| valentingb a întrebat:

A te casatori cu o persoana inocenta care te iubeste, dar care in canoanele societatii iti este inferioara, a o iubi, a o pretui si a-i darui totul, poate spala pacatele sau poate usura constiinta? Ori este doar o autoflagelare?

Răspuns Câştigător
| Thethinker30 a răspuns:

Din moment ce iti pui problema in acest fel, cum ca ea iti este inferioara dintr-un anumit punct de vedere, inseamna ca nu o iubesti suficient; iar a te casatori cu o persoana pe care nu o iubesti este foarte grav si poate avea consecinte grave asupra amandurora. Iar daca o iubesti lasa la o parte canoanele societatii (parera mea).

7 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Cum adica inferiora in canoanele societatii? Expica-te.

| M25M a răspuns:

Am acelasi raspuns ca si la intrebarea precedenta: Daca iubesti pe cineva inferior tie din punct de vedere social, hai si moral, doar pentru a-ti spala pacatele sau pentru a avea o constinta usurata nu se mai numeste iubire in adevaratul sens al cuvantului.

| Maomau a răspuns:

O casatorie bazata pe ceea ce spui tu, nu spala niciun pacat, si nici nu-ti usureaza constiinta, pdar oate deveni o flagelare si pentru tine si pentru partener. O casatorie trebuie sa se bazeze pe sentimente puternice bazate pe dragoste si respect si admiratie pentru calitatile partenerului.
Daca nu ai la baza un fundament temeinic, casatoria se va destrama la primul cutremur!

| tasmania a răspuns:

Categoric nu spala pacatele. Tinde mai mult spre usurarea constiintei. Dar daca poate fi iubita (sincer), pretuita si i te poti darui total, atunci canoanele alea ale societatii nu sunt in regula si poti/trebuie sa faci abstractie de ele. Dar cu maxima sinceritate si seriozitate, fiindca altfel se poate ajunge la autoflagelare; si, Doamne fereste, la flagelarea celuilalt.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E schioapa, oarba, muta, ciunga

| valentingb explică (pentru LegionarulRoman):

Urat, nasol, prostut etc

| valentingb explică (pentru Thethinker30):

Nu stiu de ce crezi ca imi pun vreo problema eu. Nu e despre mine.Dar ai dreptate in ce spui.