pentru NakedTruth):

Este format din coaja, albus si galbenus.

| NakedTruth a răspuns (pentru EmaS):

Bine si totusi da-mi o dovada Biblica ca in Biblie apare OUL (TRINITATEA) sau macar cv ce sa indice acest lucru... versetul exact pentru ca eu ti-am argumentat cu Biblia/ versetele exacte

| fllu07 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nota 10! in sfarsit un om care judeca logic!

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Pai cum 3 persoane? nu ziceai mai sus ca duhul sa coborat sub forma de porumbel? ce persoana ii aia? apoi ioan 14:28 spune clar ca Isus este inferior tatalui sau. apoi, filipeni 2 spune ca Isus nu s-a gandit sa fie egal cu Dumnezeu... nu s-a gandit.
cum vii tu si spui ca sunt 3 persaone egale si au aceleasi atribute si caracter si prioritati? si normal nua ghici ce vei spune acum. ca sunt cine stie ce om carnal, si nu pot pricepe lucrurile astea, ca iti trebuie duh, sau mai stiu eu ce.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Da, dar nu formaza si 3 oua in acelasi timp.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Eronat. Tu afirmi ca Tatal+Fiul+fantoma=Sf.Treime, corect? Corect, dar Tatal=Fiul=fantoma => 3xTatal=Sf.Treime. Si apoi faci o paralela cu un ou, asta ar insemna ca Galbenus+Albus+Coaja=Ou. Daca urmam aceeasi logica atunci Galbenus=Albus=Coaja, ceea ce este fals, si din falsitatea asta rezulta ca 3xGalbenus= Ou, care bineinteles este tot fals.

Deci rationamentul tau in legatura cu paralela pe care ai facut-o intre ou si zei este eronat.

| danut a răspuns (pentru NakedTruth):

Am asteptat ca sa primesti raspuns la cererea ta dar fiindca discutile s-au "incins" iti voi "indica" eu locul (versetele) unde gasesti Trinitatea: Matei 3, 16. De îndatã ce a fost botezat, Isus a iesit afarã din apã. Si în clipa aceea, cerurile s-au deschis, si a vãzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel si venind peste El. 17. Si din ceruri s-a auzit un glas care zicea: "Acesta este Fiul Meu prea iubit, în care Îmi gãsesc plãcerea." In aceste versete gasesti Trinitatea dar si prima oara cand TATAL se adreseaza IN MOD DIRECT oamenilor.

| NakedTruth a răspuns (pentru danut):

Gresit... deoarece din nou apar doua persoane: 1. Tatal care il binecuvanteaza pe fiul sau si 2.Fiul sau prea-iubit + porumbelul

| danut a răspuns (pentru NakedTruth):

Trei, Duhul Sfant sub FORMA unui porumbel. Din cele relatate stiim ca Duhul Sfant este o fiinta, cu propria judecata si vointa, stiim si in mare activitatea acestuia, singurul lucru necunoscut este NATURA acestuia motiv pentru care si-a facut simtita prezenta sub FORMA unui porumbel, nu ca ar fi fost porumbel. Dar ce-ti spun eu, aceste lucruri sunt pentru oameni mari si nu copii de primara.

| NakedTruth a răspuns (pentru danut):

Uite, eu am vorbit frumos, faptul ca jignesti atunci cand ramai fara replici spune tot. Multumesc!

| EmaS explică (pentru NakedTruth):

Nici tu nu ai dreptate!

| danut a răspuns (pentru NakedTruth):

Care replici tinere, cum ai dori sa ma exprim cand frizezi ridicolul? Nu obisnuesc sa insult de aceia te-am alintat spunandu-ti copilas, ai fi dorit ceva mai dur? Raspunde cum trebuie si nu "interpreta" cum doreste domnia ta Cuvantul lui Dumnezeu. Poti gasi ce am spus eu la toate cultele crestine (au aceiasi interpretare). Daca vrei ceva mai "dur", uite: pune mana si studiaza Biblia si apoi apucate de comentarii si nu mai bate campii. Asa e mai "ortodox", nu cred, dupa mine prima variata este mai OK.

| NakedTruth a răspuns (pentru danut):

Tu ai o idee preconceputa si nu o sa renunti la ideea aia, ci o sa treci peste orice verset din Biblie, considerand ca le stii pe toate, si o sa cauti explicatii la orice versete ce vin impotriva ideii tale. Asa ca o sa te las in pace, poate intr-o zi vei medita la cele spuse aici. Si inca ceva ai grija cu "tinere" si "copile" ca a spus Solomon.

| NakedTruth a răspuns (pentru NakedTruth):

Nu stiu de ce mi-a disparrut o parte din comentariu. vroiam sa citez versetul din Proverbele 16:18>"Mândria merge înaintea căderii şi spiritul trufaş înaintea poticnirii."
Ai grija danut ca degeab cunosti Biblia daca nu aplici ceea ce stii.

| fllu07 a răspuns:

Ai bifat ca raspuns castigator raspunsul lu' danut pentru ca asta ai vrut sa auzi...
dar parerea bibliei ii alta:. Dar Isus a dezvăluit personalitatea Tatălui şi într-un alt mod, cu totul aparte. Isus a spus: „Cine m-a văzut pe mine l-a văzut şi pe Tatăl" (Ioan 14:9). Isus l-a imitat în mod perfect pe Tatăl său în tot ce a spus şi a făcut. Aşadar, când citim în Biblie despre Isus, despre cuvintele plăcute şi pline de forţă care dădeau viaţă învăţăturilor sale, despre mila care îl îndemna să facă vindecări şi despre puterea de a-i înţelege pe alţii, care l-a făcut chiar să plângă, ni-l putem imagina pe Iehova însuşi vorbind şi făcând acele lucruri (Matei 7:28, 29; Marcu 1:40–42; Ioan 11:32–36). Felul în care acţionează Tatăl şi voinţa sa se oglindesc perfect în cuvintele şi faptele Fiului (Ioan 5:19

acum te intreb: pe cine sa imite daca el este dumnezeu? ca aici nu mai poti zice ca era ca om pe pamant si ca duh in cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA Isus este Dumnezeu. Sfanta treime este compusa din Duhul Sfant, Tatal, Isus.Toti trei sunt Dumnezeu. Dumnezeu este pretutindeni desi noi nu putem concepe asta.Isus este fiul lui Dumnezeu, dar in acelasi timp are putere deplina in cer si pe pamant, insa nu cunoaste cand va fi Rapirea.El va domnii pe scaunul de judecata.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Baa, dar cat de batut in cap trebuie sa fii sa dai explicatia asta? ori are putere deplina, ori ii fiul lui dumnezeu, ori sta pe scaunul de judecata. cum ii dumnezeu, dar de fapt nu stie cand va fi rapirea? de fapt nu va fi nici o rapire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

laughing citeste Bibia fratica :''Iata el vine pe nori, si orice ochi il va vedea, si cei ce l-au strapuns'' ''Ia-ta eu vin curand si rasplata mea este cu mine...'' mai scrie in biblie ''Eu si tatal una suntem'' Isus este fiul lui Dumnezeu dar face parte din sfanta treime, el are puteri de Dumnezeu dar nu depline.''Citeste Matei cap 24 cu versetele 35 si 36''Cerul si pamantul vor trece dar cuvntele Mele nu vor trece.Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni :nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal." Isus a fost vazut pe munte cu fata stralucind si Petru Ioan si Iacov nu il puteau privii.So Isus nu a fost un simplu om.
Mai usor cu apostrofarile si cu epitetele sau asta e gradul tau de cultura? Mai pozezi si in cravata.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai facut un mare ghiveci.
asteapta tu pana il vezi pe Isus venind pe norii cerului. asteapta mult si bine. daca nu te superi in matei 24:3 spune clar: În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, şi i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul prezenţei tale şi al încheierii acestui sistem?"

observa: care va fi semnul prezentei tale? apoi Isus nu la dat data exacta, dar a vorbit despre boli, cutremure, razboaie, foamete. toate acestea sunt in prezent, oamenii le vad, dar nu realizeaza ca vad prezenta lui Isus. tu tot poti astepta sa vina Isus ca nu va mai veni. cat despre rapire, ce rapire frate? oamenii care Dumnezeu ii considera Drepti, vor trai vesnic pe pamant. pentru ca pamantul nu va fi distrus, asa cum spui tu folosindu=te de 2petru 3:13 ceruri noi si un pamant nou... versetul ala nu il intelegi. dar asta ii alta mancare de peste.
fii sincer? esti membru al sectei oastea domnului? sau ceva "crestini" d'astia? cu fratele braham?

ps: de unde stii ca eu sunt in poza? daca ii pusa o poza de pe net? sau daca sunt cel in papion?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Nu ti-e rusine sa schimbi cuvintele din Biblie? In toate traducerile scrie:.....Si care va fi semnul venirii tale si al sfarsitului veacului acestuia?"In Apocalipsa este scris (22 cu versetul 18 19 20 )
17 Şi Duhul şi Mireasa zic: „Vino!", şi cine aude să zică: „Vino!", şi celui ce îi este sete să vină; cine vrea să ia apa vieţii fără plată!
18 Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.
19 Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta."
20 Cel ce adevereşte aceste lucruri zice: „Da, Eu vin curând." Amin! Vino, Doamne Isuse!
Sunt penticostal ca religie dar asta nu conteaza, eu stiu ca esti martor al lui Iehova, stiu ca nu credeti in iad in pilda cu lazar este scris negru pe alb ca iadul este o realitate.
Traducerea versetelor este cornilescu daca vrei o dau si pe cea ortodoxa este la fel dar intr-un limbaj mai arhaic. Stiu foarte multe despre mormoni secta din care voi va trageti, deci nu mai judeca dupa religie.

| sabin89 a răspuns (pentru fllu07):

Va incurcati in propriile voastre invataturi. Spuneti ca cei drepti vor trai vesnic pe pamant. Aratati la oameni brosuri cu noua ordine in care se pot vedea familii fericite, sot/ sotie/ copii. Dar cand sunteti intrebati ce-i cu declaratia lui Isus cum ca cei ce vor avea parte de invierea din morti si de veacul viitor "nu se vor insura, nu se vor marita", dati din colt in colt. Avansati ipoteza ca pentru cei ce trec vii peste armaghedon institutia casatoriei va continua sa functioneze, dar cei ce vor invia nu se insoara, nu se marita. Ati facut deci un ghiveci. Adica va fi o lume cu doua feluri de vieti, stiind bine ca e o mare diferenta intre viata de om casatorit si viata de om singur. Va fi un fel de discriminare atunci. Iar cand vi se pun toate astea in fata, gasiti raspunsul salvator: Suntem siguri ca D-zeu va face in asa fel sa se simta toti fericiti. Ei poftim cultura!

| EmaS explică (pentru fllu07):

„Iudeii I-au zis: «N-ai nici cinzeci de ani şi l-ai văzut pe Avraam!» Iisus le-a răspuns: «Adevărat, adevărat vă spun că mai înainte de a fi fost Avraam, Eu sunt». Atunci au luat de jos nişte pietre ca să arunce în El. Dar Iisus S-a ascuns şi a ieşit din templu (Ioan 8:57-59).

„«Eu şi Tatăl una suntem». Evreii au luat din nou pietre ca să-L omoare. Iisus i-a întrebat: «V-am arătat multe lucrări bune care vin de la Tatăl Meu; pentru care din aceste lucrări vreţi să aruncaţi cu pietre în Mine?» Iudeii I-au răspuns: «Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru blasfemie, pentru că Tu care eşti om Te faci Dumnezeu»" (Ioan 10:30-33).

„Iisus a strigat şi a zis: «Cel care crede în Mine nu crede în Mine, ci în Cel care M-a trimis pe Mine. Şi cel care Mă vede pe Mine Îl vede pe Cel care M-a trimis pe Mine. Eu am venit ca lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine să nu rămână în întuneric»" (Ioan 12:44-46).

„După ce le-a spălat picioarele şi Şi-a luat hainele, S-a aşezat din nou la masă şi le-a zis: «Înţelegeţi voi ce v-am făcut Eu? Voi Mă numiţi Învăţătorul şi Domnul şi bine ziceţi, căci sunt. De aceea, dacă Eu, Domnul şi Învăţătorul vostru, v-am spălat picioarele, şi voi sunteţi datori să vă spălaţi picioarele unii altora»" (Ioan 13:12-14).

„Iisus i-a zis: «Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, L-aţi fi cunoscut şi pe Tatăl Meu. Şi de acum încolo Îl cunoaşteţi şi L-aţi văzut». Filip I-a zis: «Doamne, arată-ni-L pe Tatăl şi ne este de-ajuns». Iisus i-a răspuns: «De atâta timp sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl. Cum dar zici tu să vi-L arăt pe Tatăl?»" (Ioan 14:6-9).
Este Iisus Dumnezeu? Cum S-a descris El pe Sine:

„Atunci Iisus le-a zis: «Adevărat, adevărat vă spun că nu Moise v-a dat pâinea din cer, ci Tatăl Meu vă dă adevărata pâine din cer, căci pâinea lui Dumnezeu este Acela care se coboară din cer şi dă lumii viaţa». Ei I-au cerut: «Doamne, dă-ne totdeauna această pâine». Iisus le-a zis: «Eu sunt Pâinea vieţii. Cine vine la Mine nu va flămânzi niciodată şi cine crede în Mine nu va înseta niciodată»" (Ioan 6:32-35).

„Iisus le-a vorbit din nou, spunând: «Eu sunt Lumina lumii. Cine mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lunima vieţii». Fariseii i-au spus: «Tu mărturiseşti despre Tine Însuţi; deci mărturia Ta nu este adevărată». Iisus le-a răspuns, zicând: «Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine Însumi, mărturisirea mea este adevărată, căci ştiu de unde am venit şi unde Mă duc, dar voi nu ştiţi de unde vin sau unde Mă duc»" (Ioan 8:12-14).

„Iisus le-a spus din nou: «Adevărat, adevărat vă spun că Eu sunt uşa oilor. Toţi cei care au venit înainte de Mine sunt hoţi şi tâlhari, dar oile n-au ascultat de ei. Eu sunt uşa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra şi va ieşi şi va găsi păşune. Hoţul nu vine decât să fure, să omoare şi să distrugă. Eu am venit ca oile să aibă viaţă şi s-o aibă din belşug. Eu sunt Păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi dă viaţa pentru oi»" (Ioan 10:7-11).

„Atunci Marta I-a spus lui Iisus: «Doamne, dacă ai fi fost aici, n-ar fi murit fratele meu! Dar şi acum, ştiu că orice vei cere de la Dumnezeu Îţi va da». Iisus i-a spus: «Fratele tău va învia». Marta I-a zis: «Ştiu că va învia la înviere, în ziua de pe urmă». Iisus i-a spus: «Eu sunt învierea şi viaţa. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi; şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri niciodată. Crezi lucrul acesta?» Ea I-a răspuns: «Da, Doamne, cred că Tu eşti Cristosul, Fiul lui Dumnezeu, care trebuia să vină în lume»" (Ioan 11:21-27).
Este Iisus Dumnezeu? Ce a spus că a fost trimis să facă aici pe pământ:

„Iisus i-a chemat la El şi le-a spus: «Ştiţi că domnitorii naţiunilor stăpânesc peste ele şi că cei mai mari ai lor au autoritate peste ei. Între voi să nu fie aşa, ci oricare va vrea să fie mare între voi să fie slujitorul vostru; şi oricare va vrea să fie cel dintâi între voi să fie slujitorul vostru. Pentru că nici Fiul omului n-a venit să I se slujească, ci ca El să slujească şi să-Şi dea viaţa ca răscumpărare pentru mulţi»" (Matei 20:25-28).

„El îi învăţa pe ucenicii Săi şi le spunea: «Fiul omului va fi dat în mâinile oamenilor, iar ei Îl vor omorî. Dar după ce-L vor omorî, va învia a treia zi». Dar ei nu înţelegeau aceste cuvinte şi se temeau să-L întrebe" (Marcu 9:31-32).

„Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viaţă veşnică. Căci Dumnezeu nu L-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El. Cine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede în El a fost deja judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu născut al lui Dumnezeu" (Ioan 3:16-18).

„Tot ce-Mi dă Tatăl va veni la Mine; şi pe cel ce vine la Mine nu-l voi izgoni afară. Căci M-am coborât din cer ca să fac nu voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis. Voia Tatălui care M-a trimis este să nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci să-l înviez în ziua de pe urmă. Voia Celui care M-a trimis este ca oricine Îl vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţă veşnică, iar Eu îl voi învia în ziua de pe urmă" (Ioan 6:37-40).

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Ti-am zis: faza cu oul nu este relevanta. mai mult, si eu iti pot da versete cate vrei care arata ca Isus si Dumnezeu sunt 2 persoane total diferite, si Isus este inferior.
"„Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viaţă veşnică. Căci Dumnezeu nu L-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El. Cine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede în El a fost deja judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu născut al lui Dumnezeu" (Ioan 3:16-18)"

de ce in versetul asta se face referire la dumnezeu si Isus ca fiind 2 persoane? de ce nu se spune: atat de mult a iubit dumnezeu lumea incat s-a dat pe sine ca rascumparare.

apoi in matei 28:17 cand Isus spune ca toata autoritatea MI-A FOST DATA IN CER SI PE PAMANT. cine i=a dat=o? pentru ca in biblie gasim ca dumnezeu a creat toate lucrurile si el nu are nevoie de nimic. cine sa ii fi dat autoritatea lui "isus dumnezeu"?

| EmaS explică (pentru fllu07):

Trinitatea constă din 3 Persoane: Geneza 1:1; 1:26; 3:22; 11:7; Isaia 6:8; 48:16; 61:1; Matei 3:16-17; Matei 28:19; 2 Corinteni 13:14. Cunoaşterea limbii ebraice este de mare ajutor în studierea Vechiului Testament. În Geneza 1:1, este utilizat cuvântul "Elohim" care are sensul de plural. De asemenea, acest sens de plural este prezentat şi în Geneza 1:26; 3:22; 11:7 şi Isaia 6:8, unde se vorbeşte despre Dumnezeu cu sensul de "noi". Este INDISCUTABIL faptul că atât "Elohim" cât şi "noi" au în aceste pasaje sensul de mai mult de două persoane. În limba română, există numai două forme ale substantivelor, singular şi plural. În ebraică, însă, există 3 forme: singular, dual şi plural. Forma duală este rezervată evident NUMAI pentru două persoane. Mai precis, forma duală este utilizată pentru a exprima lucruri pereche, precum ochii, urechile, mâinile. Cuvântul "Elohim" precum şi forma utilizată cu sensul de "noi" sunt forme de plural – în mod categoric mai mult decât doi – şi se referă foarte clar la 3 sau cel putin 3 (Tatăl, Fiul, Duhul Sfânt).

În Isaia 48:16 şi 61:1, Fiul vorbeşte făcând referire la Tatăl şi la Duhul Sfânt. Comparaţi Isaia 61:1 cu Luca 4:14-19 pentru a vedea că Fiul este Cel care vorbeşte. Matei 3:16-17 descrie momentul botezului lui Iisus. Aici este prezentat Dumnezeu Duhul Sfânt coborând asupra lui Dumnezeu Fiul în timp ce Dumnezeu Tatăl proclamă plăcerea Sa în Fiul. Matei 28:19 şi 2 Corinteni 13:14 sunt alte exemple asemănătoare ale celor 3 persoane distincte din Trinitate.

3) Cei trei "membri" ai Trinităţii sunt prezentaţi distinct în diverse pasaje biblice, astfel: În Vechiul Testament, "DOMNUL" se este prezentat ca "Domn" (Geneza 19:24). "DOMNUL" are un "Fiu" (Psalmul 2:7, 12; Proverbe 30:2-4). Duhul Sfânt este reprezentat distinct faţă de "DOMNUL" (Numeri 27:18) şi faţă de "Dumnezeu" (Psalmul 51:10-12). Dumnezeu Fiul este prezentat distinct faţă de Dumnezeu Tatăl (Psalmul 45:6-7; Evrei 1:8-9). În Noul Testament, în Ioan 14:16-17, Iisus se adresează Tatălui despre trimiterea unui Ajutor (Mângâietor), şi anume Duhul Sfânt. Aceasta ne arată că Iisus nu S-a considerat pe Sine ca fiind Tatăl sau Duhul Sfânt. Luaţi de asemenea în considerare toate pasajele din Evanghelii în care Iisus se adresează Tatălui. Vorbea Iisus cu El Însuşi? Nu. El vorbea unei alte Persoane din Trinitate – şi anume Tatălui.

4) Fiecare membru al Trinităţii este Dumnezeu: Tatăl este Dumnezeu – a se vedea Ioan 6:27; Romani 1:7; 1 Petru 1:2. Fiul este Dumnezeu – a se vedea Ioan 1:1, 14; Romani 9:5; Coloseni 2:9; Evrei 1:8; 1 Ioan 5:20. Duhul Sfânt este Dumnezeu – a se vedea Faptele Apostolilor 5:3-4; 1 Corinteni 3:16 (Cel care locuieşte în cei credincioşi este Duhul Sfânt - Romani 8:9; Ioan 14:16-17; Faptele Apostolilor 2:1-4).

5) Subordonarea în cadrul Trinităţii: Scriptura arată că Duhul Sfânt se subordonează Tatălui şi Fiului, în timp ce Fiul se subordonează Tatălui. Aceasta arată existenţa unei relaţii interne şi nu neagă divinitatea nici uneia dintre Persoanele Trinităţii. Acesta este pur şi simplu un subiect pe care minţile noastre limitate nu îl pot înţelege, Dumnezeu fiind infinit. În ceea ce priveşte Fiul, vă rugăm să citiţi Luca 22:42; Ioan 5:36; Ioan 20:21; 1 Ioan 4:14. Referitor la Duhul Sfânt, citiţi Ioan 14:16; 14:26; 15:26; 16:7 şi în mod special Ioan 16:13-14.

6) Sarcinile fiecărui membu al Trinităţii: Tatăl este sursa sau cauza definitorie a: 1) universului (1 Corinteni 8:6; Apocalipsa 4:11); 2) revelaţiei divine (Apocalipsa 1:1); 3) mântuirii (Ioan 3:16-17); şi 4) lucrărilor lui Iisus pe pământ (Ioan 5:17; 14:10). Tatăl este Cel care INIŢIAZĂ toate aceste lucruri.

Fiul este "agentul" prin care Tatăl a împlinit următoarele lucrări: 1) crearea şi existenţa universului (1 Corinteni 8:6; Ioan 1:3; Coloseni 1:16-17); 2) revelaţia divină (Ioan 1:1; Matei 11:27; Ioan 16:12-15; Apocalipsa 1:1); şi 3) mântuirea (2 Corinteni 5:19; Matei 1:21; Ioan 4:42). Tatăl face toate aceste lucruri prin Fiul Său, care acţionează ca "agent" al Său.

Duhul Sfânt este modalitatea prin care Tatăl face următoarele lucrări: 1) crearea şi existenţa universului (Geneza 1:2; Iov 26:13; Psalmul 104:30); 2) revelaţia divină (Ioan 16:12-15; Efeseni 3:5; 2 Petru 1:21); 3) mântuirea (Ioan 3:6; Tit 3:5; 1 Petru 1:2); şi 4) lucrările lui Iisus (Isaia 61:1; Faptele Apostolilor 10:38). Astfel, Tatăl face toate aceste lucruri prin puterea Duhului Sfânt.

Nici una din comparaţiile posibile nu este suficient de precisă pentru a descrie Trinitatea. De pildă, descrierea unui ou prezintă neajunsul că luate separat, atât coaja cât şi albusul şi galbenusul sunt toate părţi ale oului, nu însă oul însuşi. Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt nu sunt părţi ale lui Dumnezeu, ci fiecare este Dumnezeu. Exemplul apei este cumva mai apropiat însă tot incomplet pentru a descrie adecvat Trinitatea. Apa se găseşte în stare lichidă, de vapori sau ca gheaţă. Însă Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt nu sunt forme ale lui Dumnezeu, ci fiecare este Dumnezeu. Aşadar, iată că deşi aceste exemple pot încerca să prezinte o idee despre Trinitate, totuşi ele sunt departe de a prezenta exact acest concept. În loc să încerci să înţelegi Trinitatea, mai bine caută să vezi măreţia şi grandoarea lui Dumnezeu infinit superioare naturii noastre umane. "O, adâncul bogăţiei, înţelepciunii şi ştiinţei lui Dumnezeu! Cât de nepătrunse sunt judecăţile Lui, şi cât de neînţelese sunt căile Lui! Şi în adevăr, „cine a cunoscut gândul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui?'' " (Romani 11:33-34).

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Hei,am lasat un comentariu, nu ma spuneti nimic?

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Pai cum? nu ziceai ca sunt o persoana?

dar in fine... las-o balta. la momentul potrivit o sa aflii ca te inseli. dar o sa fie prea tarziu.

| EmaS explică (pentru fllu07):

De ce prea tarziu? Pentru ca voi oricum nu credeti in rai si iad.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba spunem, ni se fâlfâie, amin.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Bine nu te obliga nimeni sa raspunzi la toate intrebarile daca ai ceva impotriva persoanelor religioase, du-te si exprima-te in alta parte.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai suparaciosule, nu am nimic personal cu persoanele religioase, doar contradictie pe temă. Mai gusta si tu cate o gluma nu fi asa posac.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Dar nu inteleg unde e poanta!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai nu tu nu poti sa pricepi poanta ca trebuiesti reparata. laughing

| EmaS explică (pentru Hombre):

Tu vorbesti, care ai nevoie de o reparatie Capitala?! Esti hodorogit, uzat, harbuit! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ok scuzelaughing

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Da dar asta nu inseamna ca nu exista nici o pedeapsa pentru cei care refuza sub orice forma sa asculte de dumnezeu. despre acestia, in 1 sau 2 tesaloniceni, (acum imi scapa citatul) se spune ca vor suferi distrugerea vesnica dinaintea fetei domnului. adica, la fel ca adam si eva, si oamenii ce au murit la potop, si altii care s-au razvratit in mod direct lui dumnezeu, nu vor avea parte de inviere. de fapt, cred ca esti de acord ca Dumnezeu este drept in mod absolut. nu? el nu face nedreptate. atunci ma gandesc logic: este drept din partea lui Dumnezeu sa ne chinuie in focul vesnic pentru eternitate doar pentru ca 70 sau 80 de ani, sau putin mai mult pentru unii, au trait in pacat, au practicat pacatul cu voia sau fara voia lor? nu-i prea drept. nu?

| EmaS explică (pentru fllu07):

Noi nu avem dreptul sa Il judecam pe Dumnezeu. El da Legile noi trebuie sa ne supunem.

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Dumnezeu Fiul:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| EmaS explică (pentru milan9):

Iti multumesc, imi sunt foarte folositoare. Sa ai o zi buna.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu Tatăl este diferit de Dumnezeu Fiul! Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Comparaţia cu oamenii poate merge doar până la un anumit punct. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură natură divină...
Învăţătura despre Sfinta Treime este, între toate tainele din învăţătura creştină, cea mai profundă şi mai ascunsă curiozităţii profane, mai mult decât oricare alta.

Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă. La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină. Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă. Cu mult mai dificilă ne este însă, reprezentarea lucrurilor sub aspectul naturii spirituale.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Fericirea sau nefericirea VEŞNICĂ este puternic argumentată de Scriptură, fără nici un dubiu, pe multiple planuri!

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii dintre noi să ne lăudam că avem "Lumina" (că suntem tineri rebeli cu lumea la picioare).

Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îţi inspiră că tu eşti "buricul pământului", există riscul de a te simţi "dator" să sfidezi pe "Dăruitor" şi să "verifici" până la ce "îndepărtare" de Sursă se ţine aprinsă lumânarea, te ţine fitilul. Finalul vieţii (momentul în care s-a stins lumânarea, aproape sau departe de "Sursă") este şi finalul perioadei în care iei decizii şi te hotărăşti ce alegi (liber şi fără constrângeri). Fără să-şi dea seama, omul a făcut singur "judecata".

Dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar" astfel încât să nu pedepsească libertatea folosirii darului de către om, de ce ar trebui să creadă cineva că El ar trebui să fie în schimb obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, pentru "debranşare", pentru îndepărtare şi ignoranţă faţă de "vreun" Părinte Ceresc? Libertatea trebuie asumată până la capăt, în încântătoarea cunoştinţă de cauză a veşniciei noastre...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai odata, ci de nenumarate ori.

| ManStrong a răspuns:

Nu El nu a spus niciodata asa ceva.In orice situatie Isus spunea eu sint Ben-adam.Ben-adam nu inseaman Fiul omului cum gresit intentionat au tradus cei ce au manipulat N Testament, ci clar si concis Ben-adam inseamna om. Daca oameniui nu au fost multumiti cu raspunsul lui si l au vrut ceva mau mare ca asa era obiceiul vremii, cind toti imparatii erau zei.
Oamenilor nu poti sa le ceri mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| MrBlueEnergy a răspuns:

Nu,dar El asa este "supranumit"

| EmaS explică (pentru MrBlueEnergy):

„Eu si Tatal una suntem. Evreii au luat din nou pietre ca sa-L omoare. Isus i-a intrebat: V-am aratat multe lucrari bune care vin de la Tatal Meu; pentru care din aceste lucrari vreti sa aruncati cu pietre in Mine?» Iudeii I-au raspuns: Nu pentru o lucrare buna aruncam noi cu pietre in Tine, ci pentru blasfemie, pentru ca Tu care esti om Te faci Dumnezeu" (Ioan 10:30-33).

| DigiMind a răspuns:

Ai spus vreodata ca ti-e sete?

| EmaS explică (pentru DigiMind):

Cine inseteaza sa vina sa primeasca apa vietii fara bani si fara plata.

| DigiMind a răspuns (pentru EmaS):

Adevarat. Spune asta si celor din BOR!winking

| NakedTruth a răspuns:

"POI NU STIU!" Ce intelegi tu din Filipeni 2:5-11> "Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus,+ 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu,+ nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu.+ 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav,+ ajungând la fel ca oamenii.+ 8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om,+ s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte,+ da, moarte pe un stâlp de tortură.+ 9 De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată+ şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume,+ 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ,+ 11 şi orice limbă să recunoască deschis+ că Isus Cristos este Domn+ spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl."

"Isus a spus despre sine că este „Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 10:36; 11:4). El nu a afirmat niciodată că este Dumnezeul Atotputernic.

În plus, Isus s-a rugat lui Dumnezeu (Matei 26:39). Când i-a învăţat pe continuatorii săi cum să se roage, Isus a spus: „Tatăl nostru care eşti în ceruri, să fie sfinţit numele tău" (Matei 6:9).

Isus a făcut cunoscut numele lui Dumnezeu când a citat un pasaj din Scripturi: „Ascultă, o, Israele: Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova" (Marcu 12:29; Deuteronomul 6:4)."

| NakedTruth a răspuns:

"POI NU STIU!" Ce intelegi tu din Filipeni 2:5-11> "Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus,+ 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu,+ nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu.+ 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav,+ ajungând la fel ca oamenii.+ 8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om,+ s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte,+ da, moarte pe un stâlp de tortură.+ 9 De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată+ şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume,+ 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ,+ 11 şi orice limbă să recunoască deschis+ că Isus Cristos este Domn+ spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl."

| tudorviorel a răspuns:

Iisus nu a spus ca este Dumnezeu el a aratat ca este Dumnezeu.s a intrupat si a murit rastignit pe cruce pentru pacatele oamenilor.desi el este fara de pacat si a inviat a 3 a zi sa ne arate ca este dumnezeu.

| ByBoysMb a răspuns:

Nu a zis fiindca a vrut sa fie un OM DE RANDhappy asa cred euhappy am uitat opssad Fundita?happy

| jmarley a răspuns:

Schizofrenia asta ce face din oameni

| EmaS explică (pentru jmarley):

De unde stii? Dumnezeu ii numeste nebuni pe cei care nu cred in El!

| jmarley a răspuns (pentru EmaS):

Dintr-o carte de povesti (foarte cunoscuta)

| EmaS explică (pentru jmarley):

Mai documenteaza-te.

| jmarley a răspuns (pentru EmaS):

Corect.Cartea aia nu e de încredere. laughing

| Monster08 a răspuns:

Nu a spus niciodata, a spus ca este fiul lui Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru Monster08):

„Isus a strigat si a zis:,, Cel care crede in Mine nu crede in Mine, ci in Cel care M-a trimis pe Mine. Si cel care Ma vede pe Mine Il vede pe Cel care M-a trimis pe Mine. Eu am venit ca lumina in lume, pentru ca oricine crede in Mine sa nu ramana in intuneric" (Ioan 12:44-46).

| NakedTruth a răspuns (pentru EmaS):

"Multe confesiuni creştine predau învăţătura că Dumnezeu este o Trinitate. Totuşi, observaţi ce se spune în Encyclopædia Britannica: „În Noul Testament nu apare nici cuvântul «trinitate», nici doctrina explicită a Trinităţii... Doctrina s-a dezvoltat de-a lungul mai multor secole şi după îndelungi discuţii aprinse".

De fapt, Dumnezeul Bibliei nu este descris niciodată ca făcând parte dintr-o Trinitate. Remarcaţi ce spun aceste pasaje biblice:

„Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova" (Deuteronomul 6:4).

„Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!" (Psalmul 83:18).

„Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos" (Ioan 17:3).

„Dumnezeu este unul singur" (Galateni 3:20).

De ce majoritatea confesiunilor creştine susţin că Dumnezeu este o Trinitate?"

Cat despre Fiul - Isus- in Filipeni 2:5-11 se spune "Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus, 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu. 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav, ajungând la fel ca oamenii. 8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om, s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte, da, moarte pe un stâlp de tortură. 9 De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ, 11 şi orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl."

| xInessix a răspuns:

Nuu.

| Bogdan_Oita_1995 a răspuns:

Da

| CristinaMT a răspuns:

Sa spuna Iisus ca El este Dumnezeu? nu niciodata

| SexyBom a răspuns:

NU